• Αισιοδοξια!

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #73285  από elina
 Κυρ Ιουν 10, 2012 3:43 pm
Τόσο σοβαρές ασθένειες αντιμετώπισε ο άνθρωπος, σίγουρα πήρε και πάρα πολλά και πολύ βαριά φάρμακα, σε συνδυασμό με την ηλικία και κυρίως με την έντονη ορθόδοξη γαλούχηση που βίωσε όλη του την ζωή, δεν θέλει και πολύ για να καταλήξει να λέει τα παραπάνω....
 #73289  από Κώστας
 Κυρ Ιουν 10, 2012 6:33 pm
Ομολογώ πως δεν είχα ασχοληθεί με τις προφητείες του γέροντα Παϊσιου, μέχρι τη στιγμή που τις δημοσίευσε ο Γιάννης. Γιάννη ίσως πρέπει να ξανασυζητήσουμε τον όρο "ΑΓΙΟΣ" με κεφαλαία που λες, για τον απλούστατο λόγο πως δεν μπορεί να είναι άγιος ένας άνθρωπος που σκέφτεται και βγάζει τόση κακία (έστω και με τη μορφή προφητείας), ακόμη και για τον εχθρό του. Αντίκειται σε όσα ο Χριστός δίδαξε!
Θα μου πεις, μα προφητεία είναι ό,τι θέλει λέει. Αν όμως δεν επαληθευθεί, δεν παύει να είναι αποκύημα "κακών" σκέψεων που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κάνει ένας άγιος, ακόμη και για τον εχθρό του. Άσε που ένας άγιος δεν έχει εχθρούς ή τουλάχιστον δεν μπορεί να τους δει έτσι!
Όπως και νάχει το πράγμα, ο γέροντας Παϊσιος, βοήθησε αδιακρίτως πνευματικά πολλούς ανθρώπους. Αυτές οι προφητείες για Κόκκινη Μηλιά και Πόλη μου τα χαλάνε λίγο.
 #73291  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Ιουν 10, 2012 6:37 pm
:sad-roulette:
Γιάννης έγραψε:
Κώστας έγραψε:Δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω προσωπικά, αλλά απ΄ όσα έχω διαβάσει επρόκειτο για ξεχωριστή προσωπικότητα. Από μικρή ηλικία είχε τάση προς το μοναχισμό. Σαν ξυλουργός που δούλεψε πάντα βοηθούσε τους ανθρώπους τις περισσότερες δε φορές μη παίρνοντας τους καν χρήματα για τις υπηρεσίες του. Υπηρέτησε στο στρατό σε μια δύσκολη περίοδο της Ελληνικής ιστορίας, αυτής του εμφυλίου πολέμου. Ακόμα κι΄ εκεί προσπαθούσε να βοηθήσει, πολεμώντας οικιοθελώς στην πρώτη γραμμή προκειμένου ν΄ αντικαταστήσει έστω κι΄ έναν που είχε πίσω του οικογένεια. Ήταν απόλυτα συνειδητοποιημένο άτομο με ολοφάνερα αγνές και ανθρωπιστικές προθέσεις. Σαν μοναχός του Αγίου όρους, συνέχισε να βοηθά τους ανθρώπους με φιλανθρωπίες είτε παρηγορώντας τους και στηρίζοντάς τους ψυχολογικά μέχρι την τελευταία στιγμή της ζωής του παρά τα σοβαρότατα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε. Πραγματικά ο άνθρωπος αυτός ήταν και είναι υπόδειγμα ανθρωπιάς και παράδειγμα για όλους εμάς σε ότι αφορά την προσήλωση και την πίστη σε ιδανικά άσχετα από την πίστη που είχε ασπαστεί.
Παρ΄ όλα αυτά ο Μεγαλόχαρος και Πανάγαθος Θεός, επέλεξε να τον καλέσει κοντά του (όπως άλλωστε και όλους του ανθρώπους), δίνοντας του κατά την διάρκεια του ενάρετου βίου του, τα χειρότερα των δεινών. Του αφαιρέθηκαν μέρη των πνευμόνων του, έπαθε ψευδομεμβρανώδη κολίτιδα με μόνιμα δυσπεπτικά προβλήματα, βουβονοκήλη, όγκο στο παχύ έντερο με μεταστάσεις στους πνεύμονες και στο συκώτι. Όπως είναι λογικό στο τέλος δεν μπόρεσε ν΄ αντέξει άλλο τη δοκιμασία του και αποδήμησε εις Κύριον.
Το ερώτημα είναι τι δοκίμαζε ο Κύριος στον άνθρωπο αυτό και τον ταλαιπώρησε τόσο στη διάρκεια της ζωής του; Ενοχλήθηκε βλέποντας ότι ένας απλός άνθρωπος κατάφερνε να προσφέρει στους συνανθρώπους του περισσότερα απ΄ Αυτόν;!!!!!
Ο βίος είναι αυτός... ΑΓΙΟΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία




Αλλά οι προφητείες είναι αυτές...


«Οι Τούρκοι τα κόλλυβα τα έχουν στη μέση τους. Θα πάθουν μεγάλο κακό. Τότε θα επέμβη από πάνω ο Ρώσος και θα γίνει όπως τα λέει η προφητεία του Αγίου Κοσμά. Οι μεγάλοι θα φροντίσουν… Την Κωνσταντινούπολη οι Έλληνες πρέπει να τη φυλάξουν. Και, έτσι, ο Θεός θα τη χαρίσει σε μας. Θα μας βοηθήσει ο Θεός, γιατί είμαστε Ορθόδοξοι»…
«Άντε, άντε, δε θα είμαι να σε καμαρώσω στην προέλαση, όταν θα προελαύνει ο ελληνικός στρατός για την Κωνσταντινούπολη» 1992, προς Αξκο της Π.Α.,
«Όταν ο τουρκικός στόλος ξεκινήσει να κατευθύνεται κατά της Ελλάδος και φθάσει στα έξι μίλια, πράγματι θα καταστραφεί. Θα είναι η ώρα που θα έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι τους. Αλλά, αυτό δε θα γίνει από εμάς. Αυτό είναι το θέλημα του Θεού. Το «Εξαμίλι» θα είναι η αρχή του τέλους…..Μετά θα αρχίσουν όλα τα γεγονότα, που θα καταλήξουν στο να πάρουμε την Πόλη…. Την Πόλη θα μας τη δώσουν….. Θα γίνει πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Τουρκίας. Στην αρχή, οι Τούρκοι θα νομίσουν ότι νικάνε, αλλά αυτό θα είναι η καταστροφή τους. Οι Ρώσοι, τελικά, θα νικήσουν και θα πέσει η Πόλη στα χέρια τους. Μετά θα την πάρουμε εμείς…… Θα αναγκασθούν να μας τη δώσουν…»
Οι Τούρκοι «θα καταστραφούν. Θα σβήσουν από το χάρτη, διότι είναι ένα έθνος, το οποίο δεν προέκυψε από την ευλογία του Θεού. Από τους Τούρκους το 1/3 θα πάει από όπου ξεκίνησαν, στα βάθη της Τουρκίας, το 1/3 θα σωθεί, διότι θα έχει εκχριστιανισθεί και το τελευταίο 1/3 θα σκοτωθεί στον πόλεμο αυτόν….»
«Δεν ήθελα τίποτα άλλο. Να με κρατούσε ο Θεός ακόμη λίγα χρόνια στη ζωή, για να έβλεπα την πατρίδα μου μεγαλωμένη. Θα μεγαλώσει…»
«Η Τουρκία θα διαμελισθεί. Ο διαμελισμός αυτός σίγουρα μας ικανοποιεί και μας συμφέρει ως κράτος. Έτσι θ΄ απελευθερωθούν τα χωριά μας, οι αλύτρωτες πατρίδες. Η Κωνσταντινούπολη θα ελευθερωθεί, θα ξαναγίνει ελληνική. Θα ξαναλειτουργήσει η Αγία Σοφία»
«Η Τουρκία θα διαμελισθεί σε 3-4 κομμάτια. Ήδη έχει αρχίσει η αντίστροφή μέτρηση. Εμείς θα πάρουμε τα δικά μας εδάφη, οι Αρμένιοι τα δικά τους και οι Κούρδοι τα δικά τους. Το κουρδικό θέμα έχει ήδη δρομολογηθεί. Αυτά θα γίνουν, όχι τώρα, αλλά σύντομα, όταν θα πάψει αυτή γενιά που κυβερνάει την Τουρκία και θα αναλάβει νέα γενιά πολιτικών. Τότε θα γίνει ο διαμελισμός της Τουρκίας. Πολύ σύντομα οι προσευχές που γίνονται κάτω από την επιφάνεια της γης, θα γίνονται επάνω στη γη και τα κεράκια που ανάβονται κάτω, θα ανάβονται επάνω (εννοούσε τους Κρυπτοχριστιανούς)….Πίστη και ελπίδα στο Θεό να υπάρχει και θα χαρούν πολλοί. Όλα αυτά θα γίνουν μέσα στα χρόνια αυτά. Έφτασε ο καιρός»
«Οι Τούρκοι θα μας χτυπήσουν, αλλά η Ελλάδα δε θα πάθει μεγάλη ζημιά. Δε θα περάσει πολύς καιρός μετά την επίθεση των Τούρκων στη χώρα μας και τότε οι Ρώσοι θα κτυπήσουν τους Τούρκους και θα τους διαλύσουν. Όπως ένα φύλλο χαρτί που το χτυπάς και διαλύεται, έτσι και οι Τούρκοι θα διαλυθούν. Το 1/3 από αυτούς θα σκοτωθεί, το 1/3 θα εκχριστιανισθούν και το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά. Η χρησιμοποίηση των νερών του Ευφράτη για αρδευτικά έργα από τους Τούρκους θα είναι μια προειδοποίηση ότι άρχισε η προετοιμασία του μεγάλου πολέμου που θα ακολουθήση»

και άλλα πολλά τέτοια χαρούμενα, με ζητούμενο πάντα την αγιασοφιά :confusion-seeingstars:
:o :o :o :o :o :o :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette:
 #73293  από Γιάννης
 Κυρ Ιουν 10, 2012 7:03 pm
Δεν ξέρατε τις προφητείες του;
Μα, κάθε γέροντας που σέβεται τον εαυτό του είναι και λίγο προφήτης.
Και όλες οι προφητείες αφορούν αγιασοφιές, κόκκινες μηλιές, μαρμαρωμένους βασιλιάδες και άλλα συστατικά των αλυτρωτικών οραματισμών.
Κοινώς, οραματίζονται πολέμους για να αναβιώσει η Βυζαντινή Αυτοκρατορία.
Παλαβά πράγματα.
 #73294  από Στάθης
 Κυρ Ιουν 10, 2012 7:34 pm
Γιάννης έγραψε:Δεν ξέρατε τις προφητείες του;
Μα, κάθε γέροντας που σέβεται τον εαυτό του είναι και λίγο προφήτης.
Και όλες οι προφητείες αφορούν αγιασοφιές, κόκκινες μηλιές, μαρμαρωμένους βασιλιάδες και άλλα συστατικά των αλυτρωτικών οραματισμών.
Κοινώς, οραματίζονται πολέμους για να αναβιώσει η Βυζαντινή Αυτοκρατορία.
Παλαβά πράγματα.
Γιάνναρε, το 1% των λεγομένων του Γέρωντα Παΐσιου ήταν για τις προφητείες που μας λες. Το υπόλοιπο 99% έσπειρε αισιοδοξία, ευλογία και ελπίδα σε χιλιάδες Έλληνες και μη, με τα λεγόμενά του συμβουλευτικού χαρακτήρα και διδαχής.

Γνωρίζω κόσμο που είχε την τιμή να συναντηθεί με τον Γέροντα και με πόσο θαυμασμό και ενθουσιασμό μεταφέρουν αυτήν την γνωριμία ακόμα και σήμερα.

Ακόμα και για μένα η μελέτη κάποιων βιβλίων του υπήρξαν και η αρχή του τέλους της κολασμένης ζωής μου βουτηγμένη στα πάθη και στην φτηνές αμαρτίες που ένιωθα ότι ξεφτιλίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μου.

Ας εστιάσουμε σε αυτό που πραγματικά έδωσε στον κόσμο, και όχι σε αυτά που μοιράζουν τα ΜΜΕ μέσα από μπλογκς, ειδησεογραφικά για να ισοπεδώσουν οτιδήποτε μπορεί να ορθήσει τα πόδια μας σε αυτήν την κοινωνία.

