• ΦΟΒΟΣ: Ο μεγαλύτερος κλέφτης ονείρων

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #124964  από Nikoskk
 Τετ Ιαν 11, 2017 12:40 am
Ο φόβος σκοτώνει πολύ περισσότερους ανθρώπους από ότι ο θάνατος.» George Patton.

Πραγματικά παίρνοντας αυτή τη φράση ως αφορμή σκεφτήκαμε πόσες φορές ένας άνθρωπος πεθαίνει πριν τελικά πεθάνει ;
Πόσες φορές ο φόβος σκότωσε τη ζωή και τα όνειρα του;
Τι ζωή ζει ο άνθρωπος , με κλεμμένα ή σκοτωμένα τα όνειρα του;
Πόσες φορές ο φόβος του έκλεψε τη ζωή ,τη χαρά ,την ευτυχία;
Πόσοι άνθρωποι επιβιώνουν χωρίς να ζουν ;
Πίσω από όλα αυτά και πολλά άλλα, αυτός .
Ο μεγαλύτερος και πιο ύπουλος εχθρός του ανθρώπου . Ο φόβος.
Λες και μας περιμένει στη γη, πριν έρθουμε.
Ακόμη δεν έχουμε γεννηθεί και ο φόβος παραμονεύει…
Σε ένα κόσμο ,που ακόμη και εάν γελάσει πολύ κάποια στιγμή, φροντίζει να το διορθώσει λέγοντας , «σε καλό να μου βγει..».

Φόβος, φόβος φόβος,..άλλες φορές φανερός ,άλλες αφανής αλλά πάντα στη σκηνή, πρωταγωνιστής ή κομπάρσος στο έργο της ζωής του καθενός.
Το ξέρουν αυτό καλά, αυτοί που κρατούν τα ηνία της ανθρωπότητας. Ξέρουν ότι οι άνθρωποι «πρέπει να φοβούνται».
Ξέρουν ότι στα χέρια τους ο φόβος είναι « ένα εργαλείο διαχείρισης της ανθρώπινης συνείδησης».

Σήμερα περισσότερο από ποτέ ίσως , ο φόβος έχει πάρει τόσα διαφορετικά προσωπεία και μερικά είναι τόσο αθώα που πραγματικά είναι δύσκολο να τα αντιληφθεί κάποιος.
Η αθώα όψη του φόβου, γίνεται η πιο πονηρή αόρατη φυλακή του ανθρώπου.
Αυτή εάν θέλετε είναι και η πιο ύπουλη και πονηρή μορφή του.
Βέβαια πάντα «για το καλό μας», για την πατρίδα , για να μη πτωχεύσουμε, για τα παιδιά, για την ανθρωπότητα ….

Ο Γκάντι είχε πει «νομίζουμε ότι ο εχθρός μας είναι το μίσος, ο φόβος είναι ο εχθρός μας ».

Ο φόβος παράγει τόσες αρνητικές σκέψεις,σ υναισθήματα και συμπεριφορές, που όμοιο του δεν βρίσκεις .

«Γι’ αυτό ίσως ο φόβος να είναι το μόνο που θρέφει την ύπαρξη του Κακού στον κόσμο, ίσως ο ίδιος να είναι το μόνο Κακό που υπάρχει και μάχεται το Καλό».

Κι όμως άνθρωπε είσαι ακόμη ζωντανός!!!
Τι δύναμη και αντοχή έχεις και δεν το θυμάσαι!!!

Φαντάστηκες ποτέ, να έχεις έρθει σε ένα πεδίο που ο φόβος είχε προσγειωθεί χρόνια πριν καν έρθεις και ΕΣΥ να επέλεξες να είσαι εδώ για τον διώξεις;
Ναι άνθρωπε, είσαι πολύ μεγάλος !!!
Είσαι σίγουρα πολύ μεγαλύτερος από το φόβο, αλλιώς θα είχε τελειώσει το «παιχνίδι», από καιρό.

Σε θαυμάζω που αντέχεις !!!
Σε κοιτώ να μάχεσαι ακόμη κι όταν όλα φαίνονται χαμένα και αυτή είναι η στόφα του αληθινού ανθρώπου!!!
Εσύ που επιλέγεις να μην οδηγεί τη ζωή σου ο φόβος , εσύ είσαι αυτός που θα γράψει την ιστορία από εδώ και μπρος !!!
Από σήμερα ο φόβος σου σε φοβάται!!! Ειδικά όταν μετά από τόσα τον κοιτάς και χαμογελάς…τι μεγαλείο είναι αυτό !!!
Πήγαινε στο καθρέπτη και κοίτα το νικητή !!!
Ναι εσύ είσαι !!!
ΕΣΥ!!! ΕΣΥ!!!!
Κι αν κάποια φωνή σου ψιθυρίζει άλλα, πες της ότι το να είσαι νικητής είναι επιλογή!!!
Πες της ότι , «είμαστε καταδικασμένοι να νικήσουμε»!!!
Εάν βούρκωσες ή έκλαψες είναι γιατί είσαι δυνατός !!!
Είναι γιατί θυμήθηκες!!!
Εάν φωνάζεις μέσα σου ΝΑΙ και κτυπάς το στήθος σου είναι γιατί είσαι μεγάλος μαχητής και ξέρεις ότι η ώρα για τη ανθρωπότητα Ζυγώνει!!!
Για εσένα ,για αυτούς που έχεις δίπλα σου, για αυτούς όλους τους ανθρώπους που είναι σήμερα εδώ αλλά και για όσους έρθουν στο μέλλον . Για την ανθρωπότητα την ίδια, έχεις την τιμή να διώξεις το φόβο από τη γή !!!
Γιατί μπορείς!!!
Γιατί Αξίζει!!!
Γιατί η ώρα είναι τώρα!!!

Μια ζωή χωρίς φόβους ,είναι πολλές ζωές σε μια και αυτό είναι που αξίζεις . Τίποτα λιγότερο!
Πολλές ζωές σε μία!!!

Ζήσε Άφοβα!!!

http://www.awakengr.com/fovos-o-megalyt ... is-oniron/
Συνημμένα
15941604_823984147743478_675930981_n-768x512.jpg
15941604_823984147743478_675930981_n-768x512.jpg (68.81 KiB) Προβλήθηκε 21915 φορές
 #124968  από Κώστας
 Τετ Ιαν 11, 2017 10:52 am
Ωραία τα εμψυχωτικά άρθρα, αλλά δυστυχώς υπάρχει και ο ορθολογισμός. Κι΄ αυτός αμείλικτα λέει, πως είναι αδύνατον να εκλείψει ο φόβος από τη ζωή του ανθρώπου, εφ΄ όσων χρησιμοποιείται σαν μέσον επιβολής και εξουσίας!
 #124970  από Ελιζα
 Τετ Ιαν 11, 2017 11:59 am
Το να ζησουμε την ζωη μας χωρις φοβο δν σημαινει οτι πρεπει να εχουμε αγνοια κινδυνου η να υπερεκτιμουμε τις ικανοτητες μας..οπως κανουμε οι περισσοτεροι μας(ριψοκινδυνοι)θαρρω,ανεξαρτητως ηλικιας!
Πρεπει να νιωσεις τον φοβο να τον αξιολογησεις να τον λαμβανεις υποψιν αλλα να εισαι οτι τυχει-ετυχε! Εγω προσωπικα φοβομουν τις βελονες(δεν ειχα θεμα να τρυπαω τον αλλον,αλλα οχι εμενα,κανενας εμενα!!!) μεχρι που ηρθα αντιμετωπη με τον φοβο μου και τον νικησα! Και πρεπει ο φοβος με το αγχος να χωριζονται δεν εχουν καμια απολυτως σχεση!!! Οι ανθρωποι "πεθαινουν" απο το αγχος οχι απο φοβιες....κλεβει ονειρα το αγχος οχι ο φοβος....
 #124974  από Κώστας
 Τετ Ιαν 11, 2017 1:06 pm
Ελιζα έγραψε: Πρεπει να νιωσεις τον φοβο να τον αξιολογησεις να τον λαμβανεις υποψιν αλλα να εισαι οτι τυχει-ετυχε!
Με ποιο τρόπο νομίζεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί πρακτικά αυτό; Πως γίνεται να είσαι ό,τι τύχει, έτυχε εφ΄ όσων αξιολογείς τον φόβο; Μπορείς πχ να κάτσεις στην άκρη ενός ψηλού πρεβαζιού χωρίς κιγκλίδωμα, αφού προηγουμένως έχεις αξιολογήσει τον φόβο σου και να είσαι ό,τι τύχει έτυχε;!
 #124976  από Ελιζα
 Τετ Ιαν 11, 2017 1:34 pm
Ο ανθρωπος ειναι γεννημενος να ειναι ελευθερος,χωρις πρεπει κ μη! Βασικα κ εγω ειχα φοβιες(για την σκπ,π.χ) απλα καθως ημουν μεσα στο νοσοκομειο,μου λεει ο διπλανος μου,χαλαρωσε με το να κλαις και να λες καταστραφηκα και,και,και,και,η ζωη σου κυλαει και εσυ μενεις στασιμη! Οποτε οχι κανονες οχι ορια!
Οποτε καθεσαι σκεφτεσαι τι ειναι αυτο που φοβασαι το βλεπεις απο ολες τις μεριες και λες απλα "δεν πειραζει" ρισκο !!!!
(Και αν ειναι να πεσεις,επεσες) :)
 #124977  από Nikoskk
 Τετ Ιαν 11, 2017 1:47 pm
εδω κολλαει το εξης ανεκδοτο:

Ήταν κάποτε ένας γιατρός.

Μια μέρα φεύγοντας από την πόλη που έμενε για να πάει σε μια άλλη γειτονική όπου είχε δουλειά, συνάντησε την “πανούκλα” που έμπαινε. Σταμάτησε και την ρώτησε:

«Πάλι εδώ; Τι ήρθες να κάνεις;»

Και η “πανούκλα” απάντησε: «Είναι η σειρά μου».

«Πόσους θα πάρεις αυτή τη φορά;» ρώτησε ο γιατρός.

«Λίγους, γύρω στους χίλιους», απάντησε η πανούκλα.

Μετά από μια εβδομάδα ο γιατρός (έχοντας ενημερωθεί εν τω μεταξύ για την κατάσταση στην πόλη του) επέστρεψε, και στην είσοδο της πόλης αντάμωσε την “πανούκλα” που έφευγε

«Μου είπες ψέματα», της είπε. «Είχες πει ότι θα πάρεις κάπου χίλιους και τελικά πέθαναν πέντε χιλιάδες».

Κι εκείνη απάντησε: «Δεν είπα ψέματα. Εγώ πήρα χίλιους.

Τους υπόλοιπους τους σκότωσε το άγχος και ο φόβος».
 #124980  από Nikoskk
 Τετ Ιαν 11, 2017 2:09 pm
Καλο θα ηταν οσο μπορουμε να ειμαστε λιγοτερο ορθολογιστες, να δουλευουμε και το δεξι μερος του εγκεφαλου μας απο οπου πηγαζει ο αυθορμητισμος, να ακουμε την καρδια μας απο οπου πηγαζει η αγαπη ,ετσι θα ξεφυγουμε απο τον προγραμματισμο που μας εχουν κανει στο να φοβομαστε στην ζωη μας.
Αυτα τα πετυχαινουμε με τον τροπο που βιωνουμε την ζωη και με επαναπρογραμματισμο του υποσεινηδητου μας, κατι που χειαζεται καθημερινη ασκηση.
Εγω το βλεπω ως τροπο ζωης!
 #124989  από Gianna
 Τετ Ιαν 11, 2017 6:38 pm
..κάποιος είπε, δε θυμάμαι όμως ποιος, ότι το 90% από τους φόβους μας ποτέ δεν γίνονται πραγματικότητα..
...επίσης και στην ποίηση ο φόβος εχει τη θέση του..
Εθνικό Ύμνος.. (4η στροφή)

'Αργειε νάλθει εκείνη η μέρα κι ήταν όλα σιωπηλά,
γιατί τά 'σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά.


επίσης από την Ωδή ''Εις Σάμον'' Κάλβος (1η στροφή)

Ὅσοι τὸ χάλκεον χέρι
βαρὺ τοῦ φόβου αἰσθάνονται,
ζυγὸν δουλείας, ἂς ἔχωσι·
θέλει ἀρετὴν καὶ τόλμην
ἡ ἐλευθερία.

Επίσης θα έλεγα ότι φοβόμαστε τα λάθος πράγματα..
τι πρέπει να φοβόμαστε και αν πρέπει, δεν το ξέρουμε..
και συνήθως αυτά που πρέπει να φοβόμαστε έχουν και ωραίο
περιτύλιγμα.. οπότε ας το φιλοσοφήσουμε λίγο, και χωρίς
κούφιες υπερβολές και ενθουσιασμούς.. :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :character-oldtimer: