• Αισιοδοξια!

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #73342  από elpida
 Δευ Ιουν 11, 2012 4:30 pm
Η φιλανθρωπία, η αλληλεγύη, το ήθος, η ανιδιοτέλεια και η τεράστια αγάπη του γέροντα Παισίου, είναι αδιαμφισβήτητα.
Η μεγάλη του προσφορα και η βοήθεια που πρόσφερε στους ανθρώπους ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης του πίστης στο Θεό.
Από Εκείνον αντλούσε δύναμη, υπομονή, ελπίδα και τα μετέδιδε και στους άλλους.
Και αυτό δεν το λέω εγω, το ισχυριζόταν ο ίδιος ο γέροντας.

Όποιος παραδέχεται τον γέροντα Παίσιο, παραδέχεται και τον Θεό.
Και όποιος παραδέχεται τον Θεό, παραδέχεται και τον γέροντα Παίσιο.

Κατανοώ την ψυχική ηρεμία και την αισιοδοξία, για την οποία μιλάει ο Στάθης.

Θα κλείσω με μια δική του φράση, λίγο αλλαγμένη.
Ούτε με νοιάζει τι λέει ή τι έχει κάνει ο κάθε χριστιανός και ο κάθε άνθρωπος γύρω μου, ούτε τι λένε οι προφητείες αν ισχύουν ή αν όχι, το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι να ζω αισιόδοξα, με ηρεμία στην ψυχή και στο μυαλό μου και με την βεβαιότητα ότι ακολουθώ αυτό που μου λέει η καρδιά και η ψυχή μου.
 #73380  από Κώστας
 Τρί Ιουν 12, 2012 11:13 am
Παιδιά, επαναφέροντας τη συζήτηση εκεί απ΄ όπου ξεκίνησε (περί θεού), θέτω έναν προβληματισμό και όσοι επιθυμείτε γράψτε τις απόψεις σας.
Ξεκινώ με τη αποδοχή πως ο Θεός, όποιος κι αν είναι αυτός (των χριστιανών, ο Βούδας, ο Αλάχ, ο Βραχμαπούτρας κλπ), έφτιαξε τον άνθρωπο δίνοντας του απόλυτη ελευθερία και πρωτοβουλία ν΄ αναπτύξει την προσωπικότητά του και να καθορίζει τις πράξεις και αποφάσεις του, έχοντας και την πλήρη ευθύνη τους. Εφ΄ όσον βλέπει πως το δημιούργημά Του (ο άνθρωπος), έχει παρεκκλίνει πάρα πολύ από αυτό που θα έπρεπε να είναι. Γιατί δεν επεμβαίνει με οποιονδήποτε τρόπο;
Πως είναι δυνατόν να παραμένει απλός θεατής όταν απλά και μόνο βλέπει παιδάκια να πεθαίνουν από τη πείνα και τη δίψα;
Παιδιά, που είναι αδύνατον να έχουν προλάβει ν΄ αμαρτήσουν και να διαφθαρούν σε βαθμό τέτοιο που να τους αξίζει τέτοια τιμωρία;!!!!!!!
Βασανιστικός και αργός θάνατος από δίψα ή ασιτία ή και τα δύο μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό εγώ, μόνο σα σαδισμό και χαιρεκακία μπορώ να το χαρακτηρίσω!
Τι κάνει ο θεός;
Παίζει μαζί μας;
Και μη μου πείτε πως τα ΑΘΩΑ παιδάκια που καθημερινά πεθαίνουν, αφού προηγουμένως βασανιστούν τα μάλα, βρίσκουν καταφύγιο και ηρεμία μετά θάνατον στην αγκαλιά Του.

Υσ1. Ο Θεός μας (των χριστιανών), ασχολείται και ενδιαφέρεται μόνο για τους χριστιανούς ή και για όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους άσχετα αν τον πιστεύουν ή όχι;
Υσ2. Ο μέγας (συγγραφέας), Καζαντζάκης, στο έργο του “ΟΙ ΑΔΕΡΦΟΦΑΔΕΣ”, είχε γράψει:

Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει!
 #73381  από LL--MM
 Τρί Ιουν 12, 2012 12:14 pm
Κώστας έγραψε:Παιδιά, επαναφέροντας τη συζήτηση εκεί απ΄ όπου ξεκίνησε (περί θεού), θέτω έναν προβληματισμό και όσοι επιθυμείτε γράψτε τις απόψεις σας.
Ξεκινώ με τη αποδοχή πως ο Θεός, όποιος κι αν είναι αυτός (των χριστιανών, ο Βούδας, ο Αλάχ, ο Βραχμαπούτρας κλπ), έφτιαξε τον άνθρωπο δίνοντας του απόλυτη ελευθερία και πρωτοβουλία ν΄ αναπτύξει την προσωπικότητά του και να καθορίζει τις πράξεις και αποφάσεις του, έχοντας και την πλήρη ευθύνη τους.
Που τη βρηκες την ευθύνη; αυτή την ξεφουρνιζουν τα ιεραρχεια...
Εφ΄ όσον βλέπει πως το δημιούργημά Του (ο άνθρωπος), έχει παρεκκλίνει πάρα πολύ από αυτό που θα έπρεπε να είναι. Γιατί δεν επεμβαίνει με οποιονδήποτε τρόπο;
Πως είναι δυνατόν να παραμένει απλός θεατής όταν απλά και μόνο βλέπει παιδάκια να πεθαίνουν από τη πείνα και τη δίψα;
Παιδιά, που είναι αδύνατον να έχουν προλάβει ν΄ αμαρτήσουν και να διαφθαρούν σε βαθμό τέτοιο που να τους αξίζει τέτοια τιμωρία;!!!!!!!
Βασανιστικός και αργός θάνατος από δίψα ή ασιτία ή και τα δύο μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό εγώ, μόνο σα σαδισμό και χαιρεκακία μπορώ να το χαρακτηρίσω!
Τι κάνει ο θεός;
Παίζει μαζί μας;
Και μη μου πείτε πως τα ΑΘΩΑ παιδάκια που καθημερινά πεθαίνουν, αφού προηγουμένως βασανιστούν τα μάλα, βρίσκουν καταφύγιο και ηρεμία μετά θάνατον στην αγκαλιά Του.
Δεν πρόκειται για παντοδύναμη διοίκηση, (μακάρι να ήταν) αλλά για Πνεύμα, όπως είπαν και ό Χριστός και οι εικονομάχοι... Τελικά, οι εικονολάτρες επικράτησαν με την Κυριακη της Ορθοδοξίας...

Υσ1. Ο Θεός μας (των χριστιανών), ασχολείται και ενδιαφέρεται μόνο για τους χριστιανούς ή και για όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους άσχετα αν τον πιστεύουν ή όχι; Δε μπορώ να σου πω τι κάνει ο Θεός, η χριστιανική ιεραρχία πάντως ενδιαφέρεται για όλους, αλλά μόνο ώς "εν δυνάμει" μέλη της...
Υσ2. Ο μέγας (συγγραφέας), Καζαντζάκης, στο έργο του “ΟΙ ΑΔΕΡΦΟΦΑΔΕΣ”, είχε γράψει:

Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει! Αμ, γι αυτό και αναθεματίστηκε από την ιεραρχία...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τρί Ιουν 12, 2012 3:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #73382  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 12, 2012 2:00 pm
Κασσάνδρα !!!!! Κώστα !!!!!!!!!!! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #73384  από Κώστας
 Τρί Ιουν 12, 2012 2:08 pm
Που τη βρηκες την ευθύνη; αυτή την ξεφουρνιζουν τα ιεραρχεια...

Εννοώ την συνειδητή ευθύνη που έχει ο καθένας μας για τις πράξεις και αποφάσεις του και όχι τη θρησκευτική ευθύνη που ξεφουρνίζουν τα ιερατεία

Αμ, γι αυτό και αναθεματίστηκε από την ιεραρχία...
Και νάταν ο μόνος!...
Μιας και τόφερε η κουβέντα διαβάστε και το παρακάτω:
Το 787 στη Σύνοδο της Νίκαιας και επειδή η παρουσία Ελλήνων Εθνικών ή «ελληνιζόντων» ήταν αρκετά αισθητή, η ορθόδοξη εκκλησία εξαπέλυσε ένα ΑΝΑΘΕΜΑ ενάντια στους επιζώντες (μέχρι τότε), Έλληνες Εθνικούς.
Το ανάθεμα αυτό σε μετάφραση λέει:
«Σ΄ αυτούς που μελετούν διεξοδικά τα ελληνικά μαθήματα όχι απλώς για να είναι εγγράμματοι αλλά επειδή πιστεύουν στις κενές ιδέες (των μαθημάτων) θεωρώντας τες αληθινές και εμφορούνται από αυτές σε τέτοιο βαθμό ώστε να παρασύρουν κι΄ άλλους ανθρώπους, διδάσκοντας ανενδοίαστα, πότε κρυφά και πότε φανερά, ανάθεμα!»
Το ανωτέρω ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ανελλιπώς μέχρι και σήμερα να διαβάζεται στις ορθόδοξες εκκλησίες, την Κυριακή της Ορθοδοξίας.
 #73387  από Giannoula
 Τρί Ιουν 12, 2012 2:42 pm
Εγώ θεωρώ ως αιτία της σκλήρυνσης -στην περιπτωση μου-την στεναχώρια.
Πάντα ήμουν το καλό παιδί ,υποχώρουσα,καταπίεζα τον εαυτο μου και έκλαιγα στο κρεβάτι μου.Να το αποτέλεσμα...Αλλοι λένε και το πιστεύω, βγάζουν καρκινο από την στεναχώρια..Τώρα ποιά σαν αρρωστη η οποία δεν είναι καλά και βγαζει κακίες κατηγορώ τους γονεις μου -μεσα μου-για ότι μου συνέβει.Να και πάλι δεν εχω το θαρρος να τους το πω κατάμουτρα,δε θα αλλαξει κατι.
το βλέπω σε ψυχίατρο θα καταλήξω. μου αρεσει που ο τιτλος ειναι αισιοδοξία...
 #73388  από Γιάννης
 Τρί Ιουν 12, 2012 2:54 pm
Giannoula έγραψε:και βγαζει κακίες κατηγορώ τους γονεις μου -μεσα μου-για ότι μου συνέβει.Να και πάλι δεν εχω το θαρρος να τους το πω κατάμουτρα,δε θα αλλαξει κατι.
το βλέπω σε ψυχίατρο θα καταλήξω.
Δεν είναι ανάγκη να πας σε ψυχίατρο, ένας ψυχολόγος ίσως σε βοηθήσει να κάνεις αυτό που από μόνη σου δεν έχεις το θάρρος να κάνεις. Μη λες ότι δεν θα αλλάξει τίποτα και μόνο που θα πεις αυτά που σε βαραίνουν, έχει γίνει η δουλειά.
 #73390  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 12, 2012 3:17 pm
Κώστας έγραψε:Που τη βρηκες την ευθύνη; αυτή την ξεφουρνιζουν τα ιεραρχεια...

Εννοώ την συνειδητή ευθύνη που έχει ο καθένας μας για τις πράξεις και αποφάσεις του και όχι τη θρησκευτική ευθύνη που ξεφουρνίζουν τα ιερατεία

Αμ, γι αυτό και αναθεματίστηκε από την ιεραρχία...
Και νάταν ο μόνος!...
Μιας και τόφερε η κουβέντα διαβάστε και το παρακάτω:
Το 787 στη Σύνοδο της Νίκαιας και επειδή η παρουσία Ελλήνων Εθνικών ή «ελληνιζόντων» ήταν αρκετά αισθητή, η ορθόδοξη εκκλησία εξαπέλυσε ένα ΑΝΑΘΕΜΑ ενάντια στους επιζώντες (μέχρι τότε), Έλληνες Εθνικούς.
Το ανάθεμα αυτό σε μετάφραση λέει:
«Σ΄ αυτούς που μελετούν διεξοδικά τα ελληνικά μαθήματα όχι απλώς για να είναι εγγράμματοι αλλά επειδή πιστεύουν στις κενές ιδέες (των μαθημάτων) θεωρώντας τες αληθινές και εμφορούνται από αυτές σε τέτοιο βαθμό ώστε να παρασύρουν κι΄ άλλους ανθρώπους, διδάσκοντας ανενδοίαστα, πότε κρυφά και πότε φανερά, ανάθεμα!»
Το ανωτέρω ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ανελλιπώς μέχρι και σήμερα να διαβάζεται στις ορθόδοξες εκκλησίες, την Κυριακή της Ορθοδοξίας.
Ας θυμηθουμε τι επαθε η....συναδελφος ......... :scared-shocked: http://nespa.pblogs.gr/2007/03/ypatia-h ... ianwn.html :scared-eek: Επισης , ''Υπατια'', ενα υπεροχο μυθιστορημα του Δ.Βαρβαρηγου , εκδοσεις ''Αγκυρα''.........
 #73410  από Κώστας
 Τετ Ιουν 13, 2012 12:12 am
Γιάννης έγραψε:
Giannoula έγραψε:και βγαζει κακίες κατηγορώ τους γονεις μου -μεσα μου-για ότι μου συνέβει.Να και πάλι δεν εχω το θαρρος να τους το πω κατάμουτρα,δε θα αλλαξει κατι.
το βλέπω σε ψυχίατρο θα καταλήξω.
Δεν είναι ανάγκη να πας σε ψυχίατρο, ένας ψυχολόγος ίσως σε βοηθήσει να κάνεις αυτό που από μόνη σου δεν έχεις το θάρρος να κάνεις. Μη λες ότι δεν θα αλλάξει τίποτα και μόνο που θα πεις αυτά που σε βαραίνουν, έχει γίνει η δουλειά.
Συμφωνώ με το Γιάννη, αν και πιστεύω πως και μία πολύ καλή φίλη ή φίλος που εμπιστεύεσαι και σε γνωρίζουν καλά (σημαντικό αυτό), θα μπορέσουν να σου προσφέρουν ίσως και περισσότερα από κάποιον άγνωστό σου μέχρι χθες ψυχολόγο. Το σημαντικό είναι, έστω και καθυστερημένα, να μιλήσεις σε κάποιον λέγοντας του όλα αυτά που θάθελες να πεις στους γονείς σου. Αυτό νάσαι σίγουρη πως θα σε ανακουφίσει πολύ. Δεν παριστάνω τον ψυχολόγο. Απλά σου μεταδίδω προσωπική μου εμπειρία από στιγμές που αποφάσισα να μιλήσω για σοβαρά πράγματα που με απασχολούσαν, με κάποιον παιδικό μου φίλο.
Δεν είναι τόσο αυτά που θα σου πει ή θα σε συμβουλεύσει αυτός-η που θα σ΄ ακούσει, αλλά το ότι θα "βγάλεις" από μέσα σου αυτό που σε τρώει και μέχρι τώρα δεν έχεις μιλήσει καταπνίγοντάς το.
Προτού λοιπόν αρχίσεις την αναζήτηση ενός καλού ψυχολόγου, δοκίμασε να μιλήσεις σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι. Δεν μπορεί, κάποιον θα έχεις!

Υσ. Άννα αν αρχίσουμε ν΄ αναφέρουμε τα εγκλήματα που έχουν γίνει στο όνομα του χριστιανισμού, θα χρειαστεί ο Στάθης να δημιουργήσει νέο τομέα με επιπλέον μνήμη!...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώστας την Τετ Ιουν 13, 2012 12:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #73413  από LL--MM
 Τετ Ιουν 13, 2012 12:50 am
Κώστας έγραψε:Που τη βρηκες την ευθύνη; αυτή την ξεφουρνιζουν τα ιεραρχεια...

Εννοώ την συνειδητή ευθύνη που έχει ο καθένας μας για τις πράξεις και αποφάσεις του και όχι τη θρησκευτική ευθύνη που ξεφουρνίζουν τα ιερατεία
Η ευθύνη είναι για τους ανθρώπους, όχι για τα πνεύματα... Όσοι έχουν συνειδηση κάνουν ότι μπορούν όσο μπορούν, οι υπόλοιποι ότι θέλουν... Ζις ιζ ολ...

Αμ, γι αυτό και αναθεματίστηκε από την ιεραρχία...
Και νάταν ο μόνος!...
Μιας και τόφερε η κουβέντα διαβάστε και το παρακάτω:
Το 787 στη Σύνοδο της Νίκαιας και επειδή η παρουσία Ελλήνων Εθνικών ή «ελληνιζόντων» ήταν αρκετά αισθητή, η ορθόδοξη εκκλησία εξαπέλυσε ένα ΑΝΑΘΕΜΑ ενάντια στους επιζώντες (μέχρι τότε), Έλληνες Εθνικούς.

Το ανάθεμα αυτό σε μετάφραση λέει:
«Σ΄ αυτούς που μελετούν διεξοδικά τα ελληνικά μαθήματα όχι απλώς για να είναι εγγράμματοι αλλά επειδή πιστεύουν στις κενές ιδέες (των μαθημάτων) θεωρώντας τες αληθινές και εμφορούνται από αυτές σε τέτοιο βαθμό ώστε να παρασύρουν κι΄ άλλους ανθρώπους, διδάσκοντας ανενδοίαστα, πότε κρυφά και πότε φανερά, ανάθεμα!»
Το ανωτέρω ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ανελλιπώς μέχρι και σήμερα να διαβάζεται στις ορθόδοξες εκκλησίες, την Κυριακή της Ορθοδοξίας.
Πολλά λέγονται στις λειτουργίες αυτές, αλλά άντε να βρείς ποιός πίστευε στις "κενές ιδέες" των μαθημάτων αυτών... Όοοοολοι μας, μέχρι και σήμερα, (θα έπρεπε να τα διαβάζουμε) για να είμαστε εγγράμματοι (προσωπικά δεν είμαι, εννοείται... :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: Κι επί τέλους, ένα δωδεκάθεο ήταν, που προσωποποιούσε τα ανθρώπινα πάθη και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ρίζα του σημερινού πελατειακού συστήματος, μιας και οι άνθρωποι έκαναν θυσίες στους θεούς, εντάξει, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα...

Και νισάφι ρε παιδιά, να σκουπίζουμε συνέχεια έξω απο τη ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΟΡΤΑ και να αυτομαστιγονώμαστε... Και ιερά εξέταση υπήρξε στην Ισπανία και περίπου σ'όλη την "πολιτισμένη" Ευρώπη, και γενικά, οι καθολικοί παπάδες ακόμα βιάζουν παιδάκια, ο δε αδερφός του Πάππα εν ενεργεία, είχε ακουστεί, αν όχι ότι τα βίαζε, τουλάχιστον ότι ξυλοφόρτωνε άγρια (γερμανικές νοοτροπίες, ακόμα και τώρα.) Εξ άλλου, στην Αμερική, στην Ιρλανδία και όχι μόνο, λαμβανουν χώρα πάμπολλα περιστατικά, και κάποιος δικαστής αμερικάνος πήγε να τους ανακρίνει, οι επισκοπές τους τους στείλαν στη Ρώμη, κι ακόμα τους ψάχνουν... Πολλές τοπικές εκκλησίες αναγκάστηκαν έτσι να "πουλήσουν" τα κτήριά τους, για να πληρωθουν τα θυματα... Το πόσα και πόσο ακριβώς "αποζημειώθηκαν" δε μαθεύτηκε με ακρίβεια.
Το φίλμ "The boys of Saint VIncent" αναφέρεται στον "αδερφό που έβαζε χέρι παντού" (Le frère "touche-à-tout) σε ένα καναδέζικο ορφανοτροφείο, και η καθολική εκκλησία προσπάθησε να τοn καλύψει, μαζί με την πολιτική εξουσία, εξαφανίζοντας τα δεδομένα, μαζεμένα από μερικούς τίμιους αστυνομικούς. Το όν αυτό, μάλιστα, ξενάγησε Κάρολο και Νταϊάνα όταν είχαν πάει στον Καναδά... (πριν γίνει το σκάνδαλο τόσο μη-καλυπτέο) Μόνο πέντε χρόνια φυλακή πήγε, τελικά.

Τέτοιου είδους όντα υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, και σε όλες τις θέσεις ισχύος, συχνά δε και σε ιδρύματα για καθυστερημένα παιδιά. Εκτός αυτού, τα κλιπάκια που είδαμε νωρίτερα εδώ, πως συμπεριφέρονται "γιατροί" στα παιδιά αυτά; Θυμηθείτε το "επάγγελμα" του Β. Ασσαντ: "Οφθαλμίατρος"...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13