• Το καταφύγιο της Θεραπείας μου

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #116168  από Κώστας
 Δευ Απρ 04, 2016 2:32 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Έχεις δικιο, Κώστα! Προσωπικά χέστηκα για το τι πιστεύει ο καθένας! Μου αρκεί που έχω ένα μπουκαλάκι αγιασμού από το 1974 και δεν έχει πάθει την παραμικρή φθορά!
Όσο για την Πόλη, οι κερκόπορτες άνοιξαν από τους προδότες που πάντα υπάρχουν στην ιστορία του κόσμου!
Το σχίσμα δεν έγινε μόνο εξαιτίας του filioque,αλλά και άλλων λόγων μεταξύ των οποίων το πρωτείο του πάπα και ο έλεγχος περιοχών του Βυζαντίου από τη Ρώμη.
Η Ορθοδοξία διδάσκει αγάπη και ταπεινότητα. Ο κάθε αρχιεπίσκοπος θεωρείται πρώτος μεταξύ ίσων.
Εγώ προσωπικά είμαι 100% σίγουρη για την ορθότητα της Πίστεώς μου, γιατί πρώτα μελέτησα με μεγάλη προσοχή το Λόγο του Θεού που διδάσκει η Αγία Γραφή, λόγους Αγίων ,και καταστάλαξα!
ΥΓ Και στο όνομα της αθε'ί'ας έχουν γίνει φρικτά εγκλήματα (δες πρωην Σοβιετική Ένωση)

Tο νερό (διότι περί νερού πρόκειται), δεν χαλάει από μόνο του. Ίσως να αλλοιωθεί μαρκοπρόθεσμα από τη συσκευασία ή το περιβάλλον αποθήκευσής του. Πιστεύω ότι το φυλάς σφραγισμένο σε γυάλινο μπουκαλάκι, οπότε και περιορίζεται έως εξαλείφεται αυτός ο παράγοντας. Κινδυνεύει όμως να χαλάσει από τη στιγμή που θα ανοίξεις το μπουκαλάκι αφού με την παρατεταμένη έκθεση στο φως του ήλιου ή σε πηγές θερμότητας ευνοείται η ανάπτυξη φυκών ή και μούχλας. Έτσι είναι απόλυτα φυσιολογικό το γεγονός ότι έχει διατηρηθεί ο αγιασμός σ΄ ένα σφραγισμένο μπουκαλάκι, χωρίς να έχει συμβεί κανένα απολύτως θαύμα.

Αν δεν υπήρχε το κανόνι του Ουρβανού να γκρεμίσει τα τείχη ακόμη η πόλη θα πολιορκείτο! Σκέψου πως είναι δυνατόν να μπουκάρουν χιλιάδες εχθροί από μια μικρή πόρτα χωρίς να γίνουν αντιληπτοί και χωρίς να μπορούν ν΄ αντιμετωπιστούν (δεν είναι δυνατόν να μπήκαν όλοι ταυτόχρονα μέσα. Δυο – δυο το πολύ τρεις - τρεις μπορούσαν να περάσουν ταυτόχρονα. Συνεπώς ήταν πανεύκολο ν΄ αντιμετωπιστούν).

Προφανώς και το σχίσμα δεν έγινε εξ΄ αιτίας του filioque. Παιχνίδι κυριαρχίας παιζόταν. Μιας και τόφερε όμως η κουβέντα ποιος μπορεί να πει με σιγουριά αν το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται μόνο από Τον Πατέρα και όχι και από τον υιό; Στο κάτω – κάτω Ο Θεός δεν είναι ΄Ενας;!!! Η Αγία Τριάς δεν είναι ομοούσιος και αχώριστος. Τι ρόλο παίζει λοιπόν ποιος εκπορεύει το Άγιον Πνεύμα εφ΄ όσων πρόκειται για έναν και μοναδικό θεό;!

Που βλέπεις την ταπεινότητα στους αρχιεπισκόπους όταν την ίδια ώρα που παιδιά πεινούν, αυτοί κυκλοφορούν με mercendes και οδηγό, έχουν άμφια κεντημένα με χρυσή κλωστή, φοράνε κάρες και σταυρούς χιλιάδων Ευρώ γεμάτους με πολύτιμους λίθους, ζουν μέσα στη χλιδή πατώντας πάνω σε χειροποίητα χαλιά καθήμενοι σε πανάκριβα εβένινα γραφεία και και και …Την ίδια ώρα όμως ζητάνε από τον πιστό να ρίξει το υστέρημά του μέσα στο παγκάρι για τους φτωχούς!

Τι είναι αυτό που σε έπεισε για την ορθότητά του στη Παλαιά διαθήκη;!
Μήπως η μαστροπεία όταν ο Μωυσής παρουσίασε την σύζυγό του σαν αδελφή του στον Φαραώ παροτρύνοντας τον να την παντρευτεί για ν΄ αποκομίσει οφέλη;
Μήπως η αιμομιξία όταν ο Λωτ κλίνεται σε μια σπηλιά και συνουσιάζεται με τις κόρες του οι οποίες και καλά τον μέθυσαν πρώτα για να μην ξέρει τι κάνει. Και καλά αυτός ήταν μεθυσμένος εκείνες δεν ξέρανε τι κάνουνε;!!!!
Μήπως η ανθρωποθυσία που ζητά Ο Θεός από τον Αβραάμ σε ένδειξη πίστης σ΄ Αυτόν;!
Μήπως η απίστευτη κακία που δείχνει ο Πανάγαθος Θεός διαλύοντας τους Αιγύπτιους ρίχνοντάς τους πληγές προκειμένου να βοηθήσει τους δικούς Του;

Από την Καινή Διαθήκη τι σ΄ εντυπωσίασε και σε έπεισε;
Μήπως οι εξαιρετικές μεταξύ τους περιγραφικές ανακρίβειες για το ίδιο γεγονός των Τεσσάρων Ευαγγελίων, που κάνουν οποιονδήποτε αντικειμενικό μελετητή ν΄ αμφιβάλει για την εγκυρότητά τους;!
Μήπως το γεγονός ότι Ο Θεός ανέχθηκε να σφαγιαστούν από τον Ηρώδη αθώα βρέφη εξ΄ αιτίας του γιου Του και φρόντισε να σωθεί μόνον αυτός.
Μήπως επειδή Ο Θεός επιτρέπει και ανέχεται την ύπαρξη και το έργο του διαβόλου, σαν μέσο διαφθοράς και πειρασμού των ανθρώπων, αλλά ακόμη και του ίδιου Του του γιου! (Ο πειρασμός του Χριστού από τον διάβολο στην έρημο).

Προφανώς και σταματώ εδώ μιας και είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει αιτιολογικός αντίλογος και η συζήτηση θα μπορούσε να συνεχίζεται επ΄ άπειρον.

Υγ. Ναι έχουν γίνει. Αλλά το ίδιο και στο όνομα της ορθοδοξίας που πρεσβεύει την αγάπη (πχ την Υπατία ο πατριάρχης Κύριλλος την «έφαγε» που ήταν ορθόδοξος).
 #116169  από Κώστας
 Δευ Απρ 04, 2016 2:43 pm
kath έγραψε:Η θρησκεία πρέπει ν΄ αποτελεί επιλογή όχι εξαναγκασμό με την απειλή ότι χωρίς αυτήν είμαστε χαμένοι!

:smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
 #116171  από billios
 Δευ Απρ 04, 2016 3:01 pm
Ομολογω οτι ο Κωστας ειναι στο μυαλο μου και με καλυψε,εχω τις ιδιες ακριβως αποριες οπως και πολλες,πολλες αλλες οι οποιες ποτε δεν πηραν απαντηση και ουτε πιστευω θα παρουν,αυτες οι αποριες ηταν και ο λογος που στα θρησκευτηκα στο γυμνασιο-λυκειο επερνα 20 γιατι απλα δεν επερνα απαντηση,αλλωστε πιστευε και μη(μή)-(μη,) ερευνα.
Ο καθενας μπορει να πιστευει οπου γουσταρει και καλυπτεται,κανεις δεν μπορει να εξαναγκασει τον αλλο ή να τον πεισει πως πιστευει ή οχι την σωστη θρησκεια ή δεν πιστευει.
Ας βρει λοιπον ο καθενας μας το καταφυγιο που εχει επιλεξει,αυτο που τον ηρεμει και αντλει καυσιμο για προσωπικη λυτρωση
 #116172  από ΝΤΙΑΝΑ
 Δευ Απρ 04, 2016 3:04 pm
Αναρωτιέμαι αν διάβασες ποτέ ολόκληρη την Αγία Γραφή ή μόνο τα ωραία κομματάκια που σε βολεύουν για να βγάλεις το μαίνος σου εναντίον του Θεού.
Όσον αφορά τον αγιασμό μου, βρίσκεται σε πλαστικό μπουκαλάκι, από το οποίο έχω πιεί κάποιες φορές, εκτεθειμένο,το οποίο και κρατώ προς απόδειξη των λόγων μου! Από κει και πέρα είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ να πιστεύω στον Τριαδικό Θεό και ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ να μην πιστεύεις!
Εγώ είμαι ευτυχισμένη, ήρεμη και αναπαυμένη μέσα στην Πίστη μου! Εσύ;
 #116174  από Κώστας
 Δευ Απρ 04, 2016 3:22 pm
Είμαι δυστυχισμένος για το κακό που με βρήκε κάτι που δεν ντρέπομαι να ομολογήσω. Η πραγματική μου ευτυχία είναι η γυναίκα μου και το παιδί μου. Πορεύομαι με ό,τι μούτυχε έχοντας τα ξεσπάσματά μου βασίζοντας την ελπίδα μου στη θέληση και στο μυαλό μου. Προτιμώ να βασίζομαι στις δυνάμεις μου και σ΄ αυτές των ανθρώπων που με αγαπούν τις οποίες έχω ανάγκη. Δεν περιμένω κανένα θαύμα και ξέρω πως η λύτρωση αν έρθει, θα έρθει μετά από πολύ σκληρή προσπάθεια κι΄ αγώνα και δεν πρόκειται να μου την στείλει κανένας παρά μονάχα ο ίδιος μου ο εαυτός.
Προτείνω να σταματήσουμε την αντιπαράθεση χωρίς να προσπαθούμε να επιβληθούμε. Ο καθένας ας φροντίσει όσο πιο καλά μπορεί τον εαυτό του, γιατί αν θέλει ή έχει ν΄ αποδείξει κάτι είναι σ΄ αυτόν και μόνον.
 #116176  από ΝΤΙΑΝΑ
 Δευ Απρ 04, 2016 3:34 pm
Κώστα θα συμφωνήσω απόλυτα και ελπίζω η όλη αντιπαράθεση που από την αρχή δεν ήθελα, να μην αφήσει σύννεφα στην κοινή μας πορεία :emojis-8:
Επίσης, θα ήθελα να σου ζητήσω ειλικρινά συγνώμη, αν σε έθιξα ή σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΝΤΙΑΝΑ την Δευ Απρ 04, 2016 4:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #116178  από MARINA21
 Δευ Απρ 04, 2016 4:06 pm
Ειρήνη ημίν λοιπόν! Οι απορίες θα μένουν στους αιώνες, κάποιες απο αυτές, αναπάντητες...τελικα η πιστευεις η δεν πιστευεις...αυτού του είδους η αντιπαράθεση, όμως, προσωπικά εμένα, με γεμίζει τοξίνη και μου κάνει κακό, γιατί είναι σα να μου βρίζουν τον αγαπημένο μου πατέρα για τον οποίο, οχι, δεν έχω όλες τις απαντήσεις!Μόνο πιστη που βγαινει απο μεσα μου και σταθηκε πιο δυνατη και επικρατησε εναντι και των δικων μου αποριων!Και αυτό (η τοξίνη) όπως ξέρουμε βλάπτει σοβαρά την υγεία μας :emojis-16: !πολύ περισσότερο στην περιπτωση μας!Προφανώς κι εγώ "δηλητηριασα" κι εβλαψα εσένα, Κωστα, άθελά μου,και να με συγχωρεις γι αυτο, γιατί διακρινω μια δεικτικοτητα και έντονη επιθετικότητα στις απαντήσεις σου, που δεν την περιμενα... Αφελως προφανως!Ισως γιατι εχεις διαμορφωμένη άποψη και συγκεκριμένη εικόνα για ολους τους "καλούς χριστιανους" και τους έχεις κατατάξει ήδη εκεί οπου κι εμένα που δεν με ξέρεις καν ή τη ΝΤΙΑΝΑ κ.α, ολους μαζί σε ενα καζανι...Δεν μπορω να δικαιολογησω διαφορετικα την οξυτητα του λογου σου...ούτε να τον ακολουθησω, ουτε να τον παρακολουθησω...Μονο ενταση προσφέρουν όλα αυτά, την οποία έχω αποφασίσει να βγάλω απο τη ζωή μου...όσο μπορώ... :emojis-33: :emojis-33: :emojis-34:
 #116179  από Κώστας
 Δευ Απρ 04, 2016 6:22 pm
Πάντα τον άνθρωπο τον γοήτευε και τον γοητεύει το άγνωστο. Όταν πρόκειται για πληροφορία που δεν γνωρίζουμε έχουμε δύο επιλογές. Ή να την δεχτούμε αδιαμαρτύρητα ή να διερευνήσουμε την ορθότητα ή τη λογική της. Η πρώτη επιλογή ονομάζεται δογματισμός κάτι που πρέπει όσο μπορούμε αλλά και όσο δεν μπορούμε ν΄ αποφεύγουμε γιατί εγκυμονεί τρομερούς κινδύνους. Η δεύτερη επιλογή ονομάζεται έρευνα και είναι ό,τι καλύτερο γιατί άσχετα αν έχει αποτέλεσμα, βάζει το μυαλό μας σε εγρήγορση από την οποία μόνο θετικό όφελος μπορούμε να έχουμε. Η τελική επιλογή επαφίεται στη κρίση μας.
 #116183  από Γιάννης
 Δευ Απρ 04, 2016 7:29 pm
Ρε παλιοκουκουέ βαφτιστήρι μου, σε τρώει ο πισινός σου;
Παλεύονται μωρέ τα δόγματα;
Καθολικοί, προτεστάντες, ορθόδοξοι, εβραίοι, σιίτες, σουνίτες, ινδουιστές, σιχ, εικονολάτρες, εικονοκλανιάρηδες, όλοι είχαν και έχουν την απόλυτη αλήθεια.



Ο μοναστηρισμός είναι μασονισμός. Ο καλόγηρος είναι μασόνος. Μέσα στον περίβολο του μοναστηριού του, περιβάλλεται και τούτος την μασονική καλογηροσύνη του και γένεται μέλος ένορκο της Μοναστηριακής Εταιρείας. Ενδύνεται καθώς ενδύνονται οι συνεταίροι του· θρέφεται καθώς θρέφοντ’ εκείνοι· διάγει καθώς διάγουν· και πιστεύει όσα και όπως τα πιστεύουν και οι λοιποί συγκαλόγηροί του. Όροι όλοι τούτοι, χωρίς τους οποίους δεν ήθελ’ είναι δεχτός εις τη Μοναστηριακή Λέσχη.
Ω Μασονία, ο μοναστηρισμός έχει και τούτος το μυστικό του. Το μυστικό του καλόγηρου είναι να εξασφαλίσει διά βίου τη συντήρησή του, να ζήσει εν σχετική ανέσει την όλη ζωή του· και, αν τα χαρτιά λένε αλήθεια, να αξιωθεί έπειτα και τον Ουράνιον Παράδεισον.


Ανδρέας Λασκαράτος «Ο καλόγηρος». Ιδού ο άνθρωπος 1886
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8