• Αφού εκείνος μπορεί και χαμογελάει, τότε μπορούμε και εμείς

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #77174  από LL--MM
 Παρ Σεπ 07, 2012 11:24 am
:handgestures-thumbupright: Ο billios και :handgestures-thumbupright: η Αννα τόνισαν αυτά που ήθελα να πω εγώ, και που φάνηκαν λιγότερο λόγω... χρωματικής έξαρσης... Δυστυχώς, χρώμα ξεχρώμα, έτσι έχει η κατάσταση... :handgestures-thumbdown:

viewtopic.php?f=44&t=3141&p=73313&hilit ... %82#p73313

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Παρ Σεπ 07, 2012 12:56 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #77175  από Μιμικαμ
 Παρ Σεπ 07, 2012 11:34 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε:
elpida έγραψε:
:think: Αυτος ο....ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ανθρωπος, Ελπιδα μου, ειναι....ΕΝΑΣ !!!!!! Υπαρχουν, πολλοι αλλοι, σε παρομοια κατασταση, που αργοπεθαινουν ξεχασμενοι ...παρατημενοι απο το...κρατος προνοιας...ανεργοι...πεινασμενοι...απελπισμενοι !!! Μαζι τους, αργοπεθαινουν και οι οικογενειες τους !!!!! Λες, οτι , ολοι αυτοι, δεν θα ηθελαν να ειναι δραστηριοι, να αθλουνται , να εργαζονται, να εχουν κοινωνικες δραστηριοτητες ???? Δεν ειναι οτι δεν θελουν!!!! Θελουν, αλλα ΔΕΝ μπορουν !!!! Η κοινωνια, γενικα, τους κλεινει ΚΑΘΕ δρομο !!!!! Πώς, να αθληθουν, αν δεν εχουν οικονομικη δυνατοτητα ???? Πώς, οταν δεν εχουν προσβαση , ουτε σε βασικες , στοιχειωδεις ιατρικες υπηρεσιες ????Δες τους αθλητες των παραολυμπιακων !!!! ΝΑΙ !!!!Ειναι αξιοθαυμαστοι !!! ΝΑΙ !!!!! Τους λεμε ....''μπραβο''.....!!!!! Ποσοι, ομως, ειναι αυτοι ??? Τι ποσοστο των ΑμεΑ, ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ???? ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ !!!!!!!!!Στη χωρα μας, αμετρητα παιδια με αναπηριες, που , οι γονεις τους ΔΕΝ εχουν οικονομικη ανεση, ειναι καταδικασμενα ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΑ !!!!! Το...κρατος -προνοιας, δεν διαθετει κονδυλια για τη μεταφορα τους στα , ειδικα ή μη, σχολεια !!!! Επισης, αυξησε , σε απαγορευτικο επιπεδο, τα τροφεια των ειδικων σχολειων !!!!!!!! Λοιπον, αυτα τα παιδια, δεν θα γινουν ΠΟΤΕ πρωταθλητες των παραολυμπιακων, δεν θα κερδισουν ΠΟΤΕ το θαυμασμο μας ! Το πολυ-πολυ , να ''κερδισουν'' τον οικτο μας , οταν θα πεσει τυχαια , πανω τους , το βλεμμα μας ..............Οταν , λοιπον, βλεπουμε περιπτωσεις, σαν αυτη στο βιντεακι , εκτος απο θαυμασμο και συγκινηση, πρεπει να εχουμε ΚΑΙ σκεψη !!!! Να σκεφτομαστε, ολα αυτα, που ειπα παραπανω !!!! Επισης,πολυ συχνα, μερικοι......συνανθρωποι που, υποτιθεται , θελουν να μας εμψυχωσουν, επικαλουνται τετοια παραδειγματα !!!! Το κανουν, χωρις να εξεταζουν τις συνθηκες ζωης μας, λεγοντας μας, εμμεσα, οτι ειμαστε αχρηστοι !!!!!Πολλες φορες, στοχος τους ειναι, να μας αποτρεψουν απο διεκδικησεις ...να μας πεισουν οτι , η ποιοτητα ζωης ενος ασθενους, εξαρταται , ΜΟΝΟ , απο τη θεληση του !!!!!!!!!!Να μας δειξουν οτι...υπαρχουν και χειροτερα ..........!!!!!!!! Ε!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ??????? Εγω, φιλοι μου, ΔΕΝ βλεπω τα χειροτερα !!!!!! Βλεπω τα καλυτερα !!!!!!! Αφου, μου προεκυψε μια χρονια παθηση, χωρις να το επιδιωξω, βεβαια, ΑΠΑΙΤΩ απο την κοινωνια να μου εξασφαλισει ολα τα απαραιτητα για μια ποιοτικη, ανθρωπινη ζωη !!!!!!!!!! Αν συμβει , κατι τετοιο, τοτε θα δειτε ποσο αξιοθαυμαστη θα γινω κι εγω !!!!!!!!!!!!!!!!!!Πιο παλια , που ειχα ενα ...στοιχειωδες, οικογενειακο εισοδημα, ημουν κι εγω...αξιοθαυμαστη.....ειχα κι εγω, αυτη την...περιφημη ...θετικη σκεψη....!!!!Χωρις να ζω μια πλουσια ζωη !!!! Απλως, κανοντας πραγματα , για μενα !!!! Κανοντας πραγματα που, με βοηθουσαν ...σωματικα και ψυχικα !!!!!!!!! :think: :think: :think: :think: :think:
Η πλέον προσγειωμένη ολοκληρωμένη απάντηση η οποία απεικονίζει την σκληρή πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι μας :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #77177  από Teo
 Παρ Σεπ 07, 2012 12:09 pm
Από οτι φαίνεται υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν μπορούν να ανεχτούν οτι εμείς παίρνουμε δυναμη από ανθρωπους σαν του βίντεο και προσπαθούν με τεράστια κατεβατά να επιβάλλουν το οτι "δεν πρέπει να παίρνεις δυναμη απο τέτοια πραγματα γιατι ολα είναι σ@#$α".

Ε λοιπόν δεν είναι έτσι και όποιος θέλει να είναι πεσιμιστής θα ήθελα να τον παρακαλέσω να μην προσπαθεί να το μεταφέρει και στους άλλους υποτιμόντας τις απόψεις τους.

Ελεος πια... Κάποιος νομιζει οτι τα ξέρει όλα και οτι έχει το σωστότερο τρόπο σκέψης για να προσπαθεί να διορθώνει οτι πουν και οτι πιστευουν οι υπόλοιποι.

Ελεος πια ειλικρινα... κάποιος να τις πει κατι...
 #77181  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Σεπ 07, 2012 1:13 pm
Teo έγραψε:Από οτι φαίνεται υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν μπορούν να ανεχτούν οτι εμείς παίρνουμε δυναμη από ανθρωπους σαν του βίντεο και προσπαθούν με τεράστια κατεβατά να επιβάλλουν το οτι "δεν πρέπει να παίρνεις δυναμη απο τέτοια πραγματα γιατι ολα είναι σ@#$α".

Ε λοιπόν δεν είναι έτσι και όποιος θέλει να είναι πεσιμιστής θα ήθελα να τον παρακαλέσω να μην προσπαθεί να το μεταφέρει και στους άλλους υποτιμόντας τις απόψεις τους.

Ελεος πια... Κάποιος νομιζει οτι τα ξέρει όλα και οτι έχει το σωστότερο τρόπο σκέψης για να προσπαθεί να διορθώνει οτι πουν και οτι πιστευουν οι υπόλοιποι.

Ελεος πια ειλικρινα... κάποιος να τις πει κατι...
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: Νομιζα οτι, ο καθενας, γραφει ελευθερα την αποψη του !!!!! Επισης, νομιζα οτι, ο καθενας, εχει την ικανοτητα να κρινει ο,τι διαβαζει, χωρις να επιρρεαζεται !!!!!!!!!! Ετσι νομιζα και νομιζω, ακομα !!!!!!!!!!!ΚΑΙ....ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ.......!!! Για μενα,πεσιμισμος ειναι να σκεφτεσαι οτι υπαρχουν και χειροτερα και να λουφαζεις !!!!! Πεσιμισμος ΔΕΝ ειναι , να απαιτεις τα καλυτερα!!!!!!!!!!! :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Παρ Σεπ 07, 2012 5:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77185  από elpida
 Παρ Σεπ 07, 2012 3:04 pm
Αγαπημένοι μου, καλά κάνετε και μένετε στα πρακτικά θέματα της ζωής όλων μας, στα οικονομικά και τα καθημερινά, όμως ο συγκεκριμένος άνθρωπος τα έχει ξεπεράσει όλα αυτά.
Το χαμόγελό του δεν εξαρτάται από το επίδομα πρόνοιας που παίρνει, από το κράτος που τον φορολογεί ή από τον οίκτο των υπολοίπων.
Νιώθει γεμάτος, νιώθει ευγνώμων, χαρούμενος και ευτυχισμένος!
 #77189  από Κώστας
 Παρ Σεπ 07, 2012 5:55 pm
Κι΄ εγώ θα ένοιωθα γεμάτος, ευγνώμων, χαρούμενος και ευτυχισμένος, αν σε λίγο καιρό δεν θα έπρεπε
να πληρώσω το «χαράτσι», το ΕΤΑΚ το ΠΑΠΑΡΑΚ και δεν ξέρω τι άλλο,
να καταθέσω την αίτηση μου για να κριθώ από το ΚΕΠΑ αν είμαι αρκετά ανάπηρος για να συνεχίσουν να μου χορηγούν το επίδομα και να μην πεθάνω της πείνας,
να πάω στο νευρολόγο να μου γράψει τη μαγνητική,
να κάτσω υπομονετικά μία ώρα υπομένοντας τους θορύβους του μαγνητικού τομογράφου χωρίς να καταπιώ καν το σάλιο μου, μπας και δεν απεικονιστεί καμιά εστία και χάσω το 67% μου,
να παρακολουθώ το γιό μου να τρέχει χωρίς να μπορώ να τον κυνηγήσω ή να του κλωτσήσω μια μπάλα,
να με κουβαλάνε μέχρι τη θάλασσα και ν΄ αποσπώ τον οίκτο όλης της παραλίας η οποία καρφώνεται πάνω μου σκεπτόμενη «κοίτα το παλικάρι τι έχει πάθει»,
να σακατεύομαι κατά καιρούς από πτώσεις μέσα στο σπίτι μου και να με τρέχουν για ράμματα (φυσικά και κρατάω πάντα μπαστούνι),
να έχω πάψει από καιρό να νοιώθω γαργάλημα και ζεστό - κρύο στις πατούσες μου,
να γράφω ορνιθοσκαλίσματα κάθε φορά που πρέπει να συμπληρώσω μια χειρόγραφη αίτηση ψάχνοντας απεγνωσμένα τριγύρω μου κάποιον να με βοηθήσει,
να κουράζομαι σηκώνοντας το πιρούνι για να φάω,
να, να, να…..
Παρ΄ όλα αυτά, στέκομαι στα πόδια μου (όχι για πολύ ώρα όρθιος) και φυσικά το παλεύω μη καταθέτοντας τα όπλα. Αλλά όχι και να νοιώθω γεμάτος, ευγνώμων, χαρούμενος και ευτυχισμένος γι΄ αυτό που μούτυχε.
Ελπίδα έγραψες ότι «το χαμόγελό του δεν εξαρτάται από το επίδομα πρόνοιας που παίρνει! Μάλλον παίρνει πολλά περισσότερα από ένα απλό επίδομα πρόνοιας. Εσύ, μπορείς ν΄ αγοράσεις βάρκα με εξωλέμβιο για να κάνεις βόλτες;! Κι΄ αν έχεις αυτή την οικονομική δυνατότητα, πόσοι άλλοι από εδώ μέσα μπορούν;!
Το κράτος του άραγε τον φορολογεί;!
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος τα έχει ξεπεράσει ολ΄ αυτά γιατί απλούστατα ζει σε μια χώρα που του εξασφαλίζει κάποιες καλές και αξιοπρεπείς κοινωνικές παροχές.

Υσ. Ελπίδα σε καμία περίπτωση δεν στη «πέφτω». Απλά σε χρησιμοποίησα σαν αφορμή για να γράψω αυτά που αισθάνομαι.
 #77190  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Σεπ 07, 2012 5:56 pm
elpida έγραψε:Αγαπημένοι μου, καλά κάνετε και μένετε στα πρακτικά θέματα της ζωής όλων μας, στα οικονομικά και τα καθημερινά, όμως ο συγκεκριμένος άνθρωπος τα έχει ξεπεράσει όλα αυτά.
Το χαμόγελό του δεν εξαρτάται από το επίδομα πρόνοιας που παίρνει, από το κράτος που τον φορολογεί ή από τον οίκτο των υπολοίπων.
Νιώθει γεμάτος, νιώθει ευγνώμων, χαρούμενος και ευτυχισμένος!
:doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :think: :think: :think: :think: :think: :think: Δηλαδη ?????? Λες, οτι εχει ξεπερασει τα καθημερινα ???? Λες οτι ειναι ανεργος...αστεγος....πεινασμενος....χωρις ιατρικη φροντιδα.....χωρις...χωρις....χωρις.....χωρις τιποτα ????? Και, παρολα αυτα, εκεινος....χαμογελαει ?????? Πώς ζει ?????? Με αερα ???? Με σπορους, που του φερνουν τα πουλακια ?????? Πώς ?????? Ισως να ζει ετσι !!! Ισως , να τα καταφερνει , χωρις οικονομικους πορους...ισως.....!!!! Ολα ειναι πιθανα !!!!! Αυτο, βεβαια, δεν μπορω να το καταλαβω εγω, η αχρηστη , η απαισιοδοξη τεμπελα που, ειναι τετοια η καταντια μου, ωστε το χαμογελο μου να εξαρταται απο ενα πενιχρο επιδομα !!!!! Πώς να το καταλαβω, εγω,η αχρηστη επιστημονισσα που , σκοπιμα, μενω ανεργη ...που δεν παιρνω τους δρομους ,παραπατωντας, να παω να δουλεψω!!!!! Πώς να το καταλαβω, εγω, που , με δικη μου ευθυνη , δεν εχω ιατρικη παρακολουθηση της προκοπης !!!!!!Πώς να το καταλαβω, εγω, που , με δικη μου ευθυνη, δεν μπορω να αγορασω τις απαραιτητες βιταμινες και αλλα , μη συνταγογραφουμενα φαρμακα !!!! Πώς να τα καταλαβω, ολα αυτα, εγω που...τιποτα δεν με ικανοποιει σ'αυτη τη χωρα που ζω!!!!!Πώς να τα καταλαβω, ολα αυτα , εγω που νοιωθω οτι ειμαι ''υπο διωγμον'' !!!!!!ΠΩΣ ???????????????????????????????????????? Το μονο που μπορω να καταλαβω ειναι οτι, τετοια παραδειγματα, δινουν αλλοθι, σ'ολους εκεινους που, με τον ενα ή τον αλλο τροπο....θελουν να με πεταξουν στα σκουπιδια !!!!!!! Αντιστεκομαι !!!!!!! ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ !!!!!! :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble:Κώστα !!!!!! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #77193  από elpida
 Παρ Σεπ 07, 2012 6:18 pm
Αλήθεια πιστεύετε, ότι ο άνθρωπος αυτός χαμογελάει και είναι τόσο αισιόδοξος, επειδή έχει αρκετά χρήματα για να ζήσει;!
Επειδή, όπως λες Κώστα, ζει σε μια χώρα που του εξασφαλίζει καλές κοινωνικές παροχές;
 #77194  από LL--MM
 Παρ Σεπ 07, 2012 6:30 pm
Bέβαια, στην Αμερική ζει, και ίσως το να είσαι θέαμα εκεί πληρώνεται καλύτερα απο δώ... τι να πεί κανείς; Πάντως, (νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι) εκεί, τα επιδόματα δίνονται βασει εισοδηματικών κρητηρίων... Ανοίξτε να διαβάσετε τους κανονισμούς της Social secuity Agency, Κεφάλαιο Disability, και βλέπουμε...
 #77195  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Σεπ 07, 2012 6:37 pm
elpida έγραψε:Αλήθεια πιστεύετε, ότι ο άνθρωπος αυτός χαμογελάει και είναι τόσο αισιόδοξος, επειδή έχει αρκετά χρήματα για να ζήσει;!
Επειδή, όπως λες Κώστα, ζει σε μια χώρα που του εξασφαλίζει καλές κοινωνικές παροχές;
:sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: ΔΕΝ ξερω τι παροχες , παρεχει η χωρα του !!!!!! Απ'οτι φαινεται, ο καθενας μας, εχει διαφορετικη αποψη για το......''εχω αρκετα χρηματα για να ζω ''.....................!!!!!! Για να μη πολυλογουμε, σου λεω οτι , αρκετοι χρονιως πασχοντες.....ΔΕΝ εχουν τα βασικα !!!!!!!! ΔΕΝ εχουν να φανε !!!! ΔΕΝ εχουν να ταϊσουν τα παιδια τους !!!! Περιμενουν , καθε μηνα ή διμηνο, το...επιδομα και μ'αυτο προσπαθουν να ζησουν ........λαθος....να΄''ζησουν'' ..........!!!!! Ειπαμε, ομως, ο χορτατος , τον νηστικο ΔΕΝ τον πιστευει !!!!!!!!!!!!!!!!!!Σταματω εδω !!!!Ενα , λεω μονο !!!!!!!!!! ΕΙμαι ενα ατομο που, το χαμογελο του ΔΕΝ εξαρταται απο ενα επιδομα !!!! ΝΑΙ !!!!! Για τον απλουστατο λογο , οτι το χαμογελο μου εχει ...χαθει...προ πολλου !!!!!!!!!!!! :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: