• Παρενέργειες gilenya

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128021  από mitsos
 Κυρ Μάιος 21, 2017 10:53 pm
Καλησπερα...ελπιζω ν είστε ολοι καλα...
Θελω ν μ πειτε τν αποψη σας...ειμαι 6 χρονια στο gilenya και γενικα ηρεμησε την δραστηριότητα της σκπ μου..ειμαι γενικά ικανοποιημενος παρα πολυ...εκτος απο την πρωτη ληψη του χαπιου που ανεβασα κατι δεκατα, δν ειχα ποτε θεμα...και οι τρανσαμινασες σε φυσιολογικά επιπεδα ολα αυτα τ χρόνια...ομως, τον τελευταία χρονο ταλαιπωρουμαι απο μια ζαλαδα(τυπου πολυ βαρυ κεφαλι) που παει κ ερχεται...μπορει ν κρατησει μια ωρα ή μια βδομαδα και να μ ξαναπιασει μετα απο κανα μηνα παλι...κ τις περισσοτερες φορες συνοδευεται απο ενα 37.1...πιστευτε οτι θ μπορουσε ν συνδέεται με το χαπι? Αλλα μετα απο τόσα χρονια? Η κλινικη εξαταση των γιατρων δν βλεπουν σημαδια που να δείχνουν οτι οφείλεται σε απομυελινωτικη εστια...
Ευχαριστω πολυ
 #128233  από Still
 Κυρ Ιούλ 02, 2017 1:03 pm
Νομίζω πως δεν το κάνει το χάπι.
Στη θέση σου θα επιδίωκα μία νευρολογική εξέταση τύπου σήκωσε τα χέρια και στάσου ακίνητος με κλειστά τα μάτια κτλ. χωρίς ζάλη και με ζάλη και σύγκριση αυτών.
Αν έχεις καιρό να κάνεις μαγνητική θα ήταν καλό να κάνεις μία, έστω και για καταγραφή, εάν γίνεται επί ζάλης.

Η αλήθεια είναι ένα σύμπτωμα που μπορεί να δικαιολογηθεί από πολλούς απο παράγοντες, όταν κανείς έχει μία οποιαδήποτε χρόνια ασθένεια και το σώμα του παλεύει είναι μάλλον λογικό να ζορίζεται και να εκδηλώνει τέτοιου είδους ενοχλήσεις. Για να το αναφέρεις και να παραπονιέσαι προφανώς είναι μία αλλαγή που σε ταλαιπωρεί και επηρεάζει την ποιότητα ζωής σου, και σε καταλαβαίνω.

Ελπίζω να το ξεπεράσεις, καλή δύναμη :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle: