• Είσοδος στον διαλογισμό

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #109029  από Στάθης
 Κυρ Φεβ 01, 2015 8:34 pm
Η μάχη μου με την ασθένεια της πολλαπλής σκλήρυνσης, με έφερε πιο κοντά στην «Πνευματικότητα», δηλαδή σε αυτό που λέμε "SPIRITUALITY". Το σκεπτικό μου για να φτάσω εκεί, ήταν ότι η ζωή αποτελείται πρωτίστως από το Πνεύμα μέσα από το οποίο πηγάζει το σώμα, και τα προβλήματά του. Ένα πρόβλημα στο σώμα (π.χ. μια ασθένεια), μπορεί να είναι ένα εμπόδιο στην ελεύθερη ροή του πνεύματος από μέσα μας προς τα έξω δηλαδή στον υλικό κόσμο.

Αυτή η γνώση, και το βίωμά των πνευματικών προτεραιοτήτων σε σχέση με των σωματικών, με βοήθησε αρκετές φορές να μπορέσω να ανακάμψω από σοβαρά προβλήματα, και να συνεχίζω δυνατός την μάχη, με περισσότερη αισιοδοξία και σοφία.

Ένα μέρος της εγρήγορσής μου στον κόσμο της πνευματικότητας, προέρχεται από την δυνατότητά μου να μπορώ να διαλογίζομαι, δηλαδή να ησυχάζω το θόρυβο του μυαλού, και να βρίσκω μέσα μου το άφθαρτο κέντρο μου, ένα κέντρο μέσα από την οποία πηγάζει η γαλήνη, η χαρά και η αγάπη.

Θα ήθελα να σας προσφέρω μια πολύ απλή και αποτελεσματική τεχνική διαλογισμού που είναι πολύ χαλαρωτική αλλά και πολύ τονωτική για τις καθημερινές μας δραστηριότητες.

1. Βρείτε ένα άνετο μαξιλάρι, χαλάκι, στρώμα γυμναστικής ή άνετη καρέκλα για την τελετουργία του διαλογισμού. Ο χώρος αυτός να είναι ένα καταφύγιο για την ανάπτυξη της ειρήνης μέσα σας, δηλαδή με μεγάλο σεβασμό να θεωρείται σαν μόνιμη θέση κάπου στο σπίτι σας για την πράξη του διαλογισμού σας.

2. Ορίστε ένα χρονοδιακόπτη με αντίστροφη μέτρηση, ώστε να μην αποσπάστε από το χρόνο. 5 λεπτά για τις αρχικές συνεδρίες σας, στη συνέχεια, δοκιμάστε 10 λεπτά μέχρι και 20 λεπτά ή ακόμη και 30 ή 40 λεπτά αν έχετε στην διάθεσή σας τόσο χρόνο.

3. Καθίστε σε όρθια στάση και με όρθια τρόπο, έτσι ώστε να έχει όσο γίνεται τέλεια ορθή στάση το σώμα σας. Η Στάση σας πρέπει να είναι μια ισορροπία καλής δομής και χαλάρωσης. Πάρτε μερικές βαθιές αναπνοές για να χαλαρώσετε συνειδητά τους ώμους σας και άλλες τεταμένες περιοχές. Πάρτε βαθιές ανάσες, γίνοντας πιο ψηλός στην αναπνοή και χαλαρώσετε στην εκπνοή. Δημιουργήσετε την αποφασιστικότητα ότι θα καθίσετε ακίνητοι για την περίοδο του διαλογισμού.
Καθίστε ακίνητοι.

4. Αφιερώστε όλη την προσοχή σας στην αναπνοή σας, χωρίς να αλλάζετε συνειδητά την αναπνοή σας μόλις την προσέχετε. Αυτή είναι η βάση του διαλογισμού. Να είστε παρόν σε κάθε αναπνοή που παίρνετε κατά τη διάρκεια της περιόδου διαλογισμού. Κάθε φορά που θα παρατηρήσετε τον εαυτό σας αποσπάτε από την αναπνοή απαλά καθοδηγήστε την προσοχή σας πίσω στην αναπνοή, ήρεμα εστιάζοντας πάλι στην ανάσα σας.

5. Τώρα η προσοχή σας είναι αγκυροβολημένη στην αναπνοή, αφήστε το μυαλό σας να απελευθερωθεί και να χαλαρώσει. Κατά τη διάρκεια του διαλογισμού το μόνο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις είναι να παρακολουθείς την ανάσα, ταυτόχρονα αφήνοντας το μυαλό σε ένα ανοιχτό ουρανό της πλήρους αποδοχής και παράδοσης. Είναι σημαντικό να αφήσουμε τα πράγματα έτσι όπως ακριβώς είναι, ειδικά την αναπνοή.

6. Παρακολουθώντας την αναπνοή σας και χαλαρώνοντας ανοιχτά σε πλήρη αποδοχή, θα σας κατακλύσουν θετικές-αρνητικές σκέψεις, ήχοι, αισθήσεις, αναμνήσεις, μελλοντικά σχέδια, αξιοθέατα. Όλα αυτά τα πράγματα είναι η οθόνη του τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο μυαλό σας και πρέπει να μείνει ανέγγιχτη, από οποιαδήποτε προσπάθεια να αλλάξει. Επιτρέψτε να κυκλοφορήσουν ελεύθερα εντός της τεράστιας χαλαρωμένης ανοιχτής προσοχής σας.
Αφήστε όλα αυτά ακριβώς, ως έχουν.
Παρακολουθώντας την αναπνοή σας, απλά κάτσε ακίνητοι, ικανοποιημένοι σε πλήρη αποδοχή με τα πράγματα όπως είναι.

... Σηκωθείτε αργά στο τέλος του διαλογισμού, χωρίς βιασύνη.

Νιώθετε την χαλαρότητα σε συνδυασμό με την ανοιχτή συνειδητότητα και αποδοχή. Η μέρα είναι δύσκολη, αλλά μόλις δημιουργήσατε ένα καταφύγιο ηρεμίας, δύναμης. χαράς και σοφίας, ένα καταφύγιο που δεν επηρεάζεται από το σώμα ούτε από το μυαλό. Μέσα από αυτό το καταφύγιο, βλέπεις το σώμα, βλέπεις το μυαλό. Αλλά δεν είναι αυτά. Αυτό το καταφύγιο είναι το Πνεύμα μας, άφθαρτο και λαμπερό.

Πηγή τεχνικής διαλογισμού: http://thewayofmeditation.com.au/blog/l ... -meditate/