• θρησκεία

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #2216  από mary_d_ath
 Τρί Απρ 07, 2009 1:23 pm
manos81 έγραψε: kai kapios eipe oti eime se kalo dromo an o gerontas einai kapios sigekrimenos....nai autos einai.. :o
Δεν αποδοκιμάζω τις διάφορες εξωπραγματικές μεθόδους και το πόσο μπορούν να επηρεάσουν την ψυχολογία μας και την πορεία της κάθε πάθησης.
Προφανώς ο γέροντας σου έκανε πολύ καλό γιατί άκουσες αυτό που ήθελες να ακούσεις, κάποιον να σου πει με ένα ήρεμο ύφος ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Σε βοήθησε να το πιστέψεις και έτσι ανέβηκες ψυχολογικά, αν και δεν τους πάω τους ιερείς ίσως ο συγκεκριμένος να αποτελεί εξαίρεση.
Να πιστεύεις Μάνο, αν και άθεη πάντα συμβουλεύω τους ανθρώπους να πιστεύουν στα θαύματα.
Αλλά ταυτόχρονα να πιστεύεις και σε σένα (έτσι για να έχεις μια "καβάτζα" δύναμης :P ).
 #2236  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Τρί Απρ 07, 2009 7:33 pm
ΠΑΙΔΙΑ,

ΛΑΒΕΤΕ ΥΠ΄ΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ......ΑΛΜΠΑΝΗΔΕΣ :twisted: . ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ..ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΥΘΕΩΣ ΕΝΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.......ΟΥΟΥΟΥΟΥ :!: .

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ;) ;) :D :D
 #89508  από dsts
 Σάβ Μάιος 04, 2013 9:04 pm
πως μπορω να βρω το γεροντα?εχω ακουσει κι εγω γι'αυτόν.δρομος χωρις Θεο δεν αντεχετε!(αυτο ειναι και βιβλιο).ο Θεος μας αγαπαει και δεν θα μας αφησει ποτε.
 #89520  από Κώστας
 Κυρ Μάιος 05, 2013 1:31 am
mary_d_ath έγραψε: Πάντως με τόσο χάος, τόση αδικία και τόσο πόνο που επικρατεί παντού, πιστεύω ότι μάλλον ο Θεός μετά την 7η μέρα της δημιουργίας κουράστηκε τόσο πολύ που κοιμήθηκε...
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:

Και μια εύλογη ερώτηση.
Πόσο τίμιο ξύλο κυκλοφορεί ανά τον κόσμο;! Σχεδόν ο ένας στους δέκα Έλληνες έχει κι΄ από ένα κομματάκι. Μα κι΄ αγγίδες να είχαν κάνει τον Σταυρό δεν θα έφταναν!!!!
 #92087  από mitsos
 Παρ Ιουν 21, 2013 3:33 am
mary_d_ath έγραψε:Εάν σου έκανε καλό να ξαναπάς...
Εγώ την είχα πατήσει έτσι με μία τσιγκάνα που μου έκλεψε 5 ευρώ :lol:
Και εκείνη το βρήκε! :lol:
Δεν το λέω κοροϊδευτικά.
Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συμπτώσεων και όλες αυτές οι βασκανείες που μπορεί να μας κάνουν εναλλακτικοί θεραπευτές, παπάδες κ.τ.λ πιάνουν μόνο εάν πιστέψουμε σε αυτές.
Κάτι σαν το φαινόμενο "placebo"...


χαχαχ..μου θυμισες μια εμπειρια με μια τσιγκανα που αφου με ζαλισε για τα καλα τις ειπα να μου πει οτι ηθελε και μου ειπε 3 ονοματα σημαντικα για μενα και επεσε πολυυυυ μεσα..και ηταν και ''σπανια'' ονοματα...μετα μου πε να τις δωσω ενα χαρτι για να μου γραψει κατι πραγματα,αλλα ψιλοφρικαρα και της εδωσα το ταλιρακι και την εκανε... :P θα ηταν αμαρτια να μου εκανε διαγνωση η τσιγγανα σε 1 λεπτο,ενω στους γιατρους παιρνει χρονο :P
 #92088  από Biskoto10
 Παρ Ιουν 21, 2013 5:33 am
dsts έγραψε:δρομος χωρις Θεο δεν αντεχετε!(αυτο ειναι και βιβλιο).ο Θεος μας αγαπαει και δεν θα μας αφησει ποτε.
Τωρα ξυπνησες ή τωρα πας για υπνο? :eusa-naughty:
 #92107  από Βαγγέλης
 Παρ Ιουν 21, 2013 12:53 pm
Αγαπητοί μου,
Πολλές φορές στην πορεία της Ζωής μας χάνουμε τον δρόμο μας και καμιά φορά το νόημα της ίδιας μας της Ζωής.
Μιας Ζωής που κάποιος μας την χάρισε για να την ζήσουμε με τις χαρές της και τις λύπες της.
Ο δρόμος αναζήτησης που παίρνει ο κάθε ένας από μας είναι διαφορετικός και μοναδικός και η αντιμετώπιση του κάθε εμποδίου που εμφανίζεται μπροστά μας επίσης χρίζει και διαφορετική αντιμετώπιση.
Σ αυτούς τους δρόμους πολλές φορές συναντάμε από παλιά ένα χέρι που εντελώς αναπάντεχα μας βοηθά να προσπεράσουμε πολλά εμπόδια.
Άλλοι πιστεύουν ότι είναι η τύχη και άλλοι ότι είναι ο Θεός άλλοι πάλι ότι είναι η εσωτερική τους δύναμη και τίποτε άλλο.
Εγώ θα σας πω τι ήταν και τι είναι για μένα που ο δρόμος που έχω πάρει είναι γεμάτος αγκάθια ,ένας δρόμος που πιστέψτε με μου χάρισε περισσότερο την δυστυχία παρά την χαρά και την ευτυχία…
Πριν αρκετά χρόνια το νεογέννητο παιδί μου είχε άσθμα και δεν μπορούσε να φάει και όταν κοιμόταν είχε παρατεταμένες απνοιες.
Θα τον χάναμε πολλές φορές και γι αυτό δεν μπορούσα να κοιμηθώ και επί δυο μήνες ήμουν δίπλα του μέρα νύχτα και κάθε φορά που είχε κρίση του έδινα αέρα για να μπορεί να αναπνέει…
Οι γιατροί δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε και γω συνέχιζα να κάνω τα παραπάνω …δίνοντας του και αερολιν χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Μια μέρα πήγα σε μια εκκλησία παλαιοημερολογιτών και εκεί ο παπάς μου έδωσε μια εικόνα και μου είπε να την βάλω στο κρεβατάκι του μωρού.
Ο Παπάς δεν με γνώριζε και ούτε ήξερε για το πρόβλημα μου…
Δεν ζήτησε χρήματα παρά μου είπε ότι δεν πρέπει να ξεχάσω…
Ήταν σε ένα χωριό της Χαλκιδικής .
Ρώτησα τότε θυμάμαι για τον παπά και όπως είχα καταλάβει από την χειραψία που είχαμε κάνει ,ο παπάς φρόντιζε τα χωράφια πολλών ηλικιωμένων…
Έκανα αυτό που μου είπε και μετά από τόσους μήνες το παιδί μου κοιμήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα ολόκληρη την νύχτα.
Μέχρι σήμερα ο γιός μου δεν είχε κανένα πρόβλημα υγείας και οι γιατροί είπαν ότι μόνο θαύμα θα μπορούσε να το πει κανείς.
Η ζωή είναι γεμάτη από τέτοια καθημερινά θαύματα μικρά και μεγάλα και αν δεν γίνονται σε μας δεν πρέπει ποτέ να χάνουμε την πίστη μας ,σε μας για να αντέξουμε τα επόμενα που έρχονται και είμαι σίγουρος ότι με την βοήθεια του Θεού θα τα ξεπεράσουμε και αυτά.
Άλλωστε το πικρό ποτήρι το ήπιε Άλλος για μας και μείς απλά θα πρέπει να φανούμε δυνατοί και να πάμε μπροστά!!!
Δεν είμαι από αυτούς που πηγαίνουν στην εκκλησία συχνά και δεν είμαι από αυτούς που μιλούν για την Θρησκεία και προσπαθούν να πείσουν…
Η αγάπη πρέπει να χαρίζεται με έργα και όχι μόνο με λόγια!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας… :romance-kisscheek:
 #92112  από Στάθης
 Παρ Ιουν 21, 2013 2:21 pm
Βαγγέλης έγραψε:Η ζωή είναι γεμάτη από τέτοια καθημερινά θαύματα μικρά και μεγάλα και αν δεν γίνονται σε μας δεν πρέπει ποτέ να χάνουμε την πίστη μας ,σε μας για να αντέξουμε τα επόμενα που έρχονται και είμαι σίγουρος ότι με την βοήθεια του Θεού θα τα ξεπεράσουμε και αυτά.
Πραγματικά μια ιστορία πολύ δύσκολη να την συλλάβει οποιοσδήποτε εκτός από σένα, μια που σαν πατέρας ένιωσες το γολγοθά και λύπη από την μια, και την απόλυτη απελευθέρωση και χαρά από την άλλη με ένα απλό άγγιγμα της ζωής την στιγμή που πιθανά να είχατε φτάσει τα όρια σας.

ΝΑΙ για πολλούς η ζωή είναι από μόνο της ένα τεράστιο μεγαλοπρεπές θαύμα, γιατί να μην συμβαίνουν μικρά-μεγάλα θαυματάκια μέσα της;;; ;) Με περίσσεια Πίστη, Καλή δύναμη και Αισιοδοξία μετακινούνται και βουνά !!! Το πιστεύω ατράνταχτα γι' αυτό Πάμε Δυνατά και Θετικά !!!! :greetings-clappingyellow:
 #92122  από Π.Μ79
 Παρ Ιουν 21, 2013 6:16 pm
Προσωπικά δεν πιστεύω στο θεό και σε καμία θρησκεία. Βέβαια, αυτό δεν με κάνει να ΜΗΝ σέβομαι τους θεοσεβούμενους, τους θρήσκους κλπ. Άλλο προσωπική επιλογή, άλλο ο σεβασμός προς τον απέναντι.

Πιστεύω ότι ο καθένας μας, δεν ξέρει τι και πόση δύναμη κρύβει μέσα του. Όταν και αν καταφέρει να το ανακαλύψει, μπορεί να καταφέρει πράγματα που κανένας γιατρός, θεός, συνάνθρωπος κλπ δε μπορεί να καταφέρει.

Αυτό που προτείνω σε κάποιους καμιά φορά, είναι ότι και ο θεός να υπάρχει, αν οι ίδιοι δεν προσπαθήσουν στο μέγιστο που μπορούν, αν δεν καταθέσουν και το τελευταίο γραμμάριο ψυχικής δύναμης που διαθέτουν, τίποτα δε μπορεί να τους βοηθήσει.
Καλά κάνουν κάποιοι να πιστεύουν σε θαύματα, αλλά τίποτα δε γίνεται μόνο του.

Γι'αυτό αγαπητοί συνασθενείς και μη, πάντα μα πάντα να μην τα παρατάτε, πάντα να προσπαθείτε, ποτέ να καταθέτετε τα όπλα και είτε θεός λέγεται είτε τύχη είτε προσδόκιμη συγκυρία είτε ο ανάδρομος πλούτωνας κλπ, κάτι θα γίνει στο τέλος!!!
 #92123  από maria E
 Παρ Ιουν 21, 2013 6:49 pm
Mε συγκινησες ρε χαζο....Αει σιχτιρ Παρασκευιατικα...! :romance-kisscheek: