• ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130357  από ppt
 Πέμ Αύγ 02, 2018 9:17 am
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στην παρέα! Διαγνώστηκα με ms εδώ και 3 μήνες και μπορώ να πω ''κατά τύχη'' καθώς δεν έχω τίποτα από αυτά τα τρομερά συμπτώματα που ακούω, διαβάζω κλπ. Ελαφρά μουδιάσματα στα άκρα,φαγούρα και αδυναμία στο ανέβω σκάλες (έστω και λίγες)..αυτά ήταν όλα και όλα που με έστειλαν στον μαγνητικό και μετά στην παρακέντηση. Εστίες στη θωρακική,στο κεφάλι και θετική στα ολιγοκλωνικά μου έδωσαν την ωραιότατη διάγνωση. Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της αποδοχής και της προσαρμογής στα νέα δεδομένα προκειμένου να παραμείνω για όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό χωρίς άλλα συμπτώματα.Κάνω αγωγή με plegridy και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής: εκτός απο τα συμπτώματα ''γρίπης'' που ακολουθούν την ένεση (πονοκέφαλοι,πυρετός, πόνοι στο σώμα,ρίγη) ταυτόχρονα όλα τα άλλα μου συμπτώματα γίνονται ανυπόφορα μία εβδομάδα.. μουδιάζω πάρα πολύ, η φαγούρα είναι πολύ έντονη και η αδυναμία δεν περιγράφεται.. Είναι φυσιολογικό αυτό η μήπως η ιντερφερόνη μου ξυπνάει κάτι που κοιμάται??Τον υπόλοιπο καιρό όλα αυτά δεν είναι καθόλου έντονα.. σχεδόν τα ξεχνάω!
 #130360  από elpida*
 Πέμ Αύγ 02, 2018 3:58 pm
viewtopic.php?f=31&t=5742

ριξε μια ματιά εδώ, θα σε βοηθήσει.
 #130365  από ppt
 Πέμ Αύγ 02, 2018 9:37 pm
Ευχαριστώ πολύ! Είχα διαβάσει τις συγκεκριμένες απόψεις των μελων πριν αποφασίσω να στείλω την προσωπική μου εμπειρία! :emojis-1: