• 12 Φράσεις που ΔΕΝ πρέπει να πεις σε κάποιον με MS

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #104457  από Φαίδρα
 Σάβ Ιούλ 12, 2014 10:03 am
12 Φράσεις που ΔΕΝ πρέπει να πεις σε κάποιον με χρόνιο πρόβλημα υγείας

1. «Η ασθένεια είναι στο μυαλό.»
Η θετική στάση ζωής μπορεί όντως να βοηθήσει κάποιες περιπτώσεις, αλλά κανείς δε πρέπει να κάνει τον άλλον να νιώθει άσχημα επειδή νιώθει άσχημα.

2. «Εμένα μια χαρά μου φαίνεσαι.»
Σύμφωνα με το CDC, το ένα τέταρτο των ανθρώπων που ζουν με κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας αντιμετωπίζουν σημαντικές καθημερινές δυσκολίες αν και αρκετοί από αυτούς δεν έχουν ορατά συμπτώματα.

3. «Έχασες κιλά; Είσαι πολύ καλύτερα έτσι!»
Θυμήσου πως παρά την εμμονή που έχει η κοινωνία με τα κιλά, αρκετοί χρόνιοι πάσχοντες χάνουν κιλά λόγω των φαρμάκων, της ψυχολογίας ή της ίδιας της πάθησης.

4. «Λυπάμαι»
Κάτι που ακούγεται συχνά, και πολλές φορές ακούγεται όπως το συλλυπητήρια. Αντί αυτού, προτιμήστε το «Είμαι εδώ αν χρειαστείς κάτι».

5. «Είμαι σίγουρος πως τα πράγματα θα φτιάξουν».
Σίγουρα οι κλισέ φράσεις είναι κλισέ για κάποιο λόγο αλλά συνήθως μια συμπονετική στάση, μια διάθεση κάποιος απλώς να ακούσει το πάσχοντα, θα τον βοηθήσει πολύ περισσότερο.

6. «Μήπως το έπαθες αυτό επειδή______;»
Οποιαδήποτε σχόλιο μπορεί να οδηγήσει στη φράση «στα ‘λεγα εγώ» μόνο πόνο προκαλεί. Πριν αρχίσεις τις ερωτήσεις, ρώτησε τον εαυτό σου «Χρειάζεται στα αλήθεια να γνωρίζω προκειμένου να τον βοηθήσω και να τον στηρίξω;»

7. «Η κολλητή της ξαδέλφης της θείας μου έχει την ίδια ασθένεια και είναι μια χαρά!»
Εκτός λοιπόν από την ερώτηση που πρέπει να απευθύνει κανείς στον εαυτό του «χρειάζεται αλήθεια να το γνωρίζω αυτό;», ας προσθέσει και την εξής: «Θα είναι χρήσιμο αυτό που έχω να πω;»

8. «Ξέρω ακριβώς πως είναι να έχεις μια σοβαρή δερματική ασθένεια. Κάνω κάθε μήνα αποτρίχωση στα φρύδια μου»
Εκτός κι αν πραγματικά καταλαβαίνεις πως αισθάνεται ο άλλος, μη λες πως καταλαβαίνεις. Ένα απλό «πως είσαι» και μια ανοιχτή για συζήτηση διάθεση είναι πολύ καλύτερο.

9. «Είσαι τόσο γενναίος.»
Κανείς μας δεν προσφέρθηκε εθελοντικά να πάσχει από ένα χρόνιο νόσημα. Μπορεί να είναι δυνατός, αλλά όχι γενναίος. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον οίκτο και τη ενσυναίσθηση. Τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται να πεις τίποτα. Και μόνο που είσαι εκεί είναι αρκετό.

10. «Είσαι πολύ δυνατός – Εδώ δε θα μπορούσα να κυκλοφορώ έξω αν ήμουν έτσι.»
Τα κομπλιμέντα είναι καλοδεχούμενα – αρκεί να ξέρεις που να σταματήσεις.

11. «Πρέπει να δοκιμάσεις αυτή την νέα φυτική θεραπεία!»
Καλύτερα να αφήνεις τις ιατρικές συμβουλές στους ειδικούς. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ανάλογα και με την ασθένεια, οι ιατρικές συμβουλές μπορεί να αποδειχθούν επικίνδυνες.

12. «Θα μπορούσε να ήσουν χειρότερα.»
Απέφυγε πάση θυσία τη σύγκριση μεταξύ τον πόνο δυο ασθενών. Στη τελική, και μόνο που γνωστοποιείς στον πάσχοντα πως η κατάστασή του μπορεί να χειροτερέψει δεν είναι ακριβώς χαρμόσυνα νέα.


Και τι να λέμε;
Όταν φοβόμαστε για την υγεία μας ή δεν είμαστε καλά, οι συμβουλές είναι μάλλον το τελευταίο πράγμα που θέλουμε να ακούσουμε. Σημαντικό για εμάς είναι να μας ακούσεις και να αισθανθούμε το ενδιαφέρον σου.
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, οπότε μη διστάσεις να πεις απλώς «Είμαι εδώ για ‘σένα, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να βοηθήσω.» ή «Πες μου για τη πάθησή σου και πως σε επηρεάζει».

ΠΗΓΗ
και μετάφραση δική μου.
 #104463  από LL--MM
 Σάβ Ιούλ 12, 2014 12:53 pm
Φαίδρα έγραψε: :clap: :clap: :clap: :text-thankyouyellow: Φαίδρα μου, δυστυχώς, συμφωνούμε, ωστόσο, επίτρεψέ μου ν’αναφέρω και τα «μη λεχθέντα» με το προφανές πράσινο χρώμα της ζήλειας εκείνων που "δεν τα λένε δυνατά" αλλά τα σκέφτονται (κι όχι μόνο-μυστικά) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
12 Φράσεις που ΔΕΝ πρέπει να πεις σε κάποιον με χρόνιο πρόβλημα υγείας

1. «Η ασθένεια είναι στο μυαλό.»
Η θετική στάση ζωής μπορεί όντως να βοηθήσει κάποιες περιπτώσεις, αλλά κανείς δε πρέπει να κάνει τον άλλον να νιώθει άσχημα επειδή νιώθει άσχημα.
Σωστά, αυτός που νοιώθει άσχημα οφείλει "να το πάρει απόφαση και να λάβει δράση"... δεδομένου ότι τo να νοιώθεις άσχημα, είναι αγένεια... viewtopic.php?f=10&t=4771 Aυτός που επιμένει να λέει πως νοιώθει καλά, ας γυρίσει τα μάτια...

2. «Εμένα μια χαρά μου φαίνεσαι.» Μετάφραση: Αυτό που μου λες πως έχεις, μάλλον το φαντάζεσαι...
Σύμφωνα με το CDC, το ένα τέταρτο των ανθρώπων που ζουν με κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας αντιμετωπίζουν σημαντικές καθημερινές δυσκολίες αν και αρκετοί από αυτούς δεν έχουν ορατά συμπτώματα.

3. «Έχασες κιλά; Είσαι πολύ καλύτερα έτσι!»
Θυμήσου πως παρά την εμμονή που έχει η κοινωνία με τα κιλά, αρκετοί χρόνιοι πάσχοντες χάνουν κιλά λόγω των φαρμάκων, της ψυχολογίας ή της ίδιας της πάθησης.
Συχνά, δυστυχώς, η δυσκινησία έχει αντίθετα αποτελέσματα... Αλλά όταν κάποιος καρκινοπαθής γιατρός που αδυνάτισε πολύ, ρώτησε: "Πως σας φαίνομαι;" να μην του πουμε "Δέκα χρόνια νεώτερος";;; :smile-wink: Θεός σχωρέστον, έφυγε σε αρκετά σύντομο διάστημα μετά...

4. «Λυπάμαι» Μιά συμμαθήτρια και γειτόνισσά μου που εγινε γιατρός, καθώς κι ο οφθαλμίατρος της μητέρας μου, μου το επανέλαβαν από δυό φορές :roll: :roll: όταν το ανέφερα, αλλά οι σχέσεις δεν είναι (πλέον, για κείνην) τέτοιες, που να χωράει η 2η φράση...

Κάτι που ακούγεται συχνά, και πολλές φορές ακούγεται όπως το συλλυπητήρια.
NAI: διότι δεν είσαι ΠΙΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ, στον κόσμο των ζωντανών: Μην τολμήσεις να ζητάς λοιπον ότι κάνουν αυτοί, είσαι στον άλλο κόσμο, κατάλαβέ το...

Αντί αυτού, προτιμήστε το «Είμαι εδώ αν χρειαστείς κάτι».
Σοβαρά τώρα: Από τον :obscene-buttmoon: της μυλωνούς, μη ζητάμε κι ορθογραφία... Καλά κρασιά...

5. «Είμαι σίγουρος πως τα πράγματα θα φτιάξουν».
Μετάφραση: "Μην υπερβάλλεις τώρα και μη γρινιάζεις, όλα περνάνε, οπότε, μη μου τους κύκλους τάραττε..."
Σίγουρα οι κλισέ φράσεις είναι κλισέ για κάποιο λόγο αλλά συνήθως μια συμπονετική στάση, μια διάθεση κάποιος απλώς να ακούσει το πάσχοντα, θα τον βοηθήσει πολύ περισσότερο.
Μάλλον, αλλά βοηθάει μόνο άν γινει αυτό και πρακτικά για τον πάσχοντα...

6. «Μήπως το έπαθες αυτό επειδή______;»
Οποιαδήποτε σχόλιο μπορεί να οδηγήσει στη φράση «στα λεγα εγώ» μόνο πόνο προκαλεί. Πριν αρχίσεις τις ερωτήσεις, ρώτησε τον εαυτό σου «Χρειάζεται στα αλήθεια να γνωρίζω προκειμένου να τον βοηθήσω και να τον στηρίξω;»
Αφού ξέρεις πως ΔΕ ΘΕΣ να στηρίξεις, δεν είναι λογικό να θες να βγείς κι από πάνω;;;;

7. «Η κολλητή της ξαδέλφης της θείας μου έχει την ίδια ασθένεια και είναι μια χαρά!»
Και πάλι: Μετάφραση: "Μην υπερβάλλεις τώρα και μη γρινιάζεις, όλα περνάνε, μη μου τους κύκλους τάραττε..."
Εκτός λοιπόν από την ερώτηση που πρέπει να απευθύνει κανείς στον εαυτό του «χρειάζεται αλήθεια να το γνωρίζω αυτό;», ας προσθέσει και την εξής: «Θα είναι χρήσιμο αυτό που έχω να πω;»
Απάντηση: Και να μην είναι, με το που θα με κάνει να αισθανθώ εγώ ανώτερος, μου γίνεται, εμένα, σαφώς χρησιμότερο.

8. «Ξέρω ακριβώς πως είναι να έχεις μια σοβαρή δερματική ασθένεια. Κάνω κάθε μήνα αποτρίχωση στα φρύδια μου»
Μην το ξαναγράφω 3η φορά... Εδώ πολιτικίνες μας λένε ότι "κι αυτές χρειάζονται λαβές σε δημόσιες σκάλες, αφού φοράν τακούνια..."
Εκτός κι αν πραγματικά καταλαβαίνεις πως αισθάνεται ο άλλος, μη λες πως καταλαβαίνεις. Ένα απλό «πως είσαι» και μια ανοιχτή για συζήτηση διάθεση είναι πολύ καλύτερο.

9. «Είσαι τόσο γενναίος.» Κι εδώ ένας τότε ειδικευόμενος του Νίμιτς, μου το ξεφούρνισε... κι όχι ώς γιατρός, αλλά σ’ένα περιβάλλον όπου όλοι θα έπρεπε να φερονται ώς «ίσοι». Αλλά πολλοί (γιατροί και μη) ξεφουρνίζουν τέτοιες μπουρδες, ακόμα κι εδώ μεσα...

Κανείς μας δεν προσφέρθηκε εθελοντικά να πάσχει από ένα χρόνιο νόσημα. Μπορεί να είναι δυνατός, αλλά όχι γενναίος. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον οίκτο και τη ενσυναίσθηση.
Οι γιατροί το ξέρουν: μη μας αφήσουν πέρα από το στάδιο του οικτου, μας προσφερουν συχνα την ψευδαισθηση της ισότητας, ποσοι όμως έχουν την ενσυναίσθηση να μας "χαρίσουν" ουσιαστικές απαντήσεις στο επίπεδό τους;;;
Τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται να πεις τίποτα. Και μόνο που είσαι εκεί είναι αρκετό. Οχι, δεν είναι, πόσο μάλλον που ξέρεις πως ΔΕ ΘΕΣ να βοηθήσεις σε τίποτα και θεωρείς αυθάδεια να σου ζητησουν κάτι που θεωρείς παράλογο σ’εναν «τέτοιο», ενώ, κανονικά, θα το θεωρούσες φυσικό...

10. «Είσαι πολύ δυνατός – Εδώ δε θα μπορούσα να κυκλοφορώ έξω αν ήμουν έτσι.»
Τα κομπλιμέντα είναι καλοδεχούμενα – αρκεί να ξέρεις που να σταματήσεις.
Αμα ειναι τόσο κακοπροαίρετα, καλύτερα να ξεκουμπιστείς: Τι πας να σχετίζεσαι μ’έναν «έτσι»;;;

11. «Πρέπει να δοκιμάσεις αυτή την νέα φυτική θεραπεία!»
Καλύτερα να αφήνεις τις ιατρικές συμβουλές στους ειδικούς. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ανάλογα και με την ασθένεια, οι ιατρικές συμβουλές μπορεί να αποδειχθούν επικίνδυνες.
Καλά τωρα, μην το παίρνεις κι απάνω σου, δε θα σε πάρει ο σκπ και για θεό... αν δεν του φανεί της προκοπής η "θεραπεία", το πιθανότερο είναι να σε γράψει ακριβως εκεί που τον γράφεις κι εσύ.

12. «Θα μπορούσε να ήσουν χειρότερα.» Και πάλι, το «μή γρινιάζεις, δε μ’ενδιαφέρουν οι γρίνιες»...
Απέφυγε πάση θυσία τη σύγκριση μεταξύ τον πόνο δυο ασθενών. Στη τελική, και μόνο που γνωστοποιείς στον πάσχοντα πως η κατάστασή του μπορεί να χειροτερέψει δεν είναι ακριβώς χαρμόσυνα νέα.
viewtopic.php?f=44&t=3341 Ασφαλως, γι'αυτό κάποιοι φιλοτιμήθηκαν να βάζουν κατά καιρούς τέτοια κλιπάκια... Προς τι;

Και τι να λέμε;
Όταν φοβόμαστε για την υγεία μας ή δεν είμαστε καλά, οι συμβουλές είναι μάλλον το τελευταίο πράγμα που θέλουμε να ακούσουμε. Σημαντικό για εμάς είναι να μας ακούσεις και να αισθανθούμε το ενδιαφέρον σου. Φυσικά, φτάνει να είναι ειλικρινές...
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, οπότε μη διστάσεις να πεις απλώς «Είμαι εδώ για ‘σένα, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να βοηθήσω.» ή «Πες μου για τη πάθησή σου και πως σε επηρεάζει».
Γενικά όμως, αφού ξέρεις πως δε θές να κάνεις τίποτα απ'αυτά, γύρνα τα μάτια αλλού, θα κουραστείς τζάμπα... Ki όχι πως δεν είναι πράγματα που δε θα έκανες ευχαρίστως με/για υγιείς...

ΠΗΓΗ
και μετάφραση δική μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Σεπ 08, 2014 10:49 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.