• ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ!

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #106842  από Γιάννης
 Κυρ Οκτ 12, 2014 7:11 pm
Χάρη, θα ήθελα πάρα πολύ να πιστεύω, αλλά πλέον, στα 50, μάλλον είναι δύσκολο.
Το να λες ότι είσαι άθεος, σίγουρα εμπεριέχει ψήγματα (ή και κοτρόνες) εγωιστικής προσέγγισης του θέματος, αλλά ένας πιστός ο οποίος θεωρεί ότι κατέχει την πλήρη αλήθεια, κατά τη γνώμη μου, είναι σαφώς πιο εγωιστής. Ο όρος που μου τη δίνει περισσότερο είναι το "αγνωστικιστής", μου κάνει σαν να αποσείειες την ευθύνη της απόφασής σου να μην πιστεύεις (γιατί περί απόφασης πρόκειται) και να κρατάς μια πισινή για την περίπτωση που στο τέλος "θα κριθείς". Το ανεξήγητο της υπόθεσης (αυτό που τροφοδοτεί το όλο παραμύθι και λείπει από εμάς που δεν πιστεύουμε) είναι ότι οι περισσότεροι πιστοί, είναι πεπεισμένοι ότι αυτός στον οποίο πιστεύουν τους προστατεύει και έχουν να σου διηγηθούν ένα "θαύμα" που τους αφορά. Το εξοργιστικό είναι όταν, αυτός που τα λέει αυτά, είναι εμφανώς τίγκα στα ψυχολογικά προβλήματα και πιστεύει ότι θα τα λύσει απλά λέγοντας "πιστεύω" και μην καταφεύγοντας καν στον παπά, ο οποίος αν είναι καλός, μπορεί να παίξει ιδανικά το ρόλο του ψυχοθεραπευτή...


...σκατά, δέκα μέρες να γράφουμε, άκρη δεν θα βρούμε...
 #106844  από neroxytis
 Κυρ Οκτ 12, 2014 8:43 pm
Κι εγώ θα ήθελα να είχα ένα φανταστικό φίλο που με προστατεύει από τα άσχημα αυτής της ζωής. Εδώ όμως είναι η πραγματικότητα, η οποία εξακολουθεί να συμβαίνει και να υπάρχει είτε πιστεύεις σε αυτή είτε όχι.

Προσωπικά θα προτιμούσα έναν επαγγελματία ψυχοθεραπευτή που έχει λιώσει τον κώλο του στο διάβασμα από έναν δογματικό ένστολο που πρεσβεύει κάποιον αόρατο φανταστικό φίλο. Δε λέω, μπορεί να έχει τις καλύτερες των προθέσεων, αυτό όμως δεν καλύπτει την ενδεχόμενη ακαταλληλότητά του.
 #106847  από Νίκος_76
 Δευ Οκτ 13, 2014 12:47 am
neroxytis έγραψε:Αγαπητέ Νίκο το να υπαγορεύεις αυθαίρετα σε κάποιον άλλο τι θα πρέπει και τι δεν πρέπει να λέει με βάση τι σου αρέσει και τι όχι μπορείς να το πεις όπως θέλεις. Εγώ το λέω λογοκρισία. Ας μην μείνουμε στη λέξη αλλά στην ουσία. Είναι δικαίωμα σου να διαφωνείς αλλά μέχρι εκεί. Πείσε αντί να απειλείς.

Για το νομικό ζήτημα, δυστυχώς ζώ σε ένα κράτος ημιθεοκρατούμενο που δεν έχει ξεπεράσει το μεσαίωνα γιατί δε βίωσε διαφωτισμό. Αυτό αποτυπώνεται ακόμα σε κάποιους κατάπτυστους νόμους, που μόνο ως κατάλοιπα άλλων εποχών μπορούν να χαρακτηριστούν. Τα γεγονότα με τον Παΐσιο ήταν μια παρεξήγηση, αφού οι καταγγέλοντες δεν είχαν την παραμικρή ιδέα -δεν με εκπλήσσει- για το δόγμα του πασταφαριανισμού, η οποία είναι αναγνωρισμένη θρησκεία.

Αγαπητέ Γιάννη, +1000 από μένα.

Τα ειπατε τα συμφωνησατε, αλλά αγαπητε nerxytis δε θα εγραφα αλλο αν δε μου εβαζες λογια που δεν ειπα. Παμε παλι λοιπον, θετω θεμα σεβασβου και σοβαροτητας στο πως γραφουμε. Αν θες τα δεχεσαι αν δε θες οχι. Παρ ολα αυτα θεωρω οτι ξεπερασες και το επομενο σταδιο και παιζεις σε αλλα ορια που δε τα βαζω εγω. Σου ανεφερα και παραδειγμα για να καταλαβεις οτι αυτο που εγραψες πως η δημοκρατια μας επιτρεπει να γραφουμε οτι θελουμε δεν εχει καμια σχεση με δημοκρατια. Οι νομοι μπαινουν γι αυτους που δε καταλαβαινουν να βαζουν ορια και υπαρχουν σαν απειλη.

Τωρα για τον Γιαννη που μου γραφει
Το παχαίνεις το πράγμα και σε κάθε ποστ σου το παχαίνεις περισσότερο με τον συνηθισμένο τρόπο του "είμαστε η κρατούσα άποψη".
Ευτχως το ξεφουσκωσες με αυτα που γραφεις. Για να καταλαβεις λοιπον ποσο πολυ δεν με εχεις καταλαβει αναφερεσαι σε εναν που δε πιστευει αλλα θεωρει υποχρεωση του οταν καποιος δε σεβεται να το αναφερει. Ναι υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι. Αθεος λοιπον εσυ αθεος λοιπον και εγω αλλα βλεπεις δε συμφωνουμε σημερα και δε συμφωνουν ολοι οι αθεοι μαζι σου. Ο nikolakis αν ειναι αληθινος πιστος τοτε δε θα κατσει ποτε να απαντησει. Το μονο του οπλο ειναι να προσευχηθει.
Φιλε nikolakis ευχαριστουμε για το link και να ξαναβαλεις οποτε βρεις κατι που το θεωρεις ενδιαφερον.
 #106853  από Γιάννης
 Δευ Οκτ 13, 2014 10:53 am
Νίκος_76 έγραψε:Τα ειπατε τα συμφωνησατε
Μην γίνεσαι άδικος, με τον νεροχύτη δεν γνωριζόμαστε και προσωπικά δεν είμαι άνθρωπος που στήνει ομαδικές ίντριγκες, σ' αυτό ίσως μοιάζουμε εγώ, εσύ αλλά και ο Χάρης, είμαστε και οι τρεις μοναχικοί ψαράδες. Ρίχνουμε το δόλωμα και όποιος τσιμπήσει. :smile-rock:
Νίκος_76 έγραψε: Ο nikolakis αν ειναι αληθινος πιστος τοτε δε θα κατσει ποτε να απαντησει. Το μονο του οπλο ειναι να προσευχηθει.
Να ήξερες πόσο ωραίο μου ακούγεται αυτό. Θα επαναλάβω ότι έχω πολύ κοντινό μου άνθρωπο (τον γαμπρό μου) ο οποίος τα τελευταία χρόνια έχει γίνει θεούσος αλλά με την καλή έννοια. Εκκλησιάζεται ανελλιπώς, κοινωνάει ανελλιπώς, νηστεύει ανελλιπώς, εξομολογείται ανελλιπώς, με βοηθάει όταν τον χρειάζομαι ανελλιπώς, πολλές φορές του κάνω και καζούρα για την πίστη του και με υπομένει στωικά. Η θέρμη με την οποία αντιμετωπίζει αυτό που έχει επιλέξει είναι εντυπωσιακή. Δεν είναι φανατικός (με την κακή έννοια) και δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν. Τον σέβομαι και με σέβεται, συζητάμε συχνά, θεωρώ ότι είναι ο πιο έμπιστος συγγενής μου και αισθάνομαι τυχερός που γνώρισα αυτή τη μορφή πίστης η οποία είναι μάλλον σπάνια, ειδικά σε νέους ανθρώπους. Στο σημείο αυτό νομίζω ότι αξίζει μία μνεία στον παπά που είναι ο πνευματικός του, ο οποίος πιστεύω ότι τον έχει βάλει σε σωστή πορεία σ'αυτό που έχουν επιλέξει.

Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά, εξακολουθώ να είμαι φανατικά άθεος.
 #106863  από Νίκος_76
 Δευ Οκτ 13, 2014 8:59 pm
Γιάννη δεν το έγραψα με αυτό το πνεύμα αλλά επειδή πραγματι θα μπορουσε να το εκλάβει κανεις έτσι τοτε πραγματικά συγγνώμη. Το κακό είναι ότι όταν το έγραφα καταλαβαινα ότι έπρεπε να το σβήσω αλλά δεν είχα φαίνεται τα κοτσια να αλλάξω γνώμη. Δεν θα επεξεργαστώ το κείμενο μου για να έχει νοημα η όμορφη σου απάντηση, Θα είμαι ενας ιντερνετικα στιγματισμενος :smile-drunk:
 #107264  από Nick.
 Σάβ Νοέμ 08, 2014 11:48 am
Μπήκα στο θέμα μετά από προτροπή του νεροχύτη στη συζήτηση για το Παπανικολάου και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να συμμετάσχω στη συζήτηση αφού δεν είχα την υπομονή να διαβάσω με προσοχή όλο τον διάλογο. Όμως δεν κρατιέμαι.
Προσωπικά θεωρώ πως είναι μάταιο έως και βλακώδες να προσπαθείς να αλλάξεις γνώμη που βασίζεται σε θρησκευτική πίστη. Η θρησκευτική πίστη είναι τυφλή και πέρα από τη λογική, γι'αυτό και είναι ικανή για όλα, ακόμα και για ιερούς πολέμους (σταυροφορίες, τζιχάντ).
Οι άνθρωποι της θρησκείας (οποιασδήποτε) έχουν -δυστυχώς- την τάση να με εκνευρίζουν.
Βλέπω μεγάλες δόσεις ρατσισμού, κοινωνικού, φυλετικού από αυτούς τους ανθρώπους που ανά την ιστορία κατέστρεψαν την Ευρώπη, την Αμερική και την Αφρική παίζοντας με το μυαλό των ανθρώπων.
Είναι πάντα έτοιμοι να κατηγορήσουν τον συνάνθρωπό τους και πάντα θεωρούν εαυτούς ανώτερους. Η δε στάση τους απέναντι στα ΑΜΕΑ απλώς με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.
Σε κοιτάνε (με το βλέμμα χαμηλωμένο μήπως και τους κολλήσεις τίποτα) και καταλαβαίνεις ότι σκέφτονται "α, τον καημένο, μακρυά από εμάς".
Και όσο γι'αυτούς που βοηθούν και φροντίζουν ΑΜΕΑ, το κάνουν με υστεροβουλία, αφού αυτό τους δίνει "παράσημα" στον κύκλο τους και ταϊζουν τη ματαιοδοξία τους, που είναι τόσο μεγάλη ώστε πρέπει να κάνουν κουμάντο και για μετά το θάνατό τους. Η δε πίστη που έχουν ότι η αρρώστια είναι σταλμένη από το Θεό για να τιμωρήσει ή να δοκιμάσει τον άνθρωπο, είναι τουλάχιστον προσβλητική ΚΑΙ για τον Θεό ΚΑΙ για τον άνθρωπο.
Δεν είναι τυχαίο που έχουν χωρίσει την πίστη στο Θεό τους σε ένα σωρό αιρέσεις ανάλογα με το συμφέρον τους.
Φυσικά υπάρχουν και οι καλοί, αγνοί, καλόβουλοι πιστοί, αλλά αυτοί δεν μπορούν να παρακολουθήσουν την υποκρισία του κόσμου της εκκλησίας και χάνονται πικραμένοι.
 #107269  από ΝΤΙΑΝΑ
 Σάβ Νοέμ 08, 2014 8:48 pm
''Δεν συμφωνω ουτε με μια λεξη από οσα λες,αλλα θα υπερασπίζομαι και με το τιμημα της ζωης μου ακομα, το δικαιωμα σου ελευθερα να λες οσα πιστευεις''Βολταιρος
 #107274  από Νίκος_76
 Κυρ Νοέμ 09, 2014 2:39 am
Νick. σχετικά με το πως έχει χρησιμοποιήσει τις θρησκειες η άρχουσα ταξη δε θα διαφωνήσω. Πάντα πίσω από πολέμους κρυβονται μονο οικονομικά συμφέροντα που βέβαια αυτος που πολεμάει δε το γνωρίζει. Το να κατηγορούμε τις θρησκειες είναι η ευκολη λύση. Ακόμα και αυτή η ενέργεια είναι κάτι που επιθυμει η αρχουσα τάξη και ειναι και αυτή πλήρως ελεγχόμενη.
Η ύπαρξη της θρησκειας είναι αναγκη πολλών ανθρώπων, αθεοι υπήρχαν πάντα, δεν είναι κάτι μοντέρνο ή νέο ή "in", το ότι τη χρησιμοποιουν για αλλους λογους είναι και αυτο δεδομένο. Αλλο θρησκεια, αλλο πιστη, αλλο εκκλησια. Η εκκλησια εδωσε 30.000 € (μπορει να λέω λιγα) για να γινει το γηπεδο της ΑΕΚ (επειδη θα το ονομασουν Αγια Σοφια) δε το έδωσε ο χριστιανισμος. Ο παπα ταδε είπε ότι η χρυση αυγή είναι καλο να υπάρχει όχι η θρησκεια και απο την αλλη οι περισσοτεροι πολιτικοι ειναι για φτυσημο, η πολιτική όμως πρέπει να υπάρχει. Το apolitic δεν τους ενοχλει να γινει in και συγχρονο (ελγεχόμενη αντιδραση και αυτή).

ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:''Δεν συμφωνω ουτε με μια λεξη από οσα λες,αλλα θα υπερασπίζομαι και με το τιμημα της ζωης μου ακομα, το δικαιωμα σου ελευθερα να λες οσα πιστευεις''Βολταιρος
ΝΤΙΑΝΑ με μια προταση τα ειπες όλα :smile-clapping:
Πολλοι την εχουν διαβάσει, όλοι κανουν οτι την καταλαβαίνουν αλλά ελλαχιστοι την εφαρμοζουν. Κατάλαβες πλήρως με τι λογική έγραψα ότι έγραψα και τι με ενόχλησε. Τελικά οι σύντομες προτάσεις είναι καλύτερες :clap: