• Αφού εκείνος μπορεί και χαμογελάει, τότε μπορούμε και εμείς

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #77141  από LL--MM
 Πέμ Σεπ 06, 2012 3:29 pm
viewtopic.php?f=44&t=150&p=1947&hilit=+...manager#p1947 Φτού κι απ' αρχής, τα ίδια θα λέμε;
ΝΤΡΟΠΗ!!! ρε παιδιά, ακριβώς στο ότι μπορούμε να χαμογελάμε, ΕΠΕΙΔΗ μπορεί αυτός, βασίζεται το κράτος για να κόψει τα προς το ζειν στους πιο ευάλλωτους... Τα είπε ο Κάμερον, δε θυμάστε; αφού μπορούν να χαμογελάν οι ανάπηροι, τι άλλο θέλουν; ΦΤΑΙΜΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ, ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟΣ!!!

ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΤΕ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΛΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ) ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ; Aν αυτό δεν είναι ζήλια και κακία, τι είναι; :mrgreen:

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ΔΗΛΑΔΗ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ; να μη συμπάσχουμε;; :teasing-nutkick: :teasing-nutkick: :teasing-nutkick:

Γιατί πρέπει να μη βρίσκουμε παρηγοριά παρά στον πόνο ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ που επιλέγουμε να αγνοούμε ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΑΥΤΟΝ;

Μας χαροποιούν δηλαδη, τα προβλήματά του περισσότερο από ότι μας μαυρίζουν τη ζωή τα δικά μας; Δε θα'πρεπε να ξέρουμε καλύτερα;
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ίριδες και Χλόες γίναμε; Αν γίναμε όπως αυτές, μέ τέτοιες σκ...νοοτροπίες,
αξίζουμε να μας κόβουν τα επιδόματα...
viewtopic.php?f=10&t=1047&p=58366#p58366
viewtopic.php?f=10&t=3144&start=0

Χαιρόμαστε που δεν είμαστε έτσι, αντί να πουμε: χαρά στο κουράγιο του, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτόν; ΤΙΠΟΤΑ!!! Ούτε ψύλος στον κόρφο του, τι εισοδήματα έχει αυτός, πώς τα καταφέρνει; Πάτε μια βόλτα στις κοινωνικές υπηρεσίες, δέστε τι γίνεται, πέστε ότι δεν πειράζει που κοβονται τα επιδόματα κι επειδή μπορεί κι αυτός, μπορουμε κι εμείς να χαμογελάμε...

Ντροπή μας... Τα χαμόγελα αυτά είναι ο θάνατος της ανθρώπινης αλληλεγγύης... και των ανθρώπινων αξιών γενικά.

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Πέμ Σεπ 06, 2012 7:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77150  από elpida
 Πέμ Σεπ 06, 2012 7:10 pm
Γλυκιά μου LL-MM, νομίζω ότι χάνεις την ουσία του θέματος.
Εγώ δεν τον λυπάμαι τον συγκεκριμένο άνθρωπο και δεν φαίνεται να πονάει ή να βασανίζεται.
Δεν μου προκαλεί κατάθλιψη, όπως λες, αλλά φαίνεται ένας συνειδητοποιημένος άνδρας με απίστευτη δύναμη ψυχής.
 #77151  από LL--MM
 Πέμ Σεπ 06, 2012 7:14 pm
ΑΛΗΘΕΙΑ; Τα φαινόμενα απατούν... Δες λίγο και πίσω από τα χαμόγελα αυτά... Το "γέλα παλιάτσο" είναι ειρωνία, και όταν γίνεται από εξαναγκασμό, είναι ακόμα περισσότερο επίπονο στον όποιο "χαμογελαστό"... Το ότι είναι συνειδητοποιημένος κι έχει δύναμη ψυχής, πιο πρόβλημα λύνει; τα δικά του όχι πάντως...

Ποιές επιλογές είχε ο άνθρωπος αυτός; Και δεν είναι ο άνθρωπος που μου προκαλεί την κατάθλιψη, αλλά η δική μας αντίδραση σε αυτά...

ΔΙΟΤΙ με κάνει να αισθάνομαι πιο σκληρυντικιά απο ποτέ... Όπως όταν μια χαμμένη σε μια προεκλογική εκδήλωση του Κουρουμπλή με ...συνεχάρη για τη σκπ μου: Δε θέλω να πιστέψω ότι είσαι σαν και δαύτην, έ; :eusa-naughty:
Α, κι από την άλλη (πολιτική) μεριά έκαναν πως δεν έβλεπαν τη βακτηρία, "ά λα Χλόη" που λέμε...

Ποιό πρόβλημα μας έλυσε η σκπ και δεν το ξεραμε;;;; :think: :think: :think: ΑΥΤΗ είναι η ουσία του θέματος... ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΥΓΧΑΡΙΤΗΡΙΑ, ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΚΠ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ...
 #77153  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 06, 2012 9:20 pm
Το παλικάρι τον έχω παρακολουθήσει σε άπειρα video. Είναι λιγάκι απίστευτο να βλέπεις έναν άνθρωπο χωρίς βασικά εργαλεία (ζωής) να ζει χαρούμενα και με αυτά που έχει και μπορεί να προσφέρει.... με αγάπη και χαρά προπάντων .

ΕΧΕΙ ΣΚΙΣΕΙ !!!! στην συνείδησή μου όχι γιατί τον λυπάμαι αλλά γιατί προσπαθώ να έχω την ίδια φιλοσοφία στην ζωή μου άσχετα με το τι συμβαίνει καθημερινά στο σώμα μου.......
 #77154  από LL--MM
 Πέμ Σεπ 06, 2012 9:51 pm
Δε μίλησα για οίκτο, αλλά για την αντιμετώπιση προβλημάτων. Υπονοείς ότι δεν έχει; Δεν έχουμε επιλογές, αυτός λιγότερες κι από μας.

Μου θυμίζει το χαμόγελο αυτό το παραμύθι εκείνο του Αντερσεν (δίχως καμια αναφορά με την προ καιρού αναστάτωση εδώ)

Ο Αυτοκράτορας είναι γυμνός... Εγώ πάντως κρυώνω, κι άς μην είμαι αυτοκράτορας... δε θα ντυθούμε;

Μην τα συγχέετε. Ούτε εσένα δε θέλω να φανταστώ σαν αυτήναν στη συγκέντρωση του Κουρουμπλή, Στάθη... Αφού σου κάνει καλο να βλέπεις τον άνθρωπο αυτόν βλέπε τον, δεν είμαι εγώ που θα στο αρνηθώ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ούτε εκείνος (όσο και να μην τα βλέπουμε) ουτε εμείς δεν έχουμε προβλήματα προς επίλυση...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Παρ Σεπ 07, 2012 4:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77155  από billios
 Πέμ Σεπ 06, 2012 10:27 pm
Ναι μεν αλλα.....
Οταν δεν εχεις καμια επιλογη τοτε εισαι αναγκασμενος η' να ''κατεβασεις τις αφαλειες'' η' να κρατηθεις απ'οπου μπορεις και για οσο μπορεις.
Φανταζομαι οτι αν ενα τζινι εμφανιζοταν και του εδινε την επιλογη να εχει χερια-ποδια πιστευω οτι δεν θα προτιμουσε να μην τα παρει!!
Η σταση του ειναι σαφως αξιοθαυμαστη και χαριζει εμπνευση,η παραγματικη εικονα μεσα του ομως θαρρω πως ειναι εντελως διαφορετικη,τι κι αν γελω και κρυβομαι αψογα απο ολους,μεσα μου υποφερω και βριζω καθε στιγμη.
Εγω τουλαχιστον αδυνατω να νιωσω ευτυχισμενος,βεβαια βλεποντας τα χειροτερα απαληνω λιγο τον πονο μου αλλα ο πονος δεν σβυνει.
Τα φαινομενα απατουν...
 #77161  από Στάθης
 Παρ Σεπ 07, 2012 12:46 am
billios έγραψε:η παραγματικη εικονα μεσα του ομως θαρρω πως ειναι εντελως διαφορετικη
Υπάρχουν πιθανά κάποιοι άνθρωποι σε τούτο δα τον κόσμο που έχουν υπερβεί τον πόνο και τα προβλήματα σε τέτοιο σημείο που "Η αξιοθαυμαστη σταση τους" να αντλείται καθαρά από αυτήν την υπέρβαση.

Πιθανά τα φαινόμενα να μην απατούν.......

Απλά θέλει κότσια μια τέτοια υπέρβαση.... και δυστυχώς σπάνίζουν τέτοια κότσια. Λίγο να μας τσιμπίσει κάτι και τρέμουμε από φόβο.

Πιστεύω στην δύναμη μέσα μας. Πιστεύω πως μπορούμε να ξεπεράσουμε πολλά εμπόδια στην ζωή χωρίς κόπο αλλά με "τρόπο". Όταν λέω πολλά σαφώς και δεν εννοώ όλα.
 #77172  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Σεπ 07, 2012 10:23 am
elpida έγραψε:
:think: Αυτος ο....ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ανθρωπος, Ελπιδα μου, ειναι....ΕΝΑΣ !!!!!! Υπαρχουν, πολλοι αλλοι, σε παρομοια κατασταση, που αργοπεθαινουν ξεχασμενοι ...παρατημενοι απο το...κρατος προνοιας...ανεργοι...πεινασμενοι...απελπισμενοι !!! Μαζι τους, αργοπεθαινουν και οι οικογενειες τους !!!!! Λες, οτι , ολοι αυτοι, δεν θα ηθελαν να ειναι δραστηριοι, να αθλουνται , να εργαζονται, να εχουν κοινωνικες δραστηριοτητες ???? Δεν ειναι οτι δεν θελουν!!!! Θελουν, αλλα ΔΕΝ μπορουν !!!! Η κοινωνια, γενικα, τους κλεινει ΚΑΘΕ δρομο !!!!! Πώς, να αθληθουν, αν δεν εχουν οικονομικη δυνατοτητα ???? Πώς, οταν δεν εχουν προσβαση , ουτε σε βασικες , στοιχειωδεις ιατρικες υπηρεσιες ????Δες τους αθλητες των παραολυμπιακων !!!! ΝΑΙ !!!!Ειναι αξιοθαυμαστοι !!! ΝΑΙ !!!!! Τους λεμε ....''μπραβο''.....!!!!! Ποσοι, ομως, ειναι αυτοι ??? Τι ποσοστο των ΑμεΑ, ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ???? ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ !!!!!!!!!Στη χωρα μας, αμετρητα παιδια με αναπηριες, που , οι γονεις τους ΔΕΝ εχουν οικονομικη ανεση, ειναι καταδικασμενα ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΑ !!!!! Το...κρατος -προνοιας, δεν διαθετει κονδυλια για τη μεταφορα τους στα , ειδικα ή μη, σχολεια !!!! Επισης, αυξησε , σε απαγορευτικο επιπεδο, τα τροφεια των ειδικων σχολειων !!!!!!!! Λοιπον, αυτα τα παιδια, δεν θα γινουν ΠΟΤΕ πρωταθλητες των παραολυμπιακων, δεν θα κερδισουν ΠΟΤΕ το θαυμασμο μας ! Το πολυ-πολυ , να ''κερδισουν'' τον οικτο μας , οταν θα πεσει τυχαια , πανω τους , το βλεμμα μας ..............Οταν , λοιπον, βλεπουμε περιπτωσεις, σαν αυτη στο βιντεακι , εκτος απο θαυμασμο και συγκινηση, πρεπει να εχουμε ΚΑΙ σκεψη !!!! Να σκεφτομαστε, ολα αυτα, που ειπα παραπανω !!!! Επισης,πολυ συχνα, μερικοι......συνανθρωποι που, υποτιθεται , θελουν να μας εμψυχωσουν, επικαλουνται τετοια παραδειγματα !!!! Το κανουν, χωρις να εξεταζουν τις συνθηκες ζωης μας, λεγοντας μας, εμμεσα, οτι ειμαστε αχρηστοι !!!!!Πολλες φορες, στοχος τους ειναι, να μας αποτρεψουν απο διεκδικησεις ...να μας πεισουν οτι , η ποιοτητα ζωης ενος ασθενους, εξαρταται , ΜΟΝΟ , απο τη θεληση του !!!!!!!!!!Να μας δειξουν οτι...υπαρχουν και χειροτερα ..........!!!!!!!! Ε!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ??????? Εγω, φιλοι μου, ΔΕΝ βλεπω τα χειροτερα !!!!!! Βλεπω τα καλυτερα !!!!!!!ΘΕΛΩ τα καλυτερα!!!!! Αφου, μου προεκυψε μια χρονια παθηση, χωρις,βεβαια, να το επιδιωξω, ΑΠΑΙΤΩ απο την κοινωνια να μου εξασφαλισει ολα τα απαραιτητα για μια ποιοτικη, ανθρωπινη ζωη !!!!!!!!!! Αν συμβει , κατι τετοιο, τοτε θα δειτε ποσο αξιοθαυμαστη θα γινω κι εγω !!!!!!!!!!!!!!!!!!Πιο παλια , που ειχα ενα ...στοιχειωδες, οικογενειακο εισοδημα, ημουν κι εγω...αξιοθαυμαστη.....ειχα κι εγω, αυτη την...περιφημη ...θετικη σκεψη....!!!!Χωρις να ζω μια πλουσια ζωη !!!! Απλως, κανοντας πραγματα , για μενα !!!! Κανοντας πραγματα που, με βοηθουσαν ...σωματικα και ψυχικα !!!!!!!!! :think: :think: :think: :think: :think: ΥΓ. Φυσικα, με εχει καλυψει, σε μεγαλο βαθμο, η γιαγια η Κασσανδρα !!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Παρ Σεπ 07, 2012 5:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.