• Διπλωπια νυσταγμος ταλαντοψια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #131294  από Ioanna1989
 Σάβ Μαρ 30, 2019 11:39 am
Καλημέρα! Πριν 2 μηνες ξεκίνησα με ίλιγγο ξαφνικά πρόσεξα οτι βλεπω διπλά κ εχω νυσταγμο οταν κοιτάω δεξια... Υπάρχει βελτίωση η μαγνητική εγκεφάλου καθαρή ... Δυσκολεύομαι γιατί οταν περπατάω νιωθω πως ολα κουνιούνται και όταν γυρναω το κεφάλι μου δυσκολεύομαι να εστιάσω... Προς το παρον μου δινουν antivom k neurobion. Είχα περάσει πολυ άγχος και πιστεύω με χτύπησε εκεί... Υπάρχει καποιος ομοιοπαθης? :emojis-2: δουλεύω σε φαρμακείο και έχω 2 μήνες να πάω για δουλειά... Τι θα κάνω?
 #131295  από Gianna
 Σάβ Μαρ 30, 2019 12:59 pm
Ιωάννα Καλημέρα!!
Πρώτη κ καίρια ερώτηση.. "καπνιζεις;;;" Αν ναι, το κόβεις. Είναι πάγια εντολή όλων των νευρολογων και επιτακτική! Υπάρχουν και μελέτες σχετικά.
Μίλησες με γιατρό σχετικά με το τι πιθανολογει σε πρώτο λόγο ότι μπορεί να ειναι; Πηγές σε οφθαλμίατρο και ενδοκρινολογο;
Εξέτασε όλα τα ενδεχόμενα και "πάρε" το μήνυμα του γεγονότος...Αποδόμηση παλιού εαυτού και χτίσιμο νέου!!
Συνιστώσες οι: ιατρική κοινότητα, σωστά φάρμακα όταν και όπου και για όσο χρειάζεται, βιταμίνες με ιατρική συμβουλή, ηρεμία και λογική σκέψη, διαλογισμός, αποτοξίνωση, Καλό γενικό σύστημα, άσκηση και ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!
New you με λίγα λόγια!!!
Κράτα το φόρουμ ενήμερο με τα νεότερα σου!!
 #131404  από Ioanna1989
 Σάβ Απρ 20, 2019 7:22 pm
Καλησπέρα δεν καπνίζω κανω σχετικά υγιεινό τρόπο ζωής... Αν εξαιρέσεις οτι τρωω λίγο κ σχετικά σαβούρες... Εννοείται εχω παει ωρλ οφθαλμίατρο ενδοκρινολογο κ νευρολόγος... Κατέληξα να με παρακολουθεί ο κύριος Κίτσος στο αττικό... Δεν εχω κανει παρακέντηση αλλα εχω κανει ανοσολογικες εξετάσεις που βγήκαν καθαρές εχω hashimoto αλλα είναι οκ οι ορμόνες.. Αυτο που με ενοχλει είναι που οταν κουνάω το κεφάλι μου ή όταν περπατάω βλεπω τα παντα να κουνιούνται... Επίσης δεν μπορω να κοιτάξω στα δεξιά επειδή εκει κανω τον νυσταγμο... Είμαι 2,5 μήνες ετσι δεν παω για δουλειά και δεν κανω τίποτα... Περα απο γιατρούς :emojis-13:
 #131406  από Gianna
 Κυρ Απρ 21, 2019 8:53 pm
Ιωάννα,
Από την προσωπική μου εμπειρία θα σου αναφέρω κάτι. Όταν νοσησα πριν από χρόνια, μια έντονη ζαλάδα διάρκειας 1,5 μήνα, με άφησε εκτός εξεταστικής περιόδου στο Πανεπιστήμιο. Κατά τη διάρκεια αυτής ζαλάδας, έβλεπα το πάτωμα να κινείται, ήθελα να είμαι διαρκώς ξαπλωμένη και δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι.
Όταν αργότερα το ανάφερα στους νευρολόγους το θεώρησαν επεισόδιο. Τότε δεν είχα ούτε τη γνώση, ούτε την πάθηση επίσημα ταυτοποιημενη. Αν "γυρναγα" πίσω το ρολόι θα ζητούσα από τους γιατρούς να με βοηθήσουν να γίνει ο 1,5 αυτός μήνας μικρότερη χρονική περίοδος (κορτιζόνη? Κουρκουμας?)
Το παραπάνω αποτελεί προσωπική εμπειρία. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική να ξέρεις!
Σου εύχομαι γρήγορη επαναφορά!!
:smile-flower:
 #131408  από Ioanna1989
 Τρί Απρ 23, 2019 5:47 pm
Με καθαρή μαγνητική γίνεται να εχω ΠΣ? Εγω προπέρσι το καλοκαίρι ειχα ενα επεισόδιο που ένιωθα πως είμαι σε καράβι... Μετα το ξαναπαθα τον Φεβρουάριο πέρυσι και τωρα ξανα φετος αλλα πολυ χειροτερο και τωρα κοντεύω τους 3 μηνες ενω τα αλλα 2 επεισόδια κράτησαν ενα μηνα.. Σκέφτομαι να παω για παρακέντηση στο αιγηνιτιο ή στο αττικό
 #131409  από Gianna
 Τρί Απρ 23, 2019 7:52 pm
Ιωάννα, συμβουλευτηκες ΩΡΛ για λαβυρινθο; Ενδοκρινολο για θυρεοειδή; Έλεγξες περίπτωση κάποιας κυλης;
Ψάξε όλα τα ενδεχόμενα με ιατρική συμβουλή! Απλώς οπλισου με υπομονή και αναζήτησε τις απάντησεις σου!
Περιμένουμε νέα και μάλιστα ευχάριστα!
Καλό Πάσχα.
 #131458  από Ioanna1989
 Τρί Μάιος 14, 2019 8:25 pm
Καλησπέρα! Είναι νευρολογικό... Μ έχουν δει ολοι οσοι ειπες... Δεν μου βρίσκουν τι εχω... Ηθελε ο γιατρός να μου δωσει κορτιζόνη στα τυφλά... Δεν δέχτηκα έχουν μειωθεί τα συμπτώματα αλλα παραμένουν.. Η ταλαντοψια κυρίως... Αυτο που με ανησυχεί είναι μην μου μεινει για παντα.. Κ επίσης δεν έχω κανει παρακέντηση μήπως θα έπρεπε? Κ επίσης έκατσα 3 μηνες κ οπου να ναι θα περασω επιτροπή και φοβάμαι μην με κόψουν επειδή περα απο τις άδειες απ το νοσοκομείο και τα ματια μου που κουνιούνται δεν εχω καποιο αποδεικτικο στοιχείο για το ποσο χαλια ήμουν...
 #131460  από Gianna
 Τετ Μάιος 15, 2019 7:28 pm
Ιωάννα,
Νομίζω ότι τώρα το σημαντικό είναι να σου πει η ιατρική ομάδα που σε παρακολουθεί αν έχεις ή όχι σκλήρυνση.
Παράλληλα, σημαντικότατο είναι να "επενδυσεις" στο well being σου δηλαδή στο κτισιμο του οργανισμού σου ο οποίος προσπαθεί να σου δώσει κάποια μηνύματα!
Οποτε:
Χαλάρωση, ενβιταμινωση, άσκηση, διατροφή κτλ. Προσοχή, καθετί θα το κάνεις με υπευθυνότητα , σκέψη, αγάπη και σεβασμό προς τον εαυτό σου. Θα αναζητάς εξειδικευμένη ιατρική βοήθεια. Τίποτα στην τυχη του!

Όσο αφορά την Επιτροπή πιστοποίησης τις λεπτομέρειες θα στις πει κάποιος κοινωνικός λειτουργός δημοσίου ή ιδιωτικού φορέα. Αυτό δεν επείγει όμως όπως η υγεία!
Εύχομαι τα καλύτερα!