• Περί καταφυγίου και Θεραπείας

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #116164  από Στάθης
 Δευ Απρ 04, 2016 12:58 pm
Σε συνέχεια της ανάρτησης "Το καταφύγιο της Θεραπείας μου" και για λόγους καλύτερης και πιο εμβαθυμένης τεκμηρίωσης του βιώματός αυτού, θα ήθελα να προστεθούν τα εξής:

Περί κακού συνήθειου:

Πως θα μπορούσαμε να θέσουμε σε κίνηση την δυναμική του στόχου μας που είναι η θεραπεία μας (έστω η βελτίωσή μας), αφού δεν έχω κάποιο αρνητικό πάθος όπως κάπνισμα, πορνό, ναρκωτικά.

Ένα αρνητικό πάθος πρωτίστως πηγάζει μέσα από τις σκέψεις μας. Εάν κάνουμε πολλές αρνητικές σκέψεις σημαίνει ότι είμαι εθισμένος σε αυτές, και αυτό είναι ένα κακό πάθος. Δίνοντας το βάθος στην ζωή μας, παρατηρώντας την δραστηριότητα των σκέψεων μας, και αφετέρου των πράξεων μας όλοι μας θα δούμε ότι η σχέση μας με τον εαυτό μας παίρνει άπειρη βελτίωση. Και δεν είναι εύκολο το γνωρίζω και εγώ. Γιατί έχω χτίσει τον αρνητικούλη ευατό μου με πολύ κόπο και πως να μην αντιδράσει και μόνο στην ιδέα ότι θα αρχίζω να πετάω πράγματα από το σπίτι του.

Το κακό συνήθειό μας είναι ακόμα και η παραμικρή επαναλαμβανόμενη αρνητική σκέψη. Πιστέψτε με, και η μιζέρια είναι αρκετά εθιστική όσο το κάπνισμα και το σεξ.

Ο στόχος θυσίας ενός κακού μας πάθους έχω έναν Σκοπό. Να θέσει σε δυναμική την Θέληση να γίνουμε καλύτερα. Σε οποιαδήποτε μορφή, οποιαδήποτε καταστροφή και εάν έχει υποστεί το σώμα μας, πάντα υπάρχει ένα περιθώριο να βελτιωθούμε, να νιώσουμε λίγο καλύτερα. Πάντα υπάρχει αυτός ο Χώρος. Εμείς το μόνο που χρειαζόμαστε είναι να θέσουμε σε κίνηση τους νόμους της Φυσικής, μέσα από την Θέληση, την οποία μας έχει αφαιρέσει η κοινωνία με ακρίβεια νυστεριού, την οποία εμείς καλούμαστε να Υπερβούμε, και αν το Θέλουμε πραγματικά μπορούμε να τα καταφέρουμε !

Περί Θεών και Δαιμόνων:

"Όποιος έψαχνε για τον Θεό, βρήκε τον Εαυτό του,
και όπως έψαχνε για τον Εαυτό του, βρήκε τον Θεό."

Το μόνο που έχει σημασία, είναι ότι "κάπου Ανώτερης Δυναμικής", καλό είναι να πιστεύουμε. Το που δεν έχει σημασία. Είτε είναι ο Θεός, είτε είναι ο Υπερπροσωπικός μας εαυτός, φτιάξτε το Ιερό σας Βωμό και στήστε σε αυτόν ότι Ιερό έχετε στην Ζωή σας.

Μελετώντας τις Θρησκείες όλου του κόσμου, συμπέρανα ότι έχω άπειρη σοφία να κερδίσω.
Μελετώντας τον Εαυτό μου σε Υπερπροσωπικό επίπεδο, συμπέρανα ότι έχω περίσσια Δύναμη να αντλήσω.
Μελετώντας τις Φυσικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο, συμπέρανα ότι υπάρχουν οι τρόποι να το αποδείξω.

Μην αναλώνεστε σε τριβές, σε ομάδες διαχωρισμού, σε κατηγορίες. Μην γίνεστε ρατσιστές έναντι του ίδιου σας του εαυτού. Γνωρίστε ότι από όλα κάτι έχετε να κερδίσετε, και βάλτε Στόχο ακριβώς αυτό. Να υπερβείτε τον διαχωρισμό και να δημιουργήσετε τον Ιερό σας χώρο με αυτά που σας ταιριάζουν νοητικά, σε επίπεδο δηλαδή Αυτογνωσίας.

Για εμένα αυτός ο Ιερός χώρος, συμπεριλαμβάνει τις πράξεις Αγάπης και Διδάγματα του Ιησού Χριστού και άλλων Αγίων, την ένωσή μου με την Δύναμη του Υπερπροσωπικού μου εαυτού (Ανατολικές φιλοσοφικές πρακτικές), την χωρίς "τριβή και διαχωρισμούς προσπάθειά μου" για ένωση με την Φύση και το Παρόν και τέλος τα Μαθήματα από γεγονότα της Εμπειρίας μου.

Χωρίς να χρειάζεται να κρίνουμε τον χώρο του καθενού, ας δημιουργήσουμε τον Ιερό μας χώρο δίνοντας του Δυναμική Ιερότητας, θυσιάζοντας στον βωμό του χώρου αυτού ένα κομμάτι του αρνητικούλη μας Εαυτού. Δεν χρειάζεται να αποστειρωθούμε. Εάν υπάρχει Θέληση για μια Καλύτερη Ζωή, βήμα βήμα, κάθε αναπνοή ας είναι πνοή προς την Κατεύθυνση αυτή.

Εικόνα

«Ἄνω σχῶμεν τὰς καρδίας»
Στάθης.
 #116204  από Νίκος_76
 Τρί Απρ 05, 2016 12:35 am
Εγω πάντως θα ήθελα μια απάντηση γιατι αυτά τα θέματα δε ξεκίνησαν στην ενώτητα πνευμα και διαλογισμός. Θα ήθελα μια απάντηση. Γενικά δε καταλαβαίνω και πολύ και με πια σειρα μπαίνουν οι ενώτητες.
Τη χενφα παλια την εβλεπα πρώτη και με έντονα γράμματα και τις βιταμίνες πιο κατω. Τώρα βλέπω αλλαγές. Για να μη μπω στη διαδικασία να το αναλύσω στο μυαλό μου, ας είναι τουλάχιστον αλφαβητικά τα πράγματα για να μην έχουμε αλλες ερμηνίες.
Προσπάθησα να προλάβω τις αντιπαραθέσεις και εγώ λίγο αλλά δε τα κατάφερα μου φαίνεται.
Για άλλη μια φορά θα το γράψω ότι ο χώρος δε παει καλά. Αντί να βοηθάει φτάνει πολλές φορές στο άλλο άκρο να κάνει και κακο.
Αντι ο παλιός ασθενής να βοηθάει με την όποια εμπειρία του και να μιλάει γι αυτή την εμπειρία που έχει, αν κάνει το ίδιο ένας για πνευματικό θέμα τότε ζητάμε αποδείξεις, λογική κτλ. Και αυτά γινόντουσαν για να βγει κάτι καλό δε θα μίλαγα. Γίνονται μόνο απο εγωισμούς ή ότι αλλο.
Όποιος θέλει ας διαβάσει μερικά θέματα απο την ενώτητα πνευμα και διαλογισμός και θα καταλάβει.
Επίσης για γνώμες πάνω στην ίδια λογική κάποιος θα σχολιαστεί περισσότερο και κάποιος λιγότερο. Καλή ώρα τώρα Στάθη, που ποσταρες κάτι αλλά η Μαρίνα και η Ντιάνα την άκουσαν. Αν κάτι μη αποδεδειγμένο δεν ακολουθείται απο τη λέξη θρησκεία είναι οκ αλλά αν ακολουθείται απο θεούς δεν αρέσει μου φαίνεται.
Στη τελική υπάρχει κόσμος που πιστεύει και αυτό τον βοηθάει. Γιατί θέλουμε να του το χαλάσουμε αυτό δε το καταλαβαίνω.
Και για να το γενικεύσω είναι το ίδιο με κάποιον που παίρνει την αγωγή του και πολλοί προσπαθούν να του γκρεμίσουν τις ελπίδες του. Όπως και κάποιος που δε παίρνει αγωγή και προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι κάνει λάθος.
Κάθε μέρα μπαίνουν νέοι ασθενείς παιδιά, γονείς και διαβάζουν, αυτό δε γίνεται να το ξεχνάμε. Ότι γράφουμε μένει.
Για να σταματήσουν αυτά πρέπει να μη προσπαθούμε να δίνουμε χαρακτήρα (γραμμή πες το όπως θες) στο φορουμ είτε αυτός είναι ζήτω τα φάρμακα είτε είναι ζήτω η χεφνα ή ζήτω το plp10 ή ζήτω οι βιταμίνες ή ζήτω η θρησκεία ή ζήτω το πνεύμα ή ζήτω η φουντα (αυτο μου έχει κατσει άσχημα). Θα πρέπει να γράφουμε μόνο όταν έχουμε κάτι πραγματικά νέο να πούμε όπως έκανε πρόσφατα η φίλη μας NOBODY με την πεγκυλιωμένη ιντερφερόνη β-1α. Πρόσφατα νέα στο χώρο της θρησκείας δεν υπάρχουν βέβαια ούτε στον χώρο του διαλογισμού. Αυτά είναι τρόπος ζωής και δεν γίνονται ν ακολουθηθούν μέσα απο οδηγίες από φορουμ. Ή τα πιστεύεις ή όχι. Και αν είναι κάποιος και μεγάλος ηλικιακά τα ποσοστά πέφτουν δραματικά.
Δεν είναι δικό μου το φορουμ για να αποφασίζω βέβαια και στη τελική αν δε μου αρέσει ας μη μπαίνω αλλά επειδή δεν είναι φορουμ για μπάλα ή για ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά για κάτι πολυ πολύ σοβαρό δε μπορώ να μη γράψω αν και προσπάθησα να αναφέρω τα μισά από όσα ήθελα.

υ.γ Είναι ανθρώπινη ανάγκη να ψάχνουμε από κάπου να κρατηθούμε. Μέσα στη πορεία κάποια στιγμή μπορεί να χάσουμε όλες τις ελπίδες μας, αλλά κάποιοι άλλοι μόλις ξεκινάνε και θελουν βοήθεια. Το ξέρω ότι ζούμε μια εποχή όπου τα φάρμακα είναι στάσημα ή ότι ελπίζαμε να είναι καλύτερα. Δεν είναι στο χέρι μας η λύση αλλά που θα πάει θα βρεθεί Μια καλή αντιμετώπιση είναι να κοιτάμε το πρόβλημα του διπλα μας και να προσπαθούμε να του το λύσουμε και να ξεχνάμε το δικό μας.

υ.γ.2 Δε θα ξαναδιαβάσω τι έγραψα γιατί θα το στρογγυλεψω και τώρα δε θελω.

υγ3. Η πολυ αντιπαρέθεση δε κάνει καλό. Με έχω πιάσει να γράφω ποστ που δε θα πίστευα αν τα διάβαζα ότι είναι δικά μου. Όταν νευριαζουμε αναγκαζόμαστε να διαλέγουμε στρατόπεδα και να τα υπερασπιζόμαστε. Στον καφέ δε τρέχει μία αλλά εδώ είπαμε τα γραπτά μένουν. Όταν βλέπουμε ότι δεν αναγνωρίζουμε τα ποστ μας πάει αν πει ότι έχουμε ενταση . Όταν γίνεται συχνά δε πρέπει να ποστάρουμε αν δεν το αναλύσουμε το φαινόμενο στο μυαλό μας.

υ.γ4 Οσο μεγαλώνουμε αλλάζουμε. Σε κάθε φάση της ζωής μας νομίζουμε ότι είμαστε σωστοί, και αυτό επιβεβαιώνει ότι πριν είμασταν λαθος και αυτό είναι όμορφο. Αν βλέπουμε ότι πλέον δεν αλλάζουμε τότε πρέπει να ανησυχούμε .
 #116205  από George Good News
 Τρί Απρ 05, 2016 3:06 am
Συγνώμη Στάθη για το παρακάτω off topic σχόλιο αλλά δεν ήξερα που να το γράψω:

όντας μέλος του φόρουμ κοντά 6 χρόνια, υπήρξε ένα διάστημα που διάβαζα σχεδόν τα πάντα. Και μετα ξέσπασε ο πόλεμος μεταξύ των υπέρμαχων της ΧΕΝΦΑ και αυτών με αντίθετη άποψη! Σε τόσο ακραίο σημείο που να αναρωτιέται κανείς, είναι αυτοι συνασθενείς? Έχουν έναν κοινό εχθρό να αντιμετωπίσουν? Βοηθουν ο ένας τον άλλον? Ολόκληρα καταβατά για να αποδείξουν ότι η γνώμη τους είναι η σωστή!!

Κουραστηκα και δε ξαναμπηκα! Και εκανα πολύ καλά! Κανείς δεν θα μου επιβάλλει τι είναι σωστό, ειδικά με αυτον τον απόλυτο τρόπο!

