• Το καταφύγιο της Θεραπείας μου

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #116062  από Στάθης
 Παρ Απρ 01, 2016 1:44 pm
Μια ιστορία που μου διηγήθηκε ένας άνθρωπος το 2003, πριν διαγνωστώ με την ταμπέλα "Απομυελυνωτική νόσο επιθετικής μορφής" με στιγμάτισε και θα με στιγματίζει όλη μου την Ζωή.

Κάποτε ήταν ένα αντρόγυνο. Η γυναίκα έπασχε από μια επιθετικής μορφής καρκίνο, και στα τελευταία στάδια της νόσου, ο άντρας μην έχοντας άλλες επιλογές και λόγο της φρίκης που ζούσε, αποφάσισε να επισκεφτεί το Άγιο Όρος και συγκεκριμένα έναν μοναχό, τον Πάτερ Παΐσιο που ήταν τότε πολύ γνωστός για την Πνευματικότητά του.

Τον ρώτησε ο άντρας τρομαγμένος και φοβισμένος.

"Πάτερ χάνω την γυναίκα μου, είναι θέμα ημερών, σε παρακαλώ βοήθησέ μας, δοκιμάσαμε τους καλύτερους γιατρούς, τα καλύτερα φάρμακα, η γυναίκα μου χειροτερεύει ραγδαία, τι μπορώ άλλο να κάνω;;

Και ο Πάτερ απάντησε.

"Είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε. Θυσίασε το μεγαλύτερο πάθος που έχεις για την γυναίκα σου. Ποιό είναι το μεγαλύτερο πάθος σου;;

Και απάντησε με απορία ο άντρας.

"Καπνίζω Πάτερ μου, καπνίζω πολύ."

"Έ τότε θυσίασε το πάθος σου αυτό για να γίνει καλά η γυναίκα σου",

απάντησε ο ΄Πάτερ.

Αμέσως λοιπόν ο άντρας είπε "δεν θα ξανακαπνίσω, γιατί θέλω να γίνει καλά η γυναίκα μου". Και γυρνώντας πίσω στην γυναίκα του ήταν ένας διαφορετικός άνθρωπος, πλέον άκαπνος, έχοντας με πολύ δύναμη και αγάπη για την γυναίκα του ξεριζώσει το μεγαλύτερό του πάθος.

Η μέρες πέρναγαν, και η γυναίκα από ουρλιαχτά των πόνων, άρχιζε κάθε μέρα να νιώθει πιο ανάλαφρη πιο δυνατή. Η φρικτοί πόνοι αντικαταστάθηκαν με αίσθηση γαλλήνης και δύναμης. Ο άντρας γνωρίζοντας τον λόγο έμεινε άφωνος. Μετά από σύντομο χρονικό διάστημα η γυναίκα γύρισε σπίτι της. Οι γιατροί, είχαν χάσει το έδαφος κάτω από τα πόδια τους. Που πήγε ο καρκίνος ρώταγαν;; Οι εξετάσεις καθαρές, η γυναίκα καλά, και ο άντρας ευγνώμον για την ευλογία του Πάτερ.

Πέρασε καιρός που το αντρόγυνο ζούσε την Ζωή με περίσσια Χαρά και Αγάπη. Για την ακρίβεια πέρασαν 10 χρόνια.
Ήταν μια κακιά στιγμή όταν αποφάσισε ο άντρας να ξαναφέρει το τσιγάρο στο στόμα του, και έτσι έπραξε έχοντας ξεχάσει αυτήν την απίστευτη εμπειρία της Ζωής με την γυναίκα του.

Η γυναίκα του πέθανε μετά από λίγε μέρες, από επιθετικής μορφής καρκίνο.



Αυτή η ιστορία έμελλε να μου δημιουργήσει την εξής ερώτηση: Εάν ο άντρας μπόρεσε να γιατρέψει την γυναίκα του, για φαντάσου εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για τον ίδιο μας τον εαυτό.

Μετά την διάγνωσή μου το 2004 είχα την ακατανίκητη δύναμη να προσπαθήσω !!! Άρχισα να ανασκαλίζω βαθιά τον εαυτό μου να βρω ποιό κακό πάθος μπορώ να θυσιάσω ώστε να γίνω καλύτερα. Ξεκίνησα από το κάπνισμα, συνέχισα ξεριζώνοντας το πάθος μου με τα βίαια ηλεκτρονικά παιχνίδια και κάποια άλλα πάθη όπως το να τρώω τα νύχια μου, όλα στον βωμό να γίνω καλύτερα στην υγεία μου. Σιγά σιγά έζησα το απίστευτο. Η πάθηση μου φερόταν πιο γλυκά, οι υποτροπές γίνονταν ελαφριές. Όλες οι αλλαγές σε πληρη συνάρτηση με τον έμπρακτο Στόχο μου να γίνομαι καλύτερα. Κάθε χρόνο και καλύτερα, σε σημείο που με εμπόδιζαν ακόμα και τα φάρμακα, τα οποία και αναγκάστηκα να κόψω για να συνεχίσω την πορεία μου προς την θεραπεία !

Χωρίς Στόχο δεν λειτουργεί το παραπάνω μου βιώμα. Χωρίς να Αναλάβουμε πληρως την ΕΥΘΥΝΗ εμείς δεν μπορούμε να επικεντρώσουμε 100% οποιαδήποτε θυσία μας για να γίνουμε καλύτερα.

Η πάθηση Θεραπεύεται όσο είναι νωρίς και δεν πετρώσουμε σαν προσωπικότητες και συνήθειες. Είναι στο δικό μας ΧΕΡΙ ! Κανένα φάρμακο, κανένας γιατρός δεν μπορεί να μας γιατρέψει αν εμείς δεν το του επιτρέψουμε. Γνωρίζω προσωπικά περιπτώσεις 100% ίασης, και θέλω να ζήσω το ίδιο. Τόσα χρόνια την κράταγα γιατί την χρειαζόμουν. Τώρα ποιά δεν την χρειάζομαι. Θέλω να Ζήσω, Θέλω να Αγαπήσω, Θέλω να Σοφέψω, Θέλω να Δυναμώσω, Θέλω να Μοιρήσω, Θέλω να Γευτώ, Να Αισθανθώ και να Ακούσω ! ΝΑ ΖΗΣΩ !!!

Οι Σκέψεις και η Συνειδητότητά μας δομούν το Υλικό μας Σώμα.

Στοχεύστε στην καλύτερη Υγεία και δώστε Δύναμη σε αυτό τον Στόχο θυσιάζοντας κάποιο κακό σας πάθος.

Πιστέψτε την πορεία προς την ίαση με Πίστη, Τόλμη και Υπομονή. Απαιτήστε την εάν την Θέλετε Πραγματικά. Πως; Βρέθηκε ένας άνθρωπος να μου εξηγήσει πως.

«Ἄνω σχῶμεν τὰς καρδίας»
Στάθης.
 #116074  από MARINA21
 Παρ Απρ 01, 2016 5:03 pm
Στάθη, :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle: !!!Όμως εδώ να πούμε και για τον Άγιο, πλέον, αυτό γέροντα Παισιο που τόσο άδικα και αισχρά έχουν " κακοποιήσει" και εκμεταλλευθει το όνομά του κάποιοι αδαείς, ότι ήταν τόσο φωτισμένος και με την αγιότητά του γιατρευε και γιατρεύει κι ο ίδιος πρώτα από όλα τις ψυχές των ανθρώπων μιλωντας στην ψυχή τους! Εγώ λυτρωνομαι διαβάζοντας τους Λογους του...Και νιώθω τόσο πιο δυνατή...Για μένα στόχος είναι ο Θεός στη ζωή μου, να έχω τις πόρτες και τα παράθυρα ανοιχτά σε Αυτόν, στον Ιησού Χριστο, που είναι Η ΖΩΗ!Δεν είναι τυχαίο οτι η σκπ με επισκεφθηκε όταν απομακρυνθηκα απο Αυτόν, όταν μεριμνουσα για τα πάντα εκτός απο την επαφή μου με το θείο!Ξέρω οτι πολλοί διαφωνούν, άλλοι ίσως μειδιουν, άλλοι ισως προτιμούν την πιο cool και "μοντέρνα" θεώρηση των πραγμάτων, μέσα από γενικές και αόριστες έννοιες. Δικαίωμά τους!Αλλά και δικαίωμά μου να πιστεύω βαθιά στο Θεό και στο πως όλα γίνονται για κάποιο λόγο στη ζωή μας!αλλα η χαρά και η λύτρωση που μπορεί να νιώσει κανείς, ερχόμενος σε επαφή με θείους λόγους (μελετώντας πχ Καινή Διαθήκη, Αποστόλους, Λόγους Αγιων, όπως του Αγ. Παϊσίου, αλλα και αλλων που μπορεί να βρει και στο διαδίκτυο, με προσοχή να μην πρόκειται για τίποτα "μαϊμού" χριστιανους) δεν περιγράφεται αρκεί να είναι ανοιχτός να δεχθεί αυτή τη ζεστασιά... (κι εγώ δεν ήμουν το ίδιο θερμή παλιότερα και δεν είχα νιώσει,βιώσει στην ίδια έκταση και ενταση αυτά τα συναισθήματα)! :smile-hi:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MARINA21 την Παρ Απρ 01, 2016 11:03 pm, έχει επεξεργασθεί 8 φορές συνολικά.
 #116086  από ΝΤΙΑΝΑ
 Παρ Απρ 01, 2016 9:24 pm
Μαρίνα μου έχεις το σεβασμό μου για την δημόσια ομολογία Πίστεως, που λίγοι έχουν το θάρρος να κάνουν υπό το φόβο του χλευασμού.Όσα έγραψες, μπορούν να τα κατανοήσουν μόνο όσοι έχουν εντρυφήσει στην Αγία Γραφή, στους λόγους των Αγίων, έχουν πιστέψει στην Αλήθεια του Θεού Λόγου και έχουν καρδιά νήφουσα. Οφείλω με τη σειρά μου να πω ότι, στην προσωπική μου πάλη με τη νόσο, με βοήθησε η πίστη μου στο Θεό, η προσωπική μου συνάντηση με τον Άγιο Πα'ί'σιο, που δεν θα ξεχάσω τα λόγια του μέχρι να πεθάνω, και οι "Λόγοι"του, που σταλάζουν βάλσαμο στην ψυχή μου.
Στάθη, ίσως ξεφύγαμε από αυτό που είχες στο νου σου, αλλα είναι κι αυτά μαρτυρίες που οδηγούν σε ψυχική ανάταση, άρα επιφέρουν βελτίωση στη ζωή όσων τα αποδέχονται.
 #116090  από MARINA21
 Παρ Απρ 01, 2016 11:42 pm
Κι εσύ έχεις το σεβασμό μου Ντιάνα! Απεριόριστο σεβασμό, για τον πρόσθετο λόγο ότι η πίστη σου φαίνεται να μην κλονίστηκε με την πάροδο των ετών και τα χτυπήματα της σκπ...Μπράβο σου! :smile-flower:
 #116091  από Νίκος_76
 Σάβ Απρ 02, 2016 1:41 am
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Μαρίνα μου έχεις το σεβασμό μου για την δημόσια ομολογία Πίστεως, που λίγοι έχουν το θάρρος να κάνουν υπό το φόβο του χλευασμού.Όσα έγραψες, μπορούν να τα κατανοήσουν μόνο όσοι έχουν εντρυφήσει στην Αγία Γραφή, στους λόγους των Αγίων, έχουν πιστέψει στην Αλήθεια του Θεού Λόγου και έχουν καρδιά νήφουσα. Οφείλω με τη σειρά μου να πω ότι, στην προσωπική μου πάλη με τη νόσο, με βοήθησε η πίστη μου στο Θεό, η προσωπική μου συνάντηση με τον Άγιο Πα'ί'σιο, που δεν θα ξεχάσω τα λόγια του μέχρι να πεθάνω, και οι "Λόγοι"του, που σταλάζουν βάλσαμο στην ψυχή μου.
Στάθη, ίσως ξεφύγαμε από αυτό που είχες στο νου σου, αλλα είναι κι αυτά μαρτυρίες που οδηγούν σε ψυχική ανάταση, άρα επιφέρουν βελτίωση στη ζωή όσων τα αποδέχονται.

Ντιάνα ένα να ξέρεις. Όποιος δε σέβεται, όποτε διαβάσω το μήνυμα δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω να περάσει ασχολίαστος.
Μια παρατήρηση μόνο.
Και αυτός που δε πιστεύει, και αναφέρεται σε αυτή του την άποψη μπορεί να προκαλέσει τον χλευασμό ή τον οίκτο από αυτούς που πιστεύουν.
υ.γ Υπάρχει και θεματολογία ΠΝΕΥΜΑ & ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ που γράφονται διάφορα, μελετήστε τα και εμπλουτίστε τα, αν θέλετε.
 #116092  από George Good News
 Σάβ Απρ 02, 2016 3:49 am
Στάθη, εγώ λέω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γράψεις ένα βιβλίο στο οποίο θα αναφέρεις όσα έχεις πετύχει παλεύοντας με την πάθηση, όσα δυσκολεύτηκες να αντιμετωπίσεις και να καταγράψεις όλες τις εμπειρίες σου και ο,τι αποκόμισες από συζητήσεις με συνασθενείς. Θα είμαι σίγουρα ο πρώτος που θα το διαβάσει!
Και γω πιστεύω έχω ένα εξαιρετικά δύσκολο στόχο να περιορίσω τις τοσες πολλες αρνητικες σκεψεις που με διακατεχουν και να τις μετατρέψω σε μια δύναμη που θα πολεμήσει αποτελεσματικά την ασθένεια! Και νιώθω οτι είμαι σε τόσο αρχικό στάδιο... Αλλά και τόσο περίεργος να δω τα αποτελέσματα!
Το να πιστεύει ή να μη πιστεύει κάποιος είναι ολόιδια σεβαστό! Έχω διαβάσει ένα βιβλίο ψυχολογικού περιέχομενου που είχε πολλά στοιχεία για τον Βουδισμό. Δε μπορω να απορρίψω όσα θετικα μπορουν να βελτιώσουν τη ζωή μου επειδή είμαι Χριστιανος.
Το να χάνει κανείς την Πίστη του (όπως αντιλαμβάνεται κανείς αυτό τον όρο), είναι έγκλημα!
 #116093  από Μαρια.Δ.
 Σάβ Απρ 02, 2016 11:25 am
Στάθη είσαι φοβερός στον γραπτό λόγο καιρός να το εκμεταλευτείς.
άσχετα αν κάποιες φορές διαφωνώ αυτό δεν έχει καμία σημασία.
 #116095  από kath
 Σάβ Απρ 02, 2016 2:05 pm
George Good News έγραψε:Στάθη, εγώ λέω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γράψεις ένα βιβλίο στο οποίο θα αναφέρεις όσα έχεις πετύχει παλεύοντας με την πάθηση, όσα δυσκολεύτηκες να αντιμετωπίσεις και να καταγράψεις όλες τις εμπειρίες σου και ο,τι αποκόμισες από συζητήσεις με συνασθενείς. Θα είμαι σίγουρα ο πρώτος που θα το διαβάσει!
Και γω πιστεύω έχω ένα εξαιρετικά δύσκολο στόχο να περιορίσω τις τοσες πολλες αρνητικες σκεψεις που με διακατεχουν και να τις μετατρέψω σε μια δύναμη που θα πολεμήσει αποτελεσματικά την ασθένεια! Και νιώθω οτι είμαι σε τόσο αρχικό στάδιο... Αλλά και τόσο περίεργος να δω τα αποτελέσματα!
Το να πιστεύει ή να μη πιστεύει κάποιος είναι ολόιδια σεβαστό! Έχω διαβάσει ένα βιβλίο ψυχολογικού περιέχομενου που είχε πολλά στοιχεία για τον Βουδισμό. Δε μπορω να απορρίψω όσα θετικα μπορουν να βελτιώσουν τη ζωή μου επειδή είμαι Χριστιανος.
Το να χάνει κανείς την Πίστη του (όπως αντιλαμβάνεται κανείς αυτό τον όρο), είναι έγκλημα!

Θα συμφωνησω απολυτα :smile-clapping:
 #116101  από Κώστας
 Σάβ Απρ 02, 2016 7:43 pm
Στάθης έγραψε:
Και ο Πάτερ απάντησε.

"Είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε. Θυσίασε το μεγαλύτερο πάθος που έχεις για την γυναίκα σου. Ποιό είναι το μεγαλύτερο πάθος σου;;

Και απάντησε με απορία ο άντρας.

"Καπνίζω Πάτερ μου, καπνίζω πολύ."

"Έ τότε θυσίασε το πάθος σου αυτό για να γίνει καλά η γυναίκα σου",

Με απόλυτο σεβασμό στους προλαλήσαντες και στον πατέρα Παϊσιο θα ήθελα αν και δεν βρίσκεται πλέον ανάμεσά μας να του απαντούσα στην ερώτησή του. Γέροντα έχω πάθος με τα βιβλία, την μουσική και τα ταξίδια. Δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν ασχολούμαι με τον τζόγο και γενικά δεν έχω κάποιο αρνητικό πάθος. Αρκεί να τα θυσιάσω για να γίνω καλά ο ίδιος; Tι θα μου έλεγε;! Προσέξτε δεν αμφισβητώ. Να καταλάβω προσπαθώ χωρίς να κρίνω.
 #116103  από ΝΤΙΑΝΑ
 Σάβ Απρ 02, 2016 8:11 pm
Σίγουρα, Κώστα, δεν θα σου ζητούσε να θυσιάσεις τίποτα, μάλλον θα σε προέτρεπε να συντονιστείς στην ίδια συχνότητα με τον Θεό (ήταν ασυρματιστής στον πόλεμο και ήταν ένα παράδειγμα που χρησιμοποιούσε συχνά). Είχε φοβερή διάκριση και πίστη στην ελεύθερη βούληση των ανθρώπων, απόλυτη αγάπη για τον άνθρωπο σε βαθμό αυτοθυσίας και ενδιαφερόταν για την εξάλειψη των παθών που τον καταστρέφουν. Ίσως αφού σου αρέσει το διάβσμα, να άξιζε να διαβάσεις τα βιβλία του (μόνο όμως τα αξιόπιστα) !!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8