• Αυξήστε την Συνειδητότητά σας...

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #94792  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 22, 2013 3:52 pm
Η Δύναμη της Πνευματικής Προσέγγισης στην θεραπεία θεμάτων υγείας που μας ταλαντίζουν, αρχίζει από την αύξηση της συνειδητότητάς μας. Έτσι αποκτούμε μεγαλύτερη και μια πιο διαυγές αντίληψη το τι συμβαίνει στο σώμα μας και πιθανά πιο καθαρές λύσεις στην βελτίωση της υγείας μας. Μαθαίνουμε να ακούμε πιο πολύ την διαίσθησή μας, να αποφαζίσουμε μόνοι μας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για την θεραπεία μας και όχι να ακούμε τρίτους που διόλου τους ενδιαφέρει το τι πραγματικά χρειαζόμαστε....

5 Τρόποι αύξησης τις συνειδητότητά μας:

1. Κλείστε τις τηλεοράσεις και τα κομπιούτερ και περάστε πιο πολύ χρόνο στην φύση. (Πολύ δύσκολο αφού είμαστε εμποτισμένοι μέσα στα τσιπάκια. Αλλά αν το καταφέρεις βλέπεις αμέσως τεράστια διαφορά).

2. Τραφείτε πιο υγιεινά.Καταναλώστε πιο πολλές τροφές με υψηλές δονήσεις όπως τα φρούτα και τα λαχανικά. (Καλό είναι να αποφεύγουμε τα μεταλλαγμένα...)

3. Δείτε την ζωή σας έξω από το κουτί. Σαν να είσασταν εσείς ο μόνος προπονητής της ζωής σας και αυτός που αποφασίζει. (Ας αποφαζίσουμε εμείς πλέον για πάρτυ μας χωρίς φόβο)

4. Καθαρίστε τον χώρο σας, επαγγελματικό και προσωπικό από μπλοκαρίσματα και περιττά πράγματα. Ζείστε σε έναν χώρο που είναι άνετος και ελέυθερος από πράγματα που σας μπλοκάρουν. (Σωστό....., αλλά αν έχεις παιδιά που σε τρελαίνουν τι κάνεις;; :lol: )

5. Αυξήστε την αφοσίωσή σας στην πνευματική πρακτική. Στραφείτε μέσα σας με ήσυχο μυαλό. Αναζητήστε αλήθειες μακρυά από θορύβους του νου σας. Βρείτε σε αυτήν την ησυχία ποιοι πραγματικά είστε.(Σαν να βοηθάει η πνευματική πρακτική αρκετά. Ας δούμε πιο βαθιά τι συμβαίνει μέσα στην καρδιά μας, ποιοί πραγματικά είμαστε και που πάμε...)


Πιστεύω πολύ στην δύναμή του οργανισμού μας. Ας βρούμε την δύναμη να απεγλωβιστούμε από τα πολλά σκουπίδια φόβου που χρησιμοποιούνται στην κοινωνία για να ελέγξουν το μυαλό μας και να απομακρύνουν τον Ανθρωπο που πραγματικά είμαστε: Ενα Ον απείρων δυνατοτήτων

(Πηγή)
 #94802  από Μιμικαμ
 Κυρ Σεπ 22, 2013 10:36 pm
Χμ....ο άνθρωπος ενα ΟΝ απείρων δυνατοτήτων.....συμφωνώ και επαυξάνω....

Οταν καταφέρουμε, πράγμα οχι και τόσο απλό, να γίνουμε αυτόφωτα άτομα, να μην γνωρίζουμε αλλη εξουσία, εκτός απο την δική μας, χωρίς να την μεταθέτουμε, ή να την απαρνιώμαστε, η δύναμή μας να πηγάζει απο μέσα μας και οχι απο εξωτερικές πηγές, τ'οτε θα νιώσουμε στιγμές πραγματικής ευτυχίας, πληρότητας, χαράς....

Επειδή η λέξη ευτυχία δεν είναι συναίσθημα....είναι απλά μια κατάσταση που υπάρχει, ή δεν υπάρχει, ανήκει στο χώρο του μή συνειδητού και βρίσκεται πολύ πέρα απο τα σύνορα της σκέψης, προβάλλει μόνον όταν λείψουν ολα τα αισθήματα της στέρησης, της ανάγκης, της ανεπάρκειας, είναι μια κατάσταση χωρίς αξιώσεις και επιθυμίες, εάν συνειδητοποιήσουμε τον ορισμό της, ισως καταφέρουμε να την πραγματώσουμε στο ζωντανό παρόν μας.... :greetings-waveyellow:
 #94805  από Κώστας
 Κυρ Σεπ 22, 2013 11:10 pm
Κατά πόσο μπορούν οι προτάσεις αυτές να εφαρμοστούν στη πράξη όση καλή διάθεση και θέληση να διαθέτει κανείς όταν:
1. Αν κλείσουμε τον υπολογιστή θα πάψουμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας, πλην ολίγων εξαιρέσεων που η σχέση είναι περισσότερο προσωπική. Πως να τον κλείσουμε όταν ακόμη και η φορολογική μας δήλωση γίνεται ηλεκτρονικά! Πως να τον κλείσουμε όταν μέσω του υπολογιστή μπορούμε και πληρώνουμε πχ λογαριασμούς, αποφεύγοντας πολύωρη ταλαιπωρία και ουρές. Πως να τον κλείσουμε όταν μ΄ αυτόν βρίσκουμε μουσικές και ταινίες που μας ενδιαφέρουν. Πως να τον κλείσουμε όταν μας βοηθά στο επάγγελμά μας. Πως, πως, πως....;
2. Πως να τραφούμε υγιεινά όταν δεν διαθέτουμε οι ίδιοι μποστάνι. Πως μπορούμε να γνωρίζουμε τη προέλευση και τη ποιότητα των φρούτων και των λαχανικών που αγοράζουμε;
3. Πως να δούμε τη ζωή μας έξω από το κουτί, όταν το Κράτος μας το ίδιο, μας αναγκάζει να ζούμε μέσα σε κουτί είτε μας αρέσει είτε όχι (τουλάχιστον όσοι δεν έχουν ιδιαίτερη οικονομική άνεση);
4. Πως να καθαρίσουμε το χώρο μας από μπλοκαρίσματα όταν η ζωή μας μπλοκάρεται συνεχώς χωρίς τη θέλησή μας (πληρώνοντας πχ κάθε λίγο και λιγάκι ένα σωρό φόρους πολλές φορές σε προτεραιότητα και εις βάρος σημαντικότατων αναγκών μας, σκεπτόμενοι τις ανάγκες των παιδιών που ίσως έχουμε, οι οποίες καταντούν αυτοσκοπός θέτοντας σε ανύπαρκτη μοίρα τις δικές μας προσωπικές ανάγκες, όταν έχουμε ν΄ αντιμετωπίσουμε το αδίσταχτο αφεντικό στη δουλειά μας που περιμένει το παραμικρό στραβοπάτημά μας για να μας "στείλει";
5. Πως ν΄ αναζητήσουμε αλήθειες μακριά από θορύβους του νού μας, όταν ο νους μας δεν μπορεί να ησυχάσει ούτε καν στο βραδινό του ύπνο, σκεπτόμενος και πλάθοντας σενάρια για την αυριανή αβέβαιη μέρα;

Κι΄ εγώ πιστεύω στη τεράστια δύναμη του οργανισμού μας, η οποία άλλωστε αποδεικνύεται καθημερινά εμπράκτως από το γεγονός και μόνον ότι καταφέρνουμε και επιβιώνουμε. Τελικά πραγματικά είμαστε όντα απείρων δυνατοτήτων!!!!!
 #94824  από eleni POL
 Δευ Σεπ 23, 2013 12:42 pm
:text-thankyouyellow: Στάθη,ευχαριστούμε!
Τα ξέρουμε σίγουρα αλλα η διαρκής υπενθύμιση μας κάνει πολύ καλό.
Κώστα ,ο καθένας θα βρεί τον τρόπο να τα καταφέρει ,μπορεί οχι ακριβώς αλλα κάπου ανάμεσα ώστε να τα προλαβαίνει να τα βγάζει πέρα ο εγκέφαλός μας.
Μείωση των ωρών στο κομπιούτερ,περισσότερα πράσινα και ωμά στη διατροφή μας.
Οσο για τα υπόλοιπα θα ήθελα να διαβάσετε κι εσεις ένα μέιλ που έλαβα απο ενα σωστό ΦΙΛΟ.Αν το έχετε ξαναδεί δεν πειράζει επειδή όπως είπα η επανάληψη βοηθάει.

(Νομίζω θα το κρατήσω για το προφίλ μου ,έτσι για να το θυμίζω σε σας και στον εαυτό μου.Δεν είναι και το καλύτερο αλλά ...έχω δεί και χειρότερα.)



Μία ψυχολόγος περπατούσε ανάμεσα στο κοινό της όση ώρα τους μιλούσε για την διαχείριση του άγχους.

Την στιγμή που ύψωσε ένα ποτήρι με νερό, όλοι σκέφτηκαν ότι θα έκανε την κλασική ερώτηση "είναι μισογεμάτο ή μισοάδειο;".
Αντί για αυτό όμως, εκείνη, με ένα χαμόγελο στο πρόσωπο της, έκανε την ερώτηση: "Πόσο βαρύ είναι ένα ποτήρι με νερό;"

Διάφορες απαντήσεις ακούστηκαν με διακύμανση από 100 ως 300 γραμμάρια.

Εκείνη απάντησε: Το απόλυτο βάρος του δεν έχει σημασία. Εξαρτάται από το πόση ώρα το κρατάμε. Αν το κρατήσω για ένα λεπτό, δεν είναι πρόβλημα. Αν το κρατήσω για μία ώρα, θα μου πονέσει ο ώμος. Αν το κρατήσω για μία ημέρα, θα μουδιάσει ο ώμος μου και θα παραλύσω.
Σε κάθε περίπτωση, το βάρος του ποτηριού δεν αλλάζει, αλλά όσο περισσότερο το κρατήσω τόσο πιο βαρύ θα γίνεται."
Και συνέχισε: "Τα άγχη και οι ανησυχίες στη ζωή είναι ακριβώς όπως αυτό το ποτήρι νερό. Αν τα σκέφτεστε λίγο δεν θα συμβεί τίποτε. Αν τα σκέφτεστε κάπως παραπάνω, θα αρχίζουν να σας ενοχλούν. Και αν τα σκέφτεστε συνεχώς, θα αισθανθείτε παράλυτοι - ανίκανοι να κάνετε οτιδήποτε".

Να θυμάσαι να αφήνεις το ποτήρι κάτω.


:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: SMILE!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eleni POL την Δευ Σεπ 23, 2013 1:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #94825  από costas1968
 Δευ Σεπ 23, 2013 12:59 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΡΑΜαΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΖΕΙ.
:teasing-neener:
 #94840  από Κώστας
 Δευ Σεπ 23, 2013 10:54 pm
eleni POL έγραψε: Κώστα ,ο καθένας θα βρεί τον τρόπο να τα καταφέρει ,μπορεί οχι ακριβώς αλλα κάπου ανάμεσα ώστε να τα προλαβαίνει να τα βγάζει πέρα ο εγκέφαλός μας.
Ελένη, μέχρι τώρα, αν και το προσπάθησα, δεν έχω βρει τον τρόπο να τα καταφέρω. Παρ΄ όλο που στη φύση απευθύνομαι κάθε φορά που "μπουκώνω" γεμίζοντας τις άδειες μπαταρίες μου, καταναλώνω λαχανικά και φρούτα, προσπαθώ ν΄ αποφεύγω την πολύωρη παραμονή στον υπολογιστή (εκτός από τις βραδινές φορουμίστικες ώρες) κλπ. Κάθε φορά όμως που αναγκαστικά επανέρχομαι στην καθημερινή πραγματικότητα και έχω ν΄ αντιμετωπίσω τα χίλια μύρια προβλήματα, οι φορτισμένες μπαταρίες μου, αναλώνονται γρήγορα. Πως να βγω από το κουτί και ν΄ αδειάσω τα εμπόδια από το χώρο μου, όταν ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι πατέντες για να γεμίσω με πετρέλαιο το άδειο ντεπόζιτο της θέρμανσής μου (έρχεται και χειμώνας και μάλλον θάναι βαρύς), ο μικρός χρειάζεται ιδιαίτερα Αγγλικά καινούργια αθλητικά παπούτσια, φόρμες κλπ για το σχολείο, μόλις πριν από λίγο ήρθε η πρώτη από τις πέντε δόσεις του χαρατσίου, εγώ χρειάζομαι συχνότατες φυσιοθεραπείες μπας και ξαναπερπατήσω κλπ. κλπ.
Όταν λες ότι ο καθένας θα βρει τον τρόπο του, το βλέπω πρώτα σαν "παρηγόρια στον άρρωστο" και δεύτερα σαν μια απογοήτευση για τις προσωπικές μου προσπάθειες, που αποδεικνύονται λίγες και ελλιπείς μπροστά στον καθένα που μπορεί να βρει τον τρόπο να τα καταφέρει.
Κι΄ εγώ τα καταφέρνω τελικά, θυσιάζοντας όμως την οποιαδήποτε μικρή και απαγορευμένη απ΄ ότι φαίνεται υπερβολή, που βάζει λίγο αλατάκι στη ζωή μου!
 #94846  από fillcinefil
 Τρί Σεπ 24, 2013 12:04 am
Πολύ ωραίες συμβουλές, που (θα) μπορούσαν, να αλλάξουν τη (κάποια πράγματα στην) ζωή μας.
Υπαρκτά όλα τα φυσικά εμπόδια για την πραγματοποίησή τους.
Γίνεται να τηρηθούν "όλα" αυτά; Όχι.
Θα ήταν όμορφα άν τα τα εφαρμόζαμε; σίγουρα ναί.

Το μόνο που μας μένει (πιστεύω) είναι μια μέση οδός.
  • Να σταματήσουμε να είμαστε κολλημένοι στον υπολογιστή και στην τηλεόραση, (το ράδιο δεν το αποχωρίζομαι (είν'κακό;))
    να επιλέγουμε όσο περισσότερα μπορούμε από "βιολογικές" καλλιέργειες, και μακριά είδη που "φωνάζουν" συντηριτικό,
    υπάρχουν αποφάσεις για τον εαυτό μας (για έξω απ'το κουτί) που δεν πρέπει απαραίτητα να κοστίζουν (πολλά),
    αισιοδοξία και λίγο "παχυδερμίαση", θα μπορούσε να μονώσει κατιτίς,
    καλή μουσική, (ίσως λίγο κρασάκι,) καλή συντροφιά και παρέα μπορούν να διώξουν επίμονες σκέψεις.
Και με την γνωστή δύναμη του ανθρώπου που ιστορικά αποδεικνείεται χιλιετίες τώρα, θα οδηγηθούμε έξω από αυτή την ατραπό, που και σε επίπεδο οικονομικών προβλημάτων, αλλά και προσωπικών δυσχερειών (λόγο θέματος υγείας) βιώνουμε αυτή την εποχή περισσότερο έντονα.

Καμιά φορά πρέπει να δούμε τα πάγματα, από νέα γωνιά, με νέα ματιά.
glass-half-full1.jpg
glass-half-full1.jpg (41.7 KiB) Προβλήθηκε 14141 φορές
ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ; Το ποτήρι είναι μισοάδειο, ή μισογεμάτο;
ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΤΑ ΔΥΟ.
Το ποτήρι είναι πολύ μεγαλύτερο, από όσο... πραγματικά μας χρειάζεται.
 #94847  από Κώστας
 Τρί Σεπ 24, 2013 12:21 am
Καλή προσέγγιση fill και σίγουρα υλοποιήσιμη.
Έτσι αντιμετωπίζω κι΄ εγώ τα πράγματα. Απλά απ΄ ότι φαίνεται αυτό το καιρό έχω λίγο τις "μαύρες" μου, γι΄ αυτό και αντέδρασα έτσι.
Ελένη μη το πάρεις προσωπικά. Δεν τάβαλα μαζί σου.
 #95148  από eleni POL
 Τρί Οκτ 01, 2013 11:40 am
Lyle Anderson says that with a little work and some positive mental re-direction, anything is possible.

http://www.everydayhealth.com/multiple- ... s_20131001




ας προσθέσουμε και ενα ενδιαφέρον αρθρο για τη διαφορά συναισθηματικής και πραγματικής ΠΕΙΝΑΣ.


http://enallaktikidrasi.com/2014/01/pos ... 1-83903401