• Αφού εκείνος μπορεί και χαμογελάει, τότε μπορούμε και εμείς

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #77229  από Κώστας
 Σάβ Σεπ 08, 2012 3:29 pm
elpida έγραψε:Αγαπημένοι μου Άννα, LL-MM και Κώστα, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, να κερδίσετε αρκετά χρήματα στη ζωή σας, για να νιώσετε ευτυχισμένοι.
Ομολογώ πως δεν θα με χάλαγε να είχα κερδίσει αρκετά χρήματα στη ζωή μου! Χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο, διότι πλέον δεν εργάζομαι (είμαι συνταξιούχος έτσι μοιραία οι δυνατότητες για οικομική ευημερία έχουν περιοριστεί στο ποσόν της σύνταξης μου και στο αντίστοιχο του μέχρι στιγμής χορηγούμενου επιδόματος). Αλλά κι΄ όταν δούλευα πάλι δεν κατάφερα να βγάλω αρκετά χρήματα, λόγω ευσυνειδησίας και ηθικής που για πολλούς άγγιζε τα όρια της βλακείας. Αν όμως είχα αρκετά χρήματα, θα παρείχα στον εαυτό μου, όλες αυτές τις "υπερβολές" που θα διευκόλυναν και θα έκαναν την αναπηρία μου να μην καθορίζει σε τέτοιο βαθμό τη ζωή μου. Και αν είχα πάρα πολλά, θα βοηθούσα και συνασθενείς να ξεχάσουν έστω και για λίγο το πόνο τους.
 #77230  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Σεπ 08, 2012 5:50 pm
elpida έγραψε:Αγαπημένοι μου Άννα, LL-MM και Κώστα, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, να κερδίσετε αρκετά χρήματα στη ζωή σας, για να νιώσετε ευτυχισμένοι.
:doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!! ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΣΥ ?????????? :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease: :teasing-tease:
 #77233  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Σεπ 08, 2012 6:44 pm
 #77308  από LL--MM
 Δευ Σεπ 10, 2012 11:31 am
Πραγματικά, οι παραολυμπιακές γιορτές και τα πανηγύρια ήταν, ομολογουμένως, εξαιρετικά ωραία. Θα μας επιτραπεί όμως να΄χουμε υπ'όψιν και την καθημερινότητά μας;
Γενικά όμως, το κοινό μας ταυτίζει με μητέρες με σιαμαίων και τον άνθρωπο δίχως κεφάλι που τον ειρωνεύεται ο μαύρος (υποτίθεται ότι ζητάει συγγνώμη βρίζοντας τους άσπους, μετά.) Είναι κολλητά με το κλιπάκι του φωκομελή ά, έχει και μια "γυναίκα με τρία στομματα": Λυπάμαι που "κλέβω" ειδικότητα του καφενείου, αλλά μαζί τα βρήκα κολλημένα...



Μια γυναίκα ζητάει βοήθεια απο τον ιστό: Δεν τη ζητάει για την πλάκα της, ΑΝΑΓΚΗ την έχει.
Brazil, να επιστρατεύσουμε τη βοήθειά σου για τη μετάφραση, σε παρακαλούμε;

"Μισό κεφάλι": Αυτός όμως ΔΕ γελάει, μόνο καπνίζει...
Πόσο μπορεί να χαμογελάει με ΤΡΙΑ στόματα, έ; ΤΡΙΠΛΑ!!!
Είναι ο ένας ή ο άλλος τρόπος να μαζέψει κανείς ρευστό το ιντερνετ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αν δεν το'χετε παρει χαμπάρι...

Το GOOGLE, το YAHOO! και άλλα ψαχτήρια, μαζεύουν λεφτά απο τους διαφημιστές που είναι γύρω-γύρω μετρώντας τα κλίκ...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Σεπ 10, 2012 8:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77311  από Φαίδρα
 Δευ Σεπ 10, 2012 12:23 pm
LL--MM έγραψε:

Μια γυναίκα ζητάει βοήθεια απο τον ιστό: Δεν τη ζητάει για την πλάκα της, ΑΝΑΓΚΗ την έχει.
Brazil, να επιστρατεύσουμε τη βοήθειά σου για τη μετάφραση;

Χαίρεται. Νομίζω φαίνεται το τι λένε. Τραγικές ιστορίες υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι το κατά πόσο κάποιον τον βοηθάει να βλέπει τα χειρότερα για να αισθάνεται καλύτερα. Εμένα προσωπικά με βοηθάει να βλέπω τα καλύτερα.. Είναι καθαρά προσωπικό.
Δεν νομίζω πως υποστηρίζει κανένας πως θα ήθελε να έχει αρκετά λεφτά ενώ ταυτόχρονα να αντιμετωπίζει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.
ΑΝΝΑ59 το άρθρο του Ριζοσπάστη καλά τα λέει.
Κι εσύ LL-MM καλά τα λες. Σαφώς κι έχουν πολλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο ανάγκη από τα χρήματα. Πόσο μάλλον όταν αντιμετωπίζουν και κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν τα χρειάζονται για την καλοπέρασή τους. Όπως η γυναίκα που μιλάει στο video..
Από τη στιγμή που κάποιοι παίρνουν δύναμη από ανθρώπους που, φαινομενικά τουλάχιστον, αντιμετωπίζουν με δύναμη την τραγική κατάστασή τους, δεν βρίσκω τον λόγο να πω κάτι. Πηγή έμπνευσης μπορεί να βρει ο καθένας όπου θέλει.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μεταφράσω ολόκληρο το video, το νόημα νομίζω είναι φανερό εξάλλου.
Για 'μένα δεν έχει καμία σημασία το αν κάποιοι πλουτίζουν με τον πόνο των συνανθρώπων μας. Αυτό γινόταν πάντα εξάλλου. Όταν κάποιος παρακολουθεί ειδήσεις στην τηλεόραση, αυτό δεν γίνεται; Όταν παλαιότερα οι άνθρωποι πλήρωναν για να παρακολουθούν ανθρώπους να τους τρώνε λιοντάρια; Δεν έχει καμία διαφορά για 'μένα. Ένα μέρος της οικονομίας στηριζόταν πάντα εκεί.
Η διαφορά έγκειται στο πόσο μπορεί να βοηθήσει τον καθέναν μας κάτι τέτοιο. Και από τη στιγμή που κάποιους τους βοηθάει να δουν τα δικά τους προβλήματα πιο μικρά, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Έχω ξεπεράσει την "φάση" του να αλλάξω τον κόσμο. :handgestures-salute:
 #77313  από sofia13
 Δευ Σεπ 10, 2012 12:48 pm
.. Aπο τα πρώτα λεπτά του V.D , σφαίρα στην καρδιά εφαγα. Κι' ακόμη ετσι νιώθω με την Αμερικανιά που '' ειδα ,, .Προσβεβλημένη, καταναλωτικό υλικό , θυμωμενη και αλλα πολλά παρομοια. ΒΡΙΖΩ ως τωρα.... Και δεν εχει να κάνει με τον ανθρωπο που πήρε μερος στο δρωμμενο. Μπραβο του αφού αντέχει.........ΑΛΛΑ ....; Μήπως κάπως να σκεφτούμε αλλοιως;;;
 #77315  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Σεπ 10, 2012 4:43 pm
Brazil και Sofia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: Και για να ''φυγω'', εγω τουλαχιστον, απ'αυτο το θεμα....ΔΗΛΩΝΩ , ξανα, οτι........ΚΟΙΤΑΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!!!!!!!! ΘΕΛΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!!!!! ΠΑΝΤΑ !!!!!!!!!!!! Η....υπαρξη του...χειροτερου.....ΔΕΝ με εμψυχωνει !!!!!!!!!!!!!!! Καθολου !!!!!!!
 #77327  από LL--MM
 Δευ Σεπ 10, 2012 9:04 pm
brazil έγραψε:Για 'μένα δεν έχει καμία σημασία το αν κάποιοι πλουτίζουν με τον πόνο των συνανθρώπων μας. Αυτό γινόταν πάντα εξάλλου. Όταν κάποιος παρακολουθεί ειδήσεις στην τηλεόραση, αυτό δεν γίνεται; Όταν παλαιότερα οι άνθρωποι πλήρωναν για να παρακολουθούν ανθρώπους να τους τρώνε λιοντάρια; Δεν έχει καμία διαφορά για 'μένα. Ένα μέρος της οικονομίας στηριζόταν πάντα εκεί.
Μια μικρούλα διαφορά: Το πόσο είναι, όχι οι άλλοι αλλά εσύ, εγώ. ο καθένας μας στο στόμα του λιονταριού, στην αγχόνη, έστω... :obscene-hanged: από τι προσδιορίζεται; Από τα EDSS και τις ανακρίβειές τους που έφτασαν ώς το pubmed? Κατά τη λαϊκή ρήση: "Στο σπίτι του κρεμασμένου, δε μιλάνε για σκοινί"...
Η διαφορά έγκειται στο πόσο μπορεί να βοηθήσει τον καθέναν μας κάτι τέτοιο. Και από τη στιγμή που κάποιους τους βοηθάει να δουν τα δικά τους προβλήματα πιο μικρά, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Έχω ξεπεράσει την "φάση" του να αλλάξω τον κόσμο. :handgestures-salute:
Πραγματικά, συμφωνώ απολύτως μαζί σου, κι ομολογώ ότι ούτε εμένα με βοηθάει καθόλου: Αλλα πάντα θέλω να βλέπω το καλύτερο στους ανθρώπους, στον καθένα μας, και πάλι...
sofia13 έγραψε:.. Aπο τα πρώτα λεπτά του V.D , σφαίρα στην καρδιά εφαγα. Κι' ακόμη ετσι νιώθω με την Αμερικανιά που '' ειδα ,, .Προσβεβλημένη, καταναλωτικό υλικό , θυμωμενη και αλλα πολλά παρομοια. ΒΡΙΖΩ ως τωρα.... Και δεν εχει να κάνει με τον ανθρωπο που πήρε μερος στο δρωμμενο. Μπραβο του αφού αντέχει.........ΑΛΛΑ ....; Μήπως κάπως να σκεφτούμε αλλοιως;;;
ΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ;;; Ελπίζω μόνο τα χρήματα να του αποστέλλονται σε κάποιο τραπεζικό λογαριασμο και να μην περιορίζεται στα κερματα μέσα στο γιαουρτοκεσέ... Προσωπικά τα γέλια των θεατών μου προκάλεσαν κλάψες, τα "αστειάκια" του μου θύμισαν τους αυτοσαρκασμούς που συνηθίζουμε εδώ... Και το φριχτό ανέκδοτο από την (προφανώς ακόμα παρούσα) εποχή της θαλιδομίδης (φάρμακο κατά των αποβολών που προκαλούσε τα αυτά συμπτώματα):

"Κυρια, κυρία, ήρθαμε να πάρουμε το παιδάκι σας να παίξουμε μπάλα..."
"Ξέρετε παιδιά μου, το δικό μου παιδάκι δεν έχει ούτε χέρια ούτε πόδια, δε μπορεί λοιπόν να παίξει μπάλα μαζί σας..."
"Εμ, πως δε μπορεί μαντάμ, γι αυτό ακριβώς τον θέλουμε, για μπάλα!"

Κι έστω και καθυστερημένα, καλώς όρισες, sofia13! :greetings-waveyellow:
"Δε χρειάζεται ελπίδα για να επιχειρείς, ούτε επιτυχία για να επιμένεις..." (Γουλιέλμος της Οράγγης)
Είναι όμως απαραίτητη η ενσυνείδηση της προσπάθειας του περιορισμού του πόνου... :evil:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τετ Σεπ 12, 2012 1:11 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #77330  από litsa
 Δευ Σεπ 10, 2012 10:09 pm
εμένα και οι δύο απόψεις με βρίσκουν ''σύμφωνη '' δηλ ...
οκ όταν βλέπω βίντεο του τύπου είναι χωρίς χέρια αλλά μπορεί και χορεύει... ή τραγουδάει κτλ κλτ
λέω οκ, αυτός χαμογελά, υπάρχει μέσα στην μαυρίλα μας και αυτό... ας το δοκιμάσω...
ίσως να μπορώ.. ίσως δεν το είχα σκεφτεί... ίσως το είχα ξεχάσει ή δεν ξέρω τι άλλο έκανα μέσα στα χίλια που έχω να σκεφτώ της σκπ...

υπό αυτό το πρίσμα, ναι το βλέπω και εμψυχώνομαι... δεν το βλέπω με την ματιά της λύπησης ή του οίκτου ή τι χρήματα βγάζουν αυτοί που προωθούν αυτά τα βίντεο και τα θεάματα....

Υπάρχει βέβαια και η οπτική ματιά του ότι χρήματα, ότι αν δεν έχουμε μία για να ζήσουμε ... τότε πως να χαμογελάσουμε ???
ναι και αυτό ειναι σωστό και σεβαστό..! όταν έχουμε καθηλωθεί, όταν δεν έχουμε δουλειά, όταν δεν παιρνουμε ένα επίδομα, όταν υπάρχει ανεργία , ρατσισμός, προκατάληψη, όταν εμείς εχουμε χίλια δυο στο κεφάλι μας, γιατί δεν έχουμε ένα ευρώ να παρουμε το λεωφορείο... που το σωστό ειναι να μπορούμε να πάρουμε ταξί....
ε τότε .... πως να είμαστε καλα΄?

το χρήμα δυστυχώς κινεί πράγματα που χρειαζεται ένα άτομο με σκπ...

παρόλα αυτά η ευτυχία μας, εάν έχουμε ισχυρές αντιστάσεις δεν αξιολιογείται με χρήματα... αλλά ξαναλέω δυστυχώς είναι απαραίτητα για τα απαραίτητα προς το ζην...
 #77334  από sofia13
 Δευ Σεπ 10, 2012 11:05 pm
XΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ,....ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ.... !!! Τρελαινομαι.....!!!! Τι περνανε ομως καποιοι κεραταδες. και ποσο μασσαμε γαμωτο την ευαισθησια μας μεσα. ΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;