• Γιατί τα αρνητικά συναισθήματα μας καταστρέφουν

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #76849  από Maraki28
 Πέμ Αύγ 30, 2012 8:18 pm
Σε καμία περίπτωση δεν θα παρομοίαζα τη ΣΚΠ με ψίχουλο και συγνώμη αν παρερμηνεύτηκαν τα λεγόμενά μου! Όσον αφορά τα συμπτώματα του καθενός ναι έχεις δίκιο και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί κάποιος που έχει απλά μουδιάσματα και καμιά δυσκαμψία που και που(όπως εγώ) με κάποιον που μπορεί να είναι σε αμαξίδιο! Το μόνο που με αφήνει παγερά αδιάφορη είναι η αντιμετώπιση των άλλων, τους έχω παντελώς χεσμένους!! Και σας πληροφορώ ότι αντιμετώπισα ρατσισμό και μόνο στο άκουσμα της ασθένειας αλλά ούτε καν με άγγιξε!
 #76869  από LL--MM
 Παρ Αύγ 31, 2012 12:48 am
Maraki28 έγραψε:Σε καμία περίπτωση δεν θα παρομοίαζα τη ΣΚΠ με ψίχουλο και συγνώμη αν παρερμηνεύτηκαν τα λεγόμενά μου! Όσον αφορά τα συμπτώματα του καθενός ναι έχεις δίκιο και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί κάποιος που έχει απλά μουδιάσματα και καμιά δυσκαμψία που και που(όπως εγώ) με κάποιον που μπορεί να είναι σε αμαξίδιο! Το μόνο που με αφήνει παγερά αδιάφορη είναι η αντιμετώπιση των άλλων, τους έχω παντελώς χεσμένους!! Και σας πληροφορώ ότι αντιμετώπισα ρατσισμό και μόνο στο άκουσμα της ασθένειας αλλά ούτε καν με άγγιξε!
Oμολογώ κι εγώ ότι έκανα λάθος μην αναφέροντας "παρά" το πρόσφατο περιστατικό ρατσισμού που είδαμε εδώ viewtopic.php?f=10&t=3144 . Αν κι εγώ συμφωνώ παντελώς με το χαρακτηρισμό σου για την περίπτωση, αυτό με το οποίο είχα διαφωνήσει περισσότερο, ήταν η αποδοχή του ρατσισμού ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ώς απολύτως φυσικού, μόνο και μόνο επειδή δεν δίνεται η δέουσα, κατά ορισμένους, αγωγή για τη σκπ. Κι αυτό διότι, ακόμα και η αγωγή αυτή ν'αποδειχθεί η σωτηρία όλων μας, τα φαινόμενα αυτά δε θα πάψουν.

Ο ρατσισμός έχει πολλά κοινά με τη σκπ, δίχως βέβαια να ταυτίζεται πάντα με τη βαρύτητα καθ'αυτή της πρώτης στον καθένα μας: Είναι απολύτως αυθαίρετος, όπως αυτή και μας βρίσκει όταν δεν έχουμε δυνατότητα ν'απαντήσουμε, ή να τον χ... όπως είπες... :evil: .

Προσωπικά, πριν διαγνωστώ, (αλλά κι ακόμα, μερικοί εδώ) θεωρούν το χαρακτηρισμό "ανάπηρος" ώς υβριστικό. Τότε, γιατρός του Ευαγγελισμού είχε αποφανθεί ότι "εγώ δε χρειαζόταν να πηγαίνω σε φροντιστήριο για την αναγνώριση των τίτλων σπουδών μου διότι, πάσχοντας κι από κάποια άλλη ορμονική διαταρραχή, δε θα μπορούσα ποτέ να εξασκήσω έτσι το επάγγελμά μου". Δυστυχώς, αυτοί που μας αποκαλλούν "ανάπηρους", όχι μόνο στόχο έχουν να μας βρίσουν, αλλά και θεωρούν την εξύβριση αυτήν αντικειμενικά δικαιολογημένη. ΚΙ ΕΜΕΙΣ, συμφωνούμε, :scared-eek: για να "το παίζουμε υγιείς"... :x Πάντως, αυτό το ζώον, την εποχή εκείνη, δεν είχε ούτε μισή δημοσίευση pubmed... μολονότι υγειέστατος...

Να θυμίσουμε εδώ τις εκφράσεις των γιατρών στις επιτροπές του ΙΚΑ, άλλοτε, του ΚΕΠΑ τώρα, ή την ανάλγητη αντίδραση της πολιτείας απέναντι στους αναπήρους. viewtopic.php?f=24&t=2313&st=0&sk=t&sd=a
Μια μέρα, κάποια δικηγόρος στην εισαγγελία δε μπορούσε να διαβάσει τα κρεμασμένα πινάκια στο κτήριο 16 της Ευελπίδων, (δεν ξέρω άν είχε σκπ και αυτή). Ο υπάλληλος της εισαγγελίας της είπε να μην έρχεται εκεί διότι "ενοχλούσε τους δικηγόρους", και άλλη φορά να στέλνει κάποιον άλλον να της κάνει τη δουλειά αυτήν. Αυτή είχε το κουράγιο να τον μηνύσει και να διαμαρτυρηθεί διοικητικά, αλλά όλα τα θεσμικά όργανα προτίμησαν να "επέμβουν φιλικά" για να "μη χάσει τη δουλειά του ο άνθρωπος", αλλά και όταν κέρδισε αυτή, προσπαθούσαν "να ΤΗΝ ηρεμήσουν"...

Οι θεσμικοί φορείς της φέρθηκαν ακριβώς σα νά ήταν η κατάσταση αυτή "το ψίχουλο του παιδιού", πως λοιπόν να κάνει αυτή η κοπέλα τη δουλειά της υπό αυτές τις συνθήκες; (στην παραπάνω αναφορά, υπάρχει κλιπάκι του φίλμ "Φιλαδέλφια" με τον Τομ Χανκς.)
Ας μήν ξεχνάμε κι αυτά... viewtopic.php?f=10&t=2792

ΠΟΣΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ... αυτό που είπες; :confusion-questionmarks: :confusion-shrug:

Ελπίζω να συμφωνείς ότι μια ηλεκτρική σκούπα τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμη στην περίπτωση, η σκούπα με το φαράσι δε φαίνονται ν'αρκούν... ασε που υπάρχουν και οι γρινιάρηδες οι οποίοι επιμένουν να βλέπουν το ψιχουλάκι για κόπρο του Αυγεία... :angry-cussingblack: :angry-banghead:

Και καλώς όρισες, Μαράκι28, έστω και καθυστερημένα... :greetings-waveyellow:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #76907  από LL--MM
 Παρ Αύγ 31, 2012 10:58 pm
Εγώ :text-thankyouyellow: Μαράκι μου! :oops: :oops: :oops: Αλλά έκανα και λάθος στην αναφορά: :crying-blue: Βέβαια, η απώλεια μνήμης ΕΙΝΑΙ ψίχουλο στην περίπτωση, μόνο που εδώ ένα σουΐφερ θα έφτανε... :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
viewtopic.php?f=10&t=3267&p=76102#p76102
Το "αστείο" (μάλλον τραγικό) είναι, βέβαια, ότι το έτερο ίμισυ του ήρωα, τον είχε ρωτήσει ευθέως τι θα γινόταν "μετά", αφού θα πέθαινε o ήρωας, δηλαδή... viewtopic.php?f=10&t=1047&p=69801&hilit ... %2A#p69801
Απάντηση: :royalty-pharaoh: :royalty-pharaoh: :royalty-pharaoh: Δεν ξέρουμε, διότι οι ωραίοι πρώην συνεταίροι του θα πήγαιναν την απόφαση στο εφετείο... :confusion-shrug: Αλλά και να κερδιζόταν η υπόθεση κι εκεί: Ως άντρες, ήταν αδύνατο να παντρευτούν, (μεταξύ τους, εννοείται, τουλάχιστον, την εποχή εκείνη, τώρα πια ίσως και να μπορούσαν) οπότε ένας Θεός ξέρει τι θα έμενε μετά την παρέμβαση των δικηγόρων, για απόλυση και κληρονομικό :twocents-twocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents: και, φυσικά, του IRS (internal revenue service) :twocents-mytwocents: της αμερικάνικης εφορίας, δηλαδή, κι οι φόροι κληρονομίας είναι πολύ βαρύτεροι εκτός οικογένειας (Σ.τ.μ.) :twocents-twocents: :doh: :doh: :doh:

Το χειρότερο όμως το βλέπουμε μεταξύ μας: Η πολιτεία διαιρεί και βασιλεύει, και οι βαρύτερα πληττόμενοι καταλογίζουν στους υπόλοιπους "μαιμουδισμό", μέχρι και κάποιοι απαράδεκτοι θεωρούν το ρατσισμό αποδεκτό, λογικό, και αποκλειστικό αποτέλεσμα της μη υποβολής όοολων μας στη ΧΕΝΦΑ, οσοδήποτε σωτήρια και ν'αποδειχθεί αυτή καθ'αυτή...

Όπως έλεγε και ο Σαιξπηρ, "Πολλά σάπια υπάρχουν στο βασίλειο των αναπήρων..."
 #77534  από sissy
 Σάβ Σεπ 15, 2012 10:11 am
Μπράβο Στάθη!!!! Πολύ ωραίο το άρθρο! και πολύ διαφωτιστικό!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sissy την Σάβ Σεπ 15, 2012 10:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #77537  από κατερινα 55
 Σάβ Σεπ 15, 2012 10:38 am
Γιάννης έγραψε:Και εκκαθαριστικό θα έλεγα :teasing-nutkick:

Εικόνα

Για όσους κατάλαβαν,κατάλαβαν!!!!!!
 #77550  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Σεπ 15, 2012 12:04 pm
κατερινα 55 έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Και εκκαθαριστικό θα έλεγα :teasing-nutkick:

Εικόνα

Για όσους κατάλαβαν,κατάλαβαν!!!!!!
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #77925  από Κώστας
 Παρ Σεπ 21, 2012 12:38 am
Τώρα μούρθε η απάντηση στο τίτλο της θεματικής ενότητας!
Απλά γιατί τα αρνητικά συναισθήματα λειτουργούν ανασταλτικά στην έκκριση της σεροτονίνης (νευροδιαβιβαστής του εγκεφάλου). Χαμηλά επίπεδα της σεροτονίνης εμπλέκονται στην εμφάνιση κατάθλιψης. Η σεροτονίνη είναι η χημική ουσία που ηρεμεί το σώμα μας. Δεν χρειάζεται να πάσχει κανείς από κάποια νόσο. Τα αρνητικά συναισθήματα καταστρέφουν και τους υγιείς ανθρώπους.
 #95672  από eleni POL
 Παρ Οκτ 18, 2013 12:48 pm
:greetings-waveyellow: Eπεσα πάνω σε ενα σχετικό θέμα:
Σε μερικά βγάζω δίκηο,τα έχω προσέξει.
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :romance-caress:
http://www.proionta-tis-fisis.info/i-as ... 1%CF%82%29