Respect....
 #73295  από ΝΤΙΑΝΑ
 Κυρ Ιουν 10, 2012 8:13 pm
Ακριβως οπως τα λες ειναι για το γεροντα Παισιο,και για να τον κρινει κανεις οφειλει πρωτα να διαβασει τα βιβλια του. Εχει μια φιλοσοφια ζωης που αν την ακολουθουσαμε θα γινομασταν αν μη τι αλλο καλυτεροι ανθρωποι.Οσον αφορα εμενα,τα βιβλια του με βοηθησαν να αντιμετωπισω με υπομονη και αισιοδοξια την αρρωστια μου.Ειχα την ευλογια επισης να τον συναντησω λιγους μηνες πριν κοιμηθει και ενιωσα οτι συνομιλουσα με Αγιο.
 #73296  από elina
 Κυρ Ιουν 10, 2012 8:27 pm
Στάθης έγραψε: Ακόμα και για μένα η μελέτη κάποιων βιβλίων του υπήρξαν και η αρχή του τέλους της κολασμένης ζωής μου βουτηγμένη στα πάθη και στην φτηνές αμαρτίες που ένιωθα ότι ξεφτιλίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μου.
Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;
Βέβαια εσύ ξέρεις πως ζούσες και τι έκανες και σημασία έχει ο καθένας να βρίσκει στην ζωή αυτό που θεωρεί ότι είναι το καλύτερο "εγώ" του, αλλά και πάλι.....μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;
 #73297  από Γιάννης
 Κυρ Ιουν 10, 2012 9:18 pm
elina έγραψε:Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;
Βέβαια εσύ ξέρεις πως ζούσες και τι έκανες και σημασία έχει ο καθένας να βρίσκει στην ζωή αυτό που θεωρεί ότι είναι το καλύτερο "εγώ" του, αλλά και πάλι.....μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;
Όχι, ήταν μεγάλο σκουλίκι, μέχρι που αποφάσισε να φτιάξει το mssociety και τον κάναμε καλά με τις διαολιές μας. Τώρα προσεύχεται νυχθημερόν για τη σωτηρία της ψυχής μας. :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Στάθης έγραψε:Γιάνναρε, το 1% των λεγομένων του Γέρωντα Παΐσιου ήταν για τις προφητείες που μας λες. Το υπόλοιπο 99% έσπειρε αισιοδοξία, ευλογία και ελπίδα σε χιλιάδες Έλληνες και μη, με τα λεγόμενά του συμβουλευτικού χαρακτήρα και διδαχής.

Γνωρίζω κόσμο που είχε την τιμή να συναντηθεί με τον Γέροντα και με πόσο θαυμασμό και ενθουσιασμό μεταφέρουν αυτήν την γνωριμία ακόμα και σήμερα.

Ακόμα και για μένα η μελέτη κάποιων βιβλίων του υπήρξαν και η αρχή του τέλους της κολασμένης ζωής μου βουτηγμένη στα πάθη και στην φτηνές αμαρτίες που ένιωθα ότι ξεφτιλίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μου.

Ας εστιάσουμε σε αυτό που πραγματικά έδωσε στον κόσμο, και όχι σε αυτά που μοιράζουν τα ΜΜΕ μέσα από μπλογκς, ειδησεογραφικά για να ισοπεδώσουν οτιδήποτε μπορεί να ορθήσει τα πόδια μας σε αυτήν την κοινωνία.

Respect....
Δεν διαφωνώ ρε Στάθη, ξέρεις όμως πολύ καλά ότι ο μέσος "χριστιανός" σε φαιδρότητες βασίζει την υποτιθέμενη πίστη του. Η πέραση που έχουν τα βιβλία του Λιακόπουλου το αποδεικνύει περίτρανα.
Εκτός αυτού, οι προφητείες αυτές είναι μια πραγματικότητα, ή όχι;
 #73309  από Στάθης
 Κυρ Ιουν 10, 2012 11:30 pm
Γιάννης έγραψε: Όχι, ήταν μεγάλο σκουλίκι, μέχρι που αποφάσισε να φτιάξει το mssociety και τον κάναμε καλά με τις διαολιές μας. Τώρα προσεύχεται νυχθημερόν για τη σωτηρία της ψυχής μας.
xaxaxa :banana-stoner: ευτυχώς υπάρχουν κάποια σκουλίκια που μεταμορφώνονται σε χρωματιστές πεταλούδες ....
elina έγραψε: Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;
Υπερβολή όχι. Η ψυχική μου ηρεμία είχε διαταραχτεί σε πολύ μεγάλο βαθμό ... Με την θέληση και προσπάθεια μου και με την βοήθεια τότε του πνευματικού μου γιατρού Γέροντα Παΐσιου μέσα από τα βιβλία του (τις διδαχές του δηλαδή) μπόρεσα να γαληνέψω.

Τώρα κοιμάμαι σαν πουλάκι ! :sleeping-sleeping:
Γιάννης έγραψε: Δεν διαφωνώ ρε Στάθη, ξέρεις όμως πολύ καλά ότι ο μέσος "χριστιανός" σε φαιδρότητες βασίζει την υποτιθέμενη πίστη του. Η πέραση που έχουν τα βιβλία του Λιακόπουλου το αποδεικνύει περίτρανα.
Εκτός αυτού, οι προφητείες αυτές είναι μια πραγματικότητα, ή όχι;
Ούτε με νοιάζει τι λέει ή τι έχει κάνει ο κάθε χριστιανός, ούτε τι λένε οι προφητείες αν ισχύουν ή αν όχι, το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι να ζω αισιόδοξα, και να αντλώ τα καλύτερα στοιχεία από όλα τα γεγονότα και τις γνώσεις γύρω μου.

Απλά και όμορφα ... :eusa-dance:
 #73313  από LL--MM
 Δευ Ιουν 11, 2012 12:39 am
Δυό κλιπάκια, κι αυτά περί αισιοδοξίας... Γιατρός νευροψυχίατρος, διαγνωσμενος με καρκίνο (τον οποίο πάλεψε 20 χρόνια):
Συνάδελφός του, εκπληκτος τον είδε ν'αστειεύεται και να γελάει με τον αδελφό του, λίγες μέρες μετά τη διάγνωση:
Αντίδραση: "Τελικά, θά είναι φοβερό να μη μπορώ να γελάω μέχρι να πεθάνω, οσοδήποτε λίγο ζήσω..."
Στο τέλος της ζωής του: "Όσο και να είναι ενδιαφέρουσα η πρόκληση, στην πραγματικότητα είμαι τρομοκρατημένος..."
Γαλλόφωνη συνέντευξη λίγους μήνες πριν την τελική υποτροπή http://www.rts.ch/video/emissions/pardo ... eiber.html
"Εντάξει" (που λέει ο λόγος) ο τύπος απεβίωσε πέρσι στα 50,
μα δε χρειαζόμαστε και κάτι παραπάνω από την αισιοδοξία;

Και δεν το΄ξερα πως ήμουν τόοοοσο ονειροπολα...
elpida έγραψε:Ο Χριστός ήρθε στη Γη, μίλησε στους ανθρώπους, τους εξήγησε ποιος είναι και από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Nαι, αλλά η αντίδραση των ανθρώπων ποιά ήταν, και μάλιστα των ιεραρχιών; Και να ξανάρχονταν, τα ίδια θ'αναγκαζονταν να υποστεί, και με μηδαμινό αποτέλεσμα... εκτός Δευτέρας Παρουσιας, φυσικά.
Όλα είναι γραμμένα και δεν χρειάζεται να συνομιλεί ο καθένας μας ξεχωριστά με τον Θεό.
Αυτή είναι η γνώμη μου, χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις.
Συμφωνοι, τέτοιες συνομιλίες με το Θεό είναι απολύτως προσωπικές, όμως, ως βασιζόμενη στη θεία προέλευση, η επιβολή των λεγόμενων αυτών ειναι από επικίνδυνη, αμφίβολη ώς αστεία, αφού κανένας άλλος δε μπορεσε ούτε θα μπορέσει ποτέ να διαψεύσει ούτε να επικυρώσει το περιεχόμενό τους... :roll: :roll: :roll:
Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Δευ Σεπ 10, 2012 11:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13