• MEDITATION - ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #99886  από greekinholland
 Δευ Φεβ 17, 2014 6:52 pm
Στην αναζήτησή μου στο διαδύκτιο έπεσα σ αυτή τη σελίδα


http://www.overcomingmultiplesclerosis.org/

έχει και μετάφραση στα ελληνικά, στις εναλλακτικές προσεγγίσεις έχει και τον διαλογισμό με απλές ασκήσεις ηρεμίας από το πανεπιστήμιο του AUCKLAND της Νεας Ζηλανδίας, είναι βέβαια στα αγγλικά οι ασκήσεις, αλλά δεν είναι εξαιρετικά δύσκολες στη κατανόηση.
Προτείνει 30 λεπτά γυμναστική την ημέρα και 30 λεπτά διαλογισμό έτσι ώστε να ηρεμεί το μυαλό και να ανασυγκροτείτε οι ασκήσεις διαλογισμού είναι εδώ :


http://www.calm.auckland.ac.nz/18.html


Με μια ασθένεια όπως η ΣΚΠ που ούτε οι γιατροί μας δεν μπορούν να μας προσφέρουν την ίαση αλλα περισσότερο είμαστε ότι μας κληρώσει :smile-doh: , δεν χάνουμε τίποτα μειώνοντας το άγχος της καθημερινότητας αλλά και της ίδιας της ασθένειας να είμαστε καλύτερα.
Αντε καλό διαλογισμό σε όλους :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes:
 #99908  από Φαίδρα
 Τρί Φεβ 18, 2014 6:11 pm


Η παραπάνω διάλεξη είναι από τον Richard J. Davidson, Νευροεπιστήμονα ο οποίος έχει πραγματοποιήσει αρκετές επιστημονικές μελέτες επάνω στο θέμα του διαλογισμού και των θετικών αποτελεσμάτων που έχει στο σώμα μας, στο πνεύμα μας και φυσικά στη ζωή μας!

Στο βίντεο δίνονται ορισμένα στοιχεία σχετικά με το θέμα αν και είναι πριν 5 χρόνια, εξακολουθεί να συλέγει δεδομένα και να εξελίσει την έρευνά του σήμερα!

Αξίζει να το παρακολουθήσετε όσοι γνωρίζετε αγγλικά, έχει και αγγλικούς υπότιτλους, εάν σας ενδιαφέρει το πως απεικονίζονται επιστημονικά τα αποτελέσματα του μακροχρόνιου ή μη διαλογισμού. Δεν πρόκεται μόνο για το άγχος αλλά για καλύτερη ποιότητα ζωής από πάρα πολλές απόψεις που εάν όλοι μας αφιερώναμε κάποιες ώρες κάθε μέρα στον διαλογισμό θα βελτιωνόταν τελικά η κοινωνία μας.

Το βίντεο είναι περίπου 1 ώρα αλλά προσωπικά πιστεύω πως αξίζει παρακολούθηση!
 #99998  από DIMITRA1982
 Πέμ Φεβ 20, 2014 11:21 am
Καλημέρα σε όλους και όλες...
Εγω ήμουν αρνητική πάντα στην ομοιοπαθητική και στις ενναλακτικές θεραπείες!
Ωσπου κάποια στιγμή μετά από διακοπή κορντιζόνης με είχαν πιασει τα ψυχολογικά μου και λόγω του Gilenya δεν ήθελα να φορτώσω τον οργανισμό μου με άλλα χημικά φαρμακα από ψυχαναλυτές. Πήγα σε σχολή αυτογνωσίας , κανοντας εναλλακτική θεραπεία και σε ομοιοπαθητικό. Έκανα υπνοθεραπεία για την ψυχολογία μου και για τα αυτοάνοσα.
Δεν ξέρω αν στην ΣΚΠ που έκανε κάτι καλό, θα φανει στις επόμενες μαγνητικές.
Αλλα σαν ψυχολογία πραγματικά ξαναγεννήθηκα .

:smile-rofl:
 #100073  από Στάθης
 Παρ Φεβ 21, 2014 6:23 pm
DIMITRA1982 έγραψε: Δεν ξέρω αν στην ΣΚΠ που έκανε κάτι καλό, θα φανει στις επόμενες μαγνητικές.
Η μεγαλύτερη αυταπάτη των ανθρώπων διαγνωσμένοι με ΣΚΠ. Ότι η πάθηση σχετίζεται με την μαγνητική τομογραφία.

Το μέγεθος τις αυταπάτης είναι τόσο μεγάλη... που υπάρχουν άνθρωποι που είναι 100% καλά, και επειδή η μαγνητική έδειξε 2-3 ενεργές εστίες τους χορηγείται άμεσα ιντερφερόνη, ~900ευρώ το μήνα και πέφτει η ψυχολογία ραγδαία με φουλ παρενέργειες και μόνο που κάνει ενέσεις μέρα παρά μέρα φτάνει...

Δεν έχει καμία σημασία η μαγνητική τομογραφία. Σημασία έχει το πως αισθάνεσαι. Κλινικά είσαι καλά; Προχώρα άφοβα. Meditation, αποτοξίνωση ψυχής και σώματος.
 #100076  από greekinholland
 Παρ Φεβ 21, 2014 7:16 pm
Εχει δίκιο ο Στάθης, δεν έχει πολυ σχέση η απεικόνιση στις μαγνητικές με την πραγματική κατάσταση του καθενός μας, τουλάχιστον ο νευρολόγος μου από την αρχή της διάγνωσης αυτό μου λεει. Με σε νοιάζει πόσες και που είναι οι εστίες , η κλινική εξέταση και η εικόνα που εγω βλέπω όταν περπατάς , όταν μου μιλάς και όταν σε εξετάζω έχει σημασία. Με επιμονή δικιά μου, μου είπε που είναι οι εστίες, πόσες είναι κτλ.
Οπότε συναγωνιστές, ηρεμία, καλή διατροφή και διαλογισμό , καθαρίζει το μυαλό από όλα αυτά που μας χαλάνε τη ψυχολογία μας.

Καλή δύναμη σε όλους :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle:
 #100085  από Κώστας
 Παρ Φεβ 21, 2014 11:47 pm
Στάθης έγραψε: Το μέγεθος τις αυταπάτης είναι τόσο μεγάλη... που υπάρχουν άνθρωποι που είναι 100% καλά, και επειδή η μαγνητική έδειξε 2-3 ενεργές εστίες τους χορηγείται άμεσα ιντερφερόνη, ~900ευρώ το μήνα και πέφτει η ψυχολογία ραγδαία με φουλ παρενέργειες και μόνο που κάνει ενέσεις μέρα παρά μέρα φτάνει...
Ακόμη αναρωτιέμαι πως θα ήμουνα αν δεν μου είχαν πει πως έχω ΣΚΠ και δεν με είχαν βάλει στη διαδικασία της ιντερφερόνης και της κορτιζόνης και μάλιστα χωρίς λόγο! Απλά να συνέχιζα τη ζωή μου χωρίς την ψυχολογική φόρτιση πως κάποια στιγμή μπορεί να βρεθώ σε αμαξίδιο. Πιστεύω πως τώρα θα ήμουν καλύτερα απλά και μόνο επειδή θα είχα καλύτερη ψυχολογία. Αυτήν που μου καταρρακώθηκε κυριολεκτικά όταν σε μια αίθουσα του Γεννηματάς που βρέθηκα να κάνω κορτιζόνη πιστεύοντας ότι ήταν η θεραπεία στο μικρό, τότε, πρόβλημα που είχα, έμαθα από συζητήσεις με άλλους που έκαναν το ίδιο, πως έχω ΣΚΠ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώστας την Σάβ Φεβ 22, 2014 1:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #100086  από κωστας
 Σάβ Φεβ 22, 2014 9:01 am
Μονο για την διαγνωση ειναι απαραιτητη η μαγνητικη για τπτ αλλο...οι αχρηστοι νευρολογοι προτινουν κορτιζονη η ακομα και ποιο ισχυρα φαρμακα αν δουν οτι εχει χειροτερεψει η απεικονιση!!!Δεν θελω ουτε καν να τα σκεφτομαι γιατι και'γω ημουν πειραματοζωο στο παρελθον και τους ακουγα...........
 #100090  από billios
 Σάβ Φεβ 22, 2014 9:58 am
Απο ψυχολογικης αποψης θεωρω οτι ανακουφιστικα οταν εμαθα απο τι πασχω,δεν ειναι παραλογο αυτο που σας λεω αν σκεφτειτε οτι για 3-4 χρονια υπηρξαν μερες..βραδυα..που εκλαιγα γιατι ενιωθα-ηξερα οτι κατι μου συμβαινει,κατι δεν πηγαινε καλα μ'εμενα,παρακαλουσα μονο αυτο που εχω να με αφησει να δω τα παιδια μου να μεγαλωνουν με οποιοδηποτε κοστος,αρκει να τα βλεπω.
Αν δεν γνωριζα απο τι πασχω ισως ο φορτος να ηταν μεγαλυτερος,τουλαχιστον ξερω με τι ανταγωνιζομαι.
Μπορει να ειναι ψιλοασχετο αυτο που λεω αλλα αν βαλω τον εαυτο μου οταν δεν γνωριζα τι ειχα και τωρα που γνωριζω τι εχω,θα διαλεγα το τωρα,απο κει και περα υπαρχει το κοματι της διαχειρησης αυτης της γνωσης και ειναι κοματακι δυσκολο εν αλλα πρεπει να γινει.
 #100202  από sofia13
 Τρί Φεβ 25, 2014 8:46 pm
Ακριβώς με όσα είπε ο Billlios συμφωνώ, γιατί κι΄εγώ τράβηξα μαρτύρια ...
Ημουν σίγουρη ότι οργανικά κάτι δεν πάει καθόλου καλά κι΄όχι ψυχολογικά όπως μου πρωτοείπαν
οι επιστήμονες.
Τους ανάγκασα να μου πούν την αλήθεια και αφού έμαθα επιτέλους, έφυγα και συνέχισα τη δουλειά μου και τη ζωή μου κανονικά. Αλλά έκανα μια επέμβαση ώμου διάρκειας 3 ωρών περίπου,
με ολική νάρκωση βέβαια και 4 μήνες φυσιοθεραπείας για να επανέλθει το χέρι.
Και αρχίσαν οι ώσεις οι συνεχόμενες και οι Ιντερφερόνες με όλα τα συνεπακόλουθα. Τίποτα δε μου
ταίριαζε. Συνέχισα όμως να ψάχνω και να ενημερώνομαι.
Και γνώρισα σ΄αυτό το φόρουμ τον Π.Μ 79 και τη Litsa ...
EYTYΧΩΣ !!!
Και τώρα παλεύω , αλλά όλα είναι αλλιώς. Όλα.....
Και είναι πολύ βασικό νάχουμε καλή ψυχολογία . Το Αλφα και το Ωμέγα .
Και ήταν πάρα πολύ βασικό για μένα, να ξέρω τι έχω για νάχω καλή ψυχολογία.
Άρα βλέπω απ΄τα γραφόμενά μας ως τώρα , ότι ακόμη και σ΄αυτό το θέμα, άλλους χειρισμούς
χρειάζεται ο καθένας.
Ίσως βρεθεί κάτι σωστό κάποια στιγμή και ... μας γλυτώσει.
Αν όχι εμάς τουλάχιστον να μην υπάρξουν άλλοι στο μέλον !
 #100210  από Κώστας
 Τετ Φεβ 26, 2014 12:38 am
Σοφία και Billio δίκιο έχετε, απλά με μένα τα πράγματα συνέβηκαν λίγο περίεργα σε ότι αφορά τον τρόπο με τον οποίο έμαθα τι έχω. Κανένας γιατρός δεν μου μίλησε εξηγώντας μου το πρόβλημά μου. Στην αίθουσα που έκανα κορτιζόνη πιστεύοντας ότι ήταν η θεραπεία σε ότι είχα, άκουσα συνασθενείς να μιλάνε για ώσεις. Άσχετος τότε ρώτησα τι είναι αυτό και από τι πάσχουν. Μου απάντησαν πως είναι κάτι συνηθισμένο σε όσους πάσχουν από σκλήρυνση. Εγώ αφελέστατα τους ρώτησα, πάσχετε από σκλήρυνση; Και μου απάντησαν "γιατί εσύ από τι νομίζεις ότι πάσχεις για να βρίσκεσαι σ΄ αυτό το δωμάτιο". Έτσι έμαθα τι έχω και στη συνέχεια διάφορες λεπτομέρειες για τη νόσο και τις πιθανές εξελίξεις της. Γι΄αυτό λέω ότι αν δεν μου είχαν πει τότε τι έχω, ίσως για κάποια χρόνια ακόμη να ζούσα αντιμετωπίζοντας την ασθένεια με διαφορετικό τρόπο. Κάποια στιγμή φυσικά και θ΄αναζητούσα τι έχω όταν τα πράγματα θα σοβάρευαν, αλλά μέχρι τότε σίγουρα θα είχα καλύτερη ψυχολογία. Το λάθος ήταν των γιατρών, που κανείς τους δεν μου μίλησε για το πρόβλημά μου αφήνοντας με να πιστεύω πως ήταν κάτι το περαστικό.