Και τώρα σα να μου θυμίζει κάτι εκείνη την περίοδο! Καλά μπορώ να αδιαφορήσω πάλι ξανά αλλά λυπάμαι που θα χάσω κάποια χρήσιμα, κάποια ενδιαφέροντα και κάποια ακόμα αστεία και ανάλαφρα ποσταρίσματα
 #116211  από Κώστας
 Τρί Απρ 05, 2016 12:57 pm
Νίκο και Γιώργο, πάνω από ασθενείς με σκλήρυνση είμαστε άνθρωποι. Έχουμε τις συναισθηματικές μας εκρήξεις, τις γνώμες μας, τους τσακωμούς μας και ό,τι άλλο. Το forum είναι ένας χώρος επικοινωνίας, ανταλλαγής ιδεών και απόψεων μα και συναισθηματικής και ψυχολογικής υποστήριξης μεταξύ ασθενών με παρόμοια προβλήματα. Δεν είναι χώρος μιζέριας που αφορά την ασθένειά μας και αποκλειστικής παράθεσης πληροφοριών σχετικά μ΄ αυτήν. Γι΄ αυτό και χωρίζεται σε θεματικές ενότητες. Απ΄ αυτές επιλέγουμε όποιες μας ενδιαφέρουν και τις παρακολουθούμε. Ο Στάθης είχε την ιδέα να μας παραχωρήσει έναν διαδικτυακό χώρο για να επικοινωνούμε. Δεν ασκεί λογοκρισία και έλεγχο στα γραφόμενα, παρά μόνον αν αυτά ξεφύγουν από τους κανόνες που έχει ορίσει και τους οποίους είτε συμφωνούμε είτε όχι, έχουμε αποδεχτεί όλοι. Έτσι είναι λογικό να υπάρχουν συγκρούσεις καθ΄ ότι είναι αδύνατον όλες οι γνώμες να είναι σύμφωνες. Προσωπικά μ΄ αρέσει η πολυπλευρικότητα αυτού του forum και την προτιμώ από μια μίζερη κατάσταση μονόπλευρης πάνω στην ασθένειά μας θεματολογίας.
 #116217  από Νίκος_76
 Τρί Απρ 05, 2016 3:43 pm
Κώστας έγραψε:Νίκο και Γιώργο, πάνω από ασθενείς με σκλήρυνση είμαστε άνθρωποι. Έχουμε τις συναισθηματικές μας εκρήξεις, τις γνώμες μας, τους τσακωμούς μας και ό,τι άλλο. Το forum είναι ένας χώρος επικοινωνίας, ανταλλαγής ιδεών και απόψεων μα και συναισθηματικής και ψυχολογικής υποστήριξης μεταξύ ασθενών με παρόμοια προβλήματα. Δεν είναι χώρος μιζέριας που αφορά την ασθένειά μας και αποκλειστικής παράθεσης πληροφοριών σχετικά μ΄ αυτήν. Γι΄ αυτό και χωρίζεται σε θεματικές ενότητες. Απ΄ αυτές επιλέγουμε όποιες μας ενδιαφέρουν και τις παρακολουθούμε. Ο Στάθης είχε την ιδέα να μας παραχωρήσει έναν διαδικτυακό χώρο για να επικοινωνούμε. Δεν ασκεί λογοκρισία και έλεγχο στα γραφόμενα, παρά μόνον αν αυτά ξεφύγουν από τους κανόνες που έχει ορίσει και τους οποίους είτε συμφωνούμε είτε όχι, έχουμε αποδεχτεί όλοι. Έτσι είναι λογικό να υπάρχουν συγκρούσεις καθ΄ ότι είναι αδύνατον όλες οι γνώμες να είναι σύμφωνες. Προσωπικά μ΄ αρέσει η πολυπλευρικότητα αυτού του forum και την προτιμώ από μια μίζερη κατάσταση μονόπλευρης πάνω στην ασθένειά μας θεματολογίας.

