• Νόημα Ζωής

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #133815  από Στάθης
 Σάβ Μάιος 01, 2021 6:10 pm
Νόημα ζωής, γιατί η ανάγκη μας να γνωρίσουμε αληθινά τι μας συμβαίνει και τι θα μας συμβεί, μας ανοίγει την καρδιά προς μια πορεία εκμάθησης.

Μαθαίνουμε την δύναμη που φέρει αποδεχόμενοι και εμπιστευόμενοι τον σπουδαίο Λόγο της εμπειρίας μας και μετέχουμε σε αυτόν, γινόμαστε αυτός ο Λόγος.
Μαθαίνουμε να είμαστε συγκρατημένοι και ταπεινοί με μόνιμο κίνητρο της αναζήτησης του νοήματος (Λόγου) παραμερίζοντας τις εκτυφλωτικές ηδονές και τα ατελείωτα αγαθά της εποχής μας.
Μαθαίνουμε να μην φοβόμαστε και με θάρρος πορευόμαστε τον Λόγο δια της αγάπης και συγχώρεσης μέχρι την ελευθερία μας, το θαύμα της ανάστασης μας.

Ο Λόγος που μας έφερε εδώ μπορεί φαινομενικά να είναι ο ίδιος - η πολλαπλή σκλήρυνση - αλλά βαθιά η Καρδιά μας γνωρίζει το νόημα του Λόγου για τον καθένα μας ξεχωριστά. Ας ανοίξουμε την καρδιά μας να γνωρίσουμε τον Λόγο μέσα από την αγάπη, την ταπεινότητα και την πίστη - εμπιστοσύνη μας. Οι Άγιες μέρες αυτές της Ανάστασης του Κυρίου, ας λειτουργήσουν θαυματουργά μέσα μας προς την αναγέννησή μας, ως προς την απελευθέρωσή μας από τον παλιά ασθενή εαυτό, προς έναν νέο, αναγεννημένο γεμάτο σθένος εαυτό.

Αγαπημένα αδέρφια και αδερφές μου, τα Θαύμα της Ζωής είναι πάντα μπροστά, γύρω και μέσα μας, ας καθαρίσουμε τις Καρδιές μας να το βλέπουμε και να το βιώνουμε όλο και πιο καθαρά.



180645976_190523686246417_7362907783945408900_n.jpg
180645976_190523686246417_7362907783945408900_n.jpg (125.22 KiB) Προβλήθηκε 2779 φορές
Ευχαριστώ θερμά το αγαπημένο μέλος μας Gianna για το βιντεάκι και την φωτογραφία.
 #133816  από Gianna
 Σάβ Μάιος 01, 2021 8:53 pm
Καλή Ανάσταση σε όλα τα μέλη της MS Κοινότητας!
Ας ειναι Πολλαπλή Ανάσταση! Υγειας, Ομονοιας και Αγαπης! Η Ελπίδα πάντα να βρίσκει το δρόμο της προς το Φως!

:smile-flower:
 #133817  από Rafael
 Κυρ Μάιος 02, 2021 5:37 pm
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους σας!! Συγκινήθηκα πολύ με το μήνυμα του Στάθη πραγματικά..
Εύχομαι ολόψυχα να είμαστε καλά..όσο καλύτερα γίνεται και καλύτερα απ' οσο γίνεται! Κάποιους εδώ μέσα σας ξέρω..τους περισσότερους καθόλου..κ όμως με όλους νιώθω μια σύνδεση!Έχω ξαναπει ότι κανένας άλλος στη ζωή μου δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει ΠΣ κι ότι κ αν με απασχολεί εδώ ψάχνω κ βρίσκω απαντήσεις κ αυτό σας κάνει όλους σημαντικούς για μένα.Εχω βοηθηθεί από πάρα πολλά γραφόμενα σας κ ας μη το ξέρετε οι περισσότεροι.Χρονια πολλά και πάλι μέσα απ' τη καρδιά μου