• Γιατί τα αρνητικά συναισθήματα μας καταστρέφουν

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #75754  από soulla
 Παρ Ιούλ 27, 2012 3:05 pm
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΣΑς ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ..
1.Ο ΣΤΑΘΗς ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΣΑς ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ,ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟς ΣΚΕΨΗς ΤΟΥ ...ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕς..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑς...ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΚΗΔΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΡΙΞΕ Η ΣΚΠ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ....
 #75756  από petros
 Παρ Ιούλ 27, 2012 3:17 pm
Πέτρο, τα συναισθήματά σου έχουν τόση περιοδικότητα;


xaxaxa. Οχι φιλε. Ειπα οτι με πιανει περισσοτερο ανοιξη και φθινωπωρο ΚΑΙ οταν ειμαι αγχωμενος.

Τα ερεθισματα ειναι αρκετα. Καφες, κρυο κλπ..Και βασικα οταν με χτυπαει το air condition με μαμαει. Ειναι κατι που ομολογω δεν μπορω να το καταλαβω. Οταν ο καιρος βρισκεται σε μια μεταβατικη φαση για εναν περιεργο χαζο και μεταφυσικο λογο με πιανει. Μου κραταει 1-1,5 μηνα και μετα παπαλα.

Μακαρι να ειχα μια επιστημονικη αποψη να σου παραθεσω αλλα στο λεω καθαρα εμπειρικα και βιωματικα.

Θα μου πεις τωρα γιατι δεν το κοιταω. Το εχει δυστυχως ολη η οικογενεια. 12δαχτυλο γαρ. Η λαλακια ειναι οτι οταν εκανα την εξεταση παλιααα δεν πηγα ποτε να παρω την απαντηση για το αν εχω το ελ.του πυλωρου το οποιο μααααλλον θα το εχω.
 #75759  από petros
 Παρ Ιούλ 27, 2012 3:27 pm
Hans Chr. Andersen έγραψε:


Και πως σε έχει βοηθήσει στο πρόβλημά σου ο συσχετισμός ανάμεσα στο άγχος σου και στο πρόβλημα σου στο στομάχι; αν δεν είχες πρόβλημα στο στομάχι, και πάλι θα έψαχνες ή δεν θα έψαχνες τρόπους να απαλλαγείς από το άγχος έτσι δεν είναι; Ή προσέχεις ιδιαίτερα το φθινόπωρο και την άνοιξη να μην αγχώνεσαι για να μην επιδεινωθεί το πρόβλημα σου με το στομάχι, αγχώνεσαι δηλαδή με τον κίνδυνο να αγχωθείς (δεν κάνω πλάκα ούτε είναι λογοπαίγνιο, συμβαίνει, δεν είναι καθόλου σπάνιο), οπότε το άγχος για το άγχος σου, επιδεινώνει το πρόβλημα σου, αν πραγματικά το άγχος σου επιδεινώνει το πρόβλημα σου (δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητίσω αυτό)
Καθολου δεν με βοηθαει οπως το θετεις. Εγω δεν το αναλυω τοσο. Απλα αναγνωριζω το στρες και το αγχος μου ως ΕΝΑ απο τα σημεια πυροδοτησης μαζι με αλλα οπως απαντησα και στον sou. Δεν αγχωνομαι να μην αγχωθω. Αυτο απλα το ελπιζω γιατι σημαινει οτι κατι "κακο" θα εχει συμβει. Η περιοδικοτητα που ειπα εχει να κανει με πραγματα οπως το κλιμα ενδεχομενως ή άλλα ερεθισματα που δεν δινω βαση ισως και δεν μπορω να τα αξιολογισω. Γι' αυτο ειπα οτι μιλησα εμπειρικα αντιλαμβανομενος το γεγονος οτι μπορει να ακουγομαι μεταφυσικος οπως το θετω.
 #75762  από soulla
 Παρ Ιούλ 27, 2012 3:33 pm
ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ.....ΠΩς ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟς ΧΡΟΝΙΑ...
 #75763  από petros
 Παρ Ιούλ 27, 2012 3:33 pm
Mitsos83 έγραψε:
petros έγραψε: Η λαλακια ειναι οτι οταν εκανα την εξεταση παλιααα δεν πηγα ποτε να παρω την απαντηση για το αν εχω το ελ.του πυλωρου το οποιο μααααλλον θα το εχω.
Afou upotheteis oti to exeis kala ekanes kai den phres thn eksetash, den eprepe na thn kaneis katholou, tzaba kopos kai xrhma (eirwneuomai)....tha me trelaneis teleiws re Petro?

Σε εχασα λιγο αλλα θα το βρουμε. Γιατι να σε τρελανω mitso; Ειπα οτι εκανα γαστροσκοπηση για να δω γιατι πονουσα. Μου ειπαν παρε τηλ μετα απο αρκετες μερες και επειδη περασε το στομαχι απο λαλακια ξεχαστηκα και δεν εμαθα ποτε. Η υποθεση που εχει να κανει με το γεγονος οτι εχω κληρονομικοτητα στο θεμα και επειδη το συγκεκριμενο βακτηριδιο ειναι το νο 1 αιτιο για την συγκεκριμενη παθηση.
 #75794  από eleni POL
 Σάβ Ιούλ 28, 2012 12:00 pm
γεια σε όλους . :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
φοραω πολλα χρονια ενα βραχιολι απο χαλκό υποτιθεται ηλεκτρισμένο.πολλοι με κορόιδεψαν ευθεως και άλλοι κουνησαν το κεφάλι .αλλοι με ρωτησαν για ποιό λόγο το φορώ.
λεω λοιπον σε αυτους που γελάνε ,τι μου κοστιζει? και η ιδεα μου να ειναι. τιποτα.

η αποτελεσματικότητα του πλασεμπο ,τα ψευδοφαρμακα , εχει αποδειχθεί επιστημονικά
δεν ειναι αγνωστο σε κανενα ,κι οταν λεμε καλη ψυχολογια εννοουμε αυτο το 30 % που ειναι καθαρα ψεύτικο ,γιατι αλλιως εισαι μεσα σε ενα υπογειο μονος η άστεγος στο δρόμο κι αλλιως εισαι σε μια μονοκατοικία με τον κήπο σου και τον ήλιο σου και την οικογένεια σου να σε στηρίζει.λοιπόν ποιός θα πέσει πιο γρήγορα?

τωρα και τα φάρμακα δεν ειναι σίγουρο οτι μας κανουν κάτι και βγαζουν και πολλά λεφτά στο όνομα σ.κ.π.,και οι γιατροί δεν ειναι ολοι ανθρώπινοι αλλα τι θα γίνει ? αν σε κουρεψουν μια φορά χάλια δε θα ξανακουρευτείς ?
αυτα υπαρχουν !!!! . στη νοσο Χάιντιγκεν δεν υπαρχει τίποτα και περιμένουν να ολοκληρώσει η ασθένεια τον κυκλο της .
ειμαστε λοιπον καλυτερα απο το τίποτα!!
και στο τελος ,ειμαστε πολλοι ,έχουμε το μυαλό μας και το ψάχνουμε το θέμα ,όπως μπορουμε ,οτι μπορουμε ...
γιατι να υπαρχει τέτοιος αρνητισμος ?εχουμε τους αλλους και μεταξυ μας ομως ?υποτιθεται οτι καταλαβαινόμαστε αυτο σημαίνει το συν στο συνασθενής.

προτεινω να κοιτάμε με πιο ανοιχτο μυαλο τις νέες ιδέες και να τους δίνουμε λιγο χώρο να ανασάνουν .οι περιπτώσεις δεν ειναι ίδιες και τα μυαλα βολεύονται σε καταστάσεις που μας περιορίζουν τελικά.Ήσυχα και μεθοδικά ,ο καθενας θα βρεί τον τρόπο να υπάρξει ,χωρις να ενοχλει μονο βοηθαει ,άν μπορεί.
Ευχαριστούμε Στάθη και καθε Στάθη που ασχολήθηκες να μας δώσεις αυτες τις πληροφορίες ,ο καθένας θα σκεφτει και θα κρατήσει ό,τι του ταιριάζει! :clap: :clap:
 #75796  από Γιάννης
 Σάβ Ιούλ 28, 2012 12:11 pm
Μου τη δίνει να βλέπω θέματα κουτσουρεμένα επειδή κάποιος διεγράφη ή αποχώρησε οικιοθελώς. Θα ήθελα πολύ να μην είναι εφικτό να διαγράφονται τα post, άποψη δικιά μου, που πιθανώς συγκρούεται με τα ήθη της ιντερνετικής επικοινωνίας στην οποία είμαι πολύ φρέσκος. Κάποιος που θα μπει αυτή τη στιγμή στο συγκεκριμένο θέμα τι θα καταλάβει; Μήπως μας περάσει για "πειραγμένους";
Θέλω να είμαι δίκαιος και αισθάνομαι την υποχρέωση να πω τη γνώμη μου για αυτή την περίπτωση που τα πράγματα έφτασαν στα άκρα. Ο Στάθης παρέθεσε ένα κείμενο που περιέχει τις απόψεις ενός ανθρώπου ο οποίος μπορεί να είναι οτιδήποτε, σε ένα φάσμα μεταξύ πνευματιστή και απλού, συνειδητού απατεώνα. Πολλοί άνθρωποι (πόσο μάλλον ασθενείς) καταφεύγουν σε τέτοιες θεωρίες και υποστηρίζουν ότι αισθάνονται καλύτερα σε σχέση με την υγεία τους και η ζωή τους γίνεται πιο ευτυχισμένη. Άλλωστε, γιατί δημιουργήθηκαν οι θρησκείες των οποίων παρακλάδια αποτελούν αυτές οι θεωρίες; Κατά τη γνώμη μου για να διαχειριστούν και στην πορεία να εκμεταλλευτούν τον ανθρώπινο φόβο για το θάνατο. Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι άνθρωποι εναποθέτουν τις αγωνίες, τους φόβους και τις ελπίδες τους σε θεούς και άλλες μεταφυσικές δυνάμεις. Δεν είμαι ένας από αυτούς αλλά δε μ’ αρέσει και η ιδέα να απαξιώνω όσους πιστεύουν σ’ αυτά, εκτός αν πρόκειται για φανατικούς που βάζουν στόχο να με καταπιέσουν και να με χειραγωγήσουν. Τέτοιοι όμως υπάρχουν κι απ’ τις δύο πλευρές.
eleni POL έγραψε:προτεινω να κοιτάμε με πιο ανοιχτο μυαλο τις νέες ιδέες και να τους δίνουμε λιγο χώρο να ανασάνουν .οι περιπτώσεις δεν ειναι ίδιες και τα μυαλα βολεύονται σε καταστάσεις που μας περιορίζουν τελικά.Ήσυχα και μεθοδικά ,ο καθενας θα βρεί τον τρόπο να υπάρξει ,χωρις να ενοχλει μονο βοηθαει ,άν μπορεί
:text-+1:
 #75830  από sofia13
 Κυρ Ιούλ 29, 2012 4:29 pm
Μπορει να ακουγομαι η και σιγουρα ειμαι ρομαντικοχαζη , -το ξερω [αλλωστε εχει αποδειχτει] - αλλα βρηκα πραγματα '' πικρες αληθειες'' εδω. Δυστυχως πολλα. Ευτυχως δεν μεταφερω ευθυνες αλλου. Αφησα να συμβουν πραγματα. Αρα... ηθελα . Αρα το χρειαζομουν . Αρα το αντεχα. Τοτε γιατι να μου φταινε οι αλλοι .... Συνοθυλευμα ειναι . Αλλα το αφηνουμε να συμβει. Γιατι ετσι μπορουμε... Αλλα δεν φταινε οι αλλοι , ουτε εμεις... Λιγη περισσοτερη σκεψη ισως....