• Το καταφύγιο της Θεραπείας μου

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #116185  από ΝΤΙΑΝΑ
 Δευ Απρ 04, 2016 7:41 pm
Η ΑΓΑΠΗ

Αν μπορώ να λαλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων, ακόμα και των αγγέλων,
αλλά δεν έχω αγάπη για τους άλλους, οι λόγοι μου ακούγονται σαν ήχος χάλκινης καμπάνας ή σαν κυμβάλου αλαλαγμός. Κι αν έχω της προφητείας το χάρισμα κι
όλα κατέχω τα μυστήρια κι όλη τη γνώση, κι αν έχω ακόμα όλη την πίστη, έτσι που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, είμαι ένα τίποτα. Κι αν ακόμα μοιράσω στους φτωχούς όλα μου τα υπάρχοντα, κι αν παραδώσω στη φωτιά το σώμα μου για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, σε τίποτα δε μ 'ωφελεί.
Εκείνος που αγαπάει έχει μακροθυμία, έχει και καλοσύνη. Εκείνος που αγαπάει δε ζηλοφθονεί. Εκείνος που αγαπάει δεν κομπάζει ούτε περηφανεύεται. Είναι ευπρεπής, δεν είναι εγωιστής ούτε ευερέθιστος. Ξεχνάει το κακό που του έχουν κάνει. Δε χαίρεται για το στραβό που γίνεται, αλλά μετέχει στη χαρά για το σωστό. Εκείνος που αγαπάει, όλα τα ανέχεται, σε όλα εμπιστεύεται, για όλα ελπίζει, όλα τα υπομένει....
Απόστολος Παύλος Προς Κορινθίους Α' 13(1-7)
 #116186  από MARINA21
 Δευ Απρ 04, 2016 7:50 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Η άρνηση χωρίς έρευνα πώς ονομάζεται ;
Ντιάνα νομιζω δεν αξίζει να φθειρομαστε άλλο. Όλοι μας!πορευομαστε ο καθένας με ο,τι νομίζει καλύτερο...ετσι απλα και "δογματικά"! Βέβαια λέει "ερευνάτε τας γραφάς", αλλά όταν σου προκαλούν αηδία, τι να ερευνησεις, με το ζορι;
-ξέρω ανθρώπους που σκέφτονταν ακριβως σαν εσενα Κώστα (ερευνητες κι αυτοι) κι έχουν γίνει οι πιο πιστοί χριστιανοί, έχουν κάνει στροφή 180 μοιρών, απο διάφορα συμβάντα που στάθηκαν αφορμή (συγκεκριμενα 3 ατομα, συγγενικά πρόσωπα τα δυο και το ενα πολυ φίλος που με " κορόιδευε" καποτε όταν εκανα το σταυρό μου, όλοι κκεδες όπως λέει ο Γιάννης και μάλιστα ο ένας, συγγενής, με τεράστια επιρροή πανω μου..., ο οποίος κορόιδευε τα ΠΑΝΤΑ όμως, μου αποδομουσε ο,τι πίστευα και τώρα νηστεύει κι απο λάδι τη μεγάλη Σαρακοστή!). Οπότε... ξέρω ανατριχιασες τώρα, :scared-eek: :teasing-blah: :teasing-blahyellow: (να το ελαφρυνουμε και λίγο), αλλά ποτε στη ζωή σου μη λες ποτέ! :character-oldtimer: :eusa-naughty: :eusa-naughty: :smile-hi: δεν ξέρεις πώς θα τα οικονομησει ο καλός Θεουλης...για καλό εννοώ (μη σκεφτείς αρνητικά πάλι!)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MARINA21 την Δευ Απρ 04, 2016 8:03 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #116188  από MARINA21
 Δευ Απρ 04, 2016 7:52 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Η ΑΓΑΠΗ

Αν μπορώ να λαλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων, ακόμα και των αγγέλων,
αλλά δεν έχω αγάπη για τους άλλους, οι λόγοι μου ακούγονται σαν ήχος χάλκινης καμπάνας ή σαν κυμβάλου αλαλαγμός. Κι αν έχω της προφητείας το χάρισμα κι
όλα κατέχω τα μυστήρια κι όλη τη γνώση, κι αν έχω ακόμα όλη την πίστη, έτσι που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, είμαι ένα τίποτα. Κι αν ακόμα μοιράσω στους φτωχούς όλα μου τα υπάρχοντα, κι αν παραδώσω στη φωτιά το σώμα μου για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, σε τίποτα δε μ 'ωφελεί.
Εκείνος που αγαπάει έχει μακροθυμία, έχει και καλοσύνη. Εκείνος που αγαπάει δε ζηλοφθονεί. Εκείνος που αγαπάει δεν κομπάζει ούτε περηφανεύεται. Είναι ευπρεπής, δεν είναι εγωιστής ούτε ευερέθιστος. Ξεχνάει το κακό που του έχουν κάνει. Δε χαίρεται για το στραβό που γίνεται, αλλά μετέχει στη χαρά για το σωστό. Εκείνος που αγαπάει, όλα τα ανέχεται, σε όλα εμπιστεύεται, για όλα ελπίζει, όλα τα υπομένει....
Απόστολος Παύλος Προς Κορινθίους Α' 13(1-7)
Ντιάνα: :romance-kisscheek: :romance-heartbeating: :greetings-clapyellow:
 #116189  από ΝΤΙΑΝΑ
 Δευ Απρ 04, 2016 7:57 pm
Η ασχετοσύνη στο κόκκινο, ειδικά αν βάζουμε τον Λασκαράτο, που τον διαβάζαμε στην Α Λυκείου, για να γράψουμε ηθογράφηση προσώπων να κρίνει τον μοναχισμό!
Και ναι,Μαρίνα βάζω ένα τέλος.
 #116190  από Γιάννης
 Δευ Απρ 04, 2016 8:09 pm
Έλα βαφτιστήρι, αρχίζουν να τσαντίζονται και λερώνουν το στόμα τους. Γιατί όπως ξέρεις βαφτιστήρι, για να λέμε λόγια όλοι καλοί είμαστε :laughing-rolling:

Ε ρε πλάκα που έχουν οι ψευτοχριστιανούληδες :laughing-rolling:
 #116192  από Στάθης
 Δευ Απρ 04, 2016 9:13 pm
Γιάννης έγραψε:Έλα βαφτιστήρι, αρχίζουν και τσαντίζονται και λερώνουν το στόμα τους. Γιατί όπως ξέρεις βαφτιστήρι για να λέμε λόγια όλοι καλοί είμαστε :laughing-rolling:

Ε ρε πλάκα που έχουν οι ψευτοχριστιανούληδες :laughing-rolling:
Το να βάζει φωτιές και να ειρωνεύεται κανείς είναι ότι πιο προσβλητικό, ότι πιο αρνητικό μπορούμε να προσφέρουμε και δυστυχώς τον αντίκτυπο τον αισθανόμαστε όλοι με τον έναν τρόπο ή τον άλλον.

Η μεγαλύτερη ευλογία είναι να βοηθάμε μια κατάσταση να την γαληνεύουμε με όποιο τρόπο μπορούμε όχι να σπέρνουμε περισσότερη κακία.

Ζητώ συγνώμη που έβαλα το λιθαράκι και δημιούργησα τέτοια ταραχή. Είμαστε αρκετά ευαίσθητοι άνθρωποι και η ταραχή δεν μας κάνει καλό.

Συγνώμη.
 #116193  από Γιάννης
 Δευ Απρ 04, 2016 9:53 pm
Όοοοοχι μάστορα, πάρε το θέμα απ' την αρχή (με ανοιχτά μάτια ε;) και θα δεις ότι μπορείς να βάλεις σε παράθεση και άλλα προσβλητικά.


Πάω να διαβάσω λίγο Κούντερα, από το νηπιαγωγείο έχω να τον ανοίξω :emojis-20:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης την Δευ Απρ 04, 2016 9:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #116194  από MARINA21
 Δευ Απρ 04, 2016 9:54 pm
Στάθης έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Έλα βαφτιστήρι, αρχίζουν και τσαντίζονται και λερώνουν το στόμα τους. Γιατί όπως ξέρεις βαφτιστήρι για να λέμε λόγια όλοι καλοί είμαστε :laughing-rolling:

Ε ρε πλάκα που έχουν οι ψευτοχριστιανούληδες :laughing-rolling:
Το να βάζει φωτιές και να ειρωνεύεται κανείς είναι ότι πιο προσβλητικό, ότι πιο αρνητικό μπορούμε να προσφέρουμε και δυστυχώς τον αντίκτυπο τον αισθανόμαστε όλοι με τον έναν τρόπο ή τον άλλον.

Η μεγαλύτερη ευλογία είναι να βοηθάμε μια κατάσταση να την γαληνεύουμε με όποιο τρόπο μπορούμε όχι να σπέρνουμε περισσότερη κακία.

Ζητώ συγνώμη που έβαλα το λιθαράκι και δημιούργησα τέτοια ταραχή. Είμαστε αρκετά ευαίσθητοι άνθρωποι και η ταραχή δεν μας κάνει καλό.

Συγνώμη.
Εγώ ζήτω συγγνώμη Στάθη... Το δικο μου λιθαράκι έφταιξε! Συνέχισε, γράφεις τόσο όμορφα και μας κανουν καλό οι σκέψεις σου!
 #116195  από billios
 Δευ Απρ 04, 2016 10:03 pm
Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω το ρολο της νηστειας στη θρησκεια και που ακριβως βρισκεται η αμαρτια αν δεν νηστεψεις!!.
Ποτε μου δεν καταλαβα πως απο την πολυ νηστεια σχεδον ολοι τους ειναι 800 κιλα,ποτε μου δεν καταλαβα γιατι πρεπει να εξομοληθω σε εναν πιθανοτατα πορνογερο παππα για ανταλαγμα να κοινωνησω,οπως και το να προσκηναω και να ασπαζομαι τις εικονες μιλαμε για μεγα ειδωλολατρεια [Ου ποιήσεις σε αυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υπό κάτω της γης.]
Αδυνατο να κατανοησω πως ο μωησης κατεβασε απο το Σινα τις λιθινες πλακες και καθιερωσε τις 10 εντολες,γιατι δεν ειχε μεσα την αιμομηξια !
 #116196  από you can do it
 Δευ Απρ 04, 2016 10:30 pm
Δεν πιστεύω σε θρησκείες, αλλά πιστεύω σε ένα δημιουργό από όπου προερχόμαστε όλοι. Και όλοι εκεί γυρνάμε.
Σέβομαι τα πιστεύω των άλλων. Η οικογένειά μου και πολλοί στο περιβάλλον μου πιστεύουν πολύ και τους ενθαρρύνω αφού τους κάνει καλό. Πολλοί προσεύχονται για μένα και τους ευχαριστώ που το κάνουν.

Το ζητούμενο νομίζω είναι να έχουμε αγάπη μέσα μας για όλα και όλους. Ακόμα και αν φαίνεται ακατόρθωτο. Να αγαπάμε και τον εαυτό μας γιατί ποιος άλλος μπορεί να μας βοηθήσει περισσότερο από εμάς; Να νιώθουμε την ψυχή μας και να βιώνουμε τη γαλήνη όσο περισσότερο μπορούμε. Να μπαίνουμε στα παπούτσια του άλλου πριν τον κρίνουμε, πράγμα που σπάνια κάνουμε, και να κατανοούμε ότι όλοι κάτι κουβαλάνε.

Ανήκα στη θρησκεία αλλά είναι πολλά χρόνια που απέχω. Γιατί δεν μου αρέσει ο φόβος που καλλιεργείται. Γιατί δεν μου αρέσουν οι εκφράσεις ποίμνιο και περιούσιος λαός και άλλες ιστορίες. Αν στους αγαπημένους μου και σε άλλους αρέσουν, δεν έχω κάτι να τους πω. Αν γεμίζει η ψυχή τους, είμαι μαζί τους.
Ο Χριστός για μένα ήταν επαναστάτης της εποχής του που ήρθε να διδάξει περισσότερα από τα προβεβλημένα. Ήταν μεγάλος φιλόσοφος και πολύ μπροστά. Σε διάφορες εποχές έχουν έρθει στη γη άνθρωποι να διδάξουν.
Αν υπάρχει Θεός, που για μένα υπάρχει, είναι ο δημιουργός των πάντων και δεν χρειάζομαι να του δώσω όνομα ούτε να πηγαίνω κάπου να τον προσκυνάω. Τον "προσκυνάω" κάθε μέρα στο κελάηδημα των πουλιών, στα χορτάρια που φυτρώνουν παρόλες τις αντίξοες συνθήκες, στα μικρά θαύματα που ζω και βλέπω κάθε μέρα.

Δεν πιστεύω ότι ένας καλός πατέρας θέλει να τιμωρήσει τα παιδιά του ρίχνοντάς τα στο πυρ το εξώτερον. Δεν το δέχομαι ότι αν νηστέψω και μιλήσω σε έναν συνάνθρωπό μου και του πω τα εσώψυχά μου θα συγχωρεθώ για κάτι που έκανα. Γιατί; Δεν με ακούει αν του τα πω μόνη μου στο δωμάτιό μου; Δεν το δέχομαι πως νόσησα επειδή απομακρύνθηκα (και αυτό το άκουσα). Δεν θεωρώ πως έχω βλάψει κάποιον συνειδητά τουλάχιστον. Δεν το δέχομαι να φοβάμαι μήπως πάω στην κόλαση για μια π.χ. ευχαρίστησή μου που θεωρείται αμαρτία από την εκκλησία και όμως δεν βλάπτει κανένα συνάνθρωπό μου.
Φοβάμαι μήπως μέχρι να φύγω από εδώ δεν καταλάβω ποια πραγματικά είμαι και μήπως δεν έχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ σε όλα τα επίπεδα.

Χωρίς να παρεξηγηθώ ότι θεωρώ πως θα είμαι και εγώ από αυτούς αν ποτέ γίνει αυτό, κάποιος ορθόδοξος ιερέας είχε πει σε μια παλιά μου φίλη μια πολύ ωραία κατά τη γνώμη μου κουβέντα: "Όταν έρθει η Δευτέρα παρουσία, θα εκπλαγούμε πολύ από το ποιοι θα κάθονται εκ δεξιών του".
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8