• gilenika σε διαλειπουσα....

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #89902  από costas1968
 Δευ Μάιος 13, 2013 6:05 pm
Έχω σκπ απο το 1993.λιγες ωσεις με υφέσεις.Γενική εικονα μεχρι και το 2011 πολυ καλήH γιατρος μου ειπε οτι εχω την μορφη της διαλειπουσας και μου εγραψε απο περσυ REBIF.Απλά δεν το πηρα ποτε γιατι φοβαμσι τις ενεσεις και δεν μπορώ την εξαρτηση απο αυτες για ολη μου την ζωη.Mαλλον θα της ζητησω να μου πει για το gilenika.Akoyv polla.Se periptvseiw san και τις δικιες μου εχει ενδειξη?Βεβαια η γιατρος θα κρινει αλλα με γοητευει το γεγονοσ οτι ειναι χαπι και οχι ενεση.Παντως ειδα και την τιμή του.Πολλα λεφτα βρε παιδια....Πολλα...
 #89909  από Π.Μ79
 Δευ Μάιος 13, 2013 7:52 pm
costas1968 έγραψε:Πολλα λεφτα βρε παιδια....Πολλα...
Με τη 'διαφήμιση' του ότι παίρνεις χάπι χωρίς να τρυπιέσαι και ότι αποτελεί σπουδαίο όπλο στη φαρέτρα τους, καταφέρνουν τον κόσμο να πάρουν το gilenya. Περισσότερα λεφτά στις τσέπες τους και τα αποτελέσματα στην αναπηρία, τα ίδια με ή χωρίς το κάθε χάπι.

Κάποιοι νευρολόγοι λένε ότι το χάπι το παίρνουν τα άτομα που δεν τους 'έκατσαν' οι ιντερφερόνες.
Άλλοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, να το πάρεις απ'την αρχή.
Άλλοι λένε ότι πρέπει να πάρεις έστω 1 ιντερφερόνη και μετά αυτό ή το Tysabri.

Παρ'τ'αυγό και κούρευτο φίλε μου!

Να ξέρεις πάντως ότι, όταν κάνεις κουβέντα για το χάπι, θα στο χρυσώσει όσο δεν πάει και βέβαια θα ποντάρει και λίγο στο φόβο σου μη γίνεις χειρότερα μετά από τόσα χρόνια.

Το γεγονός βέβαια ότι είσαι καλά μετά από τόσα χρόνια χωρίς φάρμακα, θα σου πουν (όπως είπαν και σε μένα), ότι είσαι θαύμα της φύσης, αλλά αν δεν πάρεις φάρμακο, δε θα συνεχίσεις να είσαι το ίδιο τυχερός στο μέλλον.
Ένας ακόμα έμμεσος εκβιασμός για να φαρμακωθείς.

Αν έπαιρνες φάρμακα τόσα χρόνια, θα σου έλεγαν ότι είσαι καλά λόγω των φαρμάκων. Απόδειξη καμία βέβαια έτσι? ;)

Η απόφαση είναι δικιά σου φίλε Κώστα!
 #89913  από costas1968
 Δευ Μάιος 13, 2013 8:29 pm
Καλέ μου φίλε σε κατάλαβα απόλυτα.Και από την πρώτη μέρα που μπήκα στο φορθμα σας έχω πει ότι θεραπεια για μενα σημαινει ότι ήμουν ..<<πτωμα>> και..<<αναστηθηκα>>!!Γνωριζω ήδη απο τα τελη της δεκαετιας του 90 οτι κατι τετοιο δεν υπαρχει.Και αυτο ισχυει μεχρι σημερα.Οταν λεμε θεραπεια ..εννουμε θεραπεια.!!!Απλα για το χαπι ακουσα οτι διώχνει συμπτωματα και σου διωχνει συμπτωματα.Μα συμπτωματα νομιζω οτι φευγουν και απο μονα τους ή..κανω λαθος?....
:text-thankyouyellow:
 #120482  από ΜΗΤΣΑΚΗ ΒΟΥΛΑ
 Δευ Σεπ 05, 2016 9:03 am
Γεια σας κι από μένα!!έστω και ετεροχρονισμένα θέλω να γράψω λίγα πράγματα για το φάρμακο αυτό. Εγώ προσωπικά το θεωρώ θαυματουργό, διότι υπέφερα στη κυριολεξία από τις ιντερφερόνες με πολλά συμπτώματα με έριχναν στο κρεβάτι. Από τη μέρα που ξεκίνησα το gillenya και επιβεβαιώνοντας ότι δεν έχω καμία παρενέργεια προχώρησα σαυτη την αγωγή με θεαματικά αποτελέσματα.. Αρχικά δεν έχω τη κόπωση που είχα, σίγουρα έχω κ τισ καλές κ τις κακές μου μέρες, δε ξαναυποτροπίασα, η σπαστικότητα που είχα στα άκρα μου εξαφανίστηκε εντελώς και γενικά το σώμα μου είναι πλέον στους φυσιολογικούς ρυθμούς. Τώρα όσο αναφορά όλες τις αγωγές η δική μου γνώμη είναι ότι επιβαρύνουν τον οργανισμό γενικά αλλά δε γίνεται και χωρίς αυτά. Ύπουλη ασθένεια...και δε μπορείς να κάνεις χωρίσ φάρμακα. Όπως και να 'χει ας είμαστε στα πόδια μας και όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει και πίστη.
Καλημέρα!!!