• Πώς αντιμεωπίζετε τη ζωή με τη ΣΚΠ;

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #133469  από fewtile
 Σάβ Ιαν 23, 2021 7:38 pm
Τα σημάδια της κόπωσης ακόμα κ με τις παραμικρές εργασίες είναι πολύ πιό έκδηλα απότι πριν 1-2 χρόνια.
Η κούραση κατά το ασταθές βάδισμα έρχεται πιό σύντομα.
Η αίσθηση της ανημποριάς, συνοδεύεται από τη σκέψη ενός κακού κ μοναχικού μέλλοντος.
Η απαξίωση κ η ματαιότητα υπάρχουν σε όλα αυτά που μπορώ να κάνω... ακόμα κι αυτά όμως δεν γίνονται όπως παλιά.
Με λίγα λόγια, μια ψυχολογία χάλια.
Πολύ θα ήθελα να ξέρω, τί συμπτώματα έχετε και πώς αντιμετωπίζετε τη ζωή με αυτά;
Τί κάνετε, τί είναι αυτό που σας "κρατάει" κ σας δίνει "ζωή κ ενέργεια" για να συνεχίζετε; Όταν πέφτετε τί σας ανεβάζει;
Ψάχνω να βρω όλα αυτά τα πράγματα που κάνετε και το πώς αντιμετωπίζετε τη ζωή. Όλα αυτά τα κάνω έχοντας την ελπίδα πως κάτι θα πάρω, κάτι θα υιοθετήσω.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι με περισσότερα προβλήματα, όμως ο καθένας τα βιώνει αλλιώς, τα μετράει αλλιώς, τα διαχειρίζεται αλλιώς... εγώ πλησιάζω να πιάσω πάτο! :smile-speechless:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fewtile την Κυρ Ιαν 24, 2021 4:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #133472  από Στάθης
 Κυρ Ιαν 24, 2021 3:48 pm
fewtile έγραψε: Σάβ Ιαν 23, 2021 7:38 pm ................
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι με περισσότερα προβλήματα, όμως ο καθένας τα βιώνει αλλιώς, τα μετράει αλλιώς, τα διαχειρίζεται αλλιώς... εγώ πλησιάζω να πιάσω πάτο! :smile-speechless:


Προσωπικά την αντιμετωπίζω με τρέλα.

Βγάζω τρέλα γιατί τελικά η σπίθα μας παίρνει μπρος μόνο όταν η νόσος μας βγάζει τρέλα, ορθή τρέλα για την ακρίβεια.

Οι νόσος είναι πάρα πολύ χρήσιμη γιατί μας βγάζει εκτός μόδας, εκτός μάζας, εκτός συλλογικής κοινωνικής ψυχοπαρακμής. Εάν βρεις τον εαυτό σου συμμέτοχο με την μάζα, τότε κάτι δεν έχουμε πιάσει πιστεύω.

Η μάζα χαρακτηρίζεται από κάποια έθιμα, κάποιες αξίες.
Αξίες όπως η αποβλάκωση, ο φόβος, η φαρμάκωση, οι ασταμάτητοι καφέδες, τα διαστρεβλωμένα της τηλεόρασης, τα non-stop κινητά στην μούρη, οι χαρμάνιδες και χαραμοφάηδες, τα sex symbols, η κόλαση της καταναλωτικής μανίας...., το χάος του φανατισμού, ο έπαρση του εγωισμού στα ύψη, ο αμετανόητος που δεν συγχωρεί... όλα κομμάτι του σύγχρονου πολιτισμού μας.

Η σκλήρυνση μας θυμίζει και μας μαθαίνει ακόμα πολλά σε αντίθεση με τα παραπάνω.
Όποιες μπορεί και συμπλέει με τις προσταγές της νόσου, τότε μπορώ με ευλάβεια να πω ότι η κυρία έχει ιδιαίτερα χαμηλό δείκτη στην ταλαιπωρία του φορέα της....

Με λίγα λόγια, αν η σκλήρυνση δεν σε απομακρύνει από το σύνηθες εκεί έξω... τότε είναι fewtile (futile).... ή όποια υπαγωγή σε θεραπείες και παραμετρολογίες των συνασθενών.

Η γνώμη μου όπως πάντα....
 #133473  από fewtile
 Κυρ Ιαν 24, 2021 4:10 pm
Στάθης έγραψε: Κυρ Ιαν 24, 2021 3:48 pm Όποιες μπορεί και συμπλέει με τις προσταγές της νόσου, τότε μπορώ με ευλάβεια να πω ότι η κυρία έχει ιδιαίτερα χαμηλό δείκτη στην ταλαιπωρία του φορέα της....
Με το "Όποιος μπορεί και συμπλέει" εννοείς όποιος την αποδεχτεί;
 #133474  από Στάθης
 Κυρ Ιαν 24, 2021 9:04 pm
fewtile έγραψε: Κυρ Ιαν 24, 2021 4:10 pm Με το "Όποιος μπορεί και συμπλέει" εννοείς όποιος την αποδεχτεί;
Όποιος κατά την άποψή μου, αποδεχτεί αυτά που χρήζουν αλλαγή και τα αλλάξει. Όλες οι αρρώστιες είναι καμπανάκια 'αλλαγής' ή αλλιώς 'υποταγής'...
 #133493  από fewtile
 Τετ Ιαν 27, 2021 3:00 pm
Στάθης έγραψε: Κυρ Ιαν 24, 2021 9:04 pm Όποιος κατά την άποψή μου, αποδεχτεί αυτά που χρήζουν αλλαγή και τα αλλάξει.
Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα -στη ΣΚΠ- που μπορεί να χρήζει αλλαγής και να μπορεί να αλλαχθεί;
 #133495  από Στάθης
 Τετ Ιαν 27, 2021 6:10 pm
fewtile έγραψε: Τετ Ιαν 27, 2021 3:00 pm
Στάθης έγραψε: Κυρ Ιαν 24, 2021 9:04 pm Όποιος κατά την άποψή μου, αποδεχτεί αυτά που χρήζουν αλλαγή και τα αλλάξει.
Μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα -στη ΣΚΠ- που μπορεί να χρήζει αλλαγής και να μπορεί να αλλαχθεί;
Μπορώ να σου φέρω πολλά από την δικιά μου εμπειρία.
Η διάγνωση της σκλήρυνσης έγινε το 2004. Αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα στην καθημερινότητά μου τότε.

- Όπως σταμάτησα να παίζω βίαια παιχνίδια στον υπολογιστή.
- Σταμάτησα να βλέπω βίαια έργα και θρίλερ στην τηλεόραση.
- Σταμάτησα να καπνίζω.
- Σταμάτησα να τρώω τα νύχια μου
- Σταμάτησα να τρώω πολλά γλυκά.
- Σταμάτησα να πίνω ποτά τύπου τζιν, βότκα, ουίσκι και πολλά άλλα. Κράτησα το κρασάκι, μπυρίτσα.
- Περιόρισα δραματικά τα κορεσμένα λιπαρά, τηγανιτά κτλ.

Σήμερα σε πολλά έχω βελτιωθεί, σε άλλες συνήθειες και πάθη υποτροπίασα, αλλά ένα είναι σίγουρο, ότι δεν σταματάει ποτέ η πάθηση να με εκπλήσσει προς την τελειότητα των μαθημάτων της.

Η σκλήρυνση χρειάζεται ένα γαλήνιο νου, μια ειρηνική ψυχή για να τιθασευτούν οι φωτιές-φλεγμονές. Το πως μπορούμε να το καταφέρουμε είναι στον καθένα μοναδικός ο δρόμος. Ο καθένας φέρει τον χαρακτήρα του με τα πάθη και ελαττώματά του.

Τι πιστεύεις ότι δημιουργεί τις φωτιές στο δικό σου δάσος? Κάνε μια βαθιά ενδοσκόπηση...
 #133497  από fewtile
 Τετ Ιαν 27, 2021 7:27 pm
Σε ευχαριστώ Στάθη. Αυτά όλα που σταμάτησες να κάνεις, και μπράβο είναι πράγματα που χρειάζεται θάρρος και επιμονή.
Το ερώτημά μου όμως, είναι τί μπορεί να κάνει κάποιος για να αντιμετωπίσει τα συμπτώματα που δημιουργούνται από την εξέλιξη της νόσου. Συμπτώματα όπως το ασταθές περπάτημα ή η κόπωση που έρχεται με το παραμικρό και χίλια δυό άλλα που εάν δεν έχω, εγώ σίγουρα κάποιοι τα έχουν, τα οποία αλλάζουν τη ζωή μας.
Συμπτώματα που ότι και να κάνουμε, μάλλον δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτά. Υπάρχουν εκεί για να ματαιώνουν τις προπάθειές μας και να μας θυμίζουν πως η φιλενάδα μας (η ΣΚΠ) είναι πάντα εκεί να μας θυμίζει την παρουσία της... κάθε λεπτό, κάθε μέρα!

Γι'αυτά τα καμπανάκια της ΣΚΠ, τί κάνετε, πώς τα προσπερνάτε, πώς προχωράτε τη ζωή σας;
 #134880  από mar87
 Σάβ Φεβ 05, 2022 10:41 am
Στην ίδια ψυχολογική κατάσταση για πολλά χρόνια,δε μπορώ να αποδεκτώ την κατάσταση μου,απλώς ζω με αυτή...Πολλοί μου είπαν να καταφύγω σε ψυχανάλυση ωστόσο δεν το έκανα δεν ξέρω γιατί. Πάντως από την ώρα που μπήκα σ' αυτήν εδώ την ομάδα άρχισα να βάζω τις χαοτικές μου σκέψεις σε μια σειρά πιο εύκολα, όχι γιατί πίστευα ότι μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα, αλλά βλέπω ότι πολλά από τα ερωτήματα κ προβληματισμούς που είχα στο κεφάλι μου, τα έχουν παραθέσει πολλοί συνοδοιπόροι σ' αυτήν την ομάδα οπότε και μόνο ο τρόπος που αντιμετωπίζουν μια κατάσταση ή μοιράζονται μια εμπειρία τους,βοηθάει κ μένα να μη βλέπω πλέον όλα τα πράγματα μαύρα! :emojis-8: