• Συνήθειες των χαρούμενων ανθρώπων :)

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #96266  από effie_m
 Δευ Νοέμ 04, 2013 2:58 pm
Το ξέρω ότι δεν είναι πάντα εύκολο ή ακόμη και κατορθωτό αλλά στην τελική στα μικρά πράγματα κρύβεται η χαρά και η ικανοποίηση.

Βρήκα αυτό το άρθρο και είπα να το αναρτήσω εδώ.. :smile-itwasntme: σε αντιδιαστολή με ένα άλλο άρθρο για τη συσχέτιση στρές- σκπ.

Ποιές είναι λοιπόν οι περιβόητες αυτές συνήθειες με βάση ψυχολογικές και μη έρευνες?!

1)Φροντίζουν να συναναστρέφονται άλλους χαρούμενους ανθρώπους:
Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι το γέλιο είναι... μεταδοτικό. Σύμφωνα, μάλιστα, με ερευνητές από το πρόγραμμα Framingham Heart Study, οι οποίοι μελέτησαν τη «διάδοση» της ευτυχίας για πάνω από 20 χρόνια, βρήκαν ότι εκείνοι που περιτριγυρίζονται από χαρούμενους ανθρώπους, έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν χαρούμενοι και οι ίδιοι στο μέλλον.

2)Χαμογελούν όταν το εννοούν:
Ακόμη κι αν δεν έχετε τα κέφια σας, μια χαρούμενη σκέψη η οποία συνοδεύεται από ένα χαμόγελο, μπορεί να αυξήσει τα «επίπεδα ευτυχίας» που νιώθετε και να σας κάνει πιο παραγωγικούς. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Academy of Management Journal. Είναι όμως σημαντικό το χαμόγελό σας να είναι αυθεντικό. Το να προσποιηθείτε ένα χαμόγελο, ενώ δε νιώθετε καλά, θα μπορούσε να χειροτερεύσει τη διάθεσή σας.

3)Ξέρουν πώς να καλλιεργούν την ψυχική τους ανάταση:
Σύμφωνα με τον ψυχολόγο Peter Kramer η ψυχική ανάταση, κι όχι η ευτυχία, είναι το αντίθετο της κατάθλιψης.

4)Προσπαθούν να είναι χαρούμενοι:
Ναι είναι τόσο απλό, όσο ακούγεται. Σύμφωνα με δύο έρευνες που δημοσιεύτηκαν στο Journal of Positive Psychology το να προσπαθεί κανείς να είναι χαρούμενος, μπορεί να ενισχύσει το συναίσθημα αυτό.

5)Αναγνωρίζουν το καλό:
Είναι σημαντικό να γιορτάζει κανείς μια επιτυχία του, ειδικά αν έχει κοπιάσει αρκετά γι’ αυτήν, όμως οι χαρούμενοι άνθρωποι δεν παραμελούν και τις «μικρές κατακτήσεις» της καθημερινότητάς τους.

6)Εκτιμούν τις απλές χαρές:
Ένα παγωτό, ένα χαρούμενο σκυλί που κουνά ασταμάτητα την ουρά του κ.ά. Οι χαρούμενοι άνθρωποι εκμεταλλεύονται το χρόνο και εκτιμούν τις απλές χαρές της ζωής.

7)Προσφέρουν λίγο από το χρόνο τους σε τρίτους:
Ο εθελοντισμός κάνει καλό τόσο στη φυσική, όσο και στην ψυχική υγεία του ατόμου.

8)Αφήνονται και μερικές φορές «χάνουν το χρόνο»:
Όταν αφιερώνεται κανείς σε μια δραστηριότητα που βλέπει ταυτόχρονα ως πρόκληση και αναζωογονητική, βιώνει μια κατάσταση χαράς που καλείται «ροή» (flow). Οι χαρούμενοι άνθρωποι αναζητούν αυτήν την αίσθηση του να «παρασύρονται». «Προκειμένου να βιώσει κανείς τη “ροή”, θα πρέπει να αντιμετωπίζει τη δραστηριότητα ως εθελοντική, ευχάριστη με εγγενή κίνητρα και να απαιτεί δεξιότητες (όχι ιδιαίτερα δύσκολες), με σαφείς στόχους προς την επιτυχία», όπως εξηγεί η ιστοσελίδα Pursuit-of-happiness.org.

9)Αφιερώνουν χρόνο στις διαπροσωπικές σχέσεις:
Είναι σίγουρα πιο εύκολο να στείλεις ένα μήνυμα, ή ένα email στους φίλους σου. Όμως το να φροντίσεις να τους δεις στην πραγματικότητα από κοντά (ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη για να αγοράσεις ένα αεροπορικό εισιτήριο και να πας να τους δεις) προσφέρει περισσότερα στο αίσθημα ευτυχίας που νιώθεις. «Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να νιώθουν ότι ανήκουν κάπου, κι αυτό ενισχύεται όταν διατηρούν προσωπικούς δεσμούς με φίλους και συγγενείς» ανέφερε ο διευθυντής του Κέντρου Γνωστικής και Κοινωνινής Νευροεπιστήμης του πανεπιστημίου του Σικάγο, John Cacioppo. Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μάς κρατούν σε επαφή, όμως αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη φυσική, σωματική επαφή.

10)Είναι αισιόδοξοι:
Η αισιόδοξη στάση προς τη ζωή κάνει καλό και στην υγεία καθώς μειώνει το άγχος και το στρες, γινόμαστε πιο ανθεκτικοί στον πόνο, ενώ όπως έχει βρεθεί προσφέρει και περισσότερο χρόνο ζωής σε όσους πάσχουν από καρδιακές ασθένειες.

11)Εκτιμούν μια καλή λίστα με μουσικά κομμάτια:
Η μουσική είναι ισχυρή. Τόσο ισχυρή που στην πραγματικότητα μπορεί να μειώσει το αίσθημα άγχους, όπως ένα καλό μασάζ.

12)Μπορούν να «αποσυνδεθούν»:
Είτε ασχολούνται με το διαλογισμό, είτε απλά παίρνουν μερικές βαθιές αναπνοές αφήνοντας στην άκρη λίγο τον υπολογιστή τους και τις ηλεκτρονικές συσκευές, η «αποσύνδεση» με το περιβάλλον παρέχει πολλά πλεονεκτήματα. Όταν μιλά κανείς στο κινητό του τηλέφωνο, αυξάνει η αρτηριακή πίεση και τα επίπεδα άγχους, ενώ όταν στέκεται κανείς συνεχόμενα μπροστά από μια οθόνη μπορεί να εμφανίσει σημάδια κόπωσης και κατάθλιψης.

13)Δεν αμελούν τη γυμναστική:
Με την άσκηση παράγονται ενδορφίνες, που είναι γνωστές και ως «οι ορμόνες της χαράς».

14)Βγαίνουν έξω:
Ακόμη και μόλις 20 λεπτά στον καθαρό αέρα, προσφέρουν ένα αίσθημα αναζωογόνησης, όπως αναφέρουν πολλές μελέτες που έχουν δημοσιευτεί στο Journal of Environmental Psychology.

15)Αφιερώνουν λίγο παραπάνω χρόνο στο... μαξιλάρι τους:
Ένας καλός ύπνος αυξάνει την καλή διάθεση του ατόμου και μειώνει το άγχος, σύμφωνα με τον Dr. Raymonde Jean διευθυντή της μονάδας ιατρικής του ύπνου στο νοσοκομείο St. Luke’s-Roosevelt.

16)Γελούν δυνατά: Το γέλιο είναι το καλύτερο φάρμακο.

:happy-cheerleadersmileygirl:
 #96290  από fillcinefil
 Τρί Νοέμ 05, 2013 1:08 pm
Φίλη Έφη, πολύ καλή ανάρτηση.
Καλή η διαπίστωση για "τις συνήθειες των χαρούμενων ανθρώπων" αλλά:
Το σημαντικό θα ήταν, πως μπορείς να κάνεις ανθρώπους που δεν έχουν αυτές τις συνήθειες να τις... "συνηθίσουν".
Δεν ξέρω αν το γενικεύω επικίνδυνα, αλλά, μή χαρούμενοι άνθρωποι μας παραπέμπουν (συνήθως) σε... καταθλιπτικούς. Πώς να κάνεις άνθρώπους να 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. όταν ήδη βρίσκονται στο σπιράλ τις κατάθλιψης. (το θεωρώ αντιπαραγωγικό να τα αρχίσω τις αντιρήσεις μου, σε ένα ένα)
Αυτός που γράφει αυτό το άρθρο μάλλον έκανε self therapy και προσπαθούσε να πείσει τον εαυτό του πόσο καλά τα πάει.
Μπορούμε εμείς από εδώ, να δίνουμε καθημερινά συμβουλές για να βοηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση.
Προτείνω με πρακτικές τύπου ομάδων βοήθειας να δίνουμε καθημερινά tips.
( :happy-wavemulticolor: είμαι ο Φιλ και είμαι καλά)
Σήμερα σηκώθηκα, ξυρίστικα, ντύθικα, και βγήκα να πάω μέχρι τον φούρνο (αν και δεν είμουν σίγουρος, και είχα βάλει και τα κλειδιά του αυτοκινίτου στην τσέπη) πήγα μέχρι τον φούρνο, (με τα πόδια) πήρα το κουλουράκι μου (και ένα ωραίο 'λιόψωμο) και ξαναγύρισα. 800 βήματα με το pedometer του κινητού, 400 μέτρα, 20 λεπτά έξω 50 καμένες θερμίδες, δυο-τρείς καλημέρες με γείτονες, κλπ κλπ.
Να προτείνω να μήν πέσει ένας βομβαρδισμός από ανάλογα tips, καλά θα ήταν κάθε μέρα και από ένα, με την παρότρυνση προς τους υπόλοιπους να κάνουν κάτι αντίστοιχο.
Κάποιος μπορεί να κάνει joging 10 λεπτά... να προσπαθήσει για 15. Κάποιος δεν έχει όρεξη (όχι γιατί βαριέται) να σηκωθεί από το κρεβάτι του; να ζητήσει την απαιτούμενη βοήθεια και να το κάνει. Άκόμη είναι νωρίς... (και να δύσει ο ήλιος υπάρχει και ηλεκτροφωτισμός) άντε να βλέπω "προσπαθητές".
 #96292  από Στάθης
 Τρί Νοέμ 05, 2013 1:35 pm
Πανέμορφη ανάρτηση Έφη !!! :smile-clapping:

Εικόνα

Μου αρέσει να προσπαθώ να υλοποιώ κάθε περιβόητη συνήθεια χαρούμενων ανθρώπων :)! :smile-itwasntme: Δεν είναι έυκολο, αλλά συμφωνώ Φιλ, είναι ωραία να είσαι "προσπαθητής" :smile-wink:
 #96298  από Κωνσταντίνα
 Τρί Νοέμ 05, 2013 4:14 pm
Συμφωνώ με την ανάρτηση μπράβο Έφη :smile-clapping: .
Συμφωνώ και με σένα fil , επειδή έχω περάσει από τα δύσκολα της κατάθλιψης, μου ήρθαν παρόμοιες σκέψεις :smile-sadsmile: .
Στάθη κι εμένα μου αρέσει να προσπαθώ να υλοποιώ κάθε περιβόητη συνήθεια χαρούμενων ανθρώπων :happy-cheerleadersmileygirl: .

Θα ήθελα να προσθέσω ένα 17ο tip πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου, το οποίο δεν καλύπτεται από το 6.
17) Να αποκτήσεις κατοικίδιο :smile-inlove: (αυτή τη στιγμή γουργουρίζει στην αγκαλιά μου ο γατούλης μου).
 #96325  από effie_m
 Τετ Νοέμ 06, 2013 12:25 am
Καλησπέρα σε όλους!

Ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε σε αυτή την ανάρτηση :smile-clapping:

Η ιδέα του Φιλ είναι πολύ καλή :smile-sun:

Το 17ο tip της Κωνσταντίνας είναι super :happy-cheerleadersmileygirl:. Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω ένα κουταβάκι...Kωνσταντίνα διάβασες την σκέψη μου :smile-wink:


Άλλαξε η μέρα οπότε:

Το 18ο που θα ήθελα να προσθέσω είναι η ενασχόληση σε όποιον αρέσει το μαγείρεμα ή/και η ζαχαροπλαστική....καλά δεν εννοώ να γίνει κανείς Master Chef ή Παρλιάρος...απλές μικρές λιχουδιές που προσφέρουν χαρά σε σένα, ικανοποίηση στον ουρανίσκο σου και χαμόγελα σε όσους τα προσφέρεις. Προσωπικά, αν και όταν έχω μελαγχολική διάθεση, τέτοιες "προσπάθειες" μου φτιάχνουν τη διάθεση :smile-clapping: :smile-cool:
 #96357  από Φαίδρα
 Τετ Νοέμ 06, 2013 4:10 pm
Πολύ ωραίο άρθρο! Κάτι μου θύμιζε και κάνοντας μια αναζήτηση στο φόρουμ βρήκα αυτό το παρόμοιο ποστ και σας το δίνω να το (ξανα)διαβάσετε
viewtopic.php?f=25&t=4161&p=94241#p94241
 #96363  από LL--MM
 Τετ Νοέμ 06, 2013 6:26 pm
effie_m έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! :smile-hi: :smile-hi: :smile-hi:

Ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε σε αυτή την ανάρτηση :smile-clapping:
Λυπάμαι που άργησα... Σαν το Φιλ, ήθελα να πάρω τ'αρθρα ένα ένα, αλλά θα γίνονταν πολύ μεγάλο ποστ...

Οπωσδήποτε, ΟΛΟΙ προσπαθούμε να κάνουμε τη ζωή μας όσο λιγότερο επίπονη γίνεται :shifty: είναι αυτονόητο: Γιατί να μην το κάναμε; Αρκεί όμως, η προσπάθεια αυτή να μας κάνει "χαρούμενους ανθρώπους"; :snooty:
Ακόμα κι αν η ανάταση είναι ένα μέσο προς το σκοπό αυτόν, η χαρά κι η ευτυχία καθιστούν, εκ των πραγμάτων, αποτελέσματα της...

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=284654 Οι πιο παλιές θα θυμούνται την Πολυάννα: Ναι, αυτηναν που χάρηκε που πήρε για τα χριστούγεννα ένα ζευγάρι δεκανίκια ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝΕ...
:oops: :oops: :oops: "Με το παρντόν" που λενε, εμένα μου θυμίζει τη δίδυμη αδερφή του Σίσυφου http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE% ... E%BF%CF%82 (η μάλλον, την άλλη όψη του Ιανού...)


Το ξέρω ότι δεν είναι πάντα εύκολο ή ακόμη και κατορθωτό αλλά στην τελική στα μικρά πράγματα κρύβεται η χαρά και η ικανοποίηση.
Ναι, στα μικρά πράγματα μπορεί όντως να κρύβεται ικανοποίηση και είναι κρίμα να μην τα χαιρόμαστε: :D :D :D :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΟΜΩΣ, πόσο μπορούν να περιορίζουν, τα μικρά αυτά, τα (μεγάλα) αναπόφευκτα προβλήματα, αυτά που «δε συζητάμε για να μη στενοχωρηθούμε»;

Κι ακριβώς αυτό το περίφημο Academy of Management, δεν είναι το ίδιο που «εκκόλαψε» μερικούς απ’ όσους κατέστρεψαν την αμερικάνικη, και, συνακόλουθα, την παγκόσμια οικονομία; Τις νοοτροπίες των εγκληματιών αυτών δεν πληρώνουμε ώς έλληνες «στην καθημερινότητά μας»;;; ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΥΤΗΝ, ΛΟΙΠΟΝ, μερικοί επιτήδιοι συμβουλεύουν να κοιτάμε τα μικρά ώστε να μην πολυφασαρεύουμε για τα μεγάλα που μας τρώνε.


Η ιδέα του Φιλ είναι πολύ καλή :smile-sun: Μα ναι, και καλοπροαίρετη, αλλά... :smile-clapping:
fillcinefill έγραψε:Αυτός που γράφει αυτό το άρθρο μάλλον έκανε self therapy και προσπαθούσε να πείσει τον εαυτό του πόσο καλά τα πάει.
Αυτο είναι προφανές, EMAΣ όμως, τί μας οφελεί να μας πείσει ότι πάει ΑΥΤΟΣ καλά, εκτός απ'το να του ευχηθούμε τα καλύτερα;;;

Μπορούμε εμείς από εδώ, να δίνουμε καθημερινά συμβουλές για να βοηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση.
Σαφώς και μπορούμε, μα εξαρτάται κι από την κατεύθυνση: αν πρόκειται να βοηθήσουμε πραγματικά, όμως, κι όχι για το θεαθήναι των «βοηθημένων».
Καλές οι συμβουλές για προσπάθειες, και πολύ αμερικάνικες, περίεργο αλήθεια, όταν εκείνοι, το μόνο που εκτιμούν κι αυτό απ'το οποίο επωφελουνται, είναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...


Το 17ο tip της Κωνσταντίνας είναι super :happy-cheerleadersmileygirl:. Μάλιστα σκεφτόμουν να πάρω ένα κουταβάκι...Kωνσταντίνα διάβασες την σκέψη μου :smile-wink:
Mακάρι, όσο μπορείς να το κάνεις, διότι ο σκύλος θέλει βόλτα, (οι συμβουλάτορες :smile-wait: ξέχασαν ότι όλοι δεν «τρέχουμε» ενώ η γάτα έχει τη γωνιά της με τους άσπρους βόλους...)

Άλλαξε η μέρα οπότε:

Το 18ο που θα ήθελα να προσθέσω είναι η ενασχόληση σε όποιον αρέσει το μαγείρεμα ή/και η ζαχαροπλαστική....καλά δεν εννοώ να γίνει κανείς Master Chef ή Παρλιάρος...
Αυτό, ευτυχώς, αφού, μεταξύ μας, πολλοί τους ξεπερνάνε, κι ας μη βγαίνουν στην τιβή...
απλές μικρές λιχουδιές που προσφέρουν χαρά σε σένα, ικανοποίηση στον ουρανίσκο σου και χαμόγελα σε όσους τα προσφέρεις. Προσωπικά, αν και όταν έχω μελαγχολική διάθεση, τέτοιες "προσπάθειες" μου φτιάχνουν τη διάθεση :smile-clapping: :smile-cool:
:smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: Κι εγώ ομολογώ πως τα λατρεύω, :smile-heart: εκτός αν βάζεις πιπέρι στα σοκολατάκια :doh: , πράγμα που λέγεται ότι είναι η τελευταία μόδα :smile-tongueout:
 #96712  από effie_m
 Παρ Νοέμ 15, 2013 9:05 pm
Κάτι παρόμοιο με τις συνήθειες αλλά με τη μορφή μιας μικρής ιστορίας.

"Μία ψυχολόγος περπατούσε ανάμεσα στο κοινό της όση ώρα τους μιλούσε
για την διαχείριση του άγχους. Την στιγμή που ύψωσε ένα ποτήρι με
νερό, όλοι σκέφτηκαν ότι θα έκανε την κλασική ερώτηση "είναι
μισογεμάτο ή μισοάδειο;".
Αντί για αυτό όμως, εκείνη, με ένα χαμόγελο στο πρόσωπο της, έκανε την
ερώτηση: "Πόσο βαρύ είναι ένα ποτήρι με νερό;"

Διάφορες απαντήσεις ακούστηκαν με διακύμανση από 100 ως 300 γραμμάρια .

Εκείνη απάντησε: "Το απόλυτο βάρος του δεν έχει σημασία. Εξαρτάται από
το πόση ώρα το κρατάμε. Αν το κρατήσω για ένα λεπτό, δεν είναι
πρόβλημα. Αν το κρατήσω για μία ώρα, θα μου πονέσει ο ώμος. Αν το
κρατήσω για μία ημέρα, θα μουδιάσει ο ώμος μου και θα παραλύσω.
Σε κάθε περίπτωση, το βάρος του ποτηριού δεν αλλάζει, αλλά όσο
περισσότερο το κρατήσω τόσο πιο βαρύ θα γίνεται."
Και συνέχισε: "Τα άγχη και οι ανησυχίες στη ζωή είναι ακριβώς όπως
αυτό το ποτήρι νερό. Αν τα σκέφτεστε λίγο δεν θα συμβεί τίποτε. Αν τα
σκέφτεστε κάπως παραπάνω, θα αρχίζουν να σας ενοχλούν. Και αν τα
σκέφτεστε συνεχώς, θα αισθανθείτε παράλυτοι - ανίκανοι να κάνετε
οτιδήποτε".

Να θυμάσαι να αφήνεις το ποτήρι κάτω.

:happy-cheerleadersmileygirl:
 #98755  από eleni POL
 Τρί Ιαν 14, 2014 8:50 am
Τα θετικά συναισθήματα στον τέταρτο δρόμο



Όλα τα Θετικά Συναισθήματα, προέρχονται από τα Ανώτερα Κέντρα και γι αυτό χρειάζεται να προηγηθεί η εργασία πάνω στα αρνητικά συναισθήματα. Η ποιότητα των Θετικών Συναισθημάτων είναι τέτοια, που δεν περιέχουν αντίθετα μέσα τους.

Δηλαδή, αποτελούν την Τρίτη Δύναμη. Κανένας δεν μπορεί να δημιουργήσει, να προκαλέσει, να επιφέρει , ένα Θετικό Συναίσθημα.

Έτσι ο Ουσπένσκυ έλεγε : “Τα Θετικά Συναισθήματα” έρχονται ως ανταμοιβές”. Αν δηλαδή έχουμε αποφασίσει προσωπικά, ιδιωτικά και μέσα στη μοναχικότητα, όχι του αρνητικού εαυτού μας, αλλά του ίδιου μας του Πνεύματος, να εργαστούμε πάνω μας, πάνω στον εαυτό μας σε σχέση με την πηγή των αρνητικών συναισθημάτων.

Αν δηλαδή εντελώς μόνοι μέσα σ’αυτό το μοναχικό μέρος του εαυτού μας, γεμάτοι από την ακεραιότητα της πραγματικής μας Υπόστασης, έχουμε αποφασίσει να μην ταυτιζόμαστε ή να μην τρέφουμε τα αρνητικά συναισθήματα.

Αυτά που θεωρούμε ως “θετικά συναισθήματα”, το να νιώθουμε ωραία, το να νιώθουμε ακμαίοι, στην κορυφή του κόσμου, ο αυτοθαυμασμός, ο ενθουσιασμός, και τα λοιπά, μπορούν να μετατραπούν σε μια στιγμή σε κάποιο αρνητικό συναίσθημα.

Τα Θετικά Συναισθήματα ποτέ δεν αλλάζουν στα αντίθετά τους, απλά μας επισκέπτονται (μέχρι να κατακτήσουμε την συνεχή παρουσία τους ) και στη συνέχεια αποσύρονται από τα μάτια μας, ή καλύτερα εμείς απομακρινόμαστε από την φωτεινότητά τους….

Αν όμως δεν εργαζόμαστε πάνω στις αρνητικές καταστάσεις, δεν παλεύουμε να μην τρεφόμαστε μ’ αυτές, τότε δεν καθαρίζουμε τους σταύλους του Αυγεία από τον ψυχικό ρύπο και δεν ανυψώνουμε το Θεό μέσα μας.
Η ψευτικη προσωπικότητα θα δημιουργήσει εμπόδιο στη Ροή της Ενέργειας που παρέχουν τα Ανώτερα Κέντρα. Το σημαντικό λοιπόν είναι να δημιουργήσουμε τη δεκτική, τη μεσιτική συσκευή μέσα στο νου και την καρδιά μας, που θα γεφυρώσει το χάσμα με τις Ανώτερες Επιδράσεις.

Θετική Ενάργεια

Read more: http://enallaktikidrasi.com/2014/01/ta- ... z2qLwIT5FG