• Η Ιθάκη δεν υπάρχει, πρέπει να την βρεις και να την διεκδική

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #126390  από Nikoskk
 Τετ Φεβ 08, 2017 2:29 pm
Η Ιθάκη δεν υπάρχει, πρέπει να την βρεις και να την διεκδικήσεις

Ο Οδυσσέας περιπλανήθηκε δέκα ολόκληρα χρόνια κι ο νόστος του έγινε έπος που διδάσκεται ανά τους αιώνες . Η Ιθάκη έγινε σύμβολο, ένα απάνεμο λιμάνι να αράξει κανείς το σκαρί του, ο τελευταίος σταθμός που σε αγκαλιάζει και με ανακούφιση αποχωρίζεσαι το καράβι σου. Δίνοντας αξία στις εμπειρίες, τα όνειρα, τις κακοτοπιές που θα συναντήσει κανείς μέχρι την άφιξή του.

Προσανατολισμένοι λοιπόν κατά αυτή τη ρότα αναζητούν οι άνθρωποι την Ιθάκη, τι είναι εκείνο που αξίζει, ποιο είναι αυτό που δεν έχει αξία. Ποιος ο τρόπος να πλησιάσουν το σταθμό τους και να παραμείνουν εσαεί σε αυτόν;

Σκέψεις που τρέφουν το νου σαν τη βροχή που πέφτει στο χώμα και ποτίζει με ζωή τη φύση. Το κουβάρι της ζωής απλώνεται από το Θησέα για να βγει από το λαβύρινθο του μυαλού του. Κερδισμένος ή χαμένος θα το κρίνει αυτός στο τέλος του ταξιδιού αυτού που οδηγεί σε μέρη άγνωστα, ευχάριστα, μαγικά, σκοτεινά και μυστηριώδη, αλλά και τόσο ποθητά.

Όμως πόσοι σταθμοί θυσιάζονται μάταια , σε πόσους παραμένουν οι άνθρωποι με μόνη λαχτάρα να σαλπάρουν για τον επόμενο; Μαριονέτες της λαχτάρας να κόψουν το νήμα και με αυτό τον τρόπο να πουν πως άγγιξαν την ουτοπία. Γιατί περί ουτοπίας πρόκειται. Ανούσιες συναναστροφές, σχέσεις και σκέψεις. Φαιδροί στόχοι κι ένα βιαστικό ξεμπαρκάρισμα μήπως αργήσουν. Φορτωμένοι σαφώς με όνειρα και ελπίδες, πάθη και προσδοκίες σε ένα αέναο κύκλο.

Το καράβι εφοδιάζεται με σκέψη, λογική και σεβασμό στο ίδιο, γιατί μόνο όταν σεβαστείς το σκαρί που σε ταξιδεύει και το εκτιμήσεις μπορείς να είσαι σίγουρος ότι οι άνεμοι του θα είναι ούριοι και θα ανάβουν τη δίψα της ζωής.

Οι καρποί που αποκομίζεις στην πορεία του ταξιδιού, όπως οι σάρκες της αντιλόπης που καταβροχθίζει το λιοντάρι για να ικανοποιήσει την αίσθηση της πείνας του, έχουν αξία μόνο αν σκεφτείς πρώτα αυτό:« Η Ιθάκη δεν υπάρχει, η Ιθάκη σου είσαι εσύ».

Ο άνθρωπος που το γνωρίζει αυτό, που συνειδητοποιεί τη δύναμη της σκέψης του, εκείνος που καλλιεργεί το εγώ του, πετώντας στον Καιάδα τις φρούδες ελπίδες συνεξάρτησης από την κρίση των άλλων, εκείνος που εξυψώνεται γνωρίζοντας πως στο ταξίδι του, καπετάνιος είναι αυτός ο ίδιος, κύριος της βούλησης και του εαυτού του, αυτός θα φτάνει μέσα του καθημερινά σε πολλές μαγικές Ιθάκες.

Αυτός που παύει να κρύβεται κάτω από ομπρέλες προστασίας, που δε θυσιάζει την ελευθερία του μπροστά στην ασφάλεια, αυτός που συνειδητοποιεί πως τα καράβια είναι ασφαλή στο λιμάνι ωστόσο δεν φτιάχτηκαν για να παραμένουν δεμένα στον κάβο, αλλά για να σαλπάρουν σε ωκεανούς, άλλοτε φιλικούς και άλλοτε έτοιμους να τους βυθίσουν , να τους πετάξουν σε βράχια κι εκείνοι μετέωροι, τσακισμένοι να βρεθούν σε αυτοσχέδιες σχεδίες καταμεσής της θάλασσας.

Πρωτίστως λοιπόν ο άνθρωπος πρέπει να αγαπήσει τον εαυτό του, να αποτινάξει από πάνω του τα σύννεφα της φοβίας, να πιστέψει στις δυνάμεις του για να μπορέσει ο ήλιος να φωτίσει και τις τελευταίες σκοτεινές γωνιές του μυαλού του, να ζεστάνει την ψυχή του και μέσα της να αναζητήσει τον τελευταίο σταθμό.

Παλέψτε μόνοι σας, στα δικά σας καράβια. Δίχως λέμβους και βοηθητικά ροδάκια, μόνο έτσι θα δημιουργηθούν τα εφόδια εκείνα που αύριο θα σας συντροφεύουν. Όταν οι χάρτες καούν, όταν το ταξίδι θα έχει αφετηρία και τελικό προορισμό εσάς, τις γνώσεις και της εμπειρίες που θα αποκομίζετε μάσα από τα δικά σας λάθη. Μην ψάχνετε την Ιθάκη σε ξένους τόπους, μην την κάνετε ξένο τόπο.

Η Ιθάκη σου είσαι εσύ και η συνεχής αναζήτηση της ενδυνάμωσης του Εγώ σου, έναντι των άλλων. Η οριοθέτηση και αποστασιοποίηση του εδάφους σου και ο επαναπροσδιορισμός της εξέλιξης σου από το ένα λιμάνι στο άλλο.

Η Ιθάκη δεν υπάρχει.

https://sciencearchives.wordpress.com/2 ... %b9%cf%82/
 #126394  από Κώστας
 Τετ Φεβ 08, 2017 8:05 pm
Μέχρι τα σαράντα μου, αν είχα διαβάσει αυτό το κείμενο, θα είχα αναγνωρίσει το μεγάλο δίκιο που έχει. Σε κείνη την ηλικία όμως, που είχα ωριμάσει και μπορούσα να βγω στην αναζήτηση και στον πηγαιμό για την Ιθάκη μου, μου έκανε αρμένικη βίζιτα η σκλήρυνση! Αποσυντόνισε το σώμα και το μυαλό μου και το έβαλε να σκέφτεται μόνιμα τρόπους και τεχνάσματα για την αντιμετώπισή της. Έτσι η δικιά μου Ιθάκη, κατάντησε νάναι ένας αέναος και άνισος αγώνας επιβίωσης από τα νύχια της. Ο Οδυσσέας περιπλανήθηκε και δοκιμάστηκε σκληρά μεν για χρόνια, είχε όμως το κορμί και το μυαλό του αρωγούς! Κάτι που εγώ δεν έχω! Άνιση λοιπόν η σύγκριση και «στημένος» ο αγώνας! Θάθελα να βγω στον πηγαιμό για την Ιθάκη μου, όμως δυστυχώς δεν είμαι σαν τον Οδυσσέα! Βέβαια θα μου πείτε πως για όλους υπάρχει μια Ιθάκη, αρκεί να την αναζητήσουν. Θα σας απαντήσω πως έχετε δίκιο, όμως η δικιά μου, δεν θάναι σαν του Οδυσσέα, ακόμη κι΄ αν τη βρω!

Υγ. Άραγε μ΄έχει πάρει λίγο «από κάτω» ή απλά είμαι ένας ψυχρός ορθολογιστής;!
 #126418  από eleni POL
 Πέμ Φεβ 09, 2017 2:17 pm
Η Ιθάκη είναι πραγματικά μια ουτοπία.
Αυτο που έχει σημασία όπως εχουν εμπνευστεί χιλιάδες πνευματικές και λογοτεχνικές ψυχές είναι ο δρόμος,το ταξίδι.
Ο προορισμός είναι μόνο ο στόχος.
φυσικά και για μας που δυσκολευόμαστε να βαδίσουμε προς τα εκεί ειναι δρομος πιο δύσβατος και κακοτράχαλος και καθε στιγμη κινδυνεύουμε να πέσουμε και να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια.
Τι γίνεται όμως? Κάθε φορά που προσπερνάμε ένα εμπόδιο νιώθουμε πιο δυνατοί.
Η ζωή είναι οι εμπειρίες μας ,μαζευουμε εμπειρίες,παίρνουμε μαθήματα και ανεβαίνουμε επίπεδα...προαγόμαστε σε μεγαλύτερη τάξη.
Ποτέ δε τα παρατάμε ακομη και αν δε παρουμε καλο βαθμό.
καθε φορα σηνειδητοποιούμε οτι είμαστε λίγο πιο δυνατοί απο οσο νομιζαμε.
Κι εκεί που λες πως δε μπορείς σε ενα σημείο αδυναμίας εκείνο ακριβώς χρειάζεται την ΄δυναμη του "λίγο ακόμα μπορώ" κι εκει γίνεται η δουλειά ...το θαυμα.Αυτο είναι η επιλογή μας τελικά ...θα τολμήσουμε να ξεπεράσουμε το "αδύνατο"?
Ακόμα και χωρίς γερό πλοίο το ταξίδι παντα συνεχίζεται ...
Επιβιβάζουμε ...φίλους ,αδερφούς, τεχνες,αξίες,θεωρίες, τεχνικές οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο για το ταξιδι. Ολα χρησιμευουν οπως το εχω δει προσωπικά σαν παλτο για να μπεις στην καταιγίδα.Σαν ομπρέλλα ,σαν ασπίδα για τις μάχες μας.
Και πάμε με την ελπίδα οτι ο άνεμος θα ειναι ευνοικός.
Είμαστε έτοιμοι!
 #126522  από Κώστας
 Σάβ Φεβ 11, 2017 11:00 pm
Κι΄ άντε και τη βρήκαμε, μετά τι κάνουμε;! Σα νάχει απόλυτο δίκιο ο Καβάφης!!!!!!!
 #126531  από Nikoskk
 Κυρ Φεβ 12, 2017 1:54 am
Ωραια η αναλυση-προσεγγιση σου Ελενη.
Οταν την βρουμε Κωστα ειμαι της αποψης οτι μετα σαλπαρουμε για αλλη Ιθακη οπως λεει και ο Καβαφης

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikoskk την Κυρ Φεβ 12, 2017 5:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #126548  από Κώστας
 Κυρ Φεβ 12, 2017 1:37 pm
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: