• Κανναβη, σποροι κανναβης και διατροφή χωρίς ζωικά προϊόντα!

  • Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
Η ιατρική χρήση της κάνναβης στην πολλαπλή σκλήρυνση. Λάδι κάνναβης, Sativex, CBD, THC, hemp oil, κανναβέλαιο.
 #131131  από Baddy
 Τρί Φεβ 26, 2019 7:59 pm
Καλησπέρα στην ομορφη ομάδα σας, γράφτηκα στην σελίδα διότι την βλεπω αρκετά ενημερωμένη καιλθως ο πατέρας 72ευων πάσχει από ΣΚΠ τα τελευταία 20 χρόνια.
Λόγω ότι η νόσος εμφανίστηκε σε σχετικά μεγάλη ηλικία δεν έχει προχωρήσει και δεν έχει εμφανή συμπτώματα παρα μονο μια μικρή αστάθεια στη βαδιση. Το κακο βέβαια είναι ότι μαζί με την ΣΚΠ απέκτησε τα τελευταία 7 χρόνια και νευραλγια τριδυμου που τον έχει καταβάλλει ψυχολογικά. Ο γιατρος μας είναι κατά των φαρμάκων και τον συντηρεί όλα αυτά τα χρόνια μόνο με βιταμίνες και σωστή διατροφή. Τον απέτρεψε στο να καταναλώνει αγελαδινό προϊόντα καθώς και κόκκινο κρέας. Η διατροφή του στηρίζεται σε πόλους σπόρους φρούτα και στην κανναβη cbd παίρνει μόνο 10%.υπάρχει κάποιος άλλος που κάνει τέτοια διατροφή?
 #131132  από Dhm
 Τετ Φεβ 27, 2019 10:43 am
Καλησπέρα και μπράβο σε γιατρό και οικογένεια! Μακάρι να συνεχίσει με αυτήν την εικόνα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντένδειξη, αλλά θα μπορούσε να δοκιμάσει και το μανιτάρι cordyceps (βιταμίνη-συμπλήρωμα). Για αστάθεια κλπ. Ρωτήστε τον γιατρό. Καθώς και το βότανο ροδιόλα (σε βάμμα). Φαντάζομαι θα παίρνει βιταμίνη D-3 και φιλικό οξύ;
Πολύ καλή αντιμετώπιση η αποφυγή του αγελαδινού (και θα έλεγα ακόμα καλύτερα, όλα τα γαλακτοκομικά! Πλέον υπάρχουν πολλές εναλλακτικές! ) Και για το κόκκινο κρέας επίσης μπράβο! Και ό,τι καταναλώνει σε ζωικό προϊόν (ή παράγωγο) καλύτερα να είναι βιολογικό. Είναι σημαντική ή όσο το δυνατόν περισσότερη αποφυγή έξτρα τοξίνων.
Και φυσικά πολλή αγάπη και στήριξη που από ότι φαίνεται έχει ήδη! :)
 #131134  από Baddy
 Πέμ Φεβ 28, 2019 12:19 am
να είστε καλά!!! ναι παίρνει αυτά που αναφέρατε εκτός από το μανηταρι που θα ρωτήσουμε τον γιατρο του αυριο. Δυστηχως με την σκπ ήρθε και η ωραιότατη νευραλγια τριδυμου εδώ και 7 χρόνια περίπου και αυτόν τον έχει πάει πίσω ψυχολογικά μιας και φοβάται ότι θα το ξαναπαθει. Τον πιάνει οταν αλλάζει ο καιρός και οταν στεναχωριεται.δεν μπορεί από τον πόνο ούτε το μάγουλο του να ακουμπησει και ουρλιαζει. του έκανε καλό ο βελονισμός και θα το ξανά αρχίσει. Κάνει ηπια αερόβια άσκηση. και έρχεται και φυσικό θεραπευτής συγκεκριμένα πάνω σε σκπ και κάνουν ασκήσεις. Η διατροφή θεωρώ παίζει τεράστιο ρόλο. καθημερινά Κουρκουμα λαδι καρυδας, λάδι μαύρου κιμυνου και κανναβης τον έχουν κάνει σούπερ.
Όταν θέλει γλυκο επειδηψδεν μενω πλέον μαζί με τους γονείς μου παω σπίτι τους και τους φτιαχνω γλυκα υγιεινά χωρίς ζωικά λιπαρά. Του αρέσει το ρυζόγαλο με γάλα καρύδας και Κανελλα κευλανης όπως επίσης το cheesecake με κρεμα από κάσιους και καραμέλα από καρύδα. του φτιαχνω επίσης μους από αβοκάντο μπανανα και κακαο. όλα αυτά τον τρελαίνουν γτ δεν τα τρώει συχνά και με περιμένει πως και πως. τον αγαπω πολύ και θέλω να τον στηρίζω.
 #131135  από Dhm
 Πέμ Φεβ 28, 2019 2:05 pm
Μπράβο σου μπράβο του, ειλικρινά!
Έχω κι εγώ κάποιες πολύ ωραίες συνταγές αν θες να μιλήσουμε προσωπικά...
Επίσης, ίσως αρνητικός (αν και μπορεί και όχι, γιατί έχει κάνει ήδη τόσες αλλαγές!) η γιόγκα θα βοηθούσε πιστεύω..και στην νευραλγία!
Με το λάδι καρύδας λίγη προσοχή, γιατί οι απόψεις διίστανται για το αν κάνει και θέλει προσοχή και η προέλευση-επεξεργασία της.
Επίσης μακριά από χημικά (σε καθαριστικά σπιτιού κλπ)
 #131136  από johnkyr
 Πέμ Φεβ 28, 2019 6:20 pm
"""Επίσης μακριά από χημικά (σε καθαριστικά σπιτιού κλπ)""""

αυτό το ακούω πρώτη φορά. έχεις κάποια παραπομπή / βιβλιογραφία ?

μόνο πράσινο σαπούνι ?
 #131137  από Baddy
 Πέμ Φεβ 28, 2019 6:32 pm
Δεν το ήξερα για τα απιρρυπαντικα καθόλου θα ενημερώσω τη μητέρα μου να το γνωρίζει. Λάδι καρυδας παίρνουμε από εξωτερικό αγνό τελείως 100% το παίρνουμε από Ονδούρα όπως και τα μπαχαρικά και τοψκαγιεν τον κουρκουμα κτλπ. Είναι λίγο ακριβά αλλά ο γιατρος μας τα συνέστησε και επειδη εγώ κάνω διατροφή αθκουμαι κτλπ καταναλωνω αρκετά το λάδι καρυδας και τα καρυκεύματα. Ενημερώστε με για τα απιρρυπαντικα σας παρακαλω να ξέρω γτ δεν κανει?
 #131138  από Dhm
 Πέμ Φεβ 28, 2019 7:41 pm
Γενικότερα, και κανένα αυτοάνοσο να μην έχει κάποιος, πρέπει να ελαττώσει ή και να εξαφανίσει όσο γίνεται τις τοξίνες και τα χημικά από την ζωή του.
[Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό θέμα εδώ μέσα, γιατί τώρα τελευταία έχουν έρθει όλα αυτά στην επιφάνεια, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να συζητηθεί. :) Κι εγώ, δεν είμαι ειδική. Από ό,τι έχω διαβάσει και μου έχουν πει μιλάω! Και το καλύτερο είναι πως και βλακείες να λέω σε αυτό το θέμα, δεν θα πάθετε κάτι κακό αν δοκιμάσετε...]
Όχι προϊόντα που αναγράφουν πολλά 'απαγορεύεται' και 'κίνδυνος'. Υπάρχουν πολύ ωραίες diy (άρα και πιο φθηνές) λύσεις για φυσικά καθαριστικά. Π.χ. λευκό ξύδι με σόδα για να καθαρίσει το εσωτερικό της τουαλέτας. Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο. Αλλά αν γράψετε στον φίλο μας τον google 'diy cleaning methods' ή κάτι παρεμφερές, θα σας βγάλει άπειρα όμορφα πράγματα!
Για τις γυναίκες κυρίως, μακριά από συμβατικά καθαριστικά προσώπου. Κρέμες, σαπούνια, σαμπουάν κλπ όσο γίνεται πιο κοντά στην φύση! Και αν θέλετε δοκιμάστε μακριά από σερβιέτες και λοιπά μέσα που έχουν έρθει σε επαφή με χημικά για να γίνουν τόσο άσπρα! Ναι είναι ένα σημείο που μπορεί να μεταφέρει πολλές τοξίνες στο σώμα!
Δεν μπορώ ακόμα να το τεκμηριώσω καλά, αλλά μπορείτε να διαβάσετε αν θέλετε για αυτό...Μακριά όσο μπορείτε από το πλαστικό! Εκτός από περιβαλλοντικά προβλήματα, φέρνει και προβλήματα στην υγεία μας η κατανάλωση-χρήση προϊόντων που έρχονται σε επαφή με το πλαστικό.
Αυτά για την ώρα. Παραθέτω κάτι που ήρθε σήμερα στο mail μου.
https://www.msif.org/news/2019/02/26/sc ... luence-ms/
 #131139  από Dhm
 Πέμ Φεβ 28, 2019 7:57 pm
https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... 6-71430309
Α κι εδώ αναφέρεται λίγο σε αυτό το κομμάτι που είπα.
 #131140  από Baddy
 Πέμ Φεβ 28, 2019 11:48 pm
μπραβο που έχεις τέτοιες συνήθειες. Είμαι και γω ακριβώς αυτής της άποψης. Ούτε απιρρυπαντικα χρησιμοποιώ του εμπορίου ούτε τα καλλυντικά μου είναι από γνωστές εταιρείες. τα απιρρυπαντικα πιάτων ρούχων και καθαριστικά τα φτιάχνω μονη μου με σαπουνι πράσινο η Μασσαλίας με ξύδι αιθέρια έλαια βορακα και σόδα. και βγαίνουν πεντακάθαρα.απο καλλυντικά και κρέμες χρησιμοποιώ αγιουβερδικα προϊόντα και Σιβηριανα. ακομη και βαφη μαλλιών φτιαχνω με φυσικό τρόπο. έχω βάλει και τους γονείς μου σε αυτό τον τρόπο ζωής εκτός από τα απιρρυπαντικα που η μητέρα μου είναι με μια χλωρίνη στο χέρι και όλα τα καθαριστικά του σούπερ μάρκετ και δυστηχως.
 #131141  από Dhm
 Παρ Μαρ 01, 2019 2:13 pm
Μπράβο μπράβο!
Χλωρίνη ίου. Πέρυσι που ήμουν στο νοσοκομείο έβηχα κάθε φορά που σφουγγάριζαν με χλωρίνη (μπορεί και 3 φορές την μέρα!) και αναρωτιόντουσαν τι έχω....