• Άγχος για τη μετάβαση από την Ιντερφερόνη στο Gilenya!

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #113465  από Ioanna_Kall
 Τετ Οκτ 21, 2015 5:55 pm
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η Ιωάννα και είμαι κι εγώ σαν κι εσάς, που όλοι μαζί πιάσαμε το λαχείο με αυτή την παλιοαρρώστια!
Μου διαγνώστηκε από το 2009 και από το 2010 είμαι σε αγωγή με Rebif. Μέχρι τώρα όλα πήγαιναν αρκετά καλά και με κρατούσε σε ένα καλό επίπεδο. Ωστόσο, τώρα ο γιατρός μου εξήγησε ότι εξαιτίας τριών υποτροπών που έκανα μέσα σε περίπου ένα χρόνο, θα πρέπει να αλλάξω αγωγή γιατί δεν με καλύπτει πια το Rebif...
Μου έγραψε το Gilenya και θα το ξεκινήσω στο νοσοκομείο τις προσεχείς ημέρες. Από τη στιγμή όμως που μου εξήγησε τις ενδεχόμενες παρενέργειες, με έχει λούσει κρύος ιδρώτας βρε παιδιά... Είμαι υπερβολική; Έχω ανάγκη να σας ακούσω τις εμπειρίες σας!
Ευχαριστώ!
 #113469  από MARINA21
 Τετ Οκτ 21, 2015 6:55 pm
Και γιατί δεν σε παει στο tecfidera?έχει πολύ λιγότερες παρενέργειες κ λέγεται οτι είναι πιο αποτελεσματικο...το παίρνω 2 μήνες. Ασήμαντες παρενέργειες ως τώρα. Επιφυλασσομαι για το μέλλον βέβαια.Αλλά με πιο σκεπτικό σε παει σε ενα χάπι που σε εκθέτει σε τόσους κινδύνους? Επειδή είναι της ιδιας φαρμακευτικής εταιρίας με τη μέχρι τώρα αγωγη σου μήπως?...θα αναρωτιομουν εγώ...
 #113470  από MARINA21
 Τετ Οκτ 21, 2015 7:07 pm
Δεν ξέρω αν είναι ίδια φαρμακευτική κ δεν το ψαξα αλλά είμαι καχύποπτη :emojis-17: γιατί το τι γίνεται με τα δωράκια των φαρμακευτικών σε γιατρούς για να συνταγογραφουν τα δικά τους φάρμακα νομιζω όλοι γνωρίζουμε κι έχει υποπέσει κ στην αντίληψη μας λίγο πολύ....δεν λέω βέβαια οτι όλοι οι γιατροί σπεύδουν να κανουν ο,ότι τους ζητήσουν, προς Θεού. Ούτε μπορούμε να κατηγορούμε ελαφρά τη καρδιά επιστήμονες ολόκληρους...μπορεί κ να έχουν πειστεί οτι το φάρμακο που προτείνουν αξιζει...Αλλά θα ρωτούσα κ κανέναν άλλο γιατρό καλού κακού κ στο τέλος θα εκανα το σταυρό μου να με βοηθήσει ο Θεός!!!! :smile-angel:
 #113473  από billios
 Τετ Οκτ 21, 2015 7:46 pm
Θα σου προτεινα να αφησεις τους σταυρους λιγο στην ακρη και να συγκρινεις παρενεργειες και πιθανο οφελος αν και εφοσον βεβαια τα στοιχεια που βγαζουν ειναι πραγματικα,θελω κι εγω να αφησω πισω τις ιντερφερονες και να παω στο τεκφιντερα,θα το απαιτησω κι ολας,η αποφαση πρεπει να εχει και κατι απο σενα.
 #113475  από basilis361
 Τετ Οκτ 21, 2015 8:58 pm
Ιωαννα , εγω παιρνω το gilenia ακριβως δυο χρονια και δεν μου εχει κανει καμμια παρενεργια ,σε αντιθεση με το rebif που οποτε το επερνα ,ημουνα λες και ειχα φαει ξυλο...

ΥΓ.εκτος της κλινικης μου εικονας ,η οποια ειναι αρκετα καλη ,κανω και εξετασεις αιματος καθε 3 μηνες και ολα ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια ,εως τωρα..

ΥΓ2.βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και δεν σημαινει οτι αν καποιον δεν τον πειραζει το χαπι ,οτι ισχυει για ολους...αλλα ουτως η αλλως θα το παρακολουθεις και εαν δει καποιο προβλημα ο γιατρος σου ,θα στο σταματησει..
 #113478  από MARINA21
 Πέμ Οκτ 22, 2015 12:13 am
Billios εννοείται ότι έρευνας πρώτα κ μαθαίνεις για παρενέργειες, αποτελεσματικότητα κάθε φαρμάκου κλπ, οτι σταθμιζεις τα συν κ πλην, πριν καταλήξεις.Αλλά επειδή ακριβώς, ούτε ταιριάζει κάθε φάρμακο σε κάθε περίπτωση, σε κάθε άτομο, ούτε γνωρίζουμε σε τι έκταση θα είναι οι παρενέργειες, τι σε πειράζει βρε παιδι μου εσένα αν εγώ θέλω να κάνω και το σταυρό μου να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα με την επιλογή μου και να μην κάνω λάθος?γιατί τέτοια επιθετικότητα;ακόμη κι αν βγάζει κανεις μπιμπικια στο άκουσμα περί σταυρων, Θεού κλπ, τουλάχιστον όπως το έθεσα εγώ, δεν νομιζω ότι είναι σωστό να απαξιωνει έτσι τον άλλο και την πίστη του και να τον αντιμετωπίζει σαν να ηταν καμια θεούσα άλογη που περιμένει απερίσκεπτη απο το Θεο να της βρει φάρμακο σωστο!Δε νομιζω να πρόσβαλε κανέναν εγώ, έτσι? Φιλικά... :emojis-9:
 #113485  από billios
 Πέμ Οκτ 22, 2015 2:56 pm
Οχι,οχι,δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω και αν το εκανα συγχωραμε,ισως να ημουν λιγο αμπλαούμπλας.
Το σκεπτικο μου δεν ηταν να κανω επιθεση ,ηθελα απλα να σε αφυπνησω (αλλα οπως βλεπω δεν χρειαζεται) ως προς τις παρενεργειες των ανωθι.
Τα αποτελεσματα (οπως λες) διαφερουν απο ασθενη σε ασθενη με την διαφορα πως στην καλλιτερη των περιπτωσεων κανενα φαρμακο απο αυτα που κυκλοφορουν δεν θεραπευσαν κανεναν,αντιθετα στην χειροτερη των περιπτωσεων καποια απο αυτα τους εστειλαν για 'χορτα'.
Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παιξουμε με τις πιθανοτητες και να ελπιζουμε οτι θα ειμαστε στο θετικο προσημο τους,προσωπικα λοιπον εφοσον εχω την δυνατοτητα να επιλεξω θα επιλεξω αυτο που εχει το μικροτερο αρνητικο προσημο.
 #113486  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Πέμ Οκτ 22, 2015 3:39 pm
Παιδιά την κυρία την απέκτησα το 1998 . Έχω δευτεροπαθή προιούσα και μπορώ να πω ότι με όλα τα φάρμακα που κυκλοφορούν κάποια γιατρειά δεν υπάρχει . Συμφωνώ ότι καθένας έχει διαφορετική άποψη για την κάθε θεραπεία αλλά γιατρεύεσαι πραγματικά? ΣΊΓΟΥΡΑ ΟΧΙ . υπομονή και μόνο υπομονή .
 #113497  από billios
 Πέμ Οκτ 22, 2015 7:15 pm
χαιρομαι που με καταλαβες και δεν υπηρξε παρεξηγηση.
Καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις και να σου παει οσο το δυνατον καλλιτερα