• GILENYA Rebound Effect

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130746  από Στάθης
 Τετ Νοέμ 21, 2018 11:03 am
Ο οργανισμός τροφίμων και φαρμάκων της Αμερικής (FDA) προειδοποιεί για σοβαρή επιδείνωση της σκλήρυνσης κατά πλάκας μετά τη διακοπή του φαρμάκου Gilenya (fingolimod).

"H ασθένεια μπορεί να γίνει πολύ χειρότερη από πριν από την έναρξη του φαρμάκου ή κατά τη λήψη. Αυτή η επιδείνωση της ΣΚΠ είναι σπάνια αλλά μπορεί να οδηγήσει σε μόνιμη αναπηρία. Ως αποτέλεσμα, ο οργανισμός πρόσθεσε μια νέα προειδοποίηση σχετικά με αυτόν τον κίνδυνο στις πληροφορίες συνταγογράφησης του Gilenya"

Περισσότερα εδώ:
www.fda.gov/Drugs/DrugSafety
 #130917  από mpampis
 Τρί Ιαν 08, 2019 2:14 pm
Και ρωτώ εγώ τώρα.......! (γιατί πουθενά δεν βρήκα απάντηση τόσα χρόνια , ούτε και για το ρημάδι το Tysabri.....που όταν μετά από 5 μήνες το διακόψαμε ήρθαν τα πάνω κάτω!)
Τι πρέπει να κάνουμε τώρα με το GILENYA αν χρειαστεί να το διακόψουμε για να μην έρθουν πάλι τα πάνω κάτω ?
Γιατί δεν βρίσκω πουθενά αυτήν την οδηγία ? Απλά έβγαλαν το ΄΄φαρμάκι΄΄ το πήραμε εμείς οι απελπισμένοι και τώρα ........ < αν διαπιστώσετε επιδείνωση της υγείας σας επικοινωνήστε με τον γιατρό σας> ? και τι θα κάνει ο γιατρός ? Θα μας ρίξει τα χαρτιά..... ή θα μας πει το φλιτζάνι.....?
Μάλλον θα μας συνταγογραφήσει το πόσες φορές την ημέρα θα πρέπει να λέμε το ΄΄πάτερ ημών ΄΄
Έλεος !
 #131068  από Konstantinos
 Κυρ Φεβ 10, 2019 3:04 am
Η μόνη λύση που σε προστατεύει από το rebound efect είναι η χορήγηση ανοσοκατασταλτικού φαρμάκου για να σκοτώσει τα συγκεντρωμένα λευκά που απελευθερώνονται από τη διακοπή του gilenya που τα παγίδευε (δηλ. μονοκλωνικό, χημειοθεραπεία ή έστω μπόλικη κορτιζόνη).
 #131461  από Chrys
 Τετ Μάιος 15, 2019 7:20 pm
Πάσχω από το 2002 άλλαξα διαφορά φάρμακα,από το Φεβρουάριο 2012 ξεκίνησα το Gilenya.Όλα πήγαιναν καλά ως πολύ καλά μέχρι να το σταματήσω για προσωπικούς λόγους από 1/10/2018.
Από τις 10/1/2019 ζω έναν εφιάλτη από το rebound effect..έχω ήδη πάρει 15 solumedrol των 1000mg.
Μου έχει κάνει 13 περίπου νέες εστίες και δε μπορώ να πάρω άλλη κορτιζόνη.
Η κατάσταση μου ήταν σχεδόν πάντα ήπια πριν.
Τώρα μου πρότειναν πλασμαφαίρεση..μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του;
Ευχαριστώ