• Πέπλο της Αγάπης, Η κάθε μέρα είναι πολύτιμη

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #117050  από Στάθης
 Παρ Μάιος 20, 2016 1:21 pm
Ίσως στόχος της ζωής δεν είναι η ευτυχία, η υγεία,
αλλά να βιώνουμε ολοκληρωτικά την κάθε εμπειρία.


Υπάρχουν σαρκικά άρτιοι άνθρωποι, υγιέστατοι φαινομενικά οι οποίοι περνούν την κάθε μέρα τους σαν ζόμπι.

Εικόνα

Υπάρχουν άνθρωποι ασθενές, άρρωστοι φαινομενικά, που για αυτούς κάθε μέρα είναι ζωντανή και πολύτιμη.

Ίσως, ζώντας τις εμπειρίες μας μέσα από την Πολλαπλή Σκλήρυνση να προσθέτουμε μια ιδιαίτερη φωτισμένη δυναμική η οποία διαρκώς μας θυμίζει ότι το αύριο δεν είναι εγγυημένο.
Ίσως ο εμβολισμός της εκφυλιστικής αυτή νόσου στην Ζωή μας, να μας δίνει την ευκαιρία να κλέβουμε χρόνο από την ρουτίνα της απασχόλησης για να ενθυμούμαστε ποια είναι η ομορφιά της Ζωής. Ίσως να μην είναι τόσο εκφυλιστική. Ίσως να μην είναι καν νόσο, αλλά η θέληση των ακτινών του ήλιου να ακτινοβολήσει μέσα από την καρδιά μας. Μας λείπει η Βιταμίνη D μας λένε.

Εικόνα

Αναγκάζω τον εαυτό μου σχεδόν κάθε μέρα σε μια βόλτα στην παραλία, επειδή είμαι πραγματικά ένας κομπιουτεράκιας εργασιομανής. Το σώμα, το μυαλό, η ψυχή, το Πνεύμα, δουλεύει πάνω σε ένα κομπιούτερ κάθε ημέρα, τουλάχιστον 6-7 ημέρες την εβδομάδα. Για αυτό παίρνω το βήμα επιβίωσης μακριά από την εργασία και προσγειώνομαι στην παραλία για μια-δυο ώρες.

Όταν είμαι στην παραλία, προσπαθώ πάντα να κάνω την "Βόλτα της Ευγνωμοσύνης», όπου έχω την θέληση να ευχαριστήσω τον Δημιουργό, το Σύμπαν, την Πηγή, τους φύλακες αγγέλους, τους φίλους/ες και την οικογένειά μου, τη Μητέρα Γη, τον ανώτερο εαυτό μου. Εκφράζω την Αγάπη και την Ευγνωμοσύνη σε όλους και προσπαθώ το περπάτημα μου να καθοδηγείται στο Παρόν από ανοιχτό μυαλό, ανοιχτά αυτιά και καρδιά. Ζητώ επίσης την προστασία και την ασφάλεια σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Ποτέ δεν ζητάω τίποτα υλιστικό, επειδή ο υλισμός είναι αυτός που μας χωρίζει, που μας γερνάει και μας σκοτώνει.

Η βόλτα της Ευγνωμοσύνης, η οποία περιλαμβάνει Σε Ευχαριστώ, Συγχώρεσέ με, Συνγώμη και Σε Αγαπώ, δημιουργεί "ένα πέπλο Αγάπης".

Τα πόδια μου, τα οραματίζονται σαν να "φιλάνε την γη" μέσα στο πέπλο Αγάπης που περικλείει τα πάντα και τους πάντες γύρω μου. Μερικές φορές κατά την διαδρομή μου, χαμογελάω, και καλησπερίζω ανθρώπους που έρχονται σε οπτική επαφή μαζί μου. Είναι τόσο μεγάλη η απελευθέρωση να μπορείς να μιλήσεις χωρίς εμπόδια χωρίς φραγμούς, μεταδίδοντας για ένα κλάσμα το χαμόγελό σου. Στο πέπλο της Αγάπης, πόσο να αντέξει μια νόσος μέσα της. Η υπερβατική της ισχύ μου δείχνει πόσο πολύτιμη και άχρονη είναι η Ζωή μέσα από οποιαδήποτε μορφή της. Πόσο θαυματουργή και ακτινοβόλα διέπει το κάθε τι της.

Εικόνα

Παραλία. Πόσο τυχερός είμαι. Βόλτα. Πόσο χαρισματικός. Δεν έχουν όλοι μας τις δυνατότητες αυτές, γνωρίζω καλά τις δυσκολίες της σωματικής και νοητικής μας περιπέτειας. Ίσως να ήταν αλλιώς αν είχαμε καταπολεμήσει το δρόμο προς την κατάθλιψη, το άγχος, την συσσώρευση απορριμμάτων, υλικών και τοξικών καταλοίπων. Δεν ξέραμε τι μας κρατούσε πίσω τι μας οδήγησε εδώ. Αλλά στο Εδώ κρύβεται το Πέπλο της Αγάπης πουθενά αλλού.

Εικόνα

Και η Εμπειρία της και μόνο είναι αρκετή να μας Εναρμονίσει με τον Υγιές Εαυτό μας. Μπορείτε να περπατήσετε μέσα από το ‘Πέπλο της Αγάπης’ οπουδήποτε. Δοκιμάστε το κάποια στιγμή, σας το προτείνω με περίσσια Χαρά και Αγάπη.

«Ἄνω σχῶμεν τὰς καρδίας»
Στάθης.