• Αρχή νέας θεραπείας

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #103976  από βικακι
 Τετ Ιουν 25, 2014 8:23 am
Καλημέρα παιδιά,
Αν και έχω καιρό να μπω στο forum πάντα σας παρακολουθώ.Είμαι σε διλλημα και δεν ξέρω ποιον δρόμο να διαλέξω.Θέλω τα φώτα σας!Χθες ήμουν στο γιατρο και μου είπε λίγο πολύ οτι πρέπει να αλλάξω θεραπεία γιατί δεν με καλύπτει πια.Τώρα είμαι στο gillenya και μου πρότεινε να πάω στο lemtrada.Δεν ξέρω!!Φοβήθηκα με όλες αυτες τις παρενέργειες συν το γεγονος οτι δεν έχει πάρει ακόμα έγκριση.Θέλω να σας πω οτι δεν έχω πάρει ιντερφερόνη καθώς απο κοπαξον μου έδωσαν κατευθείαν gillenya σαν πιο δυνατο(?).ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?Αυτο το BG-12 μηπως είναι καλύτερο;Να πάω για ΧΕΝΦΑ;Πάντως η καταστασή μου πάει απο το κακο στο χειροτερο...την τελικη αναπηρια δεν την γλιτώνω.Ειμαι σε υποτροπη απο τον μαρτιο με κορτιζόνες συνεχεια και δεν μπορω να σηκωθω.Sorry αν σας κουρασα...περιμενω τις απαντησεις σας :smile-hi:
 #104061  από teo78
 Παρ Ιουν 27, 2014 2:39 pm
βικακι έγραψε:Καλημέρα παιδιά,
Αν και έχω καιρό να μπω στο forum πάντα σας παρακολουθώ.Είμαι σε διλλημα και δεν ξέρω ποιον δρόμο να διαλέξω.Θέλω τα φώτα σας!Χθες ήμουν στο γιατρο και μου είπε λίγο πολύ οτι πρέπει να αλλάξω θεραπεία γιατί δεν με καλύπτει πια.Τώρα είμαι στο gillenya και μου πρότεινε να πάω στο lemtrada.Δεν ξέρω!!Φοβήθηκα με όλες αυτες τις παρενέργειες συν το γεγονος οτι δεν έχει πάρει ακόμα έγκριση.Θέλω να σας πω οτι δεν έχω πάρει ιντερφερόνη καθώς απο κοπαξον μου έδωσαν κατευθείαν gillenya σαν πιο δυνατο(?).ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?Αυτο το BG-12 μηπως είναι καλύτερο;Να πάω για ΧΕΝΦΑ;Πάντως η καταστασή μου πάει απο το κακο στο χειροτερο...την τελικη αναπηρια δεν την γλιτώνω.Ειμαι σε υποτροπη απο τον μαρτιο με κορτιζόνες συνεχεια και δεν μπορω να σηκωθω.Sorry αν σας κουρασα...περιμενω τις απαντησεις σας :smile-hi:

Καλησπέρα και καλό κουράγιο.
Γενικώς εφόσον δεν σε βοηθά κάποιο φάρμακο καλά κάνουν και θέλουν να το αλλάξουν. Αυτή η λογική επικρατεί προς το παρόν αφού δεν ξέρουμε τα αίτια της ασθένειας.
Πάντως σε σχέση με το lemtrada θα δοκίμαζα πρώτα το νέο χάπι.
Μπορεί κάποια θεραπεία να λειτουργήσει καλύτερα σε σένα από ότι σε κάποιον άλλο. Σε ιντερφερόνες δε νομίζω ότι αξίζει να πας από όποια μεριά και αν το πιάσεις.
Από εκεί και πέρα πρέπει να εξαντλήσεις κάθε πιθανή θεραπεία που μπορεί να σε βοηθήσει αφού η χημεία δεν σε βοηθάει. Υπάρχουν άλλες θεραπείες όπως η ΧΕΝΦΑ που ανάφερες , είτε με βιταμίνες και πολλά άλλα εναλλακτικά που δεν μπορώ να σκεφτώ τι χειρότερο μπορεί να κάνουν αφού η κατάσταση σου δεν είναι και η καλύτερη όπως λες.
Πάνω από όλα προσπάθησε να έχεις καλή ψυχολογία .
 #104087  από Φαίδρα
 Σάβ Ιουν 28, 2014 10:54 am
Καλημέρα!!

Για το BG-12 δε το έχω ψάξει αρκετά..
Για το Lemtrada όμως.... δες εδώ γιατί το φοβάμαι...
Την άποψή μου για τη ΧΕΝΦΑ τη γνωρίζουν όλοι, είναι η καλύτερη!!

Συμφωνώ πως από το να παίρνεις κορτιζόνη ένα μήνα+ συνεχόμενα, καλύτερα να βρεις έναν τρόπο να αντιμετωπίσεις τα συμπτώματα διαφορετικά. Με όποια "θεραπεία" αισθανθείς/πειστείς εσύ πως σου ταιριάζει. Με αυτή που θα σου αφαιρέσει τις σκέψεις πως η τελική αναπηρία είναι αναπόφευκτη.

Θα περιμένω νέα σου Βικάκι :smile-kiss: :smile-kiss: