• gileya και καπνισμα?

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #92647  από mitsos
 Τρί Ιούλ 02, 2013 11:32 pm
στο φυλλαδιο παρενεργειων και πληροφοριων για το gilenya εχει στις αντενδειξεις τους ασθενεις που εχουν βηχα του καπνιστη...ξερει καποιος να μου πει τον λογο που δν πανε μαζι αυτα τα δυο?δν εχω βρει κατι ουσιωδες στο ιντερνετ και αναρωτιεμαι μιας και καπνιζω αρκετα...

ευχαριστω ;)
 #92676  από DIMITRA1982
 Τετ Ιούλ 03, 2013 7:21 pm
Καλησπέρα, εμένα δεν μου είπαν να κόψω το κάπνισμα οταν το ξεκίνησα, να πώ την αλήθεια μου, ουτε με ρώτησαν. Αλλά σταδιακά μου έφερνε μια δυσφορία , με αποτέλεσμα να το μειώνω. Μέσα σε 9 μήνες το είχα κοψει το κάπνισμα.
 #92809  από mitsos
 Δευ Ιούλ 08, 2013 12:26 am
ευχαριστω πλ..μενα δν νμζ να ξερουν οτι καπνιζω κιολας :P ποτε δν με ρωτησαν επισης...το μονο που μ ειπαν ειναι να κανω οτι εκανα και πριν την σκπ...^_^ απλα παντα εχω μια δυσφορια που ενοχοποιουν το αγχος...αλλα μαλλον θα μεινω με την απορια αν οντως εχει σχεση το τσιγαρο με το gilenya..ευχαριστω για την απαντηση...ελπιζω να μπορεσω να το κοψω και γω καποια στιγμη...
 #92820  από fillcinefil
 Δευ Ιούλ 08, 2013 3:28 am
Ρε Μίτσο τι το κουράζεις; Κόψτο να ησυχάσεις, από χίλιους μπελάδες.
Εικόνα
Τι σκιάχτικες; Αυτό ήθελα κι'εγώ.
 #94228  από Βασιλης κ
 Παρ Σεπ 06, 2013 2:36 pm
εγω να την πω την αμαρτια μου δεν εχο κοψει το καπνισμα εδω και 3 μηνες που περνω το χαπι
ΑλΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΙΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΕΞΙΑ ΙΣΩΣ ΕΠΙΔΗ ΟΣΟ ΤΡΑΒΑΓΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΝΙΟΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΕΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΟΥ ΕΣΚΙΖΕ ΤΗΝ ΨΙΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΑΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ Η ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ
 #94265  από eleni POL
 Κυρ Σεπ 08, 2013 4:09 pm
Υπάρχει κίνδυνος απο το κάπνισμα...αλλα και τι άλλο υπάρχει?



Στο 3.20 περίπου για τα τσιγάρα που μας ...παρέχουν ...δωρεάν!
Μετά απο αυτά τι να πεί κανείς ?
Αναρρωτιέμαι..μαγνητική τομογραφία που μας επιβάλλουν καθε 2 χρόνια και επι δυο (αυχένα-εγκεφάλου) με πόσα τσιγάρα ισοδυναμεί?Λένε οτι δεν ειναι τόσο ισχυρή όσο η αξονική.Να μάθουμε ή ...καλύτερα να μην ξέρουμε?
:think: :think: :think: :think:
 #94348  από fillcinefil
 Τετ Σεπ 11, 2013 11:38 pm
Βασιλης κ έγραψε:ΑλΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΙΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΕΞΙΑ ΙΣΩΣ ΕΠΙΔΗ ΟΣΟ ΤΡΑΒΑΓΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΝΙΟΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΕΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΟΥ ΕΣΚΙΖΕ ΤΗΝ ΨΙΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΑΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ Η ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ
Φίλε Βασίλη να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.
Αυτή την τρομερή ευεξία που καταθέτεις βλέπω και εγώ απλά μόνο σταματόντας την ιντερφερόνη, χωρίς να παίρνω το χάπι.
* Σημείωση η διακοπή δεν ήταν αυθαίρετη, αλλά σε συνενόηση με τον γιατρό μου.
eleni POL έγραψε:Αναρρωτιέμαι..μαγνητική τομογραφία που μας επιβάλλουν καθε 2 χρόνια και επι δυο (αυχένα-εγκεφάλου) με πόσα τσιγάρα ισοδυναμεί?Λένε οτι δεν ειναι τόσο ισχυρή όσο η αξονική.Να μάθουμε ή ...καλύτερα να μην ξέρουμε?
Φίλη Ελένη να μην μπερδεύουμε την οποιουδήποτε τύπου αξονική (και σπινθηρογραφήματα) με την μαγνητική. Δεν έχει να κάνει σχέση με ισχύ. Ενώ σε αυτά είτε ακτινοβολείσαι είτε σου παρέχεται ραδιενεργό υλικό (όπως και στις απλές ακινογραφίες), στην μαγνητική είναι με μαγνητικά πεδία, για τα οποία (από όσο γνωρίζω) δεν υπάρχουν επιβλαβής συνέπειες. Γενικά η μαγνητική θεωρείται αβλαβής εξέταση. Οπότε ρηλάξ! Και επίσης ένας μλετριος καπνιστής καπνίζει περι τα 7000 τσιγάρα το χρόνο.

Αλλά μην παίρνουμε αέρα (για τα χαρμάνια) ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fillcinefil την Τετ Σεπ 11, 2013 11:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #94349  από chris69
 Τετ Σεπ 11, 2013 11:43 pm
fillcinefil έγραψε:
Βασιλης κ έγραψε:
Και μην ξεχνάμε (για τα χαρμάνια) ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Ναι αλλα πως ;;;;;;;;
:banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
 #94350  από fillcinefil
 Τετ Σεπ 11, 2013 11:56 pm
Φίλε Χρίστο(?) νομίζω δεν θα ήμουν ο κατάλληλος να απαντήσω. Προσωπική άποψη (ποτέ καπνιστού) το περιστατικό του Καζαντζάκη με τον Ζορμπά. Αφού κατάλαβε την εξάρτηση που του προκαλούσε, απλά και αποφσιστικά πέταξε την καπνοσακούλα και ορκίστικε να μην την ξαναπιάσει.
Πέτα τώρα (τώρα-τώρα) το πακέτο που έχεις, και μην ξανααγοράσεις άλλο.
Tip. Πρέπει να το έχεις αποφασίσει, αλλά εντελώς αποφασιστικά. Δεν υπάρχει αύριο, μετά, να τελειώσει το πακέτο (κρίμα είναι :violence-hammer:) κλπ.
ΤΩΡΑ
 #94363  από κατερινα 55
 Πέμ Σεπ 12, 2013 12:32 pm
chris69 έγραψε:Ναι αλλα πως ;;;;;;;; :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:

Πριν 4 χρόνια,μετά από 35 χρόνια καπνίσματος,σηκώθηκα ένα πρωΐ και είπα τέρμα..
Έκτοτε,ούτε να το "μυρίσω".Έτσι απλά.
Τελικά δεν είναι καθόλου δύσκολο.Είναι ,πιστεύω,θέμα ψυχολογίας.