• Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟ GILENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132994  από marios
 Σάβ Ιουν 27, 2020 1:37 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΣΘΕΝΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ GILENYA(1 ΧΑΠΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΜΟΥ,ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΑΣ
1) ΑΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ (ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ "ΕΥΚΟΛΑ"?ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥ:ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
2) ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΟΣΕΣ ΑΝΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ?ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥ:ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΙΔΙΕΣ (ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ)ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΑΙΜΑΤΟΣ
3) ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ??ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥ:ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
4) ΓΙΑΤΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ) ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥ: ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΕΝΕΡΓΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΗ(ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ) ΕΠΙΒΑΡΥΜΕΝΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΝΑΩ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗ ΒΑΔΙΣΗ..ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΠΟΛΙΤΙΜΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 #133848  από vmpo
 Κυρ Μάιος 09, 2021 6:30 pm
Και εγώ το ίδιο ιστορικό... Πρώτο φάρμακο γιατί οι μαγνητικές ήταν κακές ( η κλινική εικόνα όμως πολύ καλή μέχρι που ξεκινησα το φαρμακο) μετά απο 18 μερες φαρμακου δεν μπορουσα να ελεγξω το ποδι μου μετα ελλειψη ισορροπίας. Ο γιατρος μου ειπε λοιμωξη εγκεφάλου... Μετά ξεκινησα έγκυρα πλασμαφαιρεση... Κ ευτυχως σχεδόν επανήλθα. Τωρα δεν ξέρω τι έπεται... Δεν θέλω πάλι φάρμακα... φοβάμαι