• Συμπτώματα σε άκρα - πόδια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132563  από Sevastos
 Τρί Φεβ 11, 2020 10:37 am
Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και περίπου τρεις εβδομάδες παρουσιάζω αδυναμία στα πόδια... η αδυναμία αφορούσε και τα δυο πόδια, από το γόνατο και κάτω, καθώς επίσης ένιωθα και αδυναμία στα γόνατα - αρθρώσεις... να σημειώσω ότι αν και 30 μέχρι τον Μάϊο έκανα εντατικές προπονήσεις στίβου καθότι αθλούμαι από μικρός, σταμάτησα λόγω άλλων υποχρεώσεων και πέρασα μια δύσκολη περίοδο από τότε μέχρι σήμερα με πολύ φόρτο εργασίας, άγχος (γενικά είμαι υπεραγχώδης) και πολλές ώρες καθισμένος καθημερινά (ακόμα και ΣΚ) σε καρέκλα - εργασία σε υπολογιστή...

Η αδυναμία επιδεινώθηκε τις τελευταίες ημέρες με αποκορύφωμα την χθεσινή ημέρα, όπου βρισκόμενος στο σπίτι μου δεν μπορούσα να σταθώ στα πόδια μου όρθιος... νιώθω έντονο "γαργαλητό" στους μύες από το γόνατο και κάτω, κράμπες με την παραμικρή κίνηση, μικροσυσπάσεις των μυών... δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ακριβώς πόνο αν και νιώθω σε κάποια σημεία πόνο και ιδιαίτερα γύρω από τα γόνατα... αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε κρεβάτι, εφόσον ξεκουράστηκα μπορώ να σηκωθλω κανονικά αλλά πιστεύω πως μετά από λίγη ώρα ορθοστασίας ή αν περπατήσω δεν θα αντέξω να σταθώ όρθιος... όταν είμαι στο κρεβάτι ακίνητος δεν νιώθω κάτι παρά ελαφριά γαργαλητά στους μύες και στα γόνατα, αλλά ανά διαστήματα κάνω κράμπες και νιώθω ότι οι μύες συσπώνται και σαν να τα διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα... επίσης, ανα διαστήματα με τις κράμπες τα νιώθω πάρα πολύ σφιχτά! Όσον αφορά την κινησιολογία, μπορώ να κάνω οποιαδήποτε κίνηση κανονικά χωρίς πρόβλημα, ακόμα και γρήγορα... δεν έχω πρόβλημα ως προς αυτό...

Οπτικά δεν βλέπω καμμία διαφοροποίηση στα πόδια... επίσης να σημειώσω πως δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα (διπλωπία κλπ.) που να παραπέμπει σε ΣΚΠ ή κάποιο αντίστοιχο αυτοάνοσο (αν και όσον αφορά τα αυτοάνοσα, να αναφέρω πως εδώ και τρία χρόνια ανά διαστήματα εμφανίζω ψωρίαση στο πρόσωπο και μόνον εκεί - δεν γνωρίζω ακόμα αν είναι ψωρίαση ή δερματίτιδα...)

Παραπέμπουν τα συμπτώματα σε ΣΚΠ με βάση την ταχύτητα εμφάνισης, το γεγονός ότι αφορά με τον ίδιο τρόπο και τα δυο πόδια καθώς και τις παραπάνω περιγραφές; Θα μπορούσε να είναι από άγχος ή από το γεγονός ότι κάθομαι πολλές ώρες σε κακή στάση σώματος και ίσως έχω δημιουργήσει πρόβλημα στη μέση που αντανακλά στα πόδια;

Σύντομα θα κάνω μαγνητική τομογραφία, αλλά θα ήθελα να παραθέσω αυτά που έγραψα σε εσάς, καθώς και την γνώμη σας... ευχαριστώ!
 #132567  από Στάθης
 Τετ Φεβ 12, 2020 11:16 am
Sevastos έγραψε: Τρί Φεβ 11, 2020 10:37 am ....
Παραπέμπουν τα συμπτώματα σε ΣΚΠ με βάση την ταχύτητα εμφάνισης, το γεγονός ότι αφορά με τον ίδιο τρόπο και τα δυο πόδια καθώς και τις παραπάνω περιγραφές; Θα μπορούσε να είναι από άγχος ή από το γεγονός ότι κάθομαι πολλές ώρες σε κακή στάση σώματος και ίσως έχω δημιουργήσει πρόβλημα στη μέση που αντανακλά στα πόδια;
....
Τα θέματα σου κατά την άποψή μου δεν παραπέμπουν σε ΣΚΠ, αλλά παίρνεις μια καλή ιδέα τι περνάνε ασθενείς με ΣΚΠ αφού συνδέονται τα συμπτώματα σου με την ίδια διαδικασία οξείδωσης του Νευρολογικού (ΚΝΣ) αλλά και Κυκλοφορικού που βιώνουν σε βάθος χρόνου η σκληρυντικοί.

Επειδή ξαφνικά το σώμα σου βρέθηκε από την κίνηση στην ακινησία, στο άγχος και στην ταλαιπώρια, υπάρχει πιθανότητα το Κεντρικό Νευρικό σου Σύστημα σε συνδυασμό με το Κυκλοφορικό σου να βρέθηκε σε μεγάλη ανισορροπία λειτουργίας, αυτό καταλαβαίνω από τα συμπτώματα που βιώνεις (και που έχω επίσης βιώσει).

Το μόνο που χρειάζεσαι πιστεύω είναι να ενΔυναμώσεις τον οργανισμό σου με συνέπεια και καλή ψυχολογία. Εμένα προσωπικά, με βοηθούσε πολύ η καλή ξεκούραση, το πολύ καλό πρωινό και συνολικά καλή διατροφή με ενισχυτικές βιταμίνες (π.χ. Μαγνήσιο, Βιταμίνη Β, Q10, κουρκουμά, Omega-3), το ήπιο καθημερινό περπάτημα ή άσκηση, το οποίο μπορεί κάθε μέρα να ανεβαίνει ελαφρά σε ένταση. Η αποχή ή μετρίασμα από καφέ, αλκοόλ και τσιγάρο αν καπνίζεις θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Πιστεύω ότι έχεις υποστεί οξειδωτικό σύνδρομο και περνάει όπως σου ήρθε αν βελτιώσεις απλά την ποιότητα της καθημερινότητάς σου. Μην το φοβηθείς απλά δούλεψέ το !
 #132568  από Sevastos
 Τετ Φεβ 12, 2020 4:32 pm
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Στάθη... έκανα μαγνητική σε μέση, θώρακα, αυχένα και κεφάλι και ήτανε φυσιολογικές με εξαίρεση την ύπαρξη κήλης σε δυο σημεία στον αυχένα! Πολύ πιθανό να επηρεάζουν επομένως τα νεύρα που συσχετίζονται με τα πόδια και για τον λόγο αυτό να έχουν προέλθει όλα αυτά τα συμπτώματα... την Παρασκευή θα επισκεφτώ τον νευρολόγο για να το δούμε αν και πώς συσχετίζονται... παρόλλα αυτά, η απάντησή σου πιθανώς να βρίσκεται πιο κοντά στην εστία του προβλήματος... μου έκανε εντύπωση ο τρόπος δομής και τεκμηρίωσης των όσων ανέφερες, καθώς από την απάντησή σου νιώθω σαν να γνώριζες πολύ αναλυτικά όλο το ιστορικό μου...

Ακόμα και αν δεν συσχετίζεται τελικά το πρόβλημά μου με ΣΚΠ, ήρθα πολύ κοντά όπως ανέφερες με τα συμπτώματα που βιώνουν τα άτομα με ΣΚΠ και από τη μια μέρα στην άλλη, βίωσα και εγώ κατά κάποιον τρόπο όσα βιώνει ένας άνθρωπος με Πολλαπλή Σκλήρυνση καθώς και μελέτησα αρκετά το θέμα αυτό... έχω να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλους αυτούς τους ανθρώπους και αυτό που με προβληματίζει είναι πώς θα μπορούσαμε να το φωνάξουμε δυνατά και να εισακουστεί στην ίδια την κοινωνία ότι θα πρέπει να είναι πιο ενημερωμένη σε σχέση με το θέμα αυτό, τόσο όσον αφορά τη μέριμνα του κράτους αναφορικά μετην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όσο και σχετικά με τα κίνητρα ενσωμάτωσης ιδιαίτερα στον εργασιακό τομέα ατόμων με ΣΚΠ...