• ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟΥΛΗ???

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #101419  από petros
 Σάβ Μαρ 29, 2014 12:31 pm
Μαεστρο καλησπερα. Μιας και οι παρατηρησεις σου αφορουν το δικο μου ποστ απαντω. Φυσικα και δεν θεωρω αντιπαραθεση την καταθεση προσωπικων αποψεων απο κανεναν. Ειμαστε αλλωστε και οι δυο αρκετα παλιοι στο φορουμ και ο τροπος γραφης μας ποτε δεν εθιξαν κανεναν θεωρω. Εγω προσωπικα δεν αφοριζω καμια αποψη απο οποιονδηποτε.

Οι πιο πολλοί από εμάς (βάζω κι εμένα μέσα), είναι δύσκολο να κατανοήσουμε την έννοια Θεός. Θέλει σίγουρα διάβασμα της Αγίας Γραφής αρχικά. Ο Θεός βοηθάει όσους πιστεύουν σε Αυτόν.


Ο καθεις πιστευει αυτο που εχει μαθει, αυτο που γνωριζει και πολλες φορες αυτο που τον κανει να ελπιζει. Απολυτως δεκτο και σεβαστο.Καποιοι πιστευουν στον Θεο. Καποιοι στον ανθρωπο.Καποιοι στο συμπαν και οτιδηποτε.
Εδω καλουμαστε να απαντησουμε ομως στο ερωτημα αν πιστευουμε στον Θεο με την "μορφη" και "ιδιοτητα" που του εχουν σκιαγραφησει οι ανθρωποι. Δυσκολο.
Φυσικα και συμφωνω οτι ειναι δυσκολο να κατανοησουμε την εννοια του θεου. Αυτο αλλωστε ειπα μιλωντας για λογικη και συναισθημα.

1 στους 10.000 περίπου είναι στην Ελλάδα.

Το 1 στους 100.000 ηταν παραγειγμα. Μην ξεχνας οτι στην Κινα και την Αφρικη π.χ τα ποσοστα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο οτι σε αλλες περιοχες. Εγω δεν μιλαω μονο για την Ελλαδα. Μιλαω για το πως μπορει να το βλεπει καθενας προσωπικα. Ο θεος αλλωστε εχει πολλα ονοματα αλλα ειναι ενας για ολους.

Εσυ και μπορει πολλοι αλλοι να πιστευετε απολυτα. Για μενα επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης απεναντι σε ολους και στον εαυτο μου η πιστη μου κλονιστηκε πολυ. Εγινε αν θες Διαλλειπουσα σαν την ασθενεια. Αρα ΔΕΝ δικαιουμαι να λεω οτι πιστευω.

Ο Πουλικακος καποτε ειπε, οταν τον ρωτησαν αν υπαρχει Θεος, πως αν υπαρχει ειναι μεγαλο καθαρμα. (Μεταφερω αυτολεξη την απαντηση του) . Και το αιτιολογησε πως δεν ειναι δυνατον να πιστεψει σε κατι που βλεπει την δυστυχια του κοσμου ,σε πολλα επιπεδα.
Αυτο το πιστευουν αρκετοι και αρκετοι οχι. Και εγω μπορει να μην συμφωνω με την απαντηση αλλα δεν μπορω να παραβλεψω και την αδικια που υπαρχει στον κοσμο. Δεν θα μπορουσα ποτε να πιστεψω οτι Ο ΘΕΟΣ , οχι θα προκαλουσε, αλλα θα επετρεπε τοση δυστυχια. Σορρυ αλλα ετσι νοιωθω...

Συμφωνω σε πολλα με αυτα που λεει ο Κωστας. Η γυναικα μου που εχει την παθηση π.χ θα διαφωνουσε και πιστευει στον Θεο απολυτα. Δεν μπορω να της το "αφαιρεσω" αυτο.

Η λεξη ΕΛΠΙΔΑ βρισκετε πισω απο οτιδηποτε δεν κατανοουμε. Και ο Θεος ειναι ειναι ενα απο αυτα.
Δεν μπορω να ακουω "ηταν θελημα θεου", "ο θεος χτυπαει καμπανακι"," σε δοκιμαζει" " θα ανταμοιφθεις στην επομενη ζωη " αλλα σε αυτην υπεφερε και αλλα ....
Για μενα προσωπικα η ελπιδα ειναι μεγαλη π@ρνη. Την ανεκτισα και την εχασα παρα πολλες φορες για να πιστευω σε αυτην. Προτιμω να Ελπιζω στον ανθρωπο που θα βρει την θεραπεια και θα κανει καλα χιλιαδες ανθρωπους . Αυτον ευχαριστως να τον κανω "ΘΕΟ" μου.

Ο "θεος" κρυβεται μεσα βαθεια στους ανθρωπους πιστευω. Αλλοι τον βρισκουν και αλλοι τον εχασαν οταν "χτυπηθηκε" κατι που αγαπουσαν τοσο πολυ...Δεν θα πω το προκαλεσε Εκεινος αλλα μερικες φορες ειναι δυσκολο να πιστεψεις σε κατι που δεν ακουει την αγωνια σου και σου και τον πονο σου.
 #101427  από billios
 Σάβ Μαρ 29, 2014 2:11 pm
Κώστας έγραψε:Μήπως τελικά όλο αυτό που λέγεται πίστη, αφορά αποκλειστικά και μόνον το μυαλό μας και την κρυμένη εσωτερική μας δύναμη;!
Ειναι το μονο που με πλησιαζει.
Μετατρεψαμε την αδυναμια μας σε ελπιδα και απατη ταυτοχρονα,φτιαξαμε το παραμυθι μας και ο καθε λαος εβαλε τον δικο του δρακο μεσα.
Πιθανον να με θεωρειτε καποιοι ασεβη,μπορει και να ειμαι με τον τροπο που εχει επικρατησει,ξερω ομως οτι σεβομαι τους γυρω μου,ισως οχι παντα για εχω ατελειες και αδυναμιες,αλλα προσπαθω και δεν το προσπαθω τωρα που αρρωστησα και νιωθω αδυναμος,το εκανα και τοτε που ειμουν δυνατος.
 #101444  από nina1972
 Σάβ Μαρ 29, 2014 10:42 pm
Τελικά έχουμε πλάκα εδώ μέσα...... Ωραίο θέμα ανοίξαμε και δεν ξέρω και τι να πω.....απλά θεωρώ όσους τρέχουν σε συγκεκριμένες εκκλησίες και σε συγκεκριμένους παπάδες για να γιατρευτούν, χαζούς. Για μένα όλα αυτά είναι εκμετάλλευση του πόνου. Για όσους πιστεύουν στο Θεό, ο Θεός είναι παντού (κυρίως μέσα τους)και το θαύμα του μπορεί να το κάνει οπουδήποτε. Για μας τους υπόλοιπους, θα μας βασανίζει πάντα η αρρώστια...... :smile-thinking:
 #101447  από maestro
 Κυρ Μαρ 30, 2014 12:51 am
nina1972 έγραψε:Τελικά έχουμε πλάκα εδώ μέσα...... Ωραίο θέμα ανοίξαμε και δεν ξέρω και τι να πω.....απλά θεωρώ όσους τρέχουν σε συγκεκριμένες εκκλησίες και σε συγκεκριμένους παπάδες για να γιατρευτούν, χαζούς. Για μένα όλα αυτά είναι εκμετάλλευση του πόνου. Για όσους πιστεύουν στο Θεό, ο Θεός είναι παντού (κυρίως μέσα τους)και το θαύμα του μπορεί να το κάνει οπουδήποτε......
ΕικόναΣυμφωνώ και επαυξάνω..!
 #104251  από nikolakis
 Παρ Ιούλ 04, 2014 9:44 am
Κώστας έγραψε:Ελευθερία θα σου θέσω ένα προβληματισμό. Σύμφωνα με την θρησκεία ο Θεός αποφασίζει και επιλέγει τις τύχες των ανθρώπων. Αυτό σημαίνει ότι αν εσύ νόσησες με ΣΚΠ, ήταν θέλημα Θεού που επέλεξε για σένα αυτή τη μοίρα. Πηγαίνοντας στον παπά που ανέφερες, ουσιαστικά του ζητάς να μεσολαβήσει στον Θεό, ώστε Αυτός ν΄ αναιρέσει την απόφαση που πήρε για σένα και να σε κάνει καλά. Ο Θεός όμως είναι Αλάθητος. Ποτέ δεν θ΄ αναιρέσει μια ειλημμένη Του απόφαση γιατί αποκλείεται να ήταν λάθος. Αν την αναιρέσει παραδεχόμενος το σφάλμα ή την αδικία στην οποία προέβη, τότε δεν είναι Θεός. Αν πάλι η απόφαση δεν ήταν δική Του αλλά του διαβόλου και πάλι δεν είναι Θεός εφ΄ όσον δεν μπορεί να επιβληθεί και να ελέγξει τις πράξεις ενός όντος που η θρησκεία μας διδάσκει ότι είναι κατώτερο Του. Αν όμως πιστεύεις πως είναι Θεός, πως τολμάς και του ζητάς ν΄ αναιρέσει την απόφασή που πήρε για σένα; Αυτό δεν λέγεται απιστία; Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις!

Υγ. Αν βέβαια ο παπάς καταφέρει από μόνος του, χωρίς τη βοήθεια του Κυρίου να σε θεραπεύσει, τότε ανακάλυψες έναν καινούργιο ισχυρότερο θεό, μιας και μπορεί και αντιστρέφει αποφάσεις του Υφιστάμενου (Θεού)!!!!!

Υγ1. Τα θαύματα του Χριστού, δεν αποτελούν αναίρεση αποφάσεων Του Θεού. Έγιναν (αν έγιναν), με σκοπιμότητα προκειμένου να πιστεί ο κόσμος.

Τις ορθοδοξες απαντησεις θα τις βρεις εδω.... οποιος θελει να βρει την αληθεια την βρίσκει οποιος δεν θελει λεει δικαιολογιες και το μονο που λεει ειναι " οι παπαδες, οι παπαδες......"