• Πρέπει να φοβάμαι? GILENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #115029  από doska
 Τετ Φεβ 17, 2016 12:30 am
Γεια σας παιδιά. :emojis-2: Μόλις γράφτηκα στη σελίδα. Είμαι σχεδόν 36 ετών και πάσχω από ΣΚΠ από τα 17 μου. Περισσότερα χρόνια ζω ΜΕ αυτή παρά χωρίς. Δόξα τω Θεώ δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια, εννοώ με βάδιση ή παράλυση. Από τα υπόλοιπα είχε το μενού. Τώρα λοιπόν βρίσκομαι σε κρίση ώντας μουδιασμένη σε όλη τνν αριστερή πλευρά μου με δυσκολία χρήσης του χεριού. Έκανα την τριήμερη κορτιζόνη εδω και 10 μέρες αλλά καμία βελτίωση. Η μαγμητικη μου έδειξε δύο νέες εστίες μικρές και μία που μεγάλωσε, πάντα σε σύγκριση με την προηγούμενη που ειχα κανει. Κάνω avonex 19 χρόνια και τώρα ο γιατρός θέλει να αλλάξουμε φαρμακο. Είπε gilenya..... Ή rebif μετα απο δική μου ερώτηση για τις ιντερφερόνες..... Διάβασα τί λέτε εδώ γι αυτο το φάρμακο αλλά δε ξέρω... Είμαι και κάπως που δεν πέρασε η ώση με την κορτιζόνη πρώτη φορά και ψυχολογία μηδέν... Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχει κάνει κάποιος τέτοια μετάβαση??... Ευχαριστώ :happy-cheerleadersmileygirl:
 #115057  από arigo
 Τετ Φεβ 17, 2016 4:15 pm
Καλησπέρα,
έπαιρνα για 1 χρόνο περίπου ιντερφερόνες, αλλά όλες μου πείραζαν το συκώτι.
Με το Gilenya, δεν έχω επεισόδιο (από το 2012 που το παίρνω).
Και ο γιατρός που το δίνει σε περίπου 15 άτομα, λέει ότι μέχρι στιγμής όλα καλά.
Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 #115064  από doska
 Πέμ Φεβ 18, 2016 1:14 am
Σ´ευχαριστω για την απαντηση! Ωχ! Αυτο με την περιοδο καπως ακουγεται! Δηλαδη συμβαινει παντα? ο γιατρος σου λεει οτι ειναι φυσιολογικο? πολυ με λυπει αυτο....