• Η καθοδήγηση του Δασκάλου

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #128073  από Στάθης
 Κυρ Μάιος 28, 2017 6:41 pm
Υπό την καθοδήγηση του Δασκάλου (πολλαπλή σκλήρυνση), έμαθα να δίνω προσοχή στην Καρδιά μου
και εκεί πραγματικά βρήκα την Ειρήνη, Θεραπεία και Χαρά.

Βήμα βήμα δυναμώνω και μαθαίνω, πώς να τιθασεύω την αναταραχή μου,
να μην χώνομαι με το παραμικρό στην κουνελότρυπα του μυαλού μου.

Δείχνω ελάχιστη η καθόλου ανοχή, στις αγωνίες του εγωισμού μου και τις σπάταλες δραστηριότητές της, ή στην ρατσιστική απόλαυση των ιδεών της προσωπικής μου ταυτότητας, πεποιθήσεις του παρελθόντος ή του μέλλοντος.

Προσπαθώ να αποφεύγω τις παγίδες υπερηφάνειας ή αλαζονείας, όπως ο καλός κηπουρός να ξεριζώνω τα ζιζάνια όπου εμφανίζονται.

Σαν αδίψαστος αναζητητής αποσύρω την προσοχή μου μέσα στην Καρδιά μου, εκεί βρίσκω την πραγματική Ομορφιά μου.

Σφίγγω στην Αγκαλιά μου, την κάθε Νότα της Ζωής, να φτιάξω το Τραγούδι μου. Η Μουσική της Ζωής, το Τραγούδι του καθενός μας, Μοναδικό, Μαγικό, Θαυματουργό σαν το αφήνουμε να ρέει με την κάθε Πνοή μας.

Είμαστε Φως, Αληθινή Αγάπη. Πάντα, Εδώ, Τώρα.
Οι ασθένειες ταράσσουν την Ζωή μας και σταματάει η Ώρα,
για να Θυμηθούμε πως είμαστε για την Ζωή τα πιο σπουδαία της Δώρα.

«Ἄνω σχῶμεν τὰς καρδίας»
Στάθης.
 #128082  από Gianna
 Τρί Μάιος 30, 2017 8:57 pm
Στάθη!
ποιητικός ο λόγος σου!
σε ευχαριστούμε!
:romance-grouphug:
 #128089  από N.Korkonias
 Τετ Μάιος 31, 2017 5:49 pm
Ευχάριστη νότα, σε μια μια πολύ σκληρή & γρήγορων ρυθμών καθημερινοτητα. Απο εμενα :smile-clapping: