• Gilenya και κιλά!

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #127776  από doska
 Σάβ Απρ 22, 2017 12:17 pm
Γεια σας παιδια! Παίρνω κινεγω gilenya απο περισυ το Μαρτη και εχω πάρει πολλα κιλα. Είχα πάρει και τρεις μερες ενδοφλέβια κορτιζονη τον περσινό Φλεβάρη αλλα μετα δεν ξαναπήρα. Μου είχε ανοίξει η ορεξη ειδικά για γλυκά , που εγω δεν έτρωγα ποτε, αλλα μετα κάποια στιγμή επανήλθα στα φυσιολογικά και τώρα δεν τρωω καθόλου γλυκά ούτε υπερβολικό φαγητό. Όμως παίρνω συνεχώς κιλα και ούτε μπορω να χάσω σε προσπάθεια που κάνω. Δεν τρωω πλέον πολυ. Παίρνω επίσης και ladose με το οποίο παλια είχα χάσει δέκα κιλα, αλλα τώρα δε βοηθάει καθόλου. Ειμαι 37 ετων και εχω σκλήρυνση είκοσι χρονια... Ήθελα να σας ρωτήσω αν εχει πάρει και κάποιος άλλος κιλα που να ειναι την ίδια περίοδο με το gilenya.... Ευχαριστω..
 #127777  από Στάθης
 Σάβ Απρ 22, 2017 12:29 pm
Γεια σου doska, δεν παίρνω προσωπικά gilenya, αλλά με μια σύντομη ψακτική (Gilenya weight gain) στο Google για το θέμα σου, βλέπω ότι δεν είσαι η μόνη που παίρνεις κιλά με την αγωγή αυτή.

http://www.msworld.org/forum/showthread ... eight-gain

Αν και δεν είναι καταγραμμένη παρενέργεια του φαρμάκου, αποδεικνύεται ότι σε μερικούς αυξάνει τα κιλά.
 #127779  από doska
 Σάβ Απρ 22, 2017 1:46 pm
Εχω πάθει πλάκα! Δικαιώνομαι! Που το φωνάζω τόσο καιρό και μου λένε όλοι ότι τρωω! Σ ευχαριστώ παρά πολυ. Να δω τι θα κάνω τώρα....
 #127782  από doska
 Σάβ Απρ 22, 2017 11:19 pm
Κανένας άλλος δεν εχει πάρει κιλα? Εχω αγχωθεί τόσο πολυ. Εκτός απο το αισθητικό κομμάτι και τα ρούχα μου, με εχει πιάσει η μέση μου απο την απότομη αύξηση βάρους, εχω δυο κοιλες και εχω τροχαντεριτιδα στο δεξί πόδι. Και απ ότι διάβασα όσο το παίρνεις αυξάνονται τα κιλα. Θα πάω σε διαιτολόγο αλλα όπως τα διάβασα δε βλέπω φως. Και τώρα σε δίαιτα ειμαι απο μονη μου, τρωω ελάχιστα και δεν χάνω τιποτα.... :emojis-18:
 #127783  από new_angel
 Σάβ Απρ 22, 2017 11:57 pm
doska έγραψε:Κανένας άλλος δεν εχει πάρει κιλα? Εχω αγχωθεί τόσο πολυ. Εκτός απο το αισθητικό κομμάτι και τα ρούχα μου, με εχει πιάσει η μέση μου απο την απότομη αύξηση βάρους, εχω δυο κοιλες και εχω τροχαντεριτιδα στο δεξί πόδι. Και απ ότι διάβασα όσο το παίρνεις αυξάνονται τα κιλα. Θα πάω σε διαιτολόγο αλλα όπως τα διάβασα δε βλέπω φως. Και τώρα σε δίαιτα ειμαι απο μονη μου, τρωω ελάχιστα και δεν χάνω τιποτα.... :emojis-18:
Ισως αν ξεκινουσες το πρασινο τσαι να ξαναενεργοποιουσες τον Μεταβολισμο σου....(σκετο χωρεις ζαχαρη)
 #127784  από doska
 Κυρ Απρ 23, 2017 12:53 am
new_angel έγραψε:
doska έγραψε:Κανένας άλλος δεν εχει πάρει κιλα? Εχω αγχωθεί τόσο πολυ. Εκτός απο το αισθητικό κομμάτι και τα ρούχα μου, με εχει πιάσει η μέση μου απο την απότομη αύξηση βάρους, εχω δυο κοιλες και εχω τροχαντεριτιδα στο δεξί πόδι. Και απ ότι διάβασα όσο το παίρνεις αυξάνονται τα κιλα. Θα πάω σε διαιτολόγο αλλα όπως τα διάβασα δε βλέπω φως. Και τώρα σε δίαιτα ειμαι απο μονη μου, τρωω ελάχιστα και δεν χάνω τιποτα.... :emojis-18:
Ισως αν ξεκινουσες το πρασινο τσαι να ξαναενεργοποιουσες τον Μεταβολισμο σου....(σκετο χωρεις ζαχαρη)
Προκαλεί αυπνία... Αλλα ευχαριστώ...
 #127786  από litsa
 Κυρ Απρ 23, 2017 1:53 pm
δοκίμασε το το πράσινο τσάι το μάτσα.. matcha.. είναι πιο ακριβό.. αλλά γενικά ει΄ναι πολύ καλύτερο..
 #127788  από doska
 Κυρ Απρ 23, 2017 4:27 pm
Ευχαριστώ ...θα το κοιτάξω..
 #127792  από new_angel
 Κυρ Απρ 23, 2017 7:10 pm
doska έγραψε:Ευχαριστώ ...θα το κοιτάξω..
Δες το σχετικο thread για το πρασινο τσαι οπου λεω αρκετα πργματα για το τσαι Ματσα, οπου για την ιστορια εχει λιγοτερη καφεϊνη απο τον καφε, γενικος οσο ποιο πρασινο ειναι το τσαι τοσο λιγοτερη καφεϊνη και τοσο περισοτερα θρεπτικα στοιχεια εχει, η παραγωγη του ματσα γινετε απο την αφροκρεμα της αφροκρεμας των πρασινων τσαγιων και ειναι αρκετα παρθενο και ελαχιστα οξυδομενο,

Το μαυρο τσαι ειναι στην ουσια παλιο και οξυδομενο πρασινο τσαι. Οσο ποιο πολυ οξυδομενο ειναι τοσο ποιο σκουρο ειναι και τοσο περισοτερο καφεινη εχει και λιγοτερα θρεπτικα συστατικα.
 #127794  από doska
 Κυρ Απρ 23, 2017 11:52 pm
Σ ευχαριστώ πολυ. Δεν πίνω κανένα τσάι γενικά αλλα αυτο θα το παρω γιατι ειναι θρεπτικό..... Θα διαβάσω και το σχετικό...