• gileya και καπνισμα?

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #94398  από stavrina117
 Παρ Σεπ 13, 2013 7:32 pm
Καλησπερα σας...Εγω φιλοι μου δεν παιρνω gilenya αλλα κανω betaferon...Καπνιζω αρκετα μπορω να πω... Χαζομαρα μου αλλα πια ισως ειναι το μονο που κανω με πολυ ευχαριστηση...
 #94425  από eleni POL
 Σάβ Σεπ 14, 2013 1:17 pm
Η Μαρία 72 μας εκανε δώρο προ καιρού ένα ωραίο βιβλίο.
Το είχα διαβάσει και με βοήθησε πολύ.

:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: ΜΑΡΙΑ


viewtopic.php?f=15&t=2499

http://www.skeftomai.gr/
 #95226  από Georgina
 Πέμ Οκτ 03, 2013 4:01 pm
Το gilenya το παίρνω εδώ και 5 χρόνια περίπου (είμαι στο πρωτόκολλο) και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Λοιπόν, την Κυριακή 22.09.13 με ρώτησε ο άντρας μου αν βλέπω διαφορα με το FAMPYRA που παίρνω εδώ και ένα χρόνο για τη βάδιση και του απάντησα ότι δεν είμαι σίγουρη.
Εκείνη τη στιγμή -δεν μπορώ να το εξηγήσω- σκέφτηκα ότι παίρνω φάρμακα και δεν κόβω το τσιγάρο που ξέρω ότι μου κάνει κακό. Δηλαδή από τη μία επιβαρύνω τον εαυτό μου με φάρμακα και από την άλλη καπνίζω γιατί με "ευχαριστεί" ενώ συγχρόνως παραπονιέμαι για την κατάστάσή μου.
Έκανα ένα τελευταίο τσιγάρο (!) και απο εκείνη την ημέρα δεν το έχω βάλει στο στόμα μου. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ.
Είμαι άλλος άνθρωπος. Έχει εξαφανιστεί η μόνιμη κούραση που ένιωθα, τα πόδια μου δεν πονάνε το βράδυ που ξαπλώνω και είμαι γεμάτη ενέργεια. Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα να παίρνουμε φάρμακα για να είμαστε καλύτερα και από την άλλη να κάνουμε τόσο κακό στον εαυτό μας καπνίζοντας.
Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω τη διαφορά που βλέπω στον εαυτό μου από εκείνη τη μέρα!!!!
 #106982  από zimari
 Τετ Οκτ 22, 2014 1:32 pm
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Gilenya και καπνισμα. Πεφτει η αμυνα του οργανισμου και αρρωσταινεις συνεχεια...
 #107290  από Θανάσης
 Δευ Νοέμ 10, 2014 12:45 pm
Βασιλης κ έγραψε:εγω να την πω την αμαρτια μου δεν εχο κοψει το καπνισμα εδω και 3 μηνες που περνω το χαπι
ΑλΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΙΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΕΞΙΑ ΙΣΩΣ ΕΠΙΔΗ ΟΣΟ ΤΡΑΒΑΓΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΝΙΟΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΕΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΟΥ ΕΣΚΙΖΕ ΤΗΝ ΨΙΧΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΑΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ Η ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ
Βασίλη αν και απαντάω στο θέμα πολύ καιρό μετά το ποστ σου και ενώ παίρνω λίγο περισσότερο απο 1 χρόνο gilenya.
Είμαι καπνιστής ακόμα παρόλο που ίσως μου κάνει μακροπρόθεσμα κάποιο κακό.
Όμως είμαι στην ίδια θέση με εσένα.
Για κάποια (δε θυμάμαι πια και ούτε θέλω να ανατρέξω) χρόνια έπαιρνα ιντερφερόνη,
3 φορές τη βδομάδα.
Είχα τα ίδια με αυτά που λες.
Φόβο κάθε μέρα για την ενεση αλλα και τα εξουθενωτικά ρίγη ακόμα κι αν έπαιρνα
παυσίπονα...ακόμα και όταν έξω είχε καύσωνα.
Ευτυχώς σε μενα λειτούργησε το χάπι χωρίς παρενέργειες που δυστυχώς παρατηρούνται σε άλλους.
Νοιώθω κι εγώ πολύ πιο καλά,νοιώθω την "ευεξία" που λες και σίγουρα πιο δυνατός.
Το μόνο που μένει είναι να μπορέσω να συνεχίσω την αγωγή.
Να έχω δηλαδή τα φάρμακα που κάνουν 1600(περίπου) το κουτί.
Είμαι άνεργος οπότε δεν έχω ασφαλιστική κάλυψη(μέχρι το Γενάρη πρόνοια)
και προφανώς δεν μπορώ να βρω 1600 το μήνα για τα φάρμακα.
Εδώ δε βρίσκω 20 ευρώ για υποτυπώδεις ανάγκες.Θα βρώ να μου περισσεύουν 1600?
Παρόλα αυτά πιστεύω θα βρεθεί άκρη και γενικα
κόσμος που το αντέχει η καρδιά του(όχι βραχυκαρδίες κλπ) αξίζει να στραφεί εκεί.
Καλή συνέχεις σε όλους/ες.
Φιλιά