• Αισιοδοξια!

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #73419  από Louiza
 Τετ Ιουν 13, 2012 8:33 am
Πως είναι δυνατόν να παραμένει απλός θεατής όταν απλά και μόνο βλέπει παιδάκια να πεθαίνουν από τη πείνα και τη δίψα;
Παιδιά, που είναι αδύνατον να έχουν προλάβει ν΄ αμαρτήσουν και να διαφθαρούν σε βαθμό τέτοιο που να τους αξίζει τέτοια τιμωρία;!!!!!!!
Βασανιστικός και αργός θάνατος από δίψα ή ασιτία ή και τα δύο μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό εγώ, μόνο σα σαδισμό και χαιρεκακία μπορώ να το χαρακτηρίσω!
Τι κάνει ο θεός;
Παίζει μαζί μας;
Και μη μου πείτε πως τα ΑΘΩΑ παιδάκια που καθημερινά πεθαίνουν, αφού προηγουμένως βασανιστούν τα μάλα, βρίσκουν καταφύγιο και ηρεμία μετά θάνατον στην αγκαλιά Του.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σε όλους να είστε πάντα καλά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γιατί και για τους μεγάλους μερικές φορές δεν είναι σωστό να παθαίνουν διάφορα, όταν ο βιός τους είναι σε γενικές γραμμές καλός και κάποιοι άλλοι που ο βίος τους είναι ‘’βίος και πολιτεία’’ δεν παθαίνουν τίποτα, αλλά για τα παιδάκια δεν το δέχομαι με τίποτα. Τι αμαρτίες πληρώνουν και ταλαιπωρούνται? Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι ‘’αμαρτίες γονέων παιδεύουσει τέκνα’’. Γιατί???? Ότι αμαρτίες κάνει ο γονέας να την πληρώσει αυτός, γιατί τα παιδιά του. Τι φταίει ένα παιδί όταν ο γονέας είναι δεν μπορεί να χειριστεί διάφορα προβλήματα ή κάνει κακό σε άλλους ή οτιδήποτε άλλο. Ναι οπωσδήποτε υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που έφτιαξε την πλάση. Δεν ξέρω αν λέγεται Θεός ή κάτι άλλο, αλλά τελικά καταλαβαίνω ότι όλοι μας έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε κάπου για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες της ζωής, που μας έρχονται η μια πάνω στην άλλη, για μας και τις οικογένειες μας.
 #73425  από Κώστας
 Τετ Ιουν 13, 2012 9:03 am
Λουίζα έχεις δίκιο. Δεν είναι τρομερή αδικία ό,τι κακοτοπιά τυχαίνει στη ζωή μας να πρέπει να τη θεωρούμε «δοκιμασία» και να την αποδεχόμαστε τι στιγμή που άλλοι με εξόφθαλμα αδικήματα που τις περισσότερες φορές έχουν άμεση δυσμενή επιρροή σε τρίτους, να την βγάζουν «λάδι»;
Αλλά ξέχασα. Αυτοί θα τιμωρηθούν στη μετά θάνατο ζωή!
Τελικά σώνει και καλά πρέπει σε κάποια από τις ζωές μας να πληρώνουμε ή να τιμωρούμαστε για κάτι;
Ποιος Θεός το θέλει αυτό;!!!
 #73430  από Μιμικαμ
 Τετ Ιουν 13, 2012 10:25 am
Καλημέρα φίλοι μου :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος αισιοδοξία....πόσο όμορφη λέξη ηχητικά και πόσο πιο ωραία να την αισθάνεσαι....η βαθύτερη έννοιά της σημαίνει οτι τα πράγματα του κόσμου βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.....

ΟΙ περισσότερες απαντήσεις σας περικλύουν αμφισβήτηση, πίκρα απογοήτευση για το νόημα της ύπαρξης....δυστυχώς ο ανθρωπος απο καταβολής κόσμου είχε αιώνια ανάγκη να θεοποιεί οτιδήποτε υπερφυσικό, μεταφυσικό....αυτή του
την ανάγκη εκμεταλλεύονται οι εκάστοτε εκκλησιαστικοί ηγέτες, ανεξαρτήτως θρησκεύματος συντηρώντας μια κατάσταση απάτης, ντύνοντας την σκληρή πραγματικότητα με αλληγορίες.....

Και το ερώτημα που τίθεται, αυτός ο κόσμος υποτίθεται οτι εχει φταχτεί απ'το Θεό?????
Οχι, μάλλον απ' τον διάβολο....
 #73432  από eleni POL
 Τετ Ιουν 13, 2012 10:41 am
καλημερα
να σας θυμισω μονο μια απο τις εντολες του Μπόρχες

"ολα πανω στην αμμο χτιζονται ,

χρεος μας ειναι να χτιζουμε σαν να ηταν η αμμος πετρα "
 #73477  από Κώστας
 Τετ Ιουν 13, 2012 11:34 pm
Πολύ ωραίο αυτό που λέει ο Μπόρχες, αλλά αν χτίζουμε σε έδαφος που εν γνώσει μας είναι ασταθές, όσο καλά κι΄ αν θεμελειώσουμε, δεν ισχύει αυτό που λέει το τραγούδι "Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια";
 #73479  από LL--MM
 Πέμ Ιουν 14, 2012 12:23 am
Κώστας έγραψε:Πολύ ωραίο αυτό που λέει ο Μπόρχες, αλλά αν χτίζουμε σε έδαφος που εν γνώσει μας είναι ασταθές, όσο καλά κι΄ αν θεμελειώσουμε, δεν ισχύει αυτό που λέει το τραγούδι "Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια";

Ακριβώς! Τα παλάτια χτίζονται από αποκλειστικά από πέτρα, έστω από μπετόν αρμέ, κι εμείς "έχουμε χρέος" από πάνω, να τα χτίσουμε στην άμμο και με άμμo;;; Και βοριάς ή νοτιάς, κι από πέτρα να χτίζαμε, η κοινή γνώμη (και όχι μόνο, πολλοί κι εδώ μέσα το θεωρούν κι αυτοί δεδομένο, οπότε αποδεκτό) είναι που θα μετατρέψει την προσπάθειά μας σε "συντρίμια κομμάτια".

Συμπέρασμα της κοινής γνώμης: Οι ανάπηροι απαγορεύεται να χτίζουν, για λόγους δημόσιας ασφάλειας". :twisted:


Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #73484  από Κώστας
 Πέμ Ιουν 14, 2012 10:32 am
Κώστας έγραψε:Πολύ ωραίο αυτό που λέει ο Μπόρχες, αλλά αν χτίζουμε σε έδαφος που εν γνώσει μας είναι ασταθές, όσο καλά κι΄ αν θεμελειώσουμε, δεν ισχύει αυτό που λέει το τραγούδι "Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια";
Αν δεν γνωρίζουμε ότι κτίζουμε πάνω σε άμμο φυσικά και χρέος μας ειναι να χτίζουμε σαν να ήταν η άμμος πέτρα, αν όμως το γνωρίζουμε η πράξη μας αυτή χαρακτηρίζεται τουλάχιστον σαν αφελής.
 #73488  από LL--MM
 Πέμ Ιουν 14, 2012 12:06 pm
Κώστας έγραψε:
Κώστας έγραψε:Πολύ ωραίο αυτό που λέει ο Μπόρχες, αλλά αν χτίζουμε σε έδαφος που εν γνώσει μας είναι ασταθές, όσο καλά κι΄ αν θεμελειώσουμε, δεν ισχύει αυτό που λέει το τραγούδι "Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια";
Αν δεν γνωρίζουμε ότι κτίζουμε πάνω σε άμμο φυσικά και χρέος μας ειναι να χτίζουμε σαν να ήταν η άμμος πέτρα, αν όμως το γνωρίζουμε η πράξη μας αυτή χαρακτηρίζεται τουλάχιστον σαν αφελής.

Φίλε, "αποδέξου την αρρώστια σου" που λένε ψυχολόγοι και γιατροί: Όταν αποφασίσουν ότι δεν έχεις ΤΑ ΜΕΣΑ να χτίσεις, δε σου "δινουν" επομενως, ούτε και το δικαίωμα...

Οπότε το να χτίζεις εσύ (εμείς όλοι) οπουδήποτε, καθιστά "ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ", και δεν είναι μόνο αφελές, όπως πολύ σωστά είπες, είναι εντελώς ΑΣΚΟΠΟ

Διότι από αστάθειες έχουμε να φάν κι οι κότες: Όχι μόνο της άμμου, αλλά και τη δική μας, της σκπ καθ'αυτής, τη σωματική, αυτήν στα μάτια των άλλων (την Ίριδα και τη Χλόη τις είδατε, και σε συνασθενείς στους οποίους οι επιπτώσεις ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝ κι ακόμα κι άν τραβήχτηκαν τα τελευταία κείμενα) και των εργοδοτών, και των γιατρών, και των όποιων τυχαίων παριστάμενων, και ούκ έσται τέλος...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Πέμ Ιουν 14, 2012 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #73494  από Κώστας
 Πέμ Ιουν 14, 2012 12:37 pm
Κασσάνδρα, την έχω αποδεχθεί!
Αν ήμουν 100% σίγουρος πως κτίζω πάνω σε άμμο θα τάχα παρατήσει.
Παρ΄ όλ΄ αυτά συνεχίζω να προσπαθώ να κτίσω, θεωρώντας και ελπίζοντας, πως το στρώμα της άμμου έχει μικρό πάχος και από κάτω του βρίσκεται υγιές έδαφος για θεμελίωση!...
 #73497  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Ιουν 14, 2012 1:00 pm
Giannoula έγραψε:Εγώ θεωρώ ως αιτία της σκλήρυνσης -στην περιπτωση μου-την στεναχώρια.
Πάντα ήμουν το καλό παιδί ,υποχώρουσα,καταπίεζα τον εαυτο μου και έκλαιγα στο κρεβάτι μου.Να το αποτέλεσμα...Αλλοι λένε και το πιστεύω, βγάζουν καρκινο από την στεναχώρια..Τώρα ποιά σαν αρρωστη η οποία δεν είναι καλά και βγαζει κακίες κατηγορώ τους γονεις μου -μεσα μου-για ότι μου συνέβει.Να και πάλι δεν εχω το θαρρος να τους το πω κατάμουτρα,δε θα αλλαξει κατι.
το βλέπω σε ψυχίατρο θα καταλήξω. μου αρεσει που ο τιτλος ειναι αισιοδοξία...
Giannoula ως ένα άλλο παιδί με γραμμένο σε τατουάζ στο κούτελο, είμαι καλό παιδί και δεν επιτρέπεται να δυσαρεστήσω τον άλλον(τον οποιοδήποτε άλλον), σου επισημαίνω ότι οι γονείς μας έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν και γνώριζαν.Δηλαδή δεν είχαν δόλο.
Αυτό όμως που με βοήθησε να συγχωρήσω, ήταν η ψυχοθεραπεία.Σου την συστείνω ανεπιφύλακτα ως ένα δώρο που οφείλεις στον εαυτό σου.
Ο θυμός δε βοηθά στην φάση που βρίσκεσαι, επειδή σου κλέβει πολύτιμη ενέργεια.
Να είσαι αισιόδοξη όσο μπορείς :romance-caress:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13