• ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟΥΛΗ???

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #101325  από manos81
 Πέμ Μαρ 27, 2014 6:56 pm
ο ανθρωπος χωρις θεο δεν μπορει να επιβιωσει...για καθε ανθρωπο ο θεος μπορει να ειναι διαφορετικος...ομως σε ολους εχει το ιδιο αποτελεσμα.πρεπει να πιστεψουμε καπου για να πρωχορισουμε..ετσι πιστευω εγω..
 #101326  από Στάθης
 Πέμ Μαρ 27, 2014 7:06 pm
Τα βιώματά μου, μου έχουν υποδείξει το εξής "παράδοξο":

Όποιος πιστεύει στον Θεό,
τελικά βρήκε τον εαυτό του,
και όποιος πιστεύει τον εαυτό του,
τελικά βρήκε τον Θεό.


Την δύναμη να υπερβώ την ΣΚΠ την βρήκα στον Θεό, όπως επίσης την βρήκα και μέσα από τον ίδιο μου τον εαυτό.

Τελικά ίσως να μην υπάρχει λάθος τρόπος να το βλέπει κανείς. Γιατί κάπου θα καταλήξεις, από κάπου θα αντλήσεις δύναμη και σοφία.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανένας να αντλήσει σοφία και δύναμη από τον εγωισμό, δηλαδή το διογκωμένο ΕΓΩ του.

Έτσι εαυτός και εγωισμός είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Δεν μπορώ να περιγράψω είτε να καταλάβω, παρά μόνο να το βιώσω.
 #101327  από LL--MM
 Πέμ Μαρ 27, 2014 7:29 pm
Σωστά, ο καθένας παίρνει το δικό του δρόμο...
..................................................................................................................................................................................................................
:laughing-rollingred: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rollingyellow:
Ερώτημα: Η θεματολογία δεν αφορά περισσότερο στην ενότητα της "πνευματικής προσέγγισης" παρά στην ενότητα αυτήν εδώ;

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Ιαν 24, 2015 8:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #101337  από billios
 Πέμ Μαρ 27, 2014 10:15 pm
Κώστας έγραψε:Ελευθερία θα σου θέσω ένα προβληματισμό. Σύμφωνα με την θρησκεία ο Θεός αποφασίζει και επιλέγει τις τύχες των ανθρώπων. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ νόσησες με ΣΚΠ, ήταν θέλημα Θεού που επέλεξε για σένα αυτή τη μοίρα. Πηγαίνοντας στον παπά που ανέφερες, ουσιαστικά του ζητάς να μεσολαβήσει στον Θεό, ώστε Αυτός ν΄ αναιρέσει την απόφαση που πήρε για σένα και να σε κάνει καλά. Ο Θεός όμως είναι Αλάθητος. Ποτέ δεν θ΄ αναιρέσει μια ειλημμένη Του απόφαση γιατί αποκλείεται να ήταν λάθος. Αν την αναιρέσει παραδεχόμενος το σφάλμα ή την αδικία στην οποία προέβη, τότε δεν είναι Θεός. Αν πάλι η απόφαση δεν ήταν δική Του αλλά του διαβόλου και πάλι δεν είναι Θεός εφ΄ όσον δεν μπορεί να επιβληθεί και να ελέγξει τις πράξεις ενός όντος που η θρησκεία μας διδάσκει ότι είναι κατώτερο Του. Αν όμως πιστεύεις πως είναι Θεός, πως τολμάς και του ζητάς ν΄ αναιρέσει την απόφασή που πήρε για σένα; Αυτό δεν λέγεται απιστία; Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις!

Υγ. Αν βέβαια ο παπάς καταφέρει από μόνος του, χωρίς τη βοήθεια του Κυρίου να σε θεραπεύσει, τότε ανακάλυψες έναν καινούργιο ισχυρότερο θεό, μιας και μπορεί και αντιστρέφει αποφάσεις του Υφιστάμενου (Θεού)!!!!!

Υγ1. Τα θαύματα του Χριστού, δεν αποτελούν αναίρεση αποφάσεων Του Θεού. Έγιναν (αν έγιναν), με σκοπιμότητα προκειμένου να πιστεί ο κόσμος.

Ευστοχος.

