• Θεραπεία Gilenya

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134333  από Helen89
 Παρ Αύγ 27, 2021 2:05 pm
Καλησπέρα στην παρέα. Η αλήθεια είναι πως δε διάβασα και τα καλύτερα για την εν λόγω φαρμακευτική αγωγή αλλά εγώ την παίρνω ήδη για από τον Απρίλιο, χωρίς παρενέργειες. Εξετάσεις έκανα στον ένα μήνα και τώρα είναι να κάνω πάλι γιατί έχει περάσει τρίμηνο. Ελπίζω να μη χρειαστεί ν' αλλάξω αγωγή και να έχει αποτέλεσμα. Το άγχος μου και ο φόβος μου, μέχρι να δούμε αν η θεραπεία είναι κατάλληλη για εμένα, μου δημιουργούν προβλήματα και με το παραμικρό φαντάζομαι πως έχουν επανέλθει οι πονοκέφαλοι αλλά σε γενικές γραμμές έχω μια πολύ καλή κλινική εικόνα από τότε που ξεκίνησα τη θεραπεία. Μόνο μερικά μουδιάσματα βίωσα αλλά τίποτα επίμονο ή ανησυχητικό. Μακάρι με την πρώτη δοκιμή να βρήκαμε την κατάλληλη, για τον οργανισμό μου, θεραπεία και να μην ταλαιπωρηθώ με αλλαγή αυτής.
 #134605  από Giannis S
 Πέμ Νοέμ 18, 2021 11:22 pm
Καλησπέρα,
Παιρνω κι εγώ την ίδια αγωγή.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάτι για την αγωγή από επιλογή γιατί προσπάθησα να μείνω ψύχραιμος όταν ξεκίνησα την διαδικασία.
Δεν γνωρίζω λοιπόν αν είναι καλή ή όχι όμως την χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο περίπου και έχω δει σταθερή πρόοδο όσον αφορά τα συμπτώματα.
Μέχρι τώρα λειτουργεί καλά και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
Εύχομαι να λειτουργήσει και για σένα.