• πονοκεφαλοι και σκπ...

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #28050  από kate2002
 Σάβ Μάιος 22, 2010 8:05 pm
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kate2002 την Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #28051  από geor.gia
 Σάβ Μάιος 22, 2010 8:12 pm
kate2002 έγραψε:εμενα μου ειπαν οτι στο πρωτο τετραωρο επρεπε να πιω 4 λιτρα νερο... και ειχα να πιω ενα μπουκαλι την ωρα, ξαπλωμενη στο πλάι. βεβαια σηκωθηκα για τουαλετα καμια 15αρια φορες, αλλά δεν ειχα απολυτως καμια παρενεργεια, σα να μην εκανα τιποτα. οουτε και με πονεσε κατι, πιο πολυ με ποναει η ενεση που κανω τωρα.
εσυ geor.gia μηπως κοιμηθηκες οπως ειπες, και δεν ηπιες νερα;
ηπια 3 λιτρα μεχρι τις 6 το απογευμα δηλ μεσα σε 8 ωρες. ρε συ δεν αντεχα να πιω παραπανω νερο..ημαρτον!!! το στομαχακι μου εγινε κομπος :( .
 #28063  από kate2002
 Σάβ Μάιος 22, 2010 10:43 pm
εμενα κόντεψε να εκραγει η... φουσκα μου,
αλλά το ρουφηξα, και κάτι παραπάνω μάλιστα :D :D :D :D
 #134323  από Εριν
 Τρί Αύγ 24, 2021 8:33 am
Καλημέρα παιδιά έχω την εντύπωση ότι η σκλήρυνση κατά πλάκας ως πρώτο σύμπτωμα είναι οι πονοκέφαλοι οι οποίοι δεν μπορούν να εξηγηθούν τότε ίσως τώρα κατανοώ ότι έχει άμεση σχέση με τη σκλήρυνση.
 #134330  από MPIP
 Πέμ Αύγ 26, 2021 7:03 pm
Neutralis έγραψε: Τρί Μάιος 11, 2010 12:43 pm Είναι δυνατόν ο γιατρός να λέει ότι δεν έχει σχέση ο πονοκέφαλος με την σκλήρυνση, εφόσον αγνοεί - εγκληματικά θα έλεγα - το μεγάλο κομμάτι της εγκεφαλονωτιαίας φλεβικής ανεπάρκειας.

Φανταστείτε: έχει ο εγκέφαλος δύο βασικές οδούς, τις σφαγίτιδες, για να κάνει την αποχέτευσή του, και αυτές δε λειτουργούν. Το λιγότερο που μπορεί να πάθει κανείς είναι πονοκεφάλους. Το περισσότερο, απομυελίνωση.

Η γνώμη μου είναι πως έχει και παραέχει σχέση με την σκλήρυνση. Είχα έντονους και καθημερινούς πονοκεφάλους το τελευταίο εξάμηνο. Πέρασαν 27 ημέρες από τότε που έκανα την επέμβαση για τη διάνοιξη της αριστερής σφαγίτιδας, και έκτοτε το κεφάλι μου είναι πανάλαφρο, και φυσικά τα συμπτώματα της σκλήρυνσης έχουν αρχίσει να υποχωρούν.

Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να αρχίσουμε να λύνουμε τα προβλήματά μας αλλιώς. Δεν είναι τα παυσίπονα και οι ιντερφερόνες λύση, είναι το make up για τη συγκάλυψη του προβλήματος.
Καλησπέρα διάβασα ότι κάνατε την επέμβαση για τη διάνοιξη της αριστερής σφαγίτιδας επειδή ψάχνω και εγώ αλλά ένας γιατρός που βρήκα στην Αθήνα δεν κάνει πλέον θα μπορούσατε παρακαλώ να μου πείτε που κάνατε την επέμβαση?