• ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΛΟΓΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #102643  από Κώστας
 Δευ Μάιος 12, 2014 4:32 pm
Όταν παθαίνουμε, η θρησκεία μας λέει, πως ανάλογα τον βίο και τις πράξεις μας, πηγαίνουμε στον παράδεισο ή στην κόλαση. Αυτό σημαίνει πως μετά θάνατον, κρινόμαστε. Αν είναι έτσι τότε τι θα κρίνει ο Θεός στην Δευτέρα Παρουσία;! Αφού ήδη θα έχουμε κριθεί. Κι΄αν κρίνει και πάλι ζώντες και νεκρούς, υπάρχει περίπτωση ν΄ αναιρέσει ειλημμένη Του απόφαση θεωρώντας ότι έχει κάνει λάθος;!!!!!!!
Αν πάλι δεν κρινόμαστε μετά θάνατον, σε τι είδους μεταβατικό στάδιο πηγαίνουμε περιμένοντας τη Δευτέρα Παρουσία για να κριθούμε. Δηλαδή κάποιος που έχει πεθάνει 100 χρόνια μετά την Ανάληψη του Κυρίου, που περιμένει 2000 χρόνια τώρα για νάρθει η ώρα του να κριθεί και να πάει στον παράδεισο ή την κόλαση;!!!!!
 #102646  από billios
 Δευ Μάιος 12, 2014 5:23 pm
Δε μου λες,δεν παμε να φαμε τιποτα πιτογυρα με καναδυο-τρεις μπυρες γιατι η κορτιζονη μου φερνει πεινα και να το αναλυσουμε το θεμα γιατι νηστικος αναγουλιαζω...
Αν επιμενεις παντως,εγω θα περιμενω εκει καπου δεξια αραγμενος στα μεγαλα βουνα απο πιλαφι να με τα'ι'ζουν στο στομα μελαχρινα ουριά Κωστα- Κωστα μου
 #102659  από Κώστας
 Δευ Μάιος 12, 2014 11:51 pm
Δεν επιμένω. Μια απορία εξέφρασα και θα εξετάσω και γιατί όχι θ΄ αποδεχθώ, μια λογική απάντηση.
 #103042  από LL--MM
 Πέμ Μάιος 22, 2014 11:58 pm
Οι δρόμοι προς τη λύτρωση είναι πολύ προσωπικοί... για την ερώτηση αυτήν, πολλά εικάζονται, αλλά... ας μη συγχέουμε τη θεολογία Εικόνα με άλλες επιστήμες, :royalty-pharaoh: :royalty-pharaoh: :royalty-pharaoh: πιό τυπικές, δεν έχει νόημα :smile-shake: ...πόσο μάλλον με το πνεύμα :smile-angel: :smile-angel: :smile-angel: .


http://www.metacafe.com/watch/7549238/d ... ing_and_i/
Και να το καλοσκεφτείς, δεν αντέχουμε, ιδίως στην κατάστασή μας, κάτι περισσότερο από το δεύτερο κλίπ αυτό... Ε, λοιπόν, γύρω στο 45ο και το ογδοηκοστό λεπτο, έχει κάποιες εξηγήσεις που δίνουν ωραίες απαντήσεις σε ερωτήματα εκτός από τ'άμεσα ανωτέρω... Και το φίλμ είναι παλιό και παιδικό μεν, αλλά ακόμα και σήμερα, οι απαντήσεις του παραμυθιού αυτού (που βασίζονται σε πραγματικά περιστατικά" κλείνουν το μάτι" σε πολλά από τα ανωτέρω...
Η συνέχεια; Αυτές τις μέρες, ο στρατός κήρυξε πραξικόπημα στην Ταϊλάνδη...

Τώρα για τα πιο άμεσα θεολογικά, κάπου θυμάμαι μια παραβολή όπου κάποιος που πάντρευε το γιο του έστειλε να καλέσει πολλούς αλλά λίγοι καλεσμένοι εδέησαν να παν -απ'όπου και η γνωστή φράση "αγρόν ηγόρασαv". Είπε λοιπόν ο καλεστής στους υπηρέτες να πανε να φέρουν κόσμο από το δρόμο, αλλά και πάλι περίσευε χώρος... Λογικό θα ήταν, κατά την παραβολή αυτήν, μερικοί νεκροί αποκλεισμένοι να χωρέσουν να μπούνε με τη δευτέρα παρουσία στον παράδεισο, αφού περισσεύει τόσος χώρος, άσχετα άν είχαν μπεί με την πρώτη, όχι; :think: Τι να σου πω, περισσότερα δεν ξέρω, δεν έβγαλα ούτε τη Χάλκη, ούτε άλλη θεολογική σχολή :smile-blush:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα