• Gilenya και Αναπαραγωγικότητα στους Άνδρες

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #103032  από Still
 Πέμ Μάιος 22, 2014 2:28 pm
:smile-star: :smile-star: :smile-star: :smile-star:

Γειά σας καλοί μου φίλοι :smile-hi:

Το Gilenya ανήκει σε εκείνη την κατηγορία φαρμάκων που θεωρούνται τοξικά, αλλά δεν διευκρινίζεται εάν και με ποιό τρόπο επηρεάζει την αναπαραγωγική ικανότητα/ποιότητα σε άντρα που το λαμβάνει.

Οι γιατροί λένε να μην κάνεις παιδιά όσο είσαι υπο αγωγή (αν πας καλά, για πάντα δλδ).

Έχει κανείς σας στοιχεία για το αντίθετο?

Είμαι υπο εξέταση για να ενταχθώ στο Gilenya αλλά θα ήθελα να κάνω και οικογένεια (δυστυχώς λόγω των ώσεων δεν μπορώ να παρατείνω τη λήψη του)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας :smile-heart:

:smile-star: :smile-star: :smile-star: :smile-star:
 #103276  από manos81
 Τρί Μάιος 27, 2014 2:04 pm
ΦΙΛΕ !ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΡΩΤΑΓΑ ΚΙΕΓΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ..ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΜΙΑ....ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ .ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ.
ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ.ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ.
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΕΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΓΝΩΜΗ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΙΤΙΩΛΟΓΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ ΚΑΠΟΙΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΜΕ ΑΘΗΝΑ ΜΙΛΙΣΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΤΟΣ :smile-wink:
 #103277  από Dhm
 Τρί Μάιος 27, 2014 2:30 pm
1. Τι ακριβώς συμβαίνει στις γυναίκες?
2. Still έχεις δοκιμάσει κάποια άλλη αγωγή και τώρα θα πας στο χάπι?
 #103304  από marian77
 Τετ Μάιος 28, 2014 9:13 am
Καλημέρα! και απο μένα.Απο όσο γνωρίζω απο κολλητή μου φίλη (πέρνει gylenia) το πρόβλημα με τα.....ναρκωτικά που πέρνουμε έχει ιδιαίτερο αντίκτυπο κυρίως στις γυναίκες διότι πρέπει να να υπάρχει η διαδικασία του κοψίματος του χαπιού κλπ..και σε εύλογο χρονικό διάστημα να καταφέρουν να συλλάβουν.Γεγονός που αφενος αφήνει ακάλυπτη την πάσχουσα και αφετέρου της δημιουργεί άγχος να συλλάβει άμεσα......που όπως όλοι γνωρίζουμε, δεν το άγχος δεν βοηθαει την συγκεκριμένη διαδικασία......Κοινώς.....πάρε το αυγό και κούρευτο!! :smile-thinking: :smile-thinking:
 #103366  από Still
 Παρ Μάιος 30, 2014 11:31 am
:smile-star: :smile-star: :smile-star: :smile-star:

Γειά σας παιδιά!! :smile-itwasntme: :smile-hi:

#dhm:
Ναί, έκανα betaferon 1 χρόνο.
Τότε, η γιατρός μου είχε πεί πως όταν θα ήθελα να κάνω παιδί, θα κάνουμε οικογενειακό προγραμματισμό, δηλ. θα κόψουμε την ένεση για 1 μήνα ωστε να εκπλυθεί η ουσία και μετά θα μπορούσα να κάνω προσπάθειες για σύλληψη.
Απλα, έκανα 2 νέα επεισόδια μέσα στο έτος χρήσης, με νέες εστίες κλπ. οπότε αποφασίσαμε ότι δεν κάνει για μένα.
Είμαι θετικός στα αντισώματα για pml οπότε δεν μπορώ να πάρω tysabri, και μας μένει το Gilenya.
my last hope.

Τώρα, οι ουσίες αυτές είναι τοξικές.
Είναι λογικό να περνούν στο σπέρμα του άντρα (για μένα, που δεν είμαι επιστήμονας).
Αφού όμως βασιζόμαστε σε έρευνες, θα ήταν καλό να ξέρουμε εάν προκαλείται πρόβλημα ή όχι.
Η μέχρι τώρα απάντηση που βρίσκω είναι πως δεν έχουν γίνει δοκιμές που να επιφέρουν ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με την αναπαραγωγική λειτουργία του σπέρματος.

Ε, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

Εάν υποθέσουμε οτι η στατιστικές των ερευνών είναι αληθής, τότε όντως τα δείγματα είναι επι των πλείστον γυναίκες , και η περίπτωση που με αφορά θα ήταν κάτι σαν:
1ο κριτήριο: άντρες
2ο κριτήριο: που θέλουν να τεκνοποιήσουν
3ο κριτήριο: έχουν RRMS
4ο κριτήριο: βρίσκονται υπο αγωγή με Gilenya
5ο κριτήριο: δεν έχουν ορμονικές διαταραχές κλπ κλπ κλπ κλπ.....
και που να βρεθεί τέτοιο δείγμα σε ικανοποιητικό αριθμό ώστε οι ερευνητές να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα (?)

Σίγουρα, δεν αποποιούμε της ευθύνης για την απόφαση αυτή, απλά αντιλαμβάνομαι την δυσκολία των ερευνητών για σαφή απάντηση.

Σχετικά με την ερώτησή σου για το τί συμβαίνει στις γυναίκες, θα μου επιτρέψεις να σε παραπέμψω στο ανάλογο thread ( :arrow: viewforum.php?f=56) που οι φίλες μας έχουν οργανώσει.

Σχετικά με την marian77 :arrow: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: συμφωνώ απόλυτα πως η διαδικασία κοψίματος επιφέρει πρόσθετο άγχος στην προσπάθεια για σύλληψη κ συνήθως το στρές είναι η βασική αιτία για την αποτυχία σύλληψης.

:smile-star: :smile-star: :smile-star: :smile-star:
 #103368  από Still
 Παρ Μάιος 30, 2014 2:43 pm
κ μόλις βρήκα αυτό:

"Sexual Function/Reproduction

Labour and delivery

There are no data on the effects of fingolimod on labor and delivery.

Fertility

Data from preclinical studies does not suggest that fingolimod would be associated with an
increased risk of reduced fertility.


Page 16 of 53

Female reproductive toxicity

Based on animal data, GILENYA® is potentially teratogenic (see WARNINGS AND
PRECAUTIONS, Special Populations-Pregnant women).

Male reproductive toxicity

Available data do not suggest that GILENYA® would be associated with an increased risk of
male-mediated fetal toxicity"


:smile-star: :smile-star: :smile-star: :smile-star:
 #105223  από arigo
 Τετ Αύγ 13, 2014 11:53 am
Καλημέρα κι από μένα, μετά από καιρό.
Άφησα τη γυναίκα μου έγκυο περίπου 3 μήνες από την έναρξη του Gilenya.
Και ο 2χρονος γιος μας δείχνει μια χαρά!
Δεν αποτελεί βέβαια στατιστικό στοιχείο, αλλά κάτι είναι...
Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους.
 #130179  από costas1968
 Πέμ Ιουν 21, 2018 11:39 pm
Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΚΠ.Η ΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΝΔΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΟ Ή ΠΟΙΟΤΙΚΩΣ ΟΚ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ :emojis-29: ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.