• Αντιμετώπιση ΣΚΠ χωρίς φάρμακα, εμπειρίες...

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #105845  από Elianna
 Τρί Σεπ 09, 2014 1:55 pm
Μηηηηήπως υπάρχει κάποιος εδώ που να αντιμετωπίζει την ΣΚΠ χωρίς φάρμακα (ακολουθώντας κάποια διατροφή ή οτιδήποτε άλλο) και να θέλει να μοιραστεί την πορεία του?

Έβαλα το ποστ γιατί παρατήρησα ότι, πάνω κάτω, για όλες τις αγωγές υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ενώ για αυτή την περίπτωση τίποτα...

Μήπως όσοι δεν παίρνουν φάρμακα έχουν κάνει την εγχείρηση για τη ΧΕΝΦΑ?
 #105846  από neroxytis
 Τρί Σεπ 09, 2014 2:36 pm
Γιατί στην πνευματική προσέγγιση και όχι στις άλλες θεραπείες;;;

Προσωπικά δεν παίρνω γιατί δεν έχω βρει κάποιο που να κάνει κάτι. Όταν βρεθεί θα είμαι ο πρώτος που θα πάρει. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, περισσότερο για φιλολογική κατανάλωση. Δεν υπάρχει θεραπεία για τις προοδευτικές μορφές (δηλαδή όλες) και δεν πρόκειται να υπάρξει όσο η επιστήμη κοιτάζει αλλού.

Πιο ρεαλιστικό ερώτημα θα ήταν "τι σας κάνει να νομίζετε ότι έχετε τη ΣΚΠ υπό έλεγχο; Διατροφή; Φάρμακα;"
 #105847  από adrCy
 Τρί Σεπ 09, 2014 2:55 pm
Διαγνωσμενος εδώ κ ενα χρόνο χωρίς κάποια αγωγη. Δεν μου πρότειναν, δεν πηρα. Απο τοτε εκανα ενα 20ημερο σχήμα κορτιζόνης (χαπια) οταν πρώτοδιαγνωστηκα κ ενα 5ημερο σχήμα (ενδοφλέβια) πριν λίγες μέρες.
Στις αρχες μου ειπαν λιγα γαλακτοκομικά κ πολλη σολωμο + συμπληρώματα ω3 κ αντιοξειδωτικά. Μετά απο ψάξιμο, μειωσα γλουτένη κ πηρα τζινγκο ως συμπληρωμα. Το τζιγκο πιστευω με βοήθησε στο διάβασμα και η μειωση της γλουτένης βελτιωσε καποιες αισθήσεις (εκτός κ αν απλα ετυχε). Γενικά προσπαθώ να απεχω απο αλατι, ζαχαρη, γλουτενη, γαλακτοκομικα κ κορεσμενα λιπαρα. Εδω κ μια εβδομάδα ενταξα στο διαιτολόγιο μου κ καποια αλλα συμπληρωματα αλλά είναι πολύ νωρίς να πω για αυτα.. Κατα καιρούς παιρνω κ σύμπλεγμα βιταμίνης β. Επίσης να αναφέρω ότι πριν την ωση που ειχα πριν λίγες μέρες δεν ακολουθησα σωστή διατροφή και ισως να έπαιξε ρόλο ισως κ οχι. Δεν ξέρω..
Χενφα δεν έχω κάνει αν κ το σκέφτομαι ακομη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adrCy την Τρί Σεπ 09, 2014 5:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #105848  από περιστερι
 Τρί Σεπ 09, 2014 5:12 pm
ποτέ φάρμακα. Τρεις μήνες μετά τη διάγνωση με πληθώρα συμπτωμάτων αποκατάσταση χενφα και συμπληρώματα από Γεωργακόπουλο συνεχώς μειούμενα. Καμία σχέση με πριν.
 #105857  από Elianna
 Τετ Σεπ 10, 2014 9:22 am
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!

neroxytis έγραψε:Γιατί στην πνευματική προσέγγιση και όχι στις άλλες θεραπείες;;;

Προσωπικά δεν παίρνω γιατί δεν έχω βρει κάποιο που να κάνει κάτι. Όταν βρεθεί θα είμαι ο πρώτος που θα πάρει. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, περισσότερο για φιλολογική κατανάλωση. Δεν υπάρχει θεραπεία για τις προοδευτικές μορφές (δηλαδή όλες) και δεν πρόκειται να υπάρξει όσο η επιστήμη κοιτάζει αλλού.

Πιο ρεαλιστικό ερώτημα θα ήταν "τι σας κάνει να νομίζετε ότι έχετε τη ΣΚΠ υπό έλεγχο; Διατροφή; Φάρμακα;"[/quote="neroxytis"]

Δεν ξέρω σκέφτηκα μήπως δεν θεωρείται θεραπεία, στη φυσική προσέγγιση έπρεπε να πάει....
Κάτσε κάτσε θα το προσπαθήσω :smile-clapping:
adrCy έγραψε:Διαγνωσμενος εδώ κ ενα χρόνο χωρίς κάποια αγωγη. Δεν μου πρότειναν, δεν πηρα. Απο τοτε εκανα ενα 20ημερο σχήμα κορτιζόνης (χαπια) οταν πρώτοδιαγνωστηκα κ ενα 5ημερο σχήμα (ενδοφλέβια) πριν λίγες μέρες.
Στις αρχες μου ειπαν λιγα γαλακτοκομικά κ πολλη σολωμο + συμπληρώματα ω3 κ αντιοξειδωτικά. Μετά απο ψάξιμο, μειωσα γλουτένη κ πηρα τζινγκο ως συμπληρωμα. Το τζιγκο πιστευω με βοήθησε στο διάβασμα και η μειωση της γλουτένης βελτιωσε καποιες αισθήσεις (εκτός κ αν απλα ετυχε). Γενικά προσπαθώ να απεχω απο αλατι, ζαχαρη, γλουτενη, γαλακτοκομικα κ κορεσμενα λιπαρα. Εδω κ μια εβδομάδα ενταξα στο διαιτολόγιο μου κ καποια αλλα συμπληρωματα αλλά είναι πολύ νωρίς να πω για αυτα.. Κατα καιρούς παιρνω κ σύμπλεγμα βιταμίνης β. Επίσης να αναφέρω ότι πριν την ωση που ειχα πριν λίγες μέρες δεν ακολουθησα σωστή διατροφή και ισως να έπαιξε ρόλο ισως κ οχι. Δεν ξέρω..
Χενφα δεν έχω κάνει αν κ το σκέφτομαι ακομη
Το τζινγκο δεν το είχα ξανα ακούσει, θα το δοκιμάσω!



Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!
 #105860  από κατερινα 55
 Τετ Σεπ 10, 2014 9:44 am
Το θέμα μας έχει "βασανίσει" πολλάκις :smile-giggle:
Απαντήσεις;;;;Συμπεράσματα;;;; Δ Ε Ν....... :smile-lipssealed:

viewtopic.php?f=10&t=3302&start=20
 #105861  από adrCy
 Τετ Σεπ 10, 2014 10:16 am
Elianna έγραψε: Το τζινγκο δεν το είχα ξανα ακούσει, θα το δοκιμάσω!
http://www.back-to-nature.gr/2012/12/gi ... a.html?m=1
 #105882  από Armand De Bricnac
 Πέμ Σεπ 11, 2014 12:36 am
adrCy έγραψε: Γενικά προσπαθώ να απεχω απο αλατι, ζαχαρη, γλουτενη, γαλακτοκομικα κ κορεσμενα λιπαρα.
Το αλάτι είναι απαραίτητο για τη δημιουργία φωσφατασών.Ψάξε για ορυκτό.
Για τα υπόλοιπα καλά έκανες.

 #105883  από adrCy
 Πέμ Σεπ 11, 2014 1:30 am
Armand De Bricnac έγραψε:
adrCy έγραψε: Γενικά προσπαθώ να απεχω απο αλατι, ζαχαρη, γλουτενη, γαλακτοκομικα κ κορεσμενα λιπαρα.
Το αλάτι είναι απαραίτητο για τη δημιουργία φωσφατασών.Ψάξε για ορυκτό.
Για τα υπόλοιπα καλά έκανες.
αν μιλάς για την Aλκ. Φωσφατάση (ALP), σε καθε γενικές αναλυσεις αιματος που κανω βρίσκεται περίπου στο μέσο των οριων.