• Πτώση ποδός?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133795  από Xristina@@
 Πέμ Απρ 22, 2021 5:37 pm
Καλησπέρα συνασθενεις μου τι κάνετε? Ελπίζω καλά... Εδώ και χρόνια σας παρακολουθώ μέχρι που αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας... Αυτό που με βασανίζει αυτό το διάστημα και προφανώς αυτό αποτέλεσε την αιτία της εγγραφής μου είναι ότι αντιμετωπίζω ένα χωλο πόδι :emojis-35: Όταν ξεκινάω το περπάτημα είναι το πόδι απόλυτα φυσιολογικό όμως στο τέταρτο βγάζει μια ελαφριά κούραση στα 25 λεπτά το πόδι τερματίζει και δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Να αναφέρω το Μάιο πέρσι έκανα επέμβαση στο πόδι os trigonum είχα καταστρέψει το πόδι μου με απανωτά κατάγματα εξαιτίας τακούνιων. Αυτό που αισθάνομαι τώρα με το πόδι να παίζει ρόλο η επέμβαση? Η νευρολόγος στο νοσοκομείο που είδε τη μαγνητική μου μου είπε δε σχετίζεται το πόδι με τη πάθηση. Δε ξέρω έχω απελπιστεί. Στις φτερνες επίσης δε μπορώ να περπατήσω. Ουφ :emojis-25: πείτε γνώμες..
 #133796  από Στάθης
 Παρ Απρ 23, 2021 12:50 pm
Xristina@@ έγραψε: Πέμ Απρ 22, 2021 5:37 pm Καλησπέρα συνασθενεις μου τι κάνετε? Ελπίζω καλά... Εδώ και χρόνια σας παρακολουθώ μέχρι που αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας... Αυτό που με βασανίζει αυτό το διάστημα και προφανώς αυτό αποτέλεσε την αιτία της εγγραφής μου είναι ότι αντιμετωπίζω ένα χωλο πόδι :emojis-35: Όταν ξεκινάω το περπάτημα είναι το πόδι απόλυτα φυσιολογικό όμως στο τέταρτο βγάζει μια ελαφριά κούραση στα 25 λεπτά το πόδι τερματίζει και δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Να αναφέρω το Μάιο πέρσι έκανα επέμβαση στο πόδι os trigonum είχα καταστρέψει το πόδι μου με απανωτά κατάγματα εξαιτίας τακούνιων. Αυτό που αισθάνομαι τώρα με το πόδι να παίζει ρόλο η επέμβαση? Η νευρολόγος στο νοσοκομείο που είδε τη μαγνητική μου μου είπε δε σχετίζεται το πόδι με τη πάθηση. Δε ξέρω έχω απελπιστεί. Στις φτερνες επίσης δε μπορώ να περπατήσω. Ουφ :emojis-25: πείτε γνώμες..

Γεια σου Χριστίνα, η γνώμη μου είναι ότι η επέμβαση κάποιο ρόλο έπαιξε στην κόπωση του ποδιού, αλλά εν τέλη λίγη σημασία έχει, το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις από εδώ και πέρα για να το δυναμώσεις και να το σταθεροποιήσεις δυνατό. Το θέμα μας πολύ νομίζουν ότι είναι μόνο νευρολογικό, αλλά πιστεύω ότι είναι και κυκλοφορικό. Η βελτίωση της δύναμης του σώματός μας λοιπόν θέλει μια προσέγγιση που που θα το βοηθήσουμε και στην αιματοδυναμική του αλλά και στην αντιοξείδωση του.

Επισημαίνω επίσης και το ρόλο του ψυχολογικού στο θέμα αυτό. Σε περιόδους χαμηλών πτήσεων του ψυχολογικού τέτοιου είδους συμπτώματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα και ψυχοφθόρα. Αλλά είναι και καμπανάκι να ανασηκωθούμε, να αναδιπλωθούμε και να βρούμε πάλι τον εαυτό μας. Όσο βελτιώνουμε κατ΄επιλογήν μας την ψυχική μας διάθεση και πρόθεση, τόσο φαίνεται ότι δυναμώνουμε και ξεπερνάμε ή τουλάχιστον μετριάζουμε κάποια συμπτώματα.

Πάνω λοιπόν αναφέρομαι στην πνευματική μας πρόθεση να βρούμε τρόπους να ξεπεράσουμε την κόπωση, επίσης αναφέρομαι στην διατροφική ενδυνάμωσή μας (αντιοξείδωση), τέλος στο να μην παρατάμε ποτέ την καθημερινή μας άσκηση, έστω και σε πιο ήπιο βαθμό - όσο αντέχουμε. Διατροφικά πιστεύω πολύ στις βιταμίνες και λιπαρά Omega3, αλλά και στην κάθαρση μας από τοξικά που φέρουμε μέσα μας καθημερινά.

Αν δεν κατάλαβες τίποτα από τα παραπάνω, η γνώμη μου είναι ότι βελτιώνεται το σύμπτωμα σου με ψυχολογική ενίσχυση, διατροφική ενδυνάμωση-αντιοξείδωση και ήπια καθημερινή γυμναστική.

Ότι και αν είναι, εύχομαι γρήγορα περαστικά Χριστίνα και καλή δύναμη.
 #133801  από Xristina@
 Σάβ Απρ 24, 2021 3:02 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Στάθη. Ήσουν απόλυτα κατατοπιστικος και κατανοητός. Ξέρω η ψυχολογία είναι το παν...