Κώστα δε διαφωνώ σε αυτά. Το θέμα είναι οτι στην εφαρμογή έχουμε θέμα. Κανείς δε θέλει να κάνει κακό στον αλλον απο πρόθεση. Αλλά επειδή όπως είπα δεν είμαστε φορουμ ηλεκτρονικού τσιγαρου που με κατι λαθος αντε να κανεις λαθος αγορα αλλά φορουμ για σκπ θα πρέπει να κοιτάμε συνεχεια πως τα παμε. Και απο μονο του αυτο το γεγονος (φορουμ σκπ) πρεπει να βάζει όρια στα λεγομενά μας όρια στις διαφωνιες όρια στον ίδιο μας τον εαυτο και για το πως εκφράζεται ή και για το τι θελει να πει. Και μιλάμε για όρια πιο στενα στη τελική απο τον σεβασμο την ευγένεια κτλ. Δυτυχώς πρέπει να είναι πιο στενα αν και σε εμένα δε μου αρεσουν. Είμαι βέβαιος ότι αν συζητάγαμε μεταξύ μας δε θα τα βάζαμε αλλά εδώ στα ανοιχτά θέματα πρέπει να μπαίνουν (κατα τη γνώμη μου παντα).
Π.χ αν και αναφέρθηκε και πιο πανω. Σε θέμα θρησκειας αν δε πιστεύεις ή αν δε ψάχνεσαι δεν έχει νόημα ο σχολιασμος σε public. Ας γίνει σε π.μ. Σε θέμα ιντερφερόνης δε γίνεται να λέμε ότι δε δουλεύει το φαρμακο ή κάνε χεφνα. Οι θεματικες ενότητες γι αύτο υπάρχουν. Αυτό εμεις δεν έχουμε καταφέρει να το κρατήσουμε και μετα γίνονται αντιπαραθέσεις, ο άλλος μετά ανθρωπος είναι και στην επόμενη ευκαιρία θα κάνει το ίδιο (μέσα σε αυτούς και εγω) και στο τέλος αυτό χαρακτηρίζει και τον χώρο σε θέματα που δε πρέπει να ξεχνάμε ότι διαβάζονται απο όλους.
Ας φτιαχτεί ένα πράγμα στυλ MSSOCIETY COFFEE BREAK να μπαίνουμε και να γράφουμε και να συζητάμε λίγο πιο άνετα και όποιος παίρνει κοκκινη κάρτα να μη μπορει να μπει (για τεις αγωνιστικες :smile-giggle: ). Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα για να μην παρεξηγηθώ δε πήγαμε και τελειως χάλια απλά πέρα απο τα όρια της ευγένειας πρέπει να σκεφτόμαστε ή στη τελική να τα κουβεντιάσουμε κάποια στιγμή και τα πιο αυστηρα όρια που θέτει η πάθηση.
υ.γ Ακόμα και αν συμφωνούμε πρέπει να είμαστε πάντα σε εγρήγορση για την εφαρμογή.

υ.γ2 Ο φίλος μας George Good News είναι σοβαρό παράδειγμα. Δε ξέρω αν το κατάλαβα καλά. Δεν είπε ότι σταμάτησε να σχολιάζει. Ο άνθρωπος δεν άντεχε να διαβάζει τα ποστ. Του έκαναν κακο. Αν κατάλαβα είπε ότι σταμάτησε να μπαίνει στο φορουμ. Τον καταλαβαίνω γιατί το έπαθα και εγώ πολλες φορες. Ακόμα και αν αποφάσιζα να μπαίνω πχ μόνο στις ιντερφερονες πάλι για άλλα θέματα και σε κλίμα αντιπαρεθεσης ενημερωνομουνα.

υγ3 ας κανει καποιος κατι γιατι το Tysabri εχει 666 προβολες μόλις τώρα το είδα :smile-headbang:
 #116233  από George Good News
 Τετ Απρ 06, 2016 1:06 am
Νίκος_76 έγραψε:
υ.γ2 Ο φίλος μας George Good News είναι σοβαρό παράδειγμα. Δε ξέρω αν το κατάλαβα καλά. Δεν είπε ότι σταμάτησε να σχολιάζει. Ο άνθρωπος δεν άντεχε να διαβάζει τα ποστ. Του έκαναν κακο. Αν κατάλαβα είπε ότι σταμάτησε να μπαίνει στο φορουμ. Τον καταλαβαίνω γιατί το έπαθα και εγώ πολλες φορες. Ακόμα και αν αποφάσιζα να μπαίνω πχ μόνο στις ιντερφερονες πάλι για άλλα θέματα και σε κλίμα αντιπαρεθεσης ενημερωνομουνα.
Ναι, αυτό εννοούσα. όλα στο φόρουμ περιστρεφόντουσαν γύρω από εκείνη την κόντρα! Και ήταν πολύ κουραστικό!

Προφανώς οι αντιπαραθέσεις πρέπει να υπάρχουν! Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης ενός φόρουμ: η ανταλλαγή απόψεων και η "ανακ'αλυψη" πολύ χρήσιμων πραγμάτων! Και εγώ έχω μάθει πολλά και είμαι ευγνώμων σε κάποιους ανθρώπους που ούτε καν τους ξέρω προσωπικά!

Και κάτι τελευταίο, δε θεωρώ ότι η μορφη του σημερινου φόρουμ πλησίασε ούτε καν στο ελαχιστο εκείνη την επόχη. Θεωρώ δηλ ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά θέμα για να το συζητάμε.