Ελευθερια επειδη μεχρι στιγμης σε οποιο θεμα μπαινω σκονταφτω επανω στην προτροπη σου για επισκεψη στο μεγαλο θαυμα,δεν μενει παρα να πας να γιατρευτεις και μετα να ερθεις να μας τριψεις στη μουρη το θαυμα.Αν για οποιοδηποτε λογο δεν πιασει ελα να σε κερασω λιγο απο το νερακι το του καματερου που εχω στη καβατζα
 #101339  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 27, 2014 10:46 pm
Κασσανδρα και Κώστα και Μπιλλακο !!!!!!! :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: Εμεις , βεβαια, δεν χρειαζομαστε θαυματα !!!! Μας αρκουν τα θαυματα του Αη ΚΕΠΑ , του Μεγα , του Θαυματουργου .....!!!!!!!!! Αυτος , ανατρεπει ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ και ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ , γενικως !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Πέμ Μαρ 27, 2014 10:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #101340  από costas1968
 Πέμ Μαρ 27, 2014 10:47 pm
billios έγραψε:
Κώστας έγραψε:Ελευθερία θα σου θέσω ένα προβληματισμό. Σύμφωνα με την θρησκεία ο Θεός αποφασίζει και επιλέγει τις τύχες των ανθρώπων. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ νόσησες με ΣΚΠ, ήταν θέλημα Θεού που επέλεξε για σένα αυτή τη μοίρα. Πηγαίνοντας στον παπά που ανέφερες, ουσιαστικά του ζητάς να μεσολαβήσει στον Θεό, ώστε Αυτός ν΄ αναιρέσει την απόφαση που πήρε για σένα και να σε κάνει καλά. Ο Θεός όμως είναι Αλάθητος. Ποτέ δεν θ΄ αναιρέσει μια ειλημμένη Του απόφαση γιατί αποκλείεται να ήταν λάθος. Αν την αναιρέσει παραδεχόμενος το σφάλμα ή την αδικία στην οποία προέβη, τότε δεν είναι Θεός. Αν πάλι η απόφαση δεν ήταν δική Του αλλά του διαβόλου και πάλι δεν είναι Θεός εφ΄ όσον δεν μπορεί να επιβληθεί και να ελέγξει τις πράξεις ενός όντος που η θρησκεία μας διδάσκει ότι είναι κατώτερο Του. Αν όμως πιστεύεις πως είναι Θεός, πως τολμάς και του ζητάς ν΄ αναιρέσει την απόφασή που πήρε για σένα; Αυτό δεν λέγεται απιστία; Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις!

Υγ. Αν βέβαια ο παπάς καταφέρει από μόνος του, χωρίς τη βοήθεια του Κυρίου να σε θεραπεύσει, τότε ανακάλυψες έναν καινούργιο ισχυρότερο θεό, μιας και μπορεί και αντιστρέφει αποφάσεις του Υφιστάμενου (Θεού)!!!!!

Υγ1. Τα θαύματα του Χριστού, δεν αποτελούν αναίρεση αποφάσεων Του Θεού. Έγιναν (αν έγιναν), με σκοπιμότητα προκειμένου να πιστεί ο κόσμος.

Ευστοχος.

Ελευθερια επειδη μεχρι στιγμης σε οποιο θεμα μπαινω σκονταφτω επανω στην προτροπη σου για επισκεψη στο μεγαλο θαυμα,δεν μενει παρα να πας να γιατρευτεις και μετα να ερθεις να μας τριψεις στη μουρη το θαυμα.Αν για οποιοδηποτε λογο δεν πιασει ελα να σε κερασω λιγο απο το νερακι το του καματερου που εχω στη καβατζα


:smile-clapping: :smile-clapping:
 #101347  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 27, 2014 11:41 pm
:smile-thinking: Λοιπον , εμενα ...μια θεια μου, με ειχε ταξει σε ...καποια Παναγια .Δεν θυμαμαι σε ποια . Οταν μου το ειπε την ευχαριστησα . Απο σεβασμο σε εκεινη και την πιστη της ! Ομως...τι εγινε ? Μηπως εγινα καλα? Οχι βεβαια ! Το αντιθετο !!!!!! Και κατι ακομα ...Ποιος θεος θα κανει θαυμα και θα μας γιατρεψει ? Εκεινος , που επιτρεπει να βασανιζονται μαζι με μας και τα παιδια μας ? Ενταξει ...Μπορει να επελεξε εμας για να νοσησουμε ..μπορει να μας τιμωρει για τις ..αμαρτιες μας ....Τα παιδια μας, ομως, τι φταινε ????? Ε?????????????
 #101349  από Νίκος_76
 Παρ Μαρ 28, 2014 12:16 am
Προτείνω να αλλαξουμε θεμα. Νομιζω ότι δεν έχει νοημα. Σε θέματα που δεν μπορουν να βασιστούν στη λογική αλλά μόνο στη πίστη δε χωράει αντιπαράθεση. Ότι κάνει καλό στον καθενα είναι αποδεκτό και σεβαστό. Η μόνη παρατήρηση είναι αν θέλουμε να κάνουμε κατι ας το κάνουμε σωστά τουλάχιστον, πίστη στα μέτρα μας δεν υπαρχει και δεν συμβαδίζει με εκφράσεις "μαλακες γιατροι".
 #101353  από Κώστας
 Παρ Μαρ 28, 2014 12:46 am
Απλά προσπαθώ να πω ότι ο Θεός έτσι όπως μας έμαθαν να τον αντιλαμβανόμαστε, δεν μπορεί ν΄ αναιρέσει μια απόφασή του, γιατί ΠΟΤΕ δεν παίρνει λάθος αποφάσεις. Αν η ΣΚΠ είναι ποινή για κάποιες αμαρτίες τις οποίες έχουμε κάνει και δεν έχουμε μετανοιώσει, τότε ο Θεός είναι λάθος. Διότι ο Θεός εξ΄ ορισμού είναι Άκακος και Πανάγαθος. Πως μπορεί λοιπόν να εκδικείται ουσιαστικά το δημιούργημά του (εμάς), στέλνοντας μας μια ανίατη ασθένεια; Πως μπορεί να νοιώσει εκδικητικότητα όταν αυτό το συναίσθημα βρίσκεται ΕΚΤΟΣ των δυνατοτήτων Tου, εφ΄ όσον είναι Πανάγαθος;!!!! Κι΄ αν πρόκειται για δοκιμασία, τι δοκιμάζει ο Θεός;! Αφού σαν Θεός ξέρει από πριν την αντίδραση του δημιουργήματός του. Ποιος ο λόγος να μας δοκιμάζει; Αμφιβάλει για το αποτέλεσμα; Μα τότε τι Θεός είναι! Αν πάλι δεν αμφιβάλει, τότε τι κάνει; Παίζει μαζί μας; Αυτό αποκλείεται για τον απλούστατο λόγο ότι τελικά δεν τα μπορεί όλα ο Θεός! Δεν μπορεί πχ να κάνει 1+1 να μην κάνει δύο! Ο Θεός βρίσκεται μέσα στο μυαλό μας και στην δυνατότητά μας για εσωτερική αναζήτηση. Υπάρχει κάποιος που μπορεί ν΄ αμφισβητήσει ότι αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα 10% ακόμη των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, θα μπορούσαμε να αυτοϊαθούμε;!!!!!!

Υγ. Η οποιαδήποτε πίστη σε κάτι δίνει δύναμη στον άνθρωπο. Δεν είναι απαραίτητο η πίστη αυτή να ταυτίζεται με το Θεό. Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντική την πίστη στον εαυτό και στις δυνατότητές μας, οι οποίες αν καθίσουμε και κάνουμε την αυτοκριτική μας, θα διαπιστώσουμε ότι είναι η αιτία όλων των καλών και των κακών που έχουν συμβεί στη ζωή μας. Ποιο ορθολογιστικό είναι να πεις ρε γαμώτο θα το καταφέρω ποντάροντας στις δυνατότητές σου, παρά ν΄ αφεθείς έστω και με πίστη στην ελπίδα ενός θαύματος!
 #101363  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Μαρ 28, 2014 9:14 am
Σωστοι και οι δυο σας , Νικο και Κώστα ! Κι εγω , φυσικα , ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ τις θρησκευτικες πεποιθησεις καθε ανθρωπου ! Ο,τι κι αν πιστευει ...( Κατι , που ΔΕΝ συμβαινει με πολλους ''πιστους'' ) ! Σεβομαι ΚΑΘΕ θρησκεια ...Που, ειναι το ..οπιο του πιστου ...Αρκει , αυτο το οπιο να ΜΗΝ αποβλακωνει ΚΑΙ να ΜΗΝ μετατρεπει τον πιστο σε ''τερας κακιας'' ...Αρκει , αυτο το οπιο να διωχνει πονους , να δινει παρηγορια και ελπιδα ! Προσωπικα , ΔΕΝ εχω επιλεξει αυτο τον δρομο .Στηριγμενη στη σκεψη και τη λογικη .Ειναι δικαιωμα μου και απαιτω απο τους αλλους να ΣΕΒΟΝΤΑΙ την επιλογη μου , οπως τους σεβομαι κι εγω ! :smile-flower: