• Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ........

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #105520  από Κωνσταντίνα
 Κυρ Αύγ 24, 2014 10:59 pm
Κασσάνδρα μου ίσως έκανα λάθος που τόλμησα εδώ μέσα να προτρέψω "φεύγε και σώζου".
Έτσι μέτρησα, (εξαιτίας των ναρκωτικών) και εκ του αποτελέσματος που γνωρίζανε οι ενδιαφερόμενοι, υπερέβαλα.
Συγνώμη, ο παρορμητισμός μου με συμβούλεψε πάλι εσφαλμένα :smile-blush:

υγ Ναι ποιητή76, η ζωή είναι ωραία!!!
 #105521  από LL--MM
 Κυρ Αύγ 24, 2014 11:34 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:Κασσάνδρα μου ίσως έκανα λάθος που τόλμησα εδώ μέσα να προτρέψω "φεύγε και σώζου". :crx :smile-crylblue: :
Έτσι μέτρησα, (εξαιτίας των ναρκωτικών) και εκ του αποτελέσματος που γνωρίζανε οι ενδιαφερόμενοι, υπερέβαλα.
Ας μην ξεχνάμε όμως και την κοινή μας τη σκπ, κι ο Νίκος είναι συνασθενής μας εκτος απ'όλα τ'αναφερθέντα εδώ... Δεν την νικήσαμε αυτήν... :smile-wait: ακόμα τουλάχιστον.

Συγνώμη, ο παρορμητισμός μου με συμβούλεψε πάλι εσφαλμένα :smile-blush:
Μη σε νοιάζει, αυτά τα κάνουν οι ενοχές, πέταξε τις λοιπόν στα σκουπίδια κι όλα θα παν καλύτερα... :smile-hi: :romance-kisscheek:

υγ Ναι ποιητή76, η ζωή είναι ωραία!!! Μα δε θα ήταν πολύ ωραιότερη, Xρηστάκη, αν έκανες κι ένα τηλεφωνο να μας πείς που βρίσκεται η μάγισσα εκείνη στη οποία έκανες αγγαλιές και φιλιά και που -ακόμα- θέλουμε να φανταζόμαστε καλή; Εσύ μπορεί να βρίσκεσαι συνεχώς στα σύνεφα, όμως οι υπόλοιποι είμαστε στο έδαφος, μην το ξεχνάς, και περισσότεροι είναι αυτοί που θέλουν να μας θάψουν το ταχύτερο. :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Αύγ 25, 2014 12:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #105522  από neroxytis
 Δευ Αύγ 25, 2014 12:48 am
@χρηστος: μονο ο Αη Βασιλης δεν εχει εμπλακει ακομα... Δεν μπορω να σε νοιωσω.
 #105528  από Κωνσταντίνα
 Δευ Αύγ 25, 2014 11:32 am
LL--MM έγραψε:
Κωνσταντίνα έγραψε: Συγνώμη, ο παρορμητισμός μου με συμβούλεψε πάλι εσφαλμένα :smile-blush:
Μη σε νοιάζει, αυτά τα κάνουν οι ενοχές, πέταξε τις λοιπόν στα σκουπίδια κι όλα θα παν καλύτερα... :smile-hi: :romance-kisscheek: [/i][/color]
Καλημέρα στην παρέα :smile-flower: ,
Κασσάνδρα μου σ' ευχαριστώ για τη φιλική σου συμβουλή, αλλά εδώ δεν τίθεται θέμα ενοχών.
Από τον αυθορμητισμό μου αντέδρασα βιαστικά, χωρίς να υπολογίσω ότι "στου κρεμασμένου το σπίτι δεν μιλούν για σχοινί" :naughty: (θα εξηγήσω πιο κάτω).

Η προτροπή "φεύγε και σώζου" από έναν άγνωστο, δεν έχει τη δύναμη να γίνει πράξη, όπως τι κρίμα και η προτροπή δεν έχεις ανάγκη να απολογείσαι, επειδή δεν το χρειάζεσαι.

Το λάθος μου ήταν ότι δεν μέτρησα σωστά τον χώρο που το είπα.Δεν συναισθάνθηκα ότι κάποιοι συμπάσχοντες βιώνουν την εγκατάλειψη, επειδή από το πλάι τους κάποιοι "έφυγαν για να σωθούν" :| .
 #105532  από Nick.
 Δευ Αύγ 25, 2014 5:17 pm
Καλημέρα σε όλους σας.
Ναι, η ζωή είναι ωραία, αλλά όχι συνέχεια και όχι με την ίδια ένταση. Κατά περιόδους, γίνεται και άσχημη έως ανυπόφορη. Τώρα, το αν θα την αγαπάς ή όχι, έχει να κάνει με το συναίσθημα και όχι με τη λογική του πάρε δώσε. Πιστεύω ακόμα, πως μπορεί η ζωή να είναι ωραία για κάποιους, έτσι απλά, από τύχη. Η ευτυχία όμως είναι για εκείνους που η ζωή τους είναι ωραία μετά από προσπάθεια.

Το βιντεάκι δεν το είδα, θεωρώ πάντως πως παρόμοια βιντεάκια αν εμπνέουν κάποιους ή δίνουν λύσεις σε κάποιους καλώς το κάνουν. Αν πάλι κάποιους τους εκνευρίζουν, πάλι καλώς. Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν σκεφτόμαστε το ίδιο, δεν έχουμε την ίδια λογική και ηθική προσέγγιση στα πράγματα.

Κωνσταντίνα, σχετικά με το "φεύγε και σώζου" που ανέφερες, δεν θίχτηκα, αντιθέτως. (μπήκα στο σάιτ, που δίνει συμβουλές σε όσους σκέφτονται να παντρευτούν, για το άν έχουν επιλέξει σύντροφο κατάλληλο για γάμο, και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, αν και έπρεπε να μου το έδειχνες πριν καμμιά δεκαετία) :smile-giggle: :smile-giggle:

Αν το είπες όπως λες γιατί ο άντρας μου ήταν χρήστης ναρκωτικών, ο λόγος που έμεινα και το πάλεψα, ήταν επειδή ήξερα ότι παλεύεται, αφού (πρέπει να το είχα αναφέρει) ήξερα από πρώτο χέρι πως το χασίς κόβεται πανεύκολα, και κατάλαβα πως οι κινητικές του δυσκολίες θα με διευκόλυναν στο να πετύχω αυτό το στόχο. Δεν κυνηγώ ανεμόμυλους, αν δεν υπήρχαν αυτοί οι δύο λόγοι θα την είχα κάνει. Όπως είπα, ναρκωτικά και οικογένεια δεν συμβαδίζουν.

Από εκεί και έπειτα, ο έγγαμος βίος είναι δύσκολος, με ή χωρίς ΣΚΠ. Γι'αυτό και όλοι χωρίζουν. Ο δικός μου γάμος μπορεί να θεωρείται ιδιαίτερα δύσκολος για μένα επειδή έχω σύζυγο ΑΜΕΑ. Όμως, εγώ θεωρώ πως δεν διαφέρει από όλους τους άλλους γάμους. Και πάλι το στοίχημα παίζεται στο αν και κάτα πόσο θα μπορέσουν να συνυπάρξουν ειρηνικά δύο ενήλικες.
 #105533  από Κωνσταντίνα
 Δευ Αύγ 25, 2014 8:11 pm
Καλησπέρα στην παρέα :smile-flower:
Nick ναι η ζωή είναι ωραία σαν γενική αίσθηση.Φυσικά και υποφέρουμε κάποιοι πολλοί, κάποιοι περισσότερο, κάποιοι δυσβάσταχτα.Ναι υπάρχουν και οι τυχεροί.
Υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι μου κάνει πλάκα ο Θεός(που δεν πιστεύω κιόλας στην ύπαρξή του), από τα απανωτά συμβαίνοντα.Βιώνω αυτήν την περίοδο μια κατάσταση τέτοια.
Αλλά από την άλλη δεν παραδίδομαι.

Ξέρεις κάποτε διάβασα από κάποιον ανώνυμο την εξής φράση και πολύ μου άρεσε.
"Μπορεί η ζωή να μην είναι το πάρτυ που περιμέναμε, αλλά αφού ήρθαμε πρέπει να χορέψουμε" Άγνωστος
Εντάξει, (για όλους τους αντιρρησίες από θέση και άποψη) σας ξενίζει το πρέπει :smile-sadsmile:
Μπορώ να το καταλάβω :smile-nod:

Ας εκθέτει ο καθένας μας εδώ μέσα ό,τι νιώθει και ό,τι τον κάνει να αισθάνεται όμορφα και οι ομάδες όπως η δικιά μας, έχουν τη δυναμική να αυτορρυθμίζονται :smile-handshake:
 #105545  από LL--MM
 Τρί Αύγ 26, 2014 1:12 pm
:smile-blush: Ομολογώ ότι εμένα με ξενίζει ο χαρακτηρισμός ως αντιρρησία: Ο ορθολογισμός είναι χαρακτηριστικο πιό ταιριαστό. :smile-itwasntme:

Φυσικά και δεν "πρέπει" να κάνει κανένας τίποτα, ποιός vα χαλαλίσει τι, πια, αφού δεν επιβάλλονται άμεσες κυρωσεις; Ο χορός που χορεύουμε κάθε μέρα μοιάζει όλο και πιο πολύ με αυτόν του... Ζαλόγγου: Και σε τι μας βοηθάν τα υπερθετικά; :smile-lipssealed: Εικόνα

Αλλα με το να ΜΗΝ κάνει κάποιος/α κατι που μπορεί, έστω "απλό και μικρό" κι ενώ θα έπρεπε να του φαίνεται αυτονόητο, ουσιαστικά "χώνει τη δεκάρα του στη γή". Και ας μην ξεχνάμε και τη φρασούλα του διακοπεύοντα φίλου μας Κώστα: :greetings-waveyellow:

"H μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που εκπέμπει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι έχεις συντελέσει κι΄ εσύ σ΄ αυτό."
Φυσικά, μα για να γινει κάτι τέτοιο, πρέπει να διαθέτουμε κι έναν ελάχιστο βαθμό ηθικής... για να μπορούμε ν'απομυζήσουμε ικανοποίηση από τέτοιαν αντίδραση... :smile-angel: (βαριά η καλογερική)

Η γιαγιά η Κασσάνδρα