• ΕΥΛΟΓΙΑ Η΄ΚΑΤΑΡΑ

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #104229  από LL--MM
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 4:03 pm
Tι σχέση έχει o τρόπος σκέψης με τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας;; Δυστυχώς, άμεση...
 #104230  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 4:39 pm
LL--MM έγραψε:Tι σχέση έχει o τρόπος σκέψης με τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας;; Δυστυχώς, άμεση...
Μπορείς να κάθεσαι να μιζεριάζεις όλη μέρα, να θυμώνεις και να ξεσπάς όπου βρεις με τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας.

Ή

μπορείς να αποδεχτείς την σαπίλα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας, και να προχωράς την ζωή σου γλυκαίνοντας λίγο τον τρόπο με τον οποίο βγάζεις τα εντόσθια σου για την κατάσταση αυτής της χώρας.

Και για να μην μακρυγορώ, τα βιώματά μου, μου έχουν υποδείξει το εξής.

Όποιος σπέρνει μιζέρια,δυστυχία, θυμό και μίσος
θερίζει μιζέρια,δυστυχία, θυμό και μίσος,

...οποιαδήποτε και αν είναι "τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας".

Στην επιστήμη λέγεται... "Δράση - Αντίδραση".
Στην σκλήρυνση κατά πλάκας λέγεται... "Rebound Effect".
 #104232  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 5:05 pm
Δηλαδη , για ολα φταιει ο τροπος σκεψης μου και η γκρινια μου ? Τα δικα μου προβληματα , τα αντιμετωπιζει η συντριπτικη πλειοψηφια ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΡΟΝΙΩΣ ΠΑΣΧΟΝΤΩΝ !!!!!!! Ο τροπος σκεψης τους και η γκρινια τους φταιει ? ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ τη μερα , που η σκπ θα ειναι το ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ . Αν αλλαξω τροπο σκεψης , θα ερθει αυτη η μερα ?????????????Τελικα ....ειμαστε συνασθενεις ...πολλων ταχυτητων...... Ειναι γνωστο οτι ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ , οσο μπορω, μαζι με αλλους χρονιως πασχοντες για να ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!!!!Αυτος ο αγωνας , ειναι η ΜΟΝΗ μου ΕΛΠΙΔΑ .....
 #104235  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 5:39 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Δηλαδη , για ολα φταιει ο τροπος σκεψης μου και η γκρινια μου ? Τα δικα μου προβληματα , τα αντιμετωπιζει η συντριπτικη πλειοψηφια ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΡΟΝΙΩΣ ΠΑΣΧΟΝΤΩΝ !!!!!!! Ο τροπος σκεψης τους και η γκρινια τους φταιει ? ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ τη μερα , που η σκπ θα ειναι το ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ . Αν αλλαξω τροπο σκεψης , θα ερθει αυτη η μερα ?????????????Τελικα ....ειμαστε συνασθενεις ...πολλων ταχυτητων...... Ειναι γνωστο οτι ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ , οσο μπορω, μαζι με αλλους χρονιως πασχοντες για να ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!!!!Αυτος ο αγωνας , ειναι η ΜΟΝΗ μου ΕΛΠΙΔΑ .....
Μαζί σου είμαστε στον αγώνα Άννα μου. Όλους μας επηρεάζουν και τα προβλήματα της ΣΚΠ και το προβλήματα της κοινωνίας μας...

Αλλά σε τι κερδίζουμε, με το να νευριάζουμε, να θυμώνουμε και να δυστυχούμε;

Ο τρόπος σκέψης που επιβάλουμε στον εαυτό μας, είναι και ο τρόπος σκέψης που θέλουμε να επιβάλουμε και στους γύρω μας.

Με το να νευριάζουμε και να θυμώνουμε κανέναν αγώνα δεν κερδίζουμε... και δεν θα κερδίσουμε. Το πιο πιθανό είναι να γυροφέρνουμε κανά εγκεφαλικό.
 #104244  από ΑΛΕΞΗΣ
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 10:03 pm
ΦΙΛΗ ΑΝΝΑ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ
ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
ΟΣΟ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ, ΜΑΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ
ΦΙΛΕ/Η LL--MM
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙΣ
ΚΡΙΝΕΙΣ, ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ
ΦΙΛΕ ΣΤΑΘΗ
ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ
ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΔΩ ΟΥΤΕ ΣΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ
ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΓΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΑΣ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ
ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ
ΑΛΕΞΗΣ
 #104246  από LL--MM
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 10:54 pm
Στάθης έγραψε:Μπορείς να κάθεσαι να μιζεριάζεις όλη μέρα, να θυμώνεις και να ξεσπάς όπου βρεις με τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας.
To να καταλογίζεις (και να υποβαθμίζεις εσκεμμένα) ώς "μιζέριασμα" φυσικές αντιδράσεις, τι νοημα έχει;;; Και ποιός "ξεσπάει όπου βρεί" με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει προσωπικά;

Ή

μπορείς να αποδεχτείς την σαπίλα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας, και να προχωράς την ζωή σου γλυκαίνοντας λίγο τον τρόπο με τον οποίο βγάζεις τα εντόσθια σου για την κατάσταση αυτής της χώρας.
Όχι, δεν την αποδέχομαι, αλλά κάθε στιγμή προσπαθώ να μην καταντάω συνένοχός της: Και μας τέλειωσε κι η ζάχαρη, δεν το πήρες χαμπάρι; Αν σου περισσεύει κανένα λουκουμάκι, γλύκανε μερικούς με κάποιες ιδέες που να κολλάν στις συναντήσεις και τις δράσεις αλληλεγγύης...

Και για να μην μακρυγορώ, τα βιώματά μου, μου έχουν υποδείξει το εξής.
Ανταποδεικνύονται όμως από βιώματα άλλων, αφού δεν έχουν όλοι τα ίδια με τα δικά σου :? : Δεν είναι βιώματα κοινά...

Όποιος σπέρνει μιζέρια,δυστυχία, θυμό και μίσος θερίζει μιζέρια,δυστυχία, θυμό και μίσος,
Ποιός απο κείνους που δε θερίζουν παρά αυτά κι αναγκάζονται σήμερα να τα υποστούν, τα έσπειρε ποτέ; Απλά,
κανει ότι μπορεί για να επιβιώσει.-


...οποιαδήποτε και αν είναι "τ'αποτελέσματα της οικονομικής πολιτικής και της καθημερινής ζωής της χώρας".

Στην επιστήμη λέγεται... "Δράση - Αντίδραση".
Στην σκλήρυνση κατά πλάκας λέγεται... "Rebound Effect".
Λυπάμαι πράγματικά, Στάθη, αλλά αυτό, στην ουσια, λέγεται "Denial".
Στάθης έγραψε:Μαζί σου είμαστε στον αγώνα Άννα μου. Όλους μας επηρεάζουν και τα προβλήματα της ΣΚΠ και τα προβλήματα της κοινωνίας μας...
Σωστά, να μην τα παλέψουμε μαζί;;; :romance-grouphug:

Αλλά σε τι κερδίζουμε, με το να νευριάζουμε, να θυμώνουμε και να δυστυχούμε;
Μα όταν οι καταστάσεις μας δυστυχούν ανενόχλητα, πως θα παρηγορηθούμε από τις αιτίες της δυστυχίας αυτής αφού, ακόμα κι οι συμπάσχοντες, θέλουν να επιβάλλουν άλλους τρόπους σκέψης γιατί "στενοχωριούνται να μας ακούν";

Ο τρόπος σκέψης που επιβάλουμε στον εαυτό μας, είναι και ο τρόπος σκέψης που θέλουμε να επιβάλουμε και στους γύρω μας.
Κανένας δεν έχει τα μέσα να επιβάλλει τίποτα σε κανέναν, στον εαυτό του ακόμα λιγότερο αν δε θεωρεί το δεδομένο τρόπο σκέψης σωστό, εκτός, βέβαια, από τους κατέχοντες την κρατική ισχύ... Όνομα τρόπου; "εξαναγκασμός".-

Με το να νευριάζουμε και να θυμώνουμε κανέναν αγώνα δεν κερδίζουμε...
Ναι, θα κερδίσουμε την κριτική μας ικανότητα και τη συνείδησή μας
και δεν θα κερδίσουμε. Το πιο πιθανό είναι να γυροφέρνουμε κανά εγκεφαλικό.
Δίχως συνείδηση, τι να τον κάνεις τον εγκέφαλο;

Η γιαγιά, πιο Κασσάνδρα παρά ποτέ...
ΑΛΕΞΗΣ έγραψε:ΦΙΛΗ ΑΝΝΑ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ
ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
ΟΣΟ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ, ΜΑΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ Ουαί υμείν, γραμματείς και φαρισσαίοι υποκριται...
ΦΙΛΕ/Η LL--MM
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙΣ
ΚΡΙΝΕΙΣ, ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ
Nα σου πώ, ούτε εγώ είδα να είπες τίποτα από την πρώτη σου δημοσίευση κιόλας, κι ούτε καν που να συμφωνεί με την Εκκλησία... Δεν πας καλύτερα να ζητήσεις "ικανή συμβουλή" στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών;;;

Δεν έβλεπα τον εαυτό μου σαν Aη-Βασίλη, αλλά σήμερα και κατά την εκκλησία, θυμίζεις περισσότερο τον Ιουλιανό τον παραβάτη, όταν του απάντησε: "Ανέγνων, έγνων, κατεγνων" :snooty:
Ο Αη-Βασίλης: "Ανέγνως, αλλ'ούκ έγνως, ει γαρ έγνως, ουκ αν κατέγνως..." :laughing-rolling:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Παρ Ιούλ 04, 2014 12:06 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #104247  από maria E
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 11:35 pm
Αγαπητε ΑΛΕΞΗ,ομολογω το πρωτο post σου,με ταξιδεψε αρκετα χρονια πισω...οταν στο κατηχητικο στην ηλικια των 9-10,μας πληροφορησαν οτι αν ντυθουμε αποκριατικα για το καρναβαλι,θα παμε στην κολαση,γιατι οι Αποκριες ειναι παγανιστικο εθιμο,και ετσι και το τολμησουμε,να ετοιμαστουμε για βρασιμο στο καζανι.Σοκαριστηκα,δε θα το κρυψω.Ως αποτελεσμα,δεν ξαναπατησα το ποδι μου στο κατηχητικο.Και εννοειται οτι στη γιορτη του σχολειου,ημουν μια υπεροχη Βασιλισσα της Νυχτας,με την καπελαδουρα μου,τα τουλια μου,τα γυαλιστερα αστερια μου πανω στο φορεμα μου...ενα ονειρο ημουν!
Και παμε τωρα στο σοβαρα.Επειδη απευθυνεσαι σε ενα φορουμ ενηλικων,θα σε παρακαλουσα διατυπωσεις οπως,"οποιοι ειστε κοντα στον Θεο,θα παραμεινετε αβλαβεις,οι υπολοιποι την κατσατε",να αποφευγονται.Ειναι τουλαχιστον αστειες,και μπορουν να γινουν και προσβλητικες.Οποιος χρειαζεται τον Θεο,τον ψαχνει και τον βρισκει,και καλα κανει,αγαπητε Αλεξη.Απο κει και περα,επειδη βλεπω οτι δινεις και συμβουλες για το πως θα σωθουμε,θα σε συμβουλευα κι εγω,να προσεχεις πως εκφραζεσαι απεναντι σε ανθρωπους που ειναι ταλαιπωρημενοι,κουρασμενοι και με τα χιλια δικια τους,και εκφραζουν τον πονο τους και την αληθεια τους.
Και επειδη μπορει σε 100 χρονια να μην ειμαστε εδω,οπως μας λες πολυ σωστα,αυτη τη στιγμη ομως ΕΙΜΑΣΤΕ,και κανει και ζεστη και ενιοτε τα νευρα μας ειναι τσαταλια.Κρατα τη συμπονοια σου και την κατηχηση για εσενα,λοιπον,δε βοηθανε πουθενα.
 #104248  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 11:41 pm
ΑΛΕΞΗΣ έγραψε:ΦΙΛΗ ΑΝΝΑ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΩ
ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
ΟΣΟ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ, ΜΑΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ
ΦΙΛΕ/Η LL--MM
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙΣ
ΚΡΙΝΕΙΣ, ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ
ΦΙΛΕ ΣΤΑΘΗ
ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ
ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΔΩ ΟΥΤΕ ΣΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ
ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΓΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΑΣ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ
ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ
ΑΛΕΞΗΣ
Καλαααααα......Άλλα λεω άλλα καταλαβαινετε ...ή ΔΕΝ καταλαβαινετε ...ή ΔΕΝ κατανοειτε ......Ειλικρινα , μου θυμιζετε καποιον ''φιλο'' , εδω στο φορουμ , καποτε ....που με κατηγορουσε επειδη δεν εβγαινα στους δρομους να διεκδικησω ....δωρεαν επεμβαση ΧΕΝΦΑ ...Που με κατηγορουσε , επειδη δεν ειχα 300 ευρω , για να παω να κανω τον σχετικο υπερηχο ...............Ενταξει , φιλε μου Αλεξη ! Φυσικα ειμαι ομοιοπαθης . Μαλλον , ομως , ΕΣΥ δεν εισαι συμπασχων . Ωστε με συμπονεις ? Ευχαριστω ...Συγκινηθηκα !!!! Ωστε λεω πολλα , αλλά δεν λεω τιποτα ? Βεβαια , αυτα που λεω εγω , ειναι για σενα , αγνωστα ....Σιγουρα !!!!!! Γενικως , ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ !Και επισης , ο χορτατος , κυριολεκτικα και μεταφορικα, τον νηστικο δεν τον πιστευει .....Το πολυ-πολυ , οταν τον συμβουλευσει ο ..πνευματικος του, να κανει και καμια αγαθεργια , πριν μεταλαβει....Ετσι...για το καλο.... Και , επισης , ....τρεις λαλουν και δυο χορευουν ! Καληνυχτα και ονειρα γλυκα :smile-heart: