• ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135170  από ΚΙΚΗ
 Πέμ Μάιος 12, 2022 1:06 pm
Καλησπέρα σας,

ελπίζω να είστε όλοι καλα! Την τελευταία εβδομάδα, μου εμφανίσθηκε ένα μουδιασμα (το οποίο συνοδεύεται με ελαφρύ πόνο-ενόχληση) στα δάχτυλα και την παλάμη μόνο όμως κατά το πρωινό ξύπνημα και μόνο στο αριστερό χέρι. Την υπόλοιπη ημέρα ή το νιώθω ελαφρώς πιο βαρύ ή αδύνμαμο.. δεν έχω καταλάβει ακόμη. Έχει αρχίσει να υποχωρει η ένταση του μουδιάσματος κι έχω κλείσει ραντεβού σε νευρολόγο. Στο ιντερνετ όπως έψαχνα τα συμπτώματα, έπεσα πάνω στη ΣΚΠ και αναρωτιέμαι εάν είναι από τα αρχικά συμπτώματα.

Έχει αισθανθεί κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κική
 #135171  από Στάθης
 Πέμ Μάιος 12, 2022 5:01 pm
ΚΙΚΗ έγραψε: Πέμ Μάιος 12, 2022 1:06 pm Καλησπέρα σας,

ελπίζω να είστε όλοι καλα! Την τελευταία εβδομάδα, μου εμφανίσθηκε ένα μουδιασμα (το οποίο συνοδεύεται με ελαφρύ πόνο-ενόχληση) στα δάχτυλα και την παλάμη μόνο όμως κατά το πρωινό ξύπνημα και μόνο στο αριστερό χέρι. Την υπόλοιπη ημέρα ή το νιώθω ελαφρώς πιο βαρύ ή αδύνμαμο.. δεν έχω καταλάβει ακόμη. Έχει αρχίσει να υποχωρει η ένταση του μουδιάσματος κι έχω κλείσει ραντεβού σε νευρολόγο. Στο ιντερνετ όπως έψαχνα τα συμπτώματα, έπεσα πάνω στη ΣΚΠ και αναρωτιέμαι εάν είναι από τα αρχικά συμπτώματα.

Έχει αισθανθεί κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κική

Καλησπέρα Κική, στην πολλαπλή σκλήρυνση το μούδιασμα συνήθως ξεκινάει σιγά και αυξάνεται μέρα την μέρα μέχρι το σημείο όπου κορυφώνεται και μετά ξεκινάει να αναστρέφεται είτε με την λήψη π.χ. κορτιζόνης, ή επειδή κλείνει ο κύκλος της 'υποτροπής'. Αυτό που περιγράφεις δεν συνάδει με μούδιασμα της σκλήρυνσης κατά την άποψη μου. Κατά τα μουδιάσματα που είχα στο παρελθόν, ο πόνος ήταν έντονος πριν ξεκινήσει το μούδιασμα, όχι τόσο παράλληλα.

Σίγουρα ο γιατρός θα σε διαφωτίσει καλύτερα, χωρίς άγχος κάνε λίγη υπομονή μέχρι νεοτέρας. Το θετικό είναι ότι ήδη υποχωρεί. Εύχομαι περαστικά